Çevrem Campbell'in 'Akıllı Baykuş'u ile ister para kazan ister bağış yap

Kadın girişimci Çevrem Campbell, kurduğu dijital platform "Akıllı Baykuş" ile farklı alanlarda hizmet verenlerle o hizmeti satın almak isteyenleri buluşturuyor. Platform sayesinde istenirse sosyal sorumluluk projeleri de hayata geçirilebiliyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Haziran 2019 Cuma 12:13
Çevrem Campbell'in  'Akıllı Baykuş'u ile ister para kazan ister bağış yap

Tekno startuplar belki de girişimci kadınların çok az varlık gösterdiği alanlardan biri olabilir ama başarılı örnekler günden güne artıyor. Tıpkı kadın girişimci Çevrem Campbell'in 2018 yılında kurduğu ''Akıllı Baykuş'' platformu gibi. Platform sanat, spor, müzik, dans, gastronomi, sağlık, moda, yabancı dil, felsefe vs gibi ilgi alanlarında hizmet verenleri, alanları, bu alanlardaki projelere ve yeteneklere destek olmak isteyenleri buluşturuyor. Sadece bu kadar değil, platform aynı hobileri paylaşanları da bir araya getiriyor. Akıllı Baykuş’a gelip, kendinize hemen yasadığınız semt için bir basketbol ve yürüyüş grubu oluşturabilirsiniz. Grubunuzu halka açık yaparak sizinle aynı semtte yaşayıp basketbol oynamak isteyen diğer arkadaşlarla tanışabilirsiniz. Akıllı Baykuş sayesinde sosyal sorumluluk projeleri düzenleyebilir, çeşitli derneklere bağışta bulunabilirsiniz de....

İnsana dokunan, hizmetlerini satabileceği bir alan yaratan, sosyalleşmesine katkı sunan ve toplumsal faydaya aracılık eden Akıllı Baykuş'un kurucusu iş kadını Çevrem Campbell, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı.

İNGİLTERE'DE İŞLETME EĞİTİMİ ALDI

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi kısaca anlatır mısınız?

1979 İstanbul doğumluyum. Robert Kolej mezunuyum. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat bölümüne girdim; ama devam etmedim. 5 sene boyunca tekstil üretimi yapan aile şirketinde çalıştım. Bunun yanı sıra müzik ve dans etkinlikleri düzenledim. Bunlardan en büyüğü 20 bin kişilik İstanbul’da yapılan bir organizasyondu. 2002 yılında üniversitede etkinlik yönetimi okumak için Londra’ya gittim. 1 sene sonunda bölümümü işletmeye çevirdim. London Metropolitan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansımı tamamlamak için Cass Business School’a girdim. Doktoraya devam etmeyi düşünürken, o dönemin en iyi yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley’den teklif aldım. Böylece 8 yıl devam eden finans sektördeki çalışma hayatım başladı. Finansal analist, proje yöneticisi ve iş geliştirme müdürü olarak yatırım bankalarının ve diğer finansal kuruluşların farklı bölümlerinde görev aldım. 2014’ün sonunda işten ayrıldım. Amacım danışmanlık şirketi açmaktı; ama zaman içerisinde bu fikir evrilerek ‘’Akıllı Baykuş’’ çoklu fayda sistemine dönüştü.

HER ZAMAN İÇ SESİNİ DİNLE!

