Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
banner296

GÖZDE AKPINAR

Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Filli Boya'nın sahibi

Filli Boya’nın kurucusu Celal Akpınar’ın kızı olan Türkiye'nin güçlü başarılı iş kadınları arasında yer alan Gözde Akpınar, 1980 yılında İstanbul'da doğdu. 

Saint Joseph  Lisesi'nin ardından üniversite eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat Bölümü’nde okudu.

.

Başarılı iş kadını Gözde Akpınar eşzamanlı olarak, Bilgi Üniversitesi’nin sunduğu bir imkanla aynı bölümü Portsmouth Üniversitesi’nde de tamamladı. 2003 yılında Betek Boya ve Kimya Sanayi’nde çalışmaya başladı. 

.

.

Babasının 2005 yılındaki vefatına kadar birlikte 1,5 yıl çalışma imkanı bulan Gözde Akpınar, 25 yaşında olduğu için şirketin yönetimini hemen devralmadı.

Filli Boya’nın kurucusu Celal Akpınar’ın kızı Gözde Akpınar, ‘Babam ‘Kaç kişi çalıştırıyorsan, o kadar insan akşam çorbasını içiyorsa yüzün gülsün. Eğer o kadar insan çorba içemiyorsa sen de aç kal’ derdi. Babamın sözünden hareketle yola devam edeceğim’ dedi.FİLLİ Boya’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Celal Akpınar, 1 yıl önce yakalandığı kansere önceki gün yenik düştü. Ardında 340 trilyon cirolu dev bir şirket ve Avrupa’nın en büyük boya fabrikasını bırakan Akpınar’ın tek çocuğu olan Gözde Akpınar, ‘Sadece biz değil tüm Türkiye çok önemli bir değeri kaybetti’ dedi.

.

.

BABAM GİBİSİ ÇOK AZ: 10 yıl önce sıfırdan yarattığı Filli Boya markasını sektörde ön sıralara yükselten Celal Akpınar’ın 25 yaşındaki kızı Gözde Akpınar, herkesin öldükten sonra arkasından iyi şeyler söylendiğini belirterek, ‘Ama bugün piyasalara, bankalara bayilerimize sorun, hepsi onun dürüstlüğünden bahsedecektir. Böyle bir babaya sahip olduğum için çok şanslıyım. Böyle insanların dünyada sayısı çok az’ dedi.

.

.

YOĞUN TEMPOSU KANSER YAPTI: ‘Babamın izlediği yolda devam edeceğim’ diye konuşan Gözde Akpınar, ‘Babamın bana her zaman söylediği bir şey vardı. O da, ‘Kaç kişi çalıştırıyorsan, o kadar insan akşam çorbasını içiyorsa senin de yüzün gülsün. Eğer o kadar insan çorba içemiyorsa sen de aç kal’ idi. Ben işte babamın bu düşüncesinden hareketle yola devam edeceğim’ diye konuştu. Gözde Akpınar, babasının 1 yıldır kanserle mücadele ettiğini belirterek, şöyle konuştu: ‘İçtenlikle söylüyorum, sadece biz değil tüm Türkiye çok önemli bir değeri kaybetti. Babam hayatı boyunca tek tek tuğla koyarak şirketi bugünlere getirdi. Çok çalıştı. Zaten bu yoğun çalışma temposundan dolayı kansere yakalandı.’

 Önce Yönetim Kurulu Üyesi olarak yönetime katılan Akpınar, Şubat 2008'de ilk kez Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 

.

.

Gözde Akpınar, şirketin başına geçtiği günden bu yana sosyal sorumluluk projelerine ağırlık verdi. 2015 yılında Filli Boya Bilim Kampı projesini hayata geçirdi. 2016 yılında ise Filli Kadın Ustalar adlı proje ile kadınların erkek işi olarak görülen boya sektöründe yer almaları için farklı şehirlerde boyacılık kursları düzenledi.

.

.

