Çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek için girişimci oldular

Kadın girişimciler Hayrünnisa Kızılaslan ve Tuğçe Demir, Zuppers markası ile Anne & Bebek kategorisinde bebek arabası örtüleri, emzirme örtüleri, bebek battaniyeleri, oyun halıları ve aksesuarları üretmeye başladı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Kasım 2018 Cuma 15:26
Çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek için girişimci oldular

Siz de "Kadınlar Ne İş Kurabilir?" diye merak ediyor, kendi işini kuran kadınlardan ilham almak istiyorsanız bu hikaye tam size göre...

Biri Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü, diğeri San Diego Devlet Üniversitesi Global Practices International Relations mezunu iki anne; Kadın girişimciler Hayrünnisa Kızılaslan ve Tuğçe Demir,  çocuklarıyla daha fazla zaman geçirebilmek için kurumsal hayattan ayrılıp girişimci oldular. İlk 6 ay sonrası bebeklerde kullanışlı olmayan emzirme önlüklerinin kumaşlarının istenilen yumuşaklık ve hafiflikte olmadığını farkeden iki kadın, hareketlenen bebeklerin emzirme örtüsünü açması, insanların kimi zaman rahatsız edici bakışlarına maruz kalmak, bebek arabalarında çocukları rüzgardan, tozdan, ışıktan korunsun diye örtülen örtülerin havada uçuyor ve kirleniyor olması, restoranlarda mama sandalyelerinin steril edememe gibi sorunlarını çözmek için kolları sıvadılar.

Kadın Girişimciler Derneği’ne üye olup, Kagider’den eğitim ve mentorluk desteği ile birlikte projelerini çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirme fırsatı yakalayan Hayrünnisa Kızılaslan ve Tuğçe Demir, Mart 2018 itibari ile kurucusu oldukları Zuppers markası ile Anne & Bebek kategorisinde bebek arabası örtüleri, emzirme örtüleri, bebek battaniyeleri, oyun halıları ve aksesuarları üretmeye başladılar.  

Kadın girişimciler Hayrünnisa Kızılaslan ve Tuğçe Demir, girişimcilik yolculuklarını İşte Kadınlar'a anlattı.

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN KİMDİR? 1984 yılı İstanbul doğumluyum. İlk-orta-lise eğitimimi devlet okullarından tamamlayıp, sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nü bitirdim. Üniversite eğitimim sırasında Sanofi Aventis’de satış ve pazarlama departmanında stajımı yaptım. Üniversite son sınıfta okuldan kalan zamanımı değerlendirmek için kurumsal organizasyon ve etkinlikler yapan Meet-Point Tailor Made Travel Agency’de işe başladım. Yaklaşık 6 yıl sonunda Satış ve Operasyon Müdürü olarak çalıştığım firmadan hamilelik sebebi ile ayrıldım. Açıkçası turizm sektörü, hem çocuk hem kariyerin bir arada olabileceği bir alan olmadı benim için. Çok yoğun seyahatler olması, uzun mesai gerektirmesi, çocuğumla vakit geçirme isteğim sebebi ile işten ayrıldım. Sonrasında iki çocuk ve 5 yılın ardından Zuppers markası ile yeniden çalışma hayatına döndüm.

TUĞÇE DEMİR KİMDİR?  1986 yılı İstanbul doğumluyum. İlk-orta-lise eğitimimi devlet okullarından tamamlayıp, sonrasında Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdim. Sonrasında San Diego State University’de 1 dönem International Relations okudum. Üniversite eğitimim sırasında Balizza Tekstil İthalat departmanında stajımı yaptım. Bu staj kariyerimi ithalat ve satınalma yönünde kurmamı sağlayan bir dönüm noktası oldu. Amerika’dan döndükten sonra Chakra Satınalma departmanında işe başladım. 6 yıl çalıştıktan sonra Koçtaş Satınalma departmanına Kategori Yöneticisi olarak geçtim. Perakende sektörü, akşam 10 cumartesi, pazar, bayramlarda da devam eden bir sektör olduğu için hamileliğimin başlarında işi bıraktım. Doğumdan sonra oğlum 6 aylıkken Zuppers markası ile yeniden çalışma hayatına döndüm.

Şirketinizin adı nedir, bize biraz ürünlerinizin özelliğini anlatır mısınız?

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN Şirketimizin tam adı Zuppers Tekstil Ticaret Ltd. Şti. Markamız Zuppers. İnternet sitemiz www.zuppers.com Ürünlerimizi Türkiye’de fason olarak ürettiriyoruz. Ürünlerimiz yenilikçi ve bir çok alanda Türkiye’de ilkleri barındırıyor. Yola çıkış serüvenimiz kendi ihtiyaçlarımız aslında, bebeklerimiz ile özgürce sosyalleşmek, güvenle uyutmak gibi istekler sonucu ortaya Zuppers ürünleri çıktı .Zuppers’in ürün gamında fonksiyonel puset ve emzirme örtüleri, kese battaniyeler, kundaklar, oyun halıları ve pek çok anne & bebek aksesuarı bulunmaktadır.

banner274

Kendi işinizi kurmaya  nasıl karar verdiniz?  

