banner60

Citibank'tan yılın mikro girişimci kadınına 3 bin TL Ödül

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri sahiplerini bulurken, bu yıl ilk kez verilen Yılın Mikro Girişimcisi Ödülü Melek Aktürk’ün oldu. Aktürk 3 bin TL

Citibank'tan yılın mikro girişimci kadınına 3 bin TL Ödül

Citibank Mikro Girişimci Ödülleri sahiplerini bulurken, bu yıl ilk kez verilen Yılın Mikro Girişimcisi Ödülü Melek Aktürk’ün oldu. Aktürk 3 bin TL

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
20 Şubat 2016 Cumartesi 12:18
Citibank'tan yılın mikro girişimci kadınına 3 bin TL Ödül
banner62
 
 
Küçücük kredilerle kocaman hayatlar kuran girişimci kadınların başarıları Citibank Mikro Girişimci Ödülleriyle taçlandırıldı. Bu yıl 8. Kez düzenlenen ödül töreni Citibank ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı işbirliğinde MAYA Mikro Ekonomik Destek İşletmesi, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve ARGE Danışmanlık’ın desteği ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin 59 şehrinden 2 bin 500 mikro girişimcinini başvurduğu yarışmada finale kalan 30 kadın girişimci, 17 Şubat Citibank Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Törene katılmak için Diyarbakır’dan Eskişehir’den gelen kadınların heyecanı görülmeye değerdi. Onların bu heyecanına Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu da, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Akçar ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül de ortak oldu. Girişimci kadınlar onlarla bol bol fotoğraf çektirdi, hikayelerini anlattı. Jüride yer alan General Electic Genel Müdürü Canan Özsoy da mikro girişimci kadınlarla bol bol sohbet edip, fotoğraf çektirdi.
 
BİRİNCİLERE 2.500 TL ÖDÜL
Ve heyecanla beklenen an geldi. Ünlü oyuncu Hakan Bilgin’in sunumuyla 30 mikro girişimci kadına ödülleri verildi. “Finansal Başarı”, “Sosyal Etki”, “Vizyon”, “Kişisel Mücadele”, “İnovasyon” ve “Yerel Rol Model” kategorilerinde ödül verildi. Üçüncüden başlanarak isimleri tek tek anons edilen kadınlar sahneye koşar adımlarla çıktı. Hepsinin yüzünde başarmış olmanın gururu vardı. Yarışmada birinci olan mikro girişimciler 2500 TL, ikinciler 2000 TL, üçüncüler 1500 TL ile ödüllendirildi. Umut Vaat Eden Girişimci ödülleri kategorisinde yer alan toplam 10 finalist ise 1000 TL’lik mansiyon ödülünün sahibi oldu.
 
YILIN MİKRO GİRİŞİMCİSİNE 3.000 TL ÖDÜL
Citibank Mikro Girişimci Ödülleri’nde bu yıl bir ilk de gerçekleşti ve “Yılın Mikro Girişimcisi” kategorisinde de ödül verildi. Yarışmaya Hatay’dan başvuran ve ev yemekleri  dükkanı işleten Melek Aktürk  , tüm adaylar içinde en yüksek başarı puanını alarak “Yılın Mikro Girişimcisi” seçildi.  Aktürk, böylelikle 3000 TL’lik ödülün sahibi oldu.  Diğer kategorilerde Bu yıl ayrıca başvuruların toplanmasında görev alan saha görevlilerinden iki kişiye de “Mikro Kredi Kuruluşu Saha Görevlisi” ödülü verildi.
  
MİKRO GİRİŞİMCİ KADINLARI AYAKTA ALKIŞLIYORUM
Citibank Mikro Girişimci Ödülleri’nin  Citi Vakfı tarafından 26 ülkede düzenlendiğini, Türkiye’de ise 2007 yılında ilk kez düzenlendiğinde 700 olan başvuru sayısının bu yıl 2 bin 500 olduğuna dikkat çeken Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu şöyle konuştu: “Beni en çok heyecanlandıran mikro kredi ödülleri. En zor şey tek başınıza mikro girişimci olmak. Bence bu en büyük başarı. Bu sene 30 kişiye ödül verdik ama bence hepiniz birincilik ödülüne layıksınız. Geçen yıllar içerisinde mikro girişimci kadınlarımızın çok daha güçlü hedefler belirlediğini gözlemledik. Bu yıl mikro girişimci ödülleri finalinde 30 girişimci yer aldı. Ancak, geçtiğimiz 8 yıl boyunca yarışmaya başvuran 16 bin girişimcinin de adını kazananlar hanesine yazdırdığına inanıyorum. Mikro girişimciler, makro başarılara imza atıyorlar. O kadar güzel, örnek alınacak girişimler var ki hepinizle gurur duyuyoruz. Hepinizi ayakta alkışlıyoruz”
 
NEDEN SADECE 2 KURUM MİKRO KREDİ VERİYOR?
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Akçar ise mikro girişimciliğe destek verilmeyişine sitem etti. Akçar “ 8 seneden beri beni üzen şey; sadee 2 kurumla mikro kredi veriyor olmamız. Halbu ki mikro kredi veren kurum sayısı daha fazla olmalıydı. Dünyada mikro kredi yoksulluğu azaltmak için önemli bir araç. Çok kesin bilinen etkisi istihdamı artırıyor ve cinsiyet eşitliğini sağlamada etkili oluyor. Türkiye, mikro krediyle daha çok kaynak yaratabilir. Bunu özel sektörden bekliyoruz. Şirketler kurumsal zekat gibi düşünüp mikro krediye kaynak sağlasın”dedi.
 