Doğal yaşamın korunması ve sahipsiz hayvanlara yönelik desteğini Haçiko ve Haytap dernekleriyle sürdürüyor. Akpınar, psikoloji, sinema ve resimle ilgileniyor. Ayrıca lego, doğal yaşam fotoğrafçılığı ve seyahat etmek ilgi alanları. İyi bir okur. 

Betek Grubu’nun YönetimKurulu Başkanlığını üstlenen Gözde Akpınar, babasının vefatından bu yana geçen yedi yıllık süreçte şirketin cirosunu ikiye katlayarak 668 milyon TL’ye taşımış. Fakat bununla yetinmediğini ve hedefinin daha büyük olduğunu anlatıyor. Şirkette dümenin başına hazırlıksız yakalanarak geçtiğini ve yanındaki profesyonellerle erkek egemen alandaki işleri büyütmeyi başardığını ifade eden Gözde Akpınar, “Hedefim, şirketimizi bir gün Türkiye’nin ilk beşi arasına taşımak. Bunun için yeni alanlarla büyüyeceğiz” diyor. Boya ve yalıtım alanında dördüncü fabrikanın iki yıl sonra devreye gireceğini anlatan Akpınar, sorularımıza şu yanıtları verdi. 


.

Babanızın vefatının hemen ardından işlerin başına geçtiğiniz. Sizin için nasıl bir dönemdi, neler yaşadınız? 
Gözde Akpınar: Benim açımdan çok zordu. Çünkü babam vefat ettiğinde ben 25 yaşımdaydım ve daha üniversite eğitimim bitmemişti. Geleceğe yönelik master yapmak gibi hayallerim vardı. Fakat 2005’te babamı kaybedince iş başa düştü ve ben de daha ziyade erkek egemen bir iş olan bu alanda göreve başladım. Şirkette o gün için en genç çalışandım. Dolayısıyla benim için çok zor oldu ilk dönemler. 

Ailenin tek çocuğu olarak “Bir gün bu işlerin başına geçeceğim” diye düşünmediniz mi hiç? 
Babamın sağlığında işe gidip gelirdim. Aslında ortaokul yıllarımdan sonra bütün adımlarımı bunun için planlıyordum.Okuduğumokul ve hayata bakışım bile bunun üzerinden dönüyordu. Hazırlıklıydım aslında bu fikre, ama bir anda işin başına geçmek zor oldu. .

Ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız? 
Asıl sıkıntıyı kadın olduğum için değil, ama genç olduğum için yaşadım. Yaşınız küçük olduğunda bir de üstüne tecrübeniz olmadığında insanların sizin liderliğiniz etrafında birleşmesi, sizi lider olarak kabul etmesi belli bir süre istiyor. Benim için de böyle oldu ve kolay bir süreç olmadı tabii. Sizin aldığınız kararlar ve davranışlarınızı yakından izliyor ekip arkadaşlarınız. Ancak belli bir zaman sonra kendinizi kabul ettirebiliyorsunuz. 
.


.

Ailenizin diğer fertlerinin desteği oldu mu? 
Ben tek çocuğum ve annemden destek gördüm. Ama diğer aile fertlerinden destek gördüğümü söyleyemeyeceğim. Burada babam zamanından kalan bir ekip var. Onlara çok güveniyorum, onlar olmasa başarabilir miydim bilmiyorum. Özellikle genel müdürümüz Tayfun Küçükoğlu’nun başında olduğu ekiple başardım. Babam beni onlara emanet etmiş gibi. 
.


.

Ailenizden nasıl bir destek beklerdiniz? 
Ailemden tabii ki destek gördüm ama yeterli değildi. İşi bilmiyorlardı onlar da. Bu işi babam dışında bilen yoktu. O nedenle destekçim de yoktu.

