10 Bin TL İle Şirketini Kuran Semra Kadaifçioğlu;”Hayatta Her Şeyin Bir Hikayesi Var”

Özel Haber- Tülay Şubatlı / Uzun yıllar İzmir’deki büyük şirketlerde mali müşavirlik yapan Semra Kadaifçioğlu, girişimci olup kendi e-ticaret sitesi Latona’yı kurdu. Latona.com.tr'de hem kendisinin hem de başka kadınların tasarımlarını sunan Semra Kadaifçioğlu,hikayesini İşte Kadınlar’a anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
27 Mayıs 2016 Cuma 13:36
10 Bin TL İle Şirketini Kuran Semra Kadaifçioğlu;”Hayatta Her Şeyin Bir Hikayesi Var”
EMEKLİ OLUP E-TİCARET SİTESİ AÇTI
Sadece uzmanı olduğunuz bir alanda değil, bazen hobileriniz ya da tutkularınız da sizi girişimci yapabilir. Tıpkı İzmir’de uzun yıllar mali müşavirlik yaptıktan sonra girişimci olmaya karar verip kendi şirketi Latono’yı kuran bir çocuk annesi Semra Kadaifçioğlu gibi. Pınar Et, Raks, Cevher Grubu, Akdeniz Tekstil ve İzmir Demir Çelik gibi İzmir’in önde gelen şirketlerinde mali işler konusunda yöneticilik yapan Kadaifçioğlu, 2014 yılında kendi işini kurmaya karar verip emekli olmuş. Kültür, sanat ve tasarım ürünlerini internet üzerinden satışını gerçekleştiren Latona isimli e-ticaret sitesini kuran Kadaifçioğlu sitesinde, kadın sanatçı ve tasarımcıların eserlerine yer veriyor.
ON PARMAĞINDA ON MARİFET
Semra Kadaifçioğlu, çok yönlü bir kadın. Ailesinin İzmir’deki geçmişi ile ilgili dinlediklerinden esinlenerek  yazdığı öyküler İzmir Dergisi'nde yayınlandı. Foto gezgin alan adlı web sitesinin “Anılarınızı canlandırın” sloganıyla düzenlediği “Gezi yazıları yarışması”nda Mardin şehrini anlattığı “Rivayetler Şehri” adlı yazısı birinci oldu. Farklı kültürlere yolculuklar yapan bir gezgin olan Ayşe Semra Kadaifçioğlu, İzmir’in haber bilgi sitesi “Kentyasam.com”da öykü ve gezi yazıları, gezimanya.com’da ise gezi yazıları yazmaya devam ediyor.

Onun bir başka özelliği ise bir başka tutkusu nedeniyle İzmir’in en eski halkoyunları derneği olan İzmir Turizm Folklor Derneğinin yönetim kurulunda yer alması.
Halen kendi işi Latona’yı sürdüren Semra Kadaifçioğlu aynı zamanda bazı özel şirketlerde danışmanlık ve eğitmenlik yapıyor. Ebru ve mozaik sanatları alanındaki tasarımlarını ise kendi e-ticaret sitesinde sunuyor. Semra Kadaifçioğlu, önce sorularımızı yanıtladı, sonra da Latona’nın hikayesini kaleme aldı.
ŞİRKETİNİ 10 BİN TL İLE KURDU
Şirketinizi kurarken hangi sıkıntıları yaşadınız?
Şirketimi kurarken yaklaşık 10.000 TL bütçe ayırmıştım ve harcadım. Hala geliştirmek için para harcıyorum. Doğru yazılım firması bulma konusunda sıkıntı çektim. Sonunda buldum. Şu an tanıtım konusunda uğraş veriyorum. Biraz zorlansam da engelleri aşmaya çalışıyorum.
BIKMADAN, USANMADAN İLERLEYİN
Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?
Hedef koymalarını öneririm. Bu yol zorlu bir yol. Bıkmadan usanmadan hedefledikleri yolda ilerlemelerini tavsiye ederim.
ERKEKLER KADINLARA FIRSAT VERMELİ
Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alabilmesi için erkeklere tavsiyeleriniz neler olur?
Kadınlar iş hayatında en az erkekler kadar, hatta onlardan daha fazla başarılı oluyorlar. Kadının elinin değdiği her alanda başarı var. Bu nedenle erkeklerin kadınlara fırsat vermesini tavsiye ederim.
İşte Semra Kadaifçioğlu’nun kaleminden Latona’nın hikayesi…
 "HAYATTA HER ŞEYİN BİR HİKAYESİ VAR… “
Bizler büyüklerimizin anlattıkları hikayeleri dinleyerek büyüdük. Aslında hepimiz birer hikaye anlatıcısıyız…" LATONA’da her ürünün bir hikayesi olduğu gibi, Anadolu'nun renkli kültür sanat mozaiğinin buluştuğu bir yer… Adını mitolojide çok bilinen tanrı Apollon ile tanrıça Artemis'in annelerinden alan “LATONA” isimli e-ticaret sitemizde hikayesi olan ürünleri" sunuyoruz.
Uzun yıllar kentin ekonomisine yön veren kuruluşlarda yönetici olarak çalıştım. Halk kültürüne, folklora olan ilgim nedeniyle İzmir’in en eski derneği olan İzmir Turizm Folklor Derneği’nde uzun yıllar halk oyunları oynadım. Türk el sanatlarının en güzel örnekleri arasında yer alan ebru sanatıyla da ilgilenirken, son dönemde mozaik çalışmalarına da ağırlık verdim. Aynı zamanda bir gezgin olarak, Türkiye'nin hemen her kentini gezdim, yurt dışında da çok sayıda ülke gördüm. Farklı kültürlere ilişkin edindiğim bilgileri, gördüklerimi, gezi yazılarıyla aracılıyla okuyucularımla paylaştım. 

