Asla Yapmam Dediği İşi Kabul Etti Bölge Koordinatörü Oldu

ÖZEL HABER: Üniversitedeyken 2 çocuk yapsa da iş hayatına atılan Sibel Erdal, aklının ucundan bile geçmeyen ve yapmayacağını düşündüğü satış temsilciliğinde bölge koordinatörlüğüne kadar yükselmeyi başardı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Nisan 2016 Pazartesi 08:22
Asla Yapmam Dediği İşi Kabul Etti Bölge Koordinatörü Oldu

 

Muhafazakar bir çevrede büyüyen Sibel Erdal, çevredekilerin evlendirin baskılarına direnen babası sayesinde eğitimine devam etti. Üniversitedeyken aşık oldu evlendi, 2 çocuğunu dünyaya getirirken 2 kez okulu bıraktı ama yılmadı. Eğitimini tamamlayıp iş hayatına balıklama daldı. Müşteri temsilcisi olarak başladığı Turkishexporter şirketinde 5 yıl gibi kısa sürede bölge koordinatörü olmayı başardı. Üstelik kendi şahıs şirketini bile kurdu. Türkiye’nin devlet destekli bir ihracat portalı olan Turkishexporter.net’te milyarlarca dolarlık yurtdışı alım taleplerini ihracata odaklamış firmalarla buluşturuyor.
İşte Sibel Erdal’ın hikayesi…
 
BABAM EVLENDİR BASKILARINA DİRENDİ
Nasıl bir çocukluk yaşadınız? Hangi eğitimi aldınız?
1980 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdum. Evli ve 2 çocuk annesiyim. Anne olmak demek; kendim de dahil her şeyin üstünde duygular hissettiğim 2 canlıya sahip olmak demek. Annem ev hanımı babam işçi emeklisi orta halli 4 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu idim. Çocukluğumda beni etkileyen durumlardan biri de çok muhafazakar bir mahallede olduğum için küçük yaşta evlenmemin istenmesi ve okumamın engellenmesiydi. Babamın bu durum karşısında dik durması ve okumam konusunda arkamda durması beni çok etkilemiştir. Sonrasındaki bütün çabam ve gayretim de hep bu doğrultuda oldu. Develi Cumhuriyet ilkokulu Saray Halı Ortaokulu ve Develi Ticaret Lisesi sonrasında Gaziantep Üniversitesi Muhasebe bölümünde okudum. Lise eğitimimden hemen sonra evlendiğim için üniversite hayatıma evliyken devam ettim. Fakat 2. Sınıfta ilk çocuğuma hamile kaldığım için ve bebeğimin erken doğum riski olmasından dolayı okul hayatıma ara vermek zorunda kaldım. Kızım dünyaya geldikten sonra kendim büyütmek istediğim için çocuğumu, okul ve kariyer planlarımı erteledim. Ama hiçbir zaman üniversite diplomamı almaktan da vazgeçmedim. Bir yandan da Açıköğretimde işletmeye devam ettim. Yine bir karar almam gerekiyordu ve 2. bebeğimi de dünyaya getirip sonrasında kariyerime devam edecektim.

KADIN ÇALIŞAN ORANIMIZ YÜZDE 75
Çalıştığınız firmadaki kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?
1996 yılında lise son sınıftaki stajımdan sonra ilk işyerim 2011 yılında Kobi Uluslararası Tanıtım ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş’de çalışmaya başladım. Müşteri temsilcisi olarak başladığım iş hayatıma şu anda  Marmara Bölge Koordinatörü olarak devam etmekteyim.  40 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Kadın sayısı olarak oldukça fazla bir sayıya sahibiz. Kadın çalışan oranı % 75 diyebiliriz. Ben de dahil  yine şirketimiz içerisinde kendi şahıs firmalarını kuran 9 temsilci kadınız.
240 ÜLKEDEKİ TALEPLERİ İHRACATÇILARLA BULUŞTURUYORUZ
Şirkette yaptığınız işi tarif eder misiniz?
Kobi A.Ş’nin şirketi Turkishexporter.net olarak 240 ülke ve bölgeden 35 sektörden gelen talepleri ihracat yapmak isteyen üye firmalarımıza iletiyoruz. Firmalarımız bu hizmeti alırken, Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylı Türkiye’nin en büyük ihracat portalı olduğumuz  için %70 devlet desteğinden de  yararlanabiliyorlar. Firmalarımız bizimle beraber her gün Uluslararası bir fuara katılmışcasına  hiçbir yerde ulaşamayacakları dataya, fırsatlara ulaşabiliyorlar. Tabiki üye firmalarımız arasında kadın işverenlerimizde var. Bizler her zaman üye firmalarımızla iletişim halinde olduğumuz için ihracat yaptıkları bilgisini de alabiliyoruz kendilerinden. Bu konuda kadın işverenlerimizin oldukça başarılı oldukları aşikar.

