Çevrem Campbell'in 'Akıllı Baykuş'u ile ister para kazan ister bağış yap

Kadın girişimci Çevrem Campbell, kurduğu dijital platform "Akıllı Baykuş" ile farklı alanlarda hizmet verenlerle o hizmeti satın almak isteyenleri buluşturuyor. Platform sayesinde istenirse sosyal sorumluluk projeleri de hayata geçirilebiliyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Haziran 2019 Cuma 12:13
Çevrem Campbell'in  'Akıllı Baykuş'u ile ister para kazan ister bağış yap

Tekno startuplar belki de girişimci kadınların çok az varlık gösterdiği alanlardan biri olabilir ama başarılı örnekler günden güne artıyor. Tıpkı kadın girişimci Çevrem Campbell'in 2018 yılında kurduğu ''Akıllı Baykuş'' platformu gibi. Platform sanat, spor, müzik, dans, gastronomi, sağlık, moda, yabancı dil, felsefe vs gibi ilgi alanlarında hizmet verenleri, alanları, bu alanlardaki projelere ve yeteneklere destek olmak isteyenleri buluşturuyor. Sadece bu kadar değil, platform aynı hobileri paylaşanları da bir araya getiriyor. Akıllı Baykuş’a gelip, kendinize hemen yasadığınız semt için bir basketbol ve yürüyüş grubu oluşturabilirsiniz. Grubunuzu halka açık yaparak sizinle aynı semtte yaşayıp basketbol oynamak isteyen diğer arkadaşlarla tanışabilirsiniz. Akıllı Baykuş sayesinde sosyal sorumluluk projeleri düzenleyebilir, çeşitli derneklere bağışta bulunabilirsiniz de....

İnsana dokunan, hizmetlerini satabileceği bir alan yaratan, sosyalleşmesine katkı sunan ve toplumsal faydaya aracılık eden Akıllı Baykuş'un kurucusu iş kadını Çevrem Campbell, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı.

İNGİLTERE'DE İŞLETME EĞİTİMİ ALDI

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi kısaca anlatır mısınız?

1979 İstanbul doğumluyum. Robert Kolej mezunuyum. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat bölümüne girdim; ama devam etmedim. 5 sene boyunca tekstil üretimi yapan aile şirketinde çalıştım. Bunun yanı sıra müzik ve dans etkinlikleri düzenledim. Bunlardan en büyüğü 20 bin kişilik İstanbul’da yapılan bir organizasyondu. 2002 yılında üniversitede etkinlik yönetimi okumak için Londra’ya gittim. 1 sene sonunda bölümümü işletmeye çevirdim. London Metropolitan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansımı tamamlamak için Cass Business School’a girdim. Doktoraya devam etmeyi düşünürken, o dönemin en iyi yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley’den teklif aldım. Böylece 8 yıl devam eden finans sektördeki çalışma hayatım başladı. Finansal analist, proje yöneticisi ve iş geliştirme müdürü olarak yatırım bankalarının ve diğer finansal kuruluşların farklı bölümlerinde görev aldım. 2014’ün sonunda işten ayrıldım. Amacım danışmanlık şirketi açmaktı; ama zaman içerisinde bu fikir evrilerek ‘’Akıllı Baykuş’’ çoklu fayda sistemine dönüştü.

HER ZAMAN İÇ SESİNİ DİNLE!

