Gila Benmayor, Davos'ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu ile ilgili izlenimlerine verdiği yazısında zirveye ilk kez katılan Çinli lider Xi Jinping'in "Küresel ekonomide dalgalarla boğuştuk ama okyanusta yüzmeyi öğrendik" sözlerinin zirveye damgasını vurduğunu belirterek zirvede dikkat çeken bir başka ayrıntıyı okuyucularıyla paylaştı. 

İşte Gila Benmayor'un yazısındaki o bölüm;

"Donald Trump’ın yakın çalışacağı araştırma ve danışmanlık şirketi IHS’nin baş ekonomisti Nariman Behravesh, 2017 yılında ekonomide neler olacağını DEF için 10 maddede şöyle özetliyor:

* Amerikan ekonomisi büyümeye devam edecek. Vergi kesintileriyle ve alt yapı harcamalarıyla büyüme yüzde 2.3’e ulaşacak. 2018 yılı tahmini yüzde 2.6. Amerikalı tüketicinin ve iş dünyasının güveni yerine gelmiş durumda.

* Avrupa ekonomisi Brexit ve siyasi belirsizlikler nedeniyle biraz yavaşlayacak. Büyüme yüzde 1.7’den 1.4’e düşecek.

* Japonya’nın büyümesinde zayıf yen nedeniyle kımıldama görülecek.

* Çin’in büyümesi ise tam aksine, inşaat sektöründeki yavaşlama nedeniyle hız kesmeye devam edecek. Yüzde 6.7’den yüzde 6.4’e düşecek. Ancak Çin’in bir başka derdi de yabancı yatırımın çekilmesi. Yabancı para rezervi 2008 düzeyine gerilemiş.

* Gelişmekte olan piyasaların durumunda düzelme var. Daha iyi olması için sermaye kaçışına karşı merkez bankalarının daha sıkı önlem almaları gerek.

* Emtia fiyatları yukarıya doğru gitmeye devam edecek. Petroldeki artış Amerikan üretimini cesaretlendirecek.

* 2017 yılında dünyanın pek çok yanında enflasyon artışta.

* Amerikan faizleri yükselmeye devam edecek ve bu da gelişmekte olan piyasalardaki faizleri tetikleyecek.

* Amerikan doları daha çok değerlenecek.

* Belirsizliklerdeki artışa rağmen durgunluk riski düşük.

ASYA’DAKİ KAMYONLAR  PETROL TALEBİNİ ARTIRIYOR

DÜN sabahki “Enerji’nin Geleceği” panelinde en ilginç bilgi ve rakamları Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Fatih Birol veriyor;

*2016 yılında devreye giren elektrik santrallerinin yarısından fazlası yenilenebilir enerji.

*Dünyadaki kömür tüketiminin yarısından sorumlu olan Çin’de kömür tüketimi iki yıldır üst üste düşüşte.

*Yenilenebilir enerjideki büyüme Çin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerden geliyor. Yenilenebilir sadece Batı’nın söylediği bir “romantik şarkı” olmaktan çıktı.

*2016 yılı sonu itibariyle birçok ülkede güneş ve rüzgardan elektrik üretim maliyeti kömürden elektrik üretim maliyeti seviyesine geldi. Bunun nedeni güneş maliyetinin son 5 yılda yüzde 80, rüzgarın üçte bir ucuzlamış olması.

*Geçen yıl bu zamanlar 30 dolar civarında olan petrol şimdi 55 dolar ve önümüzdeki dönemlere petroldeki dalgalanmalar damgasını vuracak.

*Son verilere göre, dünya petrol talebindeki büyümenin üçte biri Asya topraklarında dolaşan dev kamyonlardan. Yani istediğiniz kadar elektrikli araç üretin kamyonlardan, gemilerden, uçaklardan talep düşmedikçe petrol hep gündemde.

EĞİTİME GİDEN HER KURUŞ DEĞERLİ

DÜNYA Ekonomik Forumu’nun açılışında, eğitime katkısı nedeniyle “Kristal Ödüle” layık görünen ünlü şarkıcı Shakira’nın dünkü oturumu “dijital ekonomi geleceğinden” daha fazla ilgi çekti desem…

Her iki oturuma da katılmış biri olarak bunu rahatça söyleyebilirim. Shakira, eğlence sektörünün önde bir ismi olmasının yanı sıra ayakları yere basan, gelir eşitsizliğinin, yoksulluğun yüksek sesle konuşulmasından çok önce bunların farkına varmış biri. 15 yaşında bir yetimhaneyi ziyaretinden etkilenmiş ve para kazanmaya başladığı gün Kolombiya’da 18 yaşında “Çıplak Ayaklar” adında kendi vakfını kurmuş. “Ülkenin uzak, yoksul, alt yapının olmadığı noktalarında kaliteli eğitim için çalışıyoruz. Çocukların ihtiyaçlarının ne olduğunu izliyorum, sürekli öğreniyorum” diyor Shakira.

Vakfı yoksul öğrencilerin anne babalarını desteklediği gibi, öğretmenlere de eğitim veriyormuş. “Eğitim söz konusu olduğunda paranın, harcadığım enerjinin hiç önemi yok. Eğitime giden her kuruş değerli” diyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.