Birleşmiş Milletler, Türkiye'den 2 Kadın Girişimcinin Başarısını Dünyaya Duyurdu

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Türkiye'den Berivan Atılgan ve Emine Yavuz'un başarı hikayesini dünyayla paylaştı. Haberde, Türk kadınlarının dijital becerilerin coronavirüs sırasında gelir elde etmelerine yardımcı olduğu belirtildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Mayıs 2020 Cumartesi 12:26
Birleşmiş Milletler, Türkiye'den 2 Kadın Girişimcinin Başarısını Dünyaya Duyurdu

 

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, sosyal medya hesaplarından duyurduğu haberde Türk kadınlarının dijital becerileri sayesinde coronavirüs nedeniyle işsiz kalmadıklarını ve gelir elde etmelerine yardımcı olduğu belirtildi.

Evde kalma önlemlerine ve periyodik kilitlenmelere rağmen, Türk ve Suriyeli kadınlar çok amaçlı Topluluk Merkezlerinde öğrendikleri kodlama, bilgisayar okuryazarlığı ve internetten pazarlama becerileri sayesinde çevrimiçi el sanatları ve diğer ürünleri satıyorlar.

GİRİŞİMCİ KADIN BERİVAN ATILGAN

Telefon ekranının arkasından Berivan Atılgan onun için başka bir sipariş alırken gülümsüyor. Atılgan'ın el yapımı oyuncakları, bebek battaniyeleri ve bebek çorapları, ailesi için önemli bir gelir kaynağıydı. Şimdi, tek gelir kaynağı onlar. Her yeni çevrimiçi sipariş başka bir günün masraflarını karşılıyor. Mevsimlik tarım işçisi olan kocası, COVID-19'un yayılmasını yavaşlatmak için alınan önlemler nedeniyle çalışamıyor.

Şanlıurfa'da yaşayan 3 çocuk annesi Berivan Atılgan “Sadece birkaç yıl önce evde oturuyordum, hiçbir şey yapmıyordum. Şimdi, el sanatları tanıtımımı yaptığım bir Instagram hesabım var. Bazen müşterilerime hitap etmek için üretimi hızlandırmak zorunda kalıyorum. ”diyor.

43 yaşındaki Berivan Atılgan, girişimci olmadan önce nasıl bir hayat yaşadığını şu cümleyle özetliyor,  “Evlendiğimde kocam çalışmama veya başka bir şey yapmama izin vermedi. Yalnız dışarı çıkmama bile izin vermedi. Her zaman evdeydim. Sıkıcı ve yorucuydu. ”

Bir arkadaşının tavsiyesiyle Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP İdaresi) tarafından yürütülen 1995 yılında 9 ilde başlatılan Çok Amaçlı Toplum Merkezi'ne  başvurdu. Merkezde, dezavantajlı kadınlara eğitim verilerek yoksulluğu azaltılması amaçlanıyor. 

Berivan Atılgan, Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen bir Birleşmiş Milletler Kadın projesi kapsamında desteklenen Çok Amaçlı Toplum Merkezleri'nde 2019 ve Mart 2020 arasında becerilerini ve istihdam edilebilirliğini arttıran 2.800 Suriyeli ve Türk kadından biri oldu.  

DİJİTAL PAZARLAMA BENİM İŞİM

Atılgan, başlangıçta el sanatlarını bir kaçış olarak yaptığını, ancak neredeyse psikoloğu gibi olduklarını söyledi.

Berivan, “Buraya gelip el sanatları üzerinde çalışmak beni daha mutlu etti, kocam da beni destekledi. Bu yıl Merkez'de verilen dijital beceri eğitimi kursuna katıldım. Instagram hesabım vardı ama bunu pazarlama amacıyla nasıl kullanacağımı bilmiyordum. Dijital beceri eğitimi kursuna katıldıktan sonra, el sanatlarımı tanıtmak için farklı bir şekilde kullanmaya başladım. Şimdi, dijital pazarlama benim işim. ” diye konuştu. 

ÜRÜNLERİMİ INSTAGRAM'DAN PAZARLIYORUM

Mart ayının ortasından bu yana, Türkiye'nin COVID-19 önleme tedbirleri insanları evinde tuttu, ancak Atılgan  “Dijital becerilerim olmasaydı, şu anda bir aile olarak sahip olduğumuz tek geliri getiren satışlarıma devam edemezdim. Instagram üzerinden pazarlıyorum ve tüm Türkiye'den çevrimiçi sipariş alıyorum. ” dedi. 

Atılgan, Merkez'de öğrendiği dijital becerilerin, arkadaşlarının ve ailesinin güncel kalmasını ve iletişim halinde olmasını sağlamak için sosyal medyayı kullanmasını sağladığını söyledi.

GİRİŞİMCİ KADIN EMİNE YAVUZ

41 yaşındaki Emine Yavuz, ise Şanlıurfa'dan...  Kadınların kabuklarından çıkmasına yardımcı olan Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde dijital beceriler, kodlama ve bilgisayar okuryazarlığı öğrenen bir başka anne.

Emine Yavuz, “Ülkenin bu bölgesinde kadın olmak zor. 11 kişilik bir ailede büyüdüm. Kadınların dışarı çıkmamaları gerektiği söylendi; kadınlar evde kalmalı; kadınlar pencerenin dışına bakamazlar. … Ben küçükken babamı kaybettim. Ancak, evlenmek istemedim. Babamdan şiddet ve huzursuzluk gördüğüm için, evlenirsem hayatımın şiddet dolu olacağını düşündüm. ” diye konuştu. 

banner274

KENDİ AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURUYORUM

“Çok Amaçlı Toplum Merkezi sayesinde hayata nasıl ayak uyduracağımı ve kendi ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim. Şimdi Merkezde çalışıyorum ve idari destek sağlıyorum. ” diyen Emine Yavuz bu yıl evden el sanatları satmasını sağlayan çevrimiçi pazarlama kurslarına katıldı. Yavuz, “Bu kilitlemenin geçmişte dijital becerilerim olmadığında gerçekleşmediği için minnettarım. Artık evde kalmama rağmen hala dünyayı dolaşabiliyorum. ” dedi. 

UN Women Türkiye'de Program Yönetim Uzmanı Zeynep Aydemir-Koyuncu, GAP İdaresi ile ortaklığında yürütülen proje ile mevcut toplum merkezlerinde kadınlara mesleki eğitimin verilmesinin yanı sıra psikososyal destek, danışmanlık da verildiğini söyledi. 

Aydemir Koyuncu “Kadınlar sadece istihdam edilebilirliklerini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda gelir kaynaklarını da çeşitlendiriyor” diyor. “Bu, kriz dönemlerinde kadınların dayanıklılığını güçlendiriyor.” dedi. 

 

Son Güncelleme: 23.05.2020 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.