Şirketinizin adı nedir, hangi alanda hizmet veriyorsunuz? Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, ne kadarlık bir sermaye ile yola çıktınız? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Şirket adı Hunting Owl Limited. Türkçe’ye çevrildiğinde Avlayan Baykuş olan şirket isminin Türkiye’ye uymayacağını düşündüğümden marka adı olarak Akıllı Baykuş ismini kullanmaya karar verdim. Aslında kendi işimi yapacağımı, 4-5 yaşlarında yazları gittiğimiz sitedeki sokaktaki boş şişeleri bakkala götürüp karşılığında para ve aldığım parayla da şeker, sakız vs alıp sitedeki arkadaşlarımla paylaştığım günlerden beri biliyorum  Ne var ki; Akıllı Baykuş sistemini kurmaya 2014 yılının sonuna doğru karar verdim. Şirketi kurarken, açıkçası çok büyük bir zorluk yaşamadım ama sonrasında yaşadım. Yaşamamın da nedeni kurmak istediğim sistemin aracı olarak kullanacağım platformun, alanım dışında olan teknolojik bir ürün olması ve bu konuda beni tamamlayan teknik bir ortağımın olmamasıydı. Platformu geliştirmesi için anlaştığım ekip teknik yetersizliklerinden dolayı yazılımı tamamlayamadı ve bu benim iki seneme mal oldu. Bu süreç içerisinde birşeylerin yolunda gitmediğinin tabii ki farkındaydım; ama profesyonel bir ekiple çalıştığımı düşündüğüm için iç sesimi dinlemedim. Bu vesileyle hayatımın en önemli derslerinden birini öğrenmiş oldum. Her zaman iç sesini dinle! Stratejik ve taktik kontrol mekanizmalarını mümkün olduğunca en başından kur; ama esnek olsun, gerekirse hızlıca değiştirebil. Bu dediğim start up’lar için tabii kurumsallarda daha farklı olabilir. Bir de yakın arkadaş, aile ve akrabalarla iş yapma kısmı var. Orası apayrı  İkinci sefer benzeri fonksiyonları olan platformlar geliştirmiş bir ekip buldum. Ayrıca bu ekibin dışında yazılımcı bir teknik danışman tuttum ki; yine aynı sorunları yaşamayayım. Böylece bir 2 senemi daha almış olsa da sonunda, Kasım 2018’de www.akillibaykus.com platformunu açmayı başardım. Aslında platform bütün kalbimle inandığım ve kurmaya çalıştığım çoklu fayda sistemin aracı daha önce de belirttiğim gibi. Platform sanat, spor, müzik, dans, gastronomi, sağlık, moda, yabancı dil, felsefe vs gibi ilgi alanlarında hizmet verenleri, alanları, bu alanlardaki projelere ve yeteneklere destek olmak isteyenleri buluşturuyor.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/akilli-baykus-kadin-girisimci-is-kadini-cevrem-campbell-jpg.jpg

AKILLI BAYKUŞ 3 FARKLI HİZMET MÖDÜLÜNDEN OLUŞUYOR

Hizmet veren olarak sistemde belirtilen 3 farklı hizmet modülünü nasıl kullanabilirsiniz bir örnekle anlatayım;

  1. Hizmetler Modülü: Piyano öğretmenisiniz, ders vermek ya da dinletilerde çalmak istiyorsunuz. Akıllı Baykuş’ta hizmet veren hesabı oluşturup, bu alanda hizmet almak isteyenlerin lokasyon bazlı ya da online kolayca size ulaşmasını ve rezervasyon yapmasını sağlıyorsunuz. Kendinizle ilgili sertifika diploma vs gibi bilgileri de platformda paylaşabilirsiniz. Piyano derslerinizi ister kendi yerinizde ister öğrencinizin yerinde verebilirsiniz. Yabancı dil, yaşam koçu gibi alanlarda derslerinizi ve seanslarınızı dilerseniz online da verebilirsiniz.
  2. Geliri Bağışlanan Hizmetler Modülü: Aynen hizmet modülündeki gibi yalnız satılan hizmetten elde ettiğiniz gelirin yüzde 1 ile le yüzde yüzü arasındaki bir bölümünü, kar amaçsız bir kuruluşa ya da projeye bağışlayabiliyorsunuz.
  3. Sponsorlu Hizmetler: Çok farklı senaryolar için destek ve dayanışma modülü olarak kullanılır. Örneğin, piyano öğretmenisiniz ve çok yetenekli bir öğrenci keşfettiniz. Yalnız öğrencinin ders alacak parası, sizin de bunu ücretsiz yapabilme şansınız yok. Sistemde kolayca proje oluşturup kitle fonlaması alabilirsiniz. Yurtdışına eğitime gitmek isteyen bir sanat öğrencisisiniz, yine bir proje oluşturup, örneğin huzurevindeki misafirlere seramik dersi verip, bunun için kitle fonlaması yapıp gelirinizle eğitim masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Geliri bağışlanan ve sponsorlu hizmetler çoklu fayda sistemimizin en önemli araçlarıdır.

Hizmetler dışında platformu ayrıca sosyal gruplar kurmak ve katılmak için kullanabilirsiniz. Böylece sizinle aynı hobileri paylaşan aynı alanlarda bilgi ve deneyim sahibi olmak isteyen komşularınızla tanışma fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/60515694_287999128746800_2605593067473862656_o.jpg

MASTER CHEF YARIŞMACILARI WORKSHOP GELİRİNİ AŞEVİNE BAĞIŞLADI

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, hedefleriniz neler?

