Yatırım ilişkileri alanında çalışanlar nasıl uyum sağlayacak?

Ülker Bisküvi Yatırımcı İlişkileri Direktörü Verda Beste Taşar, sektör değişikliklerinde yatırımcı ilişkilerini değerlendirdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Kasım 2017 Salı 06:55
Yatırım ilişkileri alanında çalışanlar nasıl uyum sağlayacak?
banner236

Ülker Bisküvi Yatırımcı İlişkileri Direktörü Verda Beste Taşar, Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği TÜYİD için kaleme aldığı yazıda sektör değişikliklerinde yatırımcı ilişkilerini değerlendirdi.

Verda Beste Taşar'ın yazısı şöyle;

"Hepimiz kariyer hayatımız boyunca farklı sektörlerde çalışma imkanı bulduk. Bu yazının konusu “yatırımcı İlişkileri” alanında çalışanların sektör değişikliğine nasıl uyum sağlayacaklarına yönelik.

Şirketlerde yatırımcı İlişkilerini, yatırımcı ilişkileri ana faaliyetlerine ilişkin görev tanımları ve kurumsal yöneti(şi)me ilişkin görev tanımları olarak ikiye ayırmak gerekir. Yeni şirketteki yapıyı iyi anlamak kritik önem taşır. Halka açık olmak bir kültürdür ve şirket yönetiminin

görevi bu kültürün tüm iç paydaşlar nezdinde en sağlıklı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktır. Yönetimin bakış açısını anlayarak bu kültürü yaymada biz yatırımcı ilişkileri bölümü çalışanlarına da önemli görevler düşmektedir. Yatırımcı ilişkileri çalışanları sektör değiştirse bile ülkemize yatırım yapan yatırımcılar çoğunlukla aynı olduğu için sürekliliği devam ettirebilir.

Sektörü, şirketin yapısını ve daha önce gelmiş olan yatırımcı sorularına bakmadan yatırımcı ve analistler ile kurulacak iletişimde bu konulara hakim bir birimin desteğini almak önemlidir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da analistler ve yatırımcılar ile olan

ilişkiler ve bu iletişimlerde aktardığımız bilgilerin şirketin tüm finansal ve kurumsal imajına doğrudan etki etmesidir.

İzlenecek en temel adımlar;

Oryantasyon: Kurumsal İletişim, Hukuk, Mali İşler, Operasyonel Departmanlar ile en kısa sürede bir oryantasyon yapılmalıdır.

Şirketin Yapısı ve Finansalları: Şirketin finansal yapısı, bilançosu, gelir tablosu, nakit akışı, geçmiş dönemde gerçekleşmiş finansal önemli gelişmeler ve şirketin kurumsal tarihi çok iyi anlaşılmalıdır.

Analistler ve Yatırımcılar: Bir bilgilendirme yazısı ile beraber mümkünse her bir analist ile tek tek bir tanışma toplantısı organize edilmeli. Şirket ne kadar iyi anlatılırsa o kadar sağlıklı finansal modeller ve şirket değeri çıkar. Aracı kurumların satış birimlerinin analist raporlarından istifade ettiği her zaman akılda tutulmalıdır.

Mevcut Durum Tespiti: Tarafsız bir göz ile geçmiş deneyimlerin nasıl aktarılacağı ve neler yapılacağı refleksinden önce şirketin anlık durum görüntüsünün çıkarılması faydalı olacaktır. Bir iletişim stratejisi var mı? Yatırımcı tabanı nasıl? Tüm yatırımcılar uzun vadeli

mi yoksa hepsi kısa vadeli mi? Hisse performansı nasıl seyretmiş, hisse nelerden ve nasıl etkilenmiş bugüne kadar? vb. sorular yardımcı olacaktır.

İyi uygulamaların tespiti, eksik uygulamaların önem ve aciliyet seviyesine göre hayata geçirilmesi iyi bir  planlama ile olur.

Veri çok önemli. Veriye rahatlıkla ulaşabilmek için yatırımcı ilişkilerinin şirketin tüm departmanlarına erişiminin olması gerekir. Yatırımcı ilişkileri; tüm verilerin toplandığı, konsolide edildiği, harmanlandığı ve en önemlisi mevzuat ve iletişim süzgecinden

geçirilip adil, şeffaf ve hesap verebilir şekilde hissedar ve paydaşlarla paylaşıldığı birimdir. Kişisel iletişim ve

çabanın katkısı da çok önemlidir.

Bu adımları mümkün olan en kısa süre içeresinde tamamlamak ve en önemlisi yeni sektörün dinamiklerini anlamak daha rahat bir geçiş süreci sağlanmasına yardımcı olacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.