Şirketinizin adı nedir, hangi alanda hizmet veriyorsunuz? Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, ne kadarlık bir sermaye ile yola çıktınız? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Şirket adı Hunting Owl Limited. Türkçe’ye çevrildiğinde Avlayan Baykuş olan şirket isminin Türkiye’ye uymayacağını düşündüğümden marka adı olarak Akıllı Baykuş ismini kullanmaya karar verdim. Aslında kendi işimi yapacağımı, 4-5 yaşlarında yazları gittiğimiz sitedeki sokaktaki boş şişeleri bakkala götürüp karşılığında para ve aldığım parayla da şeker, sakız vs alıp sitedeki arkadaşlarımla paylaştığım günlerden beri biliyorum  Ne var ki; Akıllı Baykuş sistemini kurmaya 2014 yılının sonuna doğru karar verdim. Şirketi kurarken, açıkçası çok büyük bir zorluk yaşamadım ama sonrasında yaşadım. Yaşamamın da nedeni kurmak istediğim sistemin aracı olarak kullanacağım platformun, alanım dışında olan teknolojik bir ürün olması ve bu konuda beni tamamlayan teknik bir ortağımın olmamasıydı. Platformu geliştirmesi için anlaştığım ekip teknik yetersizliklerinden dolayı yazılımı tamamlayamadı ve bu benim iki seneme mal oldu. Bu süreç içerisinde birşeylerin yolunda gitmediğinin tabii ki farkındaydım; ama profesyonel bir ekiple çalıştığımı düşündüğüm için iç sesimi dinlemedim. Bu vesileyle hayatımın en önemli derslerinden birini öğrenmiş oldum. Her zaman iç sesini dinle! Stratejik ve taktik kontrol mekanizmalarını mümkün olduğunca en başından kur; ama esnek olsun, gerekirse hızlıca değiştirebil. Bu dediğim start up’lar için tabii kurumsallarda daha farklı olabilir. Bir de yakın arkadaş, aile ve akrabalarla iş yapma kısmı var. Orası apayrı  İkinci sefer benzeri fonksiyonları olan platformlar geliştirmiş bir ekip buldum. Ayrıca bu ekibin dışında yazılımcı bir teknik danışman tuttum ki; yine aynı sorunları yaşamayayım. Böylece bir 2 senemi daha almış olsa da sonunda, Kasım 2018’de www.akillibaykus.com platformunu açmayı başardım. Aslında platform bütün kalbimle inandığım ve kurmaya çalıştığım çoklu fayda sistemin aracı daha önce de belirttiğim gibi. Platform sanat, spor, müzik, dans, gastronomi, sağlık, moda, yabancı dil, felsefe vs gibi ilgi alanlarında hizmet verenleri, alanları, bu alanlardaki projelere ve yeteneklere destek olmak isteyenleri buluşturuyor.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/akilli-baykus-kadin-girisimci-is-kadini-cevrem-campbell-jpg.jpg

AKILLI BAYKUŞ 3 FARKLI HİZMET MÖDÜLÜNDEN OLUŞUYOR

Hizmet veren olarak sistemde belirtilen 3 farklı hizmet modülünü nasıl kullanabilirsiniz bir örnekle anlatayım;

  1. Hizmetler Modülü: Piyano öğretmenisiniz, ders vermek ya da dinletilerde çalmak istiyorsunuz. Akıllı Baykuş’ta hizmet veren hesabı oluşturup, bu alanda hizmet almak isteyenlerin lokasyon bazlı ya da online kolayca size ulaşmasını ve rezervasyon yapmasını sağlıyorsunuz. Kendinizle ilgili sertifika diploma vs gibi bilgileri de platformda paylaşabilirsiniz. Piyano derslerinizi ister kendi yerinizde ister öğrencinizin yerinde verebilirsiniz. Yabancı dil, yaşam koçu gibi alanlarda derslerinizi ve seanslarınızı dilerseniz online da verebilirsiniz.
  2. Geliri Bağışlanan Hizmetler Modülü: Aynen hizmet modülündeki gibi yalnız satılan hizmetten elde ettiğiniz gelirin yüzde 1 ile le yüzde yüzü arasındaki bir bölümünü, kar amaçsız bir kuruluşa ya da projeye bağışlayabiliyorsunuz.
  3. Sponsorlu Hizmetler: Çok farklı senaryolar için destek ve dayanışma modülü olarak kullanılır. Örneğin, piyano öğretmenisiniz ve çok yetenekli bir öğrenci keşfettiniz. Yalnız öğrencinin ders alacak parası, sizin de bunu ücretsiz yapabilme şansınız yok. Sistemde kolayca proje oluşturup kitle fonlaması alabilirsiniz. Yurtdışına eğitime gitmek isteyen bir sanat öğrencisisiniz, yine bir proje oluşturup, örneğin huzurevindeki misafirlere seramik dersi verip, bunun için kitle fonlaması yapıp gelirinizle eğitim masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Geliri bağışlanan ve sponsorlu hizmetler çoklu fayda sistemimizin en önemli araçlarıdır.

Hizmetler dışında platformu ayrıca sosyal gruplar kurmak ve katılmak için kullanabilirsiniz. Böylece sizinle aynı hobileri paylaşan aynı alanlarda bilgi ve deneyim sahibi olmak isteyen komşularınızla tanışma fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/60515694_287999128746800_2605593067473862656_o.jpg

MASTER CHEF YARIŞMACILARI WORKSHOP GELİRİNİ AŞEVİNE BAĞIŞLADI

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, hedefleriniz neler?