Platformun ilk fazı, yani sadece hizmetler modülü tamamlanalı 6 ay oldu; hala yazılım devam etmekte. Sponsorlu hizmetleri de Haziran itibariyle üyelerimiz daha fonksiyonel olarak kullanabilecek. Şu an geliri bağışlanan hizmetlerle aynı modülde. Akıllı Baykuş Aralık’tan beri çok güzel projelere vesile oldu. Tebessüm Kahvesi’ndeki down sendromlu arkadaşlarımızla Master Chef yarışmacıları platform üzerinden gastronomi workshopu organize ettiler ve bütün geliri Üsküdar bölgesindeki dar gelirli ailelere Üsküdar Aşevi aracılığıyla bağışlandı. Workshopa sosyal hizmetlerin korumasındaki okullardan çocuklarımız da katıldı. Hayata Sarıl Derneği’nin lokantasında youtuber İdil Yazar’la yapılan başka bir workshopla evsizlere 400 tabak yemek dağıtılması sağlandı. Devlet sanatçımız piyanist Gülsin Onay’ın tamamen gönüllü olarak Ataşehir Belediyesi ve Zuhal Müzik’le beraber organize ettiği piyano resitaliyle bölgedeki devlet okullarında okuyan çocuklar müthiş bir konsere gitmiş oldular. Ayrıca Gülsin Onay’a sorular sordular. Platform üzerinden yapılan sponsorluk çalışmasıyla da toplanan rakamla bölgedeki en ihtiyacı olan okullardan birine müzik odası yapılmakta ve bu odada çocuklara gönüllü ve devamlı dersler verileceğini umuyoruz. Böyle bir sistem olmadığı için anlatması biraz güç oluyor ama insanlar ilgili. Kullanıcı sayımız artıyor. Hedefimiz 2020 itibariyle duymayanın kalmaması ve sistemin kendi kendini döndürebilir hala getirmesi.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/GUYLSIYN_ONAY_29_MAYIS_2019_KADIYR_IYNCESU_17.jpg

EN BÜYÜK ENGEL ENGEL OLDUĞUNA İNANMAK

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

İş alanına göre değişebilir. Bence en büyük engel, bir engel olduğuna inanmak. Tabii ki zorluklarla karşılaşılabiliyor. Yılmamak, gerektiği yerde zorlayıp gerektiği yerde farklı yaklaşmak, eksiklikleri, hataları bulup düzeltmek gerek. Bazen amaca ulaşmak için kullandığınız yöntemleri ve araçları da değiştirmek gerekebilir. Benim amacım bir çoklu fayda sistemi kurup, bunu dünyaya yaymak. Bunu birçok farklı şekil ve yolla yapabilirim. Buna inanıp, içselleştirdiğinizde engeller zaten engel olmaktan çıkıyor. Eğer çıkmadığı durumlar oluyorsa bunun da bir nedeni vardır. Akıllı Baykuş 4-5 sene önce fikir olarak ilk tomurcuklanmaya başladığı noktadan şimdiye kadar defalarca değişti, dönüştü ve bu devam etmekte. Dönen bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla hiçbir şeyin sabit kalmayacağını kabul etmek lazım.

Bence start up’ta en büyük sıkıntı para. Benim karşılaştığım en azından. Bu durum, ara ara hızınızı kesmenize neden olabiliyor. O yüzden iş planını her ne kadar değişeceğini bilseniz de baştan yapmakta fayda var. İşi önceliklendirmek çok önemli. Kaynakları en önce nereye kanalize edeceğinizi bilmeniz lazım; yoksa para biter ama iş bitmediği için geçmiş olsun. Mesela mobil uyumlu websitemizin ilk ayağı tamamlanmaya yakın uygulamasını da geliştirmeye başladık. Şimdi görüyorum ki; o noktada hatta şu aşamada bile son derece gereksizmiş. Çalışabilir bir sisteminiz varsa, onu önce doldurmaya bakın!

Para kısmı da tabii ki yatırımcılarla çözülebiliyor. Hemen yatırımcı almak istemiyorsunuz; çünkü ne kadar erken alırsanız o kadar çok vermek zorundasınız. Vereceğiniz sadece şirket yüzdesi değil, o yüzdeyle beraber karar ortaklığı… Ama bir noktada almak lazım. O noktada da yatırımcınızın sadece para değil aynı zamanda işinizi gerekli hızda büyütmenize destek olacak bir mentor olması çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Henüz bir yatırımcı görüşmesi yapmadım. Hiçbir yere sunum göndermedim, kontak kurmadım. Sanırım bu sisteme ve projeye inananların bizi bulmasını istiyorum; ama belli de olmaz.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/cevrem-campbell-is-kadini-kadin-girisimci-teknoloji-kendi-isini-kuran-kadinlar-is-kadini-roportaj-istekadinlar-.jpg

İŞ YERLERİNDE EŞİT SAYIDA KADIN ERKEK ÇALIŞMALI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Meslek ne olursa olsun, çalışmak isteyenlerin talebiyle de orantılı eşit sayıda kadın ve erkeğin çalışıyor olması çok önemli. İş sahiplerine çağrım, iş yerlerinde bu orana dikkat etmeleri olur. Sadece bu da değil aynı zamanda engelli ya da farklı nedenlerden iş bulamayan vatandaşlarımıza da fırsat vermek önemli. Herkesten birşeyler öğrenilebilir. Bazen hiç tahmin etmeyeceğiniz kişilerin inanılmaz katkıları olabilir. Yeter ki; potansiyellerini açığa çıkarabilecekleri bir ortam olsun.