KADINLAR MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR
Müşterileriniz arasında kadınlar da var mı?
Bizimle beraber büyüyen, milyon dolarlık ihracatlara imza atan birçok kadın girişimcilerimiz var ve hem ülkemizin kalkınması hem de kendileri açısından bu durum biz Kobi A.Ş-Turkishexporter ailesi için gurur verici bir durum. İhracat sürecinde hangi noktada sorunlar yaşanıyor, neler yapılmalı? İhracat sürecinde en büyük problem müşteri bulmak ve hedef pazara giriştir. Bizi tercih eden firmalarımızın da bu sayede sorunlarını çözmüş oluyoruz.
İşinizle ilgili son gelişmeler neler, 2016 hedefleriniz neler?
2016 yılında da bütün dünya ülkelerinde bilinen Türk portalı olarak daha çok talep üreterek daha çok ticari fırsatlar sunmayı, marka değerimizi artırma anlamında global bir PR çalışması yapmayı planlıyoruz.
DEVLET DESTEKLERİ BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR
Sektörel bazda eleştirileriniz, beklentileriniz neler?
Sektörel bazda değil ama, firmalarımızdan kendilerine sunulan devlet desteklerinin çok çok büyük bir avantaj sağladığını bilmeleri ve pazar araştırması anlamında verilen bu destekleri mutlaka değerlendirmeleri gerekliliğini vurgulayabiliriz.
Sosyal sorumluluk alanında​ çalışmalarınız var mı,​ neler yapıyorsunuz?
Şu anda yok ama Sidal Danışmanlık olarak daha da ileriye taşıdığım takdirde firmamı Kimsesiz çocuklar adına çalışmalar yapmak en büyük idealim.
ASLA YAPMAM DEDİĞİM İŞİ KABUL ETTİM
Bir kadın olarak hayatınızın ve kariyerinizin dönüm noktası hangi olay ya da olaylardı sizi nasıl etkiledi? Kendinizi bir iş kadını olarak nasıl tarif edersiniz?
2011 yılında halkla ilişkiler olarak başvurduğum iş tanımına satış temsilcisi  olarak görüşmeye girmem, asla yapamam dediğim satış temsilciliğini kabul etmem hayatının dönüm noktasıdır. Sabırlı, işini severek yapan, özverili olarak tanımlayabilirim kendimi.

KARAR ALIRKEN ACELE ETMEMEK LAZIM
Günde kaç saat çalışıyorsunuz, bir iş gününüzde neler yapıyorsunuz, işinizi seviyor musunuz, mutlu musunuz?
Günde ortalama 8 saat çalışıyorum. Genelde günün ilk saatleri asistanlarımla beraber günün planlamasını yaparak geçiriyoruz. Sonrasında üye firmalarımızın dönüşlerine cevaplar, anketler ve günün büyük kısmı üye firmalarımızın sistem hakkında ve genel konularda ihtiyaç duyduğu konularda destek vererek günümüz tamamlanıyor...
İş hayatında çıkardığınız en önemli hata neydi? Bu hatadan hangi dersii çıkardınız?
Acele kararlar almamak.Tartıp ölçüp değerlendirme yapmak.
KADINLAR ARASI REKABET ZORLUK YARATTI
Kariyer yaparken bir kadın olarak karşınıza çıkan en önemli engeller nelerdi, nasıl aştınız ya da aşamadınız?
Çok fazla kadın çalışan olan bir kuruluş olduğu için  firmam kadınlar arasında da rekabetin olması  tabiî ki bunun da kendi içinde bazı zorlukları oldu. Bu durumu da,sabrederek, zamana bırakarak, asla pes etmeyerek ve her zaman saygıyı yitirmeyerek aştığımı düşünüyorum.
 
BEYAZ GÖMLEK SİYAH ETEK KURTARICI KOMBİNİM
İş hayatı dışında hafta içi- hafta sonu kendiniz için neler yapıyorsunuz ve ne kadar zaman ayırıyorsunuz?
Hafta içi esasında çok fazla vakit olmuyor. Ama nadir de olsa iş çıkışı biryerler de arkadaşımla sohbet etmek günün stresini atmak için çok iyi geliyor. Akşamları çocuklarla yemek ve sohbetten sonra sosyal medyayı takip etmek, kitap okumak ev içindeki uğraşlarım. Herhangi bir estetik uygulamam yok fakat cilt bakımıma lise yıllarımdan beri dikkat ediyorum. Her durumda ne kadar yorgun olsam da kendime zaman ayırmayı seviyorum. Bu yıl aldığım bir kararla  spor kulübüne üyelik yapmak hedeflerim arasında. En son beni çok etkileyen Diyamandi isimli kitabı okudum. Genelde siyah beyaz ve gri tonları arada bir vizon renkler tercihlerim arasında. Bir iş kadınının mutlaka olmazsa olmazları stiletto ayakkabılar beyaz gömlek siyah etek ya da siyah bir elbise olmazsa olmazlardan ve acil kurtarıcı kombinler.
BAŞARININ ANAHTARI KORKMAMAK, SABIRLI OLMAK
İş kadınlarına başarılı olabilmeleri için hangi tavsiyelerde bulunursunuz?
Başarının herhangi bir doyum noktası yok esasında. Kişi kendini hiçbir zaman başarıya erişmiş olarak görmemeli. Hep neden daha iyisini yapmayayım sorusunu sormalı. Sermayesi ne olursa olsun ilk olarak idealleri gerçekleştirmek adına korkmamak üzerine gitmek, sabırlı olmak, pes etmemek ve istediğin hedefe ulaşmak.
Sizce iş hayatında kadınların daha fazla yer alabilmesi, cam tavanların-duvarların ortadan kalkması için neler yapılmalı?

Ben günümüzde kadın erkek ayrımcılığının çok da kalmadığını düşünenlerdenim. Çünkü artık her yerdeyiz. Kadın ile erkeğin bir bütünün iki parçası olması ve birbirini tamamlaması; erkeklerin olmadığı ya da kadınların olmadığı bir dünya düşünmenin yanlış olduğunu göstermesidir. Nitekim iki parçadan biri eksik olduğu zaman diğer parçanın varlığının da bir anlamı kalmaz ve zamanla onun da yok olmasına neden olur. 

  

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. 

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

banner274

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 03:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.