CİLALI DEĞİL SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJE GEREKLİ
Dünyada mikro kredinin yatırımcıların ilgi duygu bir alan olduğunu ama kredilerin ancak STK’lar özel sektör ve bağışlarla verilebildiğine dikkat çeken Şengül Akçar konuyla ilgili hala bir mevzuat bulunmadığını, bu nedenle hükümetle görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Akçar “Kaynak sorunu için özel sektöre de sorumluluk düşüyor. Cilalı projelerdense sürdürülebilir projelere yönlendirilmeliler. Kadınlar Türkiye için müthiş örnek sunuyorlar. Bin lira ile iş kurup yürütüyor, büyütüyorlar. Kadınlar hem kendi hayatlarını hem de bulundukları toplumu iyileştiriyorlar” dedi.
 
500 MİLYON TL KREDİ VERDİK
Ödül töreninde Türkiye’de ilk kez mikro kredi sistemini başlatarak binlerce kadının kendi ayakları üzerinde durmasına destek sağlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ise BM’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle ilgili bir deklerasyon yayınladığını ve ilk sıraya yoksulluğun ortadan kaldırılması hedefinin konulduğunu hatırlatı. Akgül, Türkiye İsrafı Vakfı olarak yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi, “14 yıldır mikro kredi faaliyeti yürütüyoruz. 67 ilde 110 şubede 500 milyon TL’yi aşkın kredi verdik. Toplam 150 bin kadına ulaştık. Kredi vermeye devam ettiğimiz kadın sayısı 44 bin. Mikro girişimci kadınları alkışlıyorum”

KARŞINIZDA SAYGIYLA EĞİLİYORUM
General Electic Genel Müdürü Canan Özsoy da yaptığı konuşmadı girişimci kadınların karşısında saygıyla eğildiğini belirterek şunları söyledi; “Sizlerin enerjisinden çok ilham aldım sizlerin enerjisiden, cesaretinden, başarılarından, çok küçük katkılardan çok büyük sonuçları yaratmanızdan, evinize, evlatlarınıza çevrenize götürdüklerinizden ben gurur duydum. Karşınızda saygıyla eğiliyorum. Daha çok Türk kadınına vesile olmasını diliyorum.Elinize sağlık, bravo”
 
İşte “8. Citibank Mikro Girişimci Ödülleri”ni Kazanan 30 Mikro Girişimci:
 
Yılın Mikro Girişimcisi
 
1.    Melek Aktürk (Hatay)
 
Finansal Başarı
1.    Emine Bayram (Diyarbakır)
2.    Yasemin Bulut (Eskişehir)
3.    Derya Yolcu (Sivas)
 
Sosyal Etki
1.    Elif Yetim (Kahramanmaraş)
2.    Nurten Tetik (Kırklareli)
3.    Havva Yavaş (Sinop)
 
Kişisel Mücadele
 
1.    Zeynep Akar (Diyarbakır)
2.    Melek Özel (Kahramanmaraş)
3.    Fatma Balık (Diyarbakır)
 
Vizyon
 
1.    Saniye Uysal (Zonguldak)
2.    Yazgülü Erdoğan (Kahramanmaraş)
3.    Zekiye Kalındamar (Sinop)
 
İnovasyon
 
1.    Nazan Kurtan (İstanbul)
2.    Rukiye Egi (Mardin)
3.    Fatma Çelikbaş (Isparta)
 
Yerel Rol Model
 
1.    Şükran Bingöl (Muş)
2.    Garip Basiç (Şanlıurfa)
3.    Sakine Parlar (Eskişehir)
 
 
Citibank Mikro Girişimci Ödülleri Danışma Kurulu
 
Şengül Akçar       KEDV Yönetim Kurulu Üyesi
Prof. Dr. Aziz Akgül    TİSVA Yönetim Kurulu Başkanı 
Safiye Özuygur    Uluslararası Mikro Finans Danışmanı
İmge Kaya Sabancı    EY - Entrepreneurial Winning Women Program Direktörü 
Yılmaz Argüden   ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı
 
 
Citibank Mikro Girişimci Ödülleri Jüri Üyeleri
 
Gülsüm Azeri              OMV Petrol Ofisi, Yönetim Kurulu Başkanı 
Emine Çakım              Mikro Girişimci, 2013 Sosyal Etki İkincisi 
Galya  Frayman Molinas    Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı
Rüştü Bozkurt                   Dünya Gazetesi, Yazar 
Şelale Kadak              Sabah Gazetesi, Yazar 
Vahap Munyar                  Hürriyet Gazetesi, Yazar 
Canan Özsoy              General Electric, Genel Müdür 
Serpil Yılmaz              Habertürk Gazetesi, Yazar 
 
 
ÖDÜLLERİN AMACI MİKRO GİRİŞİMCİLİĞE ÖZENDİRMEK
Citibank Mikro Girişimci Ödülleri, BM Sermaye Geliştirme Fonu (UNCDF), Citi Vakfı ve Küresel Öğrenci Birliği tarafından tasarlanarak ilk etapta bir pilot program olarak başladı. Program, 2006 yılından itibaren tamamıyla Citi Vakfı’nın sorumluluğu altına girerek Citibank Mikro Girişimci Ödülleri adını aldı. 2004 yılında 8 ülkenin katıldığı program bugün 26 ülkede gerçekleştiriliyor. Citibank Mikro Girişimci Ödülleri Programı, dünya çapında mikro girişimcilik konusunda farkındalık sağlamak, mikro girişimcileri ödülle destekleyerek mikro girişimciliği özendirmek ve mikro girişimcilik konusunda bir destek ağı oluşturmayı amaçlıyor.
Son Güncelleme: 20.02.2016 12:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.