İŞİN PİYASASINI ARAŞTIRIN GERÇEKTEN İHTİYAÇ VAR MI?

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Yapmak iştediğiniz işin piyasasını çok iyi araştırmak önemli. Eğer olmayan bir şey yapıyorsanız da buna gerçekten ihtiyaç var mı; nasıl bir eksikliği giderir; faydaları neler olur ölçüp biçmek lazım. Bunu yapmak için vaktinizin ve durumunuzun uygun olduğundan emin olmalısınız. Benim 2 küçük çocuğum var. Zorlandığım zamanlar oluyor. Devamlı seyahat bunların başında. Duygusal olarak, iyi birşeyler yaptığıma, sonucunun birçok insana faydalı olabileğini düşünerek üstesinden geliyorum. Onun haricinde çok ilgili ve tek başına da çocuklarına bakabilen muhteşem bir babaları ve çocuklarımıza kendi torunları gibi bakan dünyalar tatlısı Gülşen Ablamız var. ‘Şükürler olsun ki’ demeden geçemeyeceğim.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/GUYLSIYN_ONAY_29_MAYIS_2019_KADIYR_IYNCESU_6.jpg

EKSİĞİ GİDEREBİLECEK DOĞRU EKİP ÖNEMLİ

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Uzmanlık alanım iş alanizi ve geliştirme; ama Akıllı Baykuş’un bir çok bölümü var. İnsanın yapmak isteği iş için yeterliliğini bilmesi çok önemli. Yani kendi eksiğinizi iyi bilmek lazım. Benim teknoloji kısmında olduğu gibi. Evet, ben bir sistem geliştiyorum ama bunu teknolojik bir araçla yapıyorum. Bu eksiği giderebilecek doğru bir ekiple çalışmak çok önemli. İşinizin her alanına sahip çıkmak, sormak, okumak, araştırmak, takip etmek, çalışmak ve öğrenmek de öyle. Yaşadığım sürece öğrenciyim. Henüz kendimi başarmış görmüyorum. ‘Evet, başardım’ diyebilmem için bu sistemi en kullanılabilir haline getirip, bunun devamlılığını sağlamam gerekir.

Buradan sanat, spor, moda, müzik, dans, gastronomi, sağlık, güzellik ve websitemizdeki birçok diğer alanda hizmet veren bütün arkadaşlarımızı websitemize davet ediyorum. Ayrıca bize info@akillibaykus.com ‘dan ulaşabilirler. Kısa bir zaman sonra üyelerimize hediyeler de dağıtmaya başlayacağız, tabii ki dersler, seanslar, dinletiler şeklinde. İş geliştirme kısmında da sitemize üye kazandıracak arkadaşlarımıza talibiz. Hepinizi bekliyoruz.

SİZ DE BİYOGRAFİNİZİN YAYINLANMASINI İSTİYORSANIZ BİZE YAZIN

İLETİŞİM - istekadinlarmedya@gmail.com

İŞ DÜNYASINDAKİ KADINLARIN BİYOGRAFİLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

SİZ DE İŞ DÜNYASINDA YER ALIYORSANIZ BİZE BİYOGRAFİNİZİ FOTOĞRAFLARINIZLA BİRLİKTE GÖNDERİN YAYINLAYALIM.

istekadinlarmedya@gmail.com

BİYOGRAFİLER
Esin Güral Argat kimdir?
Esin Güral Argat kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şila Gök kimdir?
Şila Gök kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL YAMAK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL
Nilüfer Bulut kimdir?
Nilüfer Bulut kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
TÜLİN AYDAN ORMANCI
TÜLİN AYDAN ORMANCI
Hülya Demir kimdir?
Hülya Demir kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
Bahar Saygılı kimdir?
Bahar Saygılı kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Başak Şengül kimdir?
Başak Şengül kimdir?
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
Tuğba Özdenal kimdir?
Tuğba Özdenal kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir? BİYOGRAFİLER
Ayla Kurtuluş kimdir?
Ayla Kurtuluş kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Harika Güral kimdir?
Harika Güral kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Elif Aral kimdir?
Elif Aral kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
İdil Özbek kimdir?
İdil Özbek kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
 Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Berna Kırcı Aşıroğlu
Berna Kırcı Aşıroğlu
İrem Aşçıoğlu kimdir?
İrem Aşçıoğlu kimdir?
Başak Önen kimdir?
Başak Önen kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Nursel İlgen
Nursel İlgen
Serra Sabancı kimdir?
Serra Sabancı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Simay Dinç kimdir?
Simay Dinç kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?

123456789


Son Güncelleme: 20.04.2020 04:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.