Platformun ilk fazı, yani sadece hizmetler modülü tamamlanalı 6 ay oldu; hala yazılım devam etmekte. Sponsorlu hizmetleri de Haziran itibariyle üyelerimiz daha fonksiyonel olarak kullanabilecek. Şu an geliri bağışlanan hizmetlerle aynı modülde. Akıllı Baykuş Aralık’tan beri çok güzel projelere vesile oldu. Tebessüm Kahvesi’ndeki down sendromlu arkadaşlarımızla Master Chef yarışmacıları platform üzerinden gastronomi workshopu organize ettiler ve bütün geliri Üsküdar bölgesindeki dar gelirli ailelere Üsküdar Aşevi aracılığıyla bağışlandı. Workshopa sosyal hizmetlerin korumasındaki okullardan çocuklarımız da katıldı. Hayata Sarıl Derneği’nin lokantasında youtuber İdil Yazar’la yapılan başka bir workshopla evsizlere 400 tabak yemek dağıtılması sağlandı. Devlet sanatçımız piyanist Gülsin Onay’ın tamamen gönüllü olarak Ataşehir Belediyesi ve Zuhal Müzik’le beraber organize ettiği piyano resitaliyle bölgedeki devlet okullarında okuyan çocuklar müthiş bir konsere gitmiş oldular. Ayrıca Gülsin Onay’a sorular sordular. Platform üzerinden yapılan sponsorluk çalışmasıyla da toplanan rakamla bölgedeki en ihtiyacı olan okullardan birine müzik odası yapılmakta ve bu odada çocuklara gönüllü ve devamlı dersler verileceğini umuyoruz. Böyle bir sistem olmadığı için anlatması biraz güç oluyor ama insanlar ilgili. Kullanıcı sayımız artıyor. Hedefimiz 2020 itibariyle duymayanın kalmaması ve sistemin kendi kendini döndürebilir hala getirmesi.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/GUYLSIYN_ONAY_29_MAYIS_2019_KADIYR_IYNCESU_17.jpg

EN BÜYÜK ENGEL ENGEL OLDUĞUNA İNANMAK

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

İş alanına göre değişebilir. Bence en büyük engel, bir engel olduğuna inanmak. Tabii ki zorluklarla karşılaşılabiliyor. Yılmamak, gerektiği yerde zorlayıp gerektiği yerde farklı yaklaşmak, eksiklikleri, hataları bulup düzeltmek gerek. Bazen amaca ulaşmak için kullandığınız yöntemleri ve araçları da değiştirmek gerekebilir. Benim amacım bir çoklu fayda sistemi kurup, bunu dünyaya yaymak. Bunu birçok farklı şekil ve yolla yapabilirim. Buna inanıp, içselleştirdiğinizde engeller zaten engel olmaktan çıkıyor. Eğer çıkmadığı durumlar oluyorsa bunun da bir nedeni vardır. Akıllı Baykuş 4-5 sene önce fikir olarak ilk tomurcuklanmaya başladığı noktadan şimdiye kadar defalarca değişti, dönüştü ve bu devam etmekte. Dönen bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla hiçbir şeyin sabit kalmayacağını kabul etmek lazım.

Bence start up’ta en büyük sıkıntı para. Benim karşılaştığım en azından. Bu durum, ara ara hızınızı kesmenize neden olabiliyor. O yüzden iş planını her ne kadar değişeceğini bilseniz de baştan yapmakta fayda var. İşi önceliklendirmek çok önemli. Kaynakları en önce nereye kanalize edeceğinizi bilmeniz lazım; yoksa para biter ama iş bitmediği için geçmiş olsun. Mesela mobil uyumlu websitemizin ilk ayağı tamamlanmaya yakın uygulamasını da geliştirmeye başladık. Şimdi görüyorum ki; o noktada hatta şu aşamada bile son derece gereksizmiş. Çalışabilir bir sisteminiz varsa, onu önce doldurmaya bakın!