Doğma büyüme İzmirliyim. Kentime, kent kültürüne duyduğum ilgiyle çocukluğumdan bu yana aklımda, gönlümde biriktirdiğim insan hikayelerini de kaleme aldım bir yandan. “Kent-Yaşam” haber bilgi sitesindeki "Akşam Serinliği" köşesinde yaşamımdan süzülüp kalemime mürekkep olan hikayeler derledim.
Yıllarca başkalarının hikayelerini dinledim. "ŞİMDİ KENDİ HİKAYEMİ ANLATMA ZAMANI" geldi. Yıllar boyu biriktirdiğim  iş deneyimimi, hikayesi olan ürünlerin yer aldığı, içinde emek ve akıl teri olan özgün ürünlerin satıldığı “latona.com.tr” alan adlı e-ticaret sitesine taşıdım. "Neden bir dükkan değil de e-ticaret sitesi?" idi yapmak istediğimiz.
"Bir dükkan açsaydık, sadece İzmir'de dükkanıma gelen kişilerle sınırlı kalacaktık. Oysa amacımız her biri tasarımcılarımızın özgün fikirleriyle yenilikçi bir ürüne dönüşen özgün ve kültürel ürünleri dünyaya tanıtmak, dünyaya satmak."Sitemizde kültür, sanat ve tasarım konsepti taşıyan ürünler bulunuyor. Başlangıçta kendi ürünlerini tasarlayan yakın arkadaşlarımızın ürünlerini sergiledik…

Şu anda sitede 25 tasarımcının ürünleri yer alıyor. "Başlangıçta kimler yer alabilir, diye düşünürken şimdi gelen taleplere yanıt vermekte zorlanıyoruz." Siteye kültürel hediyelik ürün bulmakta zorlanan kurumların da yoğun ilgi gösteriyor. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda sipariş alıyoruz.
Siteye ürünlerini veren tasarımcılar ağırlıkla kadın olsa da, burası insan odaklı bir site. Erkek tasarımcılarımız da var ve çok zarif üretimleri var. Unutulmaya yüz tutan ama tasarımcıların hayal dünyasında farklı işlevlerle yeniden hayat bulan, hikayesi olan her ürün burada yer alabilir. Mozaik, tezhip, ebru, parşömen, heykel ve resim sanatının da ilginç örneklerini bulacaksınız LATONA'da. Bu site ile benim de çok sevdiğim ve emek verdiğim Anadolu'nun eşsiz sanatları, takıları, değerleri, simgeleri, geleceğe taşınacak, farklı kültürlerle de tanışacak.
Son dönemde özgün, el sanatı, olabilirse tek üretilmiş yaratıcı tasarımlara ilginin arttı. Tasarımcıların en büyük sorunu ürünlerini pazarlamak. Kendi evinizde ya da küçücük atölyenizde ürettiğiniz ürünü dünyaya tanıtmanın en iyi yolu e-ticaret siteleri.

Ekonomik kaygılar yaratıcılığı olumsuz etkileyen bir süreç. Bu nedenle tasarımcıların bir yöneticiyle çalışması çok önemli. Özgün tasarımları ve seçkin ürünleri bir araya getiren sitemiz bu anlamda bu soruna da çözüm üretmiş oluyor.
 
Zaman içinde kültürel nitelik taşıyan yurt içi ve yurt dışı fuarlara da katılmayı hedefliyor, sanatçılarımız ve tasarımcılarımızla fuarlarda workshoplar yapmak istiyoruz.
LATONA'ya ürün hazırlayan tasarımcıların hemen hepsinin farklı meslekleri var. Balerin, doktor, muhasebeci, gazeteci, tezhip sanatçısı, eğitimci, kimya öğretmeni, ziraat mühendisi, endüstri mühendisi, turizmci, ressam... Herkes kendi hikayesiyle oluşan ürünü sunuyor.

"LATONA'da hikayesi olmayan ürün yok"
"Hayatta her şeyin bir hikayesi var. Bizler büyüklerimizin anlattıkları hikayeleri dinleyerek büyüdük. Aslında hepimiz birer hikaye anlatıcısıyız. Kimilerimiz hikayesini yazarak, söyleyerek anlatırken, kimilerimiz takı, mozaik, ebru, tezhip ve heykel yaparak, bebekler tasarlayarak, belki de bir çantanın üstüne oyalarını işleyerek anlatır. İşte biz de bu sitede sizlere ürünlerimizi sunarken aynı zamanda hikayelerini de anlatacağız."
LATONA BİR ANNE TANRIÇA…

Işık kaynağımız güneş ve ayı temsil eden, müziğin, sanatın, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı Apollon ile doğa ve ay tanrıçası Artemis'in annelerinin ismi LATONA. İsim ararken, Anadolu'dan geçen bir isim olsun ve siteyi gezenlere iyi bir enerji versin, mutluluğu, güzelliği, zerafeti yansıtsın istedik.

Mitolojideki bu iki önemli tanrı ve tanrıçayı doğuran ananın içindeki tüm sevgi, saygı, güzellik, zerafet, barış, sanat, müzik, dans, mutluluk, neşe enerjisinin ürünleri aracılığıyla tüm insanlara ulaşacağına inanıyoruz.
 

 

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

banner274

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 03:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yılmaz Demirtaş 2016-05-28 10:27:26

Böyle naif ve kültürel bir ticareti yapmak, Semra Kadaifcioglu gibi naif ruhlu ve inanılmaz sağlam bir karakterli, sanatsal bakış açısına sahip biri tarafından yapılmalı idi ve öyle de oldu.Keşke bütün ticaret sanat ve eğitimciler bu ruh ile islerini yapsa,Her anlamda daha başarılı olur ülkemiz.