Filli Boya'nın Eski Sahibi Gözde Akpınar Yeni Bir Şirket Kurdu

Türkiye'nin en güçlü iş kadınlarından Filli Boya'nın eski sahibi Gözde Akpınar, Betek Boya'nın satışının ardından kendi danışmanlık şirketini kurdu. Başarılı iş kadını Gözde Akpınar'ın yeni kurduğu şirketin adı Gain Turkey...

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Gözde Akpınar'ın Kurucusu Olduğu Gain İddialı İsimlerle Geliyor

Başarılı iş kadını Gözde Akpınar'ın sahibi olduğu Türkiye’nin yeni nesil çevrimiçi içerik platformu “GAİN”, 30 Aralık’ta yayın hayatına başlıyor.

OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Boyner'den Çok Çarpıcı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Filmi

Boyner'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kampanyasında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya dikkat çekerek, kadına yönelik şiddet uygulayanlara ceza indirimi verilmemesi isteniyor. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

banner296

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Sevgilin seni az mı çok mu seviyor? Çok mu kıskanç? O zaman şimdi izlemek için BURAYA tıkla

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melda Başara 2017-03-09 10:38:07

Sn. Gözde Akpınar, ben 64 yaşında emekli bir kadınım. Sizin önünüzde saygı ve sevgiyle eğiliyorum. Benim yaşam sevincimi artırdınız. Dilerim hep mutlu huzurlu sağlıklı ve başarılı yaşarsınız

Avatar
halime bahat yazarr 2017-03-09 09:08:39

SÜPERRR SÜPEEERRR...EMEĞİNİZE SAĞLIKKK

Avatar
Nilgün tuncay 2017-03-09 09:41:36

Gerçekten farkındalık yaratılmış,sekseüç yasındaki annem bile ne anlatıyorlar diye sorduğuna göre.Gözde hanım sizi tebrik ederim.Çalışmalarınızı takip ediyorum.Başarılar dilerim.

Avatar
Hayriye gunaydinj 2017-03-09 13:54:26

Okurken agladim desem yetermi

Avatar
Devrim Ozgur 2017-03-09 20:29:03

Sizin gibi bir insanin varligi yarinlara umutla bakmamiz gerektiginin en guzel kaniti olmustur. Demokrat dik durusunuzla kazandiklarinizi sosyal projeler ile halkla paylasmanizla takdiri Turk halkindan aldiginizdan emin olabilirsiniz. Ancak bu yaptiklarinizla birierini rahatsiz etmis oldugunuzu da biliyorsunuzdur mutaka. Onurlu vicdanli Turk halki her zaman yaninizda olcaktir. Cagdasligi hedef edinmis her Turk sizin markanizi kullanacak ve size destek olacaktir. Bundan da hic supheniz olmasin. Karanlik bir gecede yaktiginiz mumdan dolayi size tesekkur ediyorum.

Avatar
Mehtap Kara Zengin 2017-03-10 02:53:47

Şu an Türkiyesinde sizin gibi düşünen yaşayan yürekli birinin olması umut verici,yolunuz bahtınız açık olsun ,yaşım sizden büyük ama o kadar büyük bi yüreğiniz var ki Gözde hanım önünüzde saygıyla eğiliyorum

Avatar
Kadir ŞAHİN 2017-03-09 15:04:58

Gözde Hanım,toplumumuz ve iş yaşamınızda yaptığınız tüm işlerden dolayı sizi tebrik eder,başarılarınızın yaşamın tüm alanlarında devamını diler,Vefat etmiş babanıza da Allahtan Rahmet dilerim..HAYIRLI GÜNLER..

Avatar
Serpil aydeniz 2017-03-09 15:17:28

ReklamIi.ilk.kizimla.seyrettim.ikimizde.cok.duygulandik.kizim.bütün.arkadaslarina.reklami.gönderdi.sizin.gibi.insanlarin.varligini.bilmek.gercekten.insana.güven.veriyor.iyiki.dogmussunuz.ve.iyiki.örneksiniz.sizi.cok.seviyorum.