EKONOMİST Dergisi’nin “Türkiye’nin 40 yaş altı en güçlü 40 CEO’su” listesinde bu yıl 12. Sırada yer alan Lila Group CEO’su Alp Öğücü dört yıl önceki buluşmamızda Lila Kağıt Genel Müdürü idi.

1930 yılında iş hayatına tekstil ile atılan ancak 2000’li yıllarda bu sektörü terk ederek enerji ve kağıt sektörüne yönelen Öğücü ailesinin 2018 yılında tüm şirketlerini Lila Group çatısı altında toplamasıyla henüz 36 yaşındaki Alp Öğücü CEO görevini üstlenmiş.

2020 yılında yüzde 50 büyümeyi hedefleyen, 850 milyon lira cirosu olan grubun kaptan dümeninde.

İlk buluşmamızda “sürdürülebilirlik” adına kağıt sektöründe endüstriyel ormanların önemi üzerinde durmuştuk.

Öğücü, endüstriyel ormanları denetleyen ve kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikildiğini kayda geçerek “sürdürülebilirlik” sertifikası veren Orman Koruma Konseyi (Forest Stewardship Council) ile çalıştıklarını anlatmıştı.

Selüloz ihracatçısı olan Urugay’da endüstriyel ormanların kırsal kalkınmadaki rolünü bu ülkeye yaptığı gezilerde tespit etmişti.

“Tarım ülkesi Türkiye’nin bu modeli benimseyebilir” demişti.

Dünyada konuşulmakta olan trendleri iyi izleyen Alp Öğücü bayram öncesi sohbetimizde bu kez yine gönülden desteklediği bambaşka bir konuyu masaya yatırıyor.

CEO TAAHHÜDÜ NEDİR?

İş hayatında kadın-erkek eşitliği

Özellikle perakende sektöründe yönetici kadın sayısının artması.

Lila Group, 2014 yılında Hollanda merkezli olarak kurulan, perakende sektöründe kadın yöneticileri arttırmayı hedefleyen LEAD Ağı’nın 31 global üyelerinden biri.

Bu yılın temmuz ayı itibariyle 40 ülkede 5 bin 600 üyesi olan LEAD’in diğer global üyeleri arasında Coca Cola, EY, Danone, Metro, Nestle, Mondelez, Unilever, Waitrose gibi şirketler var.

LEAD Türkiye, 2015 yılında Türkiye’de yetenekli kadın iş gücünü perakende sektörüne kazandırmak, deneyim ve eğitim desteği sağlamak, sektörde kadın liderlerin sayısını arttırmak misyonu ile kurulmuş.

Türkiye’deki kurumsal üyeleri arasında Carrefoursa, Metro, Migros, Tchibo, Koton, Lila Group, Dr.Oetken, Coca Cola İçecek, Unilever gibi şirketler yer alıyor.

Kadınlara hak ettiklerini vermek bir lütuf değil

Alp Öğücü Ceo Taahhüdü belgesiyle

Alp Öğücü, LEAD’in global oyuncularından biri olmakla kalmamış LEAD Ağı’ndaki kadın yönetimi ve kadın istihdamını arttırmak amacıyla CEO’lar tarafından imzalanan�“CEO Taahhüdü”nü (CEO Pledge) de imzalamış.

Türkiye’den bu belgeye imza atan ilk şirket Lila Group, böylelikle 2023 yılına kadar kadın çalışan sayısını yüzde 5 oranında arttırmayı taahhüt etmiş oluyor.

Alp Öğücü sohbetimizde bununla ilgili “Grup olarak daima cinsiyet eşitliğinden yana bir tutum sergiledik. Sergilemeye de devam edeceğiz. Böyle bir taahhütte bulunarak tüm sektöre örnek olmak istiyoruz” diyor.

KADIN YÖNETİCİ SAYISI UZUN VADEDE YÜZDE 50

“Kadınların iş hayatında sadece cinsiyet eşitliği sağlamak için değil ekonomik değer yaratmak için de yer almaları gerektiğine inanıyorum. Kadınlar üst yönetimde yer almalarının şirkete olumlu finansal etkilerini gösteren onlarca araştırma sayabilirim” diye ekliyor.

Lila Group’ta kadın yönetici oranı yüzde 38.

Alp Öğücü bunun 2023 yılına kadar bunun yüzde 5 artarak yüzde 43, uzun vadede ise yüzde 50 olmasını hedeflediklerini söylüyor.

Yazının devamı için buraya tıklayın  

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.