Para kısmı da tabii ki yatırımcılarla çözülebiliyor. Hemen yatırımcı almak istemiyorsunuz; çünkü ne kadar erken alırsanız o kadar çok vermek zorundasınız. Vereceğiniz sadece şirket yüzdesi değil, o yüzdeyle beraber karar ortaklığı… Ama bir noktada almak lazım. O noktada da yatırımcınızın sadece para değil aynı zamanda işinizi gerekli hızda büyütmenize destek olacak bir mentor olması çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Henüz bir yatırımcı görüşmesi yapmadım. Hiçbir yere sunum göndermedim, kontak kurmadım. Sanırım bu sisteme ve projeye inananların bizi bulmasını istiyorum; ama belli de olmaz.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/cevrem-campbell-is-kadini-kadin-girisimci-teknoloji-kendi-isini-kuran-kadinlar-is-kadini-roportaj-istekadinlar-.jpg

İŞ YERLERİNDE EŞİT SAYIDA KADIN ERKEK ÇALIŞMALI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

banner274

Meslek ne olursa olsun, çalışmak isteyenlerin talebiyle de orantılı eşit sayıda kadın ve erkeğin çalışıyor olması çok önemli. İş sahiplerine çağrım, iş yerlerinde bu orana dikkat etmeleri olur. Sadece bu da değil aynı zamanda engelli ya da farklı nedenlerden iş bulamayan vatandaşlarımıza da fırsat vermek önemli. Herkesten birşeyler öğrenilebilir. Bazen hiç tahmin etmeyeceğiniz kişilerin inanılmaz katkıları olabilir. Yeter ki; potansiyellerini açığa çıkarabilecekleri bir ortam olsun.

İŞİN PİYASASINI ARAŞTIRIN GERÇEKTEN İHTİYAÇ VAR MI?

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Yapmak iştediğiniz işin piyasasını çok iyi araştırmak önemli. Eğer olmayan bir şey yapıyorsanız da buna gerçekten ihtiyaç var mı; nasıl bir eksikliği giderir; faydaları neler olur ölçüp biçmek lazım. Bunu yapmak için vaktinizin ve durumunuzun uygun olduğundan emin olmalısınız. Benim 2 küçük çocuğum var. Zorlandığım zamanlar oluyor. Devamlı seyahat bunların başında. Duygusal olarak, iyi birşeyler yaptığıma, sonucunun birçok insana faydalı olabileğini düşünerek üstesinden geliyorum. Onun haricinde çok ilgili ve tek başına da çocuklarına bakabilen muhteşem bir babaları ve çocuklarımıza kendi torunları gibi bakan dünyalar tatlısı Gülşen Ablamız var. ‘Şükürler olsun ki’ demeden geçemeyeceğim.

https://www.istekadinlar.com/images/upload/GUYLSIYN_ONAY_29_MAYIS_2019_KADIYR_IYNCESU_6.jpg

EKSİĞİ GİDEREBİLECEK DOĞRU EKİP ÖNEMLİ

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Uzmanlık alanım iş alanizi ve geliştirme; ama Akıllı Baykuş’un bir çok bölümü var. İnsanın yapmak isteği iş için yeterliliğini bilmesi çok önemli. Yani kendi eksiğinizi iyi bilmek lazım. Benim teknoloji kısmında olduğu gibi. Evet, ben bir sistem geliştiyorum ama bunu teknolojik bir araçla yapıyorum. Bu eksiği giderebilecek doğru bir ekiple çalışmak çok önemli. İşinizin her alanına sahip çıkmak, sormak, okumak, araştırmak, takip etmek, çalışmak ve öğrenmek de öyle. Yaşadığım sürece öğrenciyim. Henüz kendimi başarmış görmüyorum. ‘Evet, başardım’ diyebilmem için bu sistemi en kullanılabilir haline getirip, bunun devamlılığını sağlamam gerekir.

Buradan sanat, spor, moda, müzik, dans, gastronomi, sağlık, güzellik ve websitemizdeki birçok diğer alanda hizmet veren bütün arkadaşlarımızı websitemize davet ediyorum. Ayrıca bize info@akillibaykus.com ‘dan ulaşabilirler. Kısa bir zaman sonra üyelerimize hediyeler de dağıtmaya başlayacağız, tabii ki dersler, seanslar, dinletiler şeklinde. İş geliştirme kısmında da sitemize üye kazandıracak arkadaşlarımıza talibiz. Hepinizi bekliyoruz.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

Son Güncelleme: 10.02.2021 00:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.