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN 2018 Mart ayında şirketimiz kuruldu. 3 çocuklu 2 anne olarak zaten eski arkadaştık ve bu yola beraber çıkmaya karar verdik. Yaklaşık 150.000 sermaye ile başladık. Kadın girişimci olmanın avantajlarını iş görüşmelerimizde yaşadık aslında. Kadın olduğunuzda daha pozitif, daha kibar davrandı insanlar, yardımcı olmaya çalıştılar.

Dezavantajlarını ev ve iş dengesini oturttururken yaşadık. İşe başlarken çocuklarımızı halen emziriyorduk, 1 yaşın altındaydılar. Bu dönmede eşlerimiz ve ailelerimiz de çok destek oldular. Ancak çoğu zaman çalışmak için zaman bulmak çalışmaktan daha zor oluyordu. Zaman geçtikte daha rahatladık. Halen çocuklarımıza kendimiz bakıyoruz, acil durumlar için destek alıyoruz. Yola çıkarken en büyük gayelerimizden biri çocuklarımız ile geçirdiğimiz zamanı azaltmadan devam edebilmekti. Bu nedenle zor olsa da önümüzdeki 1 yılı daha home office olarak çalışarak devam etmeyi öngörüyoruz.

TUĞÇE DEMİR Kadın girişimci olarak şirket kurmak, bir marka yaratmak, üretim yaptırmak konusunda hep destek gördük. Hem tedarikçilerimizden hem ailemizden. avantajlarını iş görüşmelerimizde yaşadık aslında. En büyük zorluğu bizi bir laptopla ya da cep telefonuyla paylaşmak istemeyen bebeklerimiz sebebiyle yaşadık. Ancak mesai saatleri içinde çalışmak durumunda olsak bebeğimizle zaman geçirmek açısından çok daha azıyla yetinmek zorunda kalacağımız için içimiz rahattı. Zamanla bir orta nokta bulduk.

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi?

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN  2018 Mart ayında şirketi kurduk, Haziran’da satışa başladık. Ürünler ve marka yepyeni olduğu için yoğun mesai sonrası Ekim ayı itibari ile satışlarımız artmaya, bilinirlik kazanmaya başladık. Şirketimiz, Markamız ve satış kanallarımız hızla büyüyor.

TUĞÇE DEMİR Ürünler ve marka yepyeni olduğu için yoğun mesai sonrası Ekim ayı itibari ile satışlarımız artmaya, bilinirlik kazanmaya başladık. Önümüzdeki yıl satış noktalarımızı arttırmayı ve marka bilinirliğimizi oturtmayı hedefliyoruz.

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN Engeller hep anne olarak her şeyi mükemmel tam yapmaya kalkışmamızdan oluyor sanırım. Bu konuda ailelerimizden destek aldık, programlı çalışmaya başladık. Zaten işimizi çok severek yaptığımız için yorucu değil zevkli bir serüven oldu bizim için. Kadınların iş hayatındaki en büyük engeli uzun çalışma saatleri. Çocukları okuldan almak bile akşamları çalışan anneler için saat açısından büyük problem.

TUĞÇE DEMİR Son yıllarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak için çalışmalar yürüten, işe alım süreçlerinde kadınlara pozisyon kotasını arttıran firmalar çoğalmaya başladı. Ben de eski bir Koç çalışanı olarak He for She çalışmalarını çok başarılı buluyorum. Ancak kimi zaman kadın kadının kurdudur durumlarıyla da karşılaşabiliyoruz. Anne adaylarına ve yeni annelere hala eksik istihdam gözüyle bakılıyor. Eski kadın müdürlerimden birinin ciddi mobingleriyle mücadele etmek durumunda kaldığım zamanlar oldu. Önemli olan empati duyabilmek, anlayış gösterebilmek. Engelleri öncelikleri belirleyerek kendim ortadan kaldırdım diyebilirim. Benim önceliğim ailem oldu ve kurumsal hayatımı bırakıp tamamen farklı bir çalışma hayatı yoluna girdim.

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN Kreş olanakları arttırılmalı, çalışma saatleri düzenlenmeli, haftanın belirli günleri veya saatleri evde çalışma olanağı verilmeli ve yarı zamanla iş alternatifleri arttırılmalı.

TUĞÇE DEMİR Kadın çalışan kotası arttırılmalı. Beyaz yakalı ücretsiz fazla mesai saatleri sözsüz bir kural gibi dayatılıyor, hem üstlerimiz hem çalışma arkadaşlarımız tarafından. Bu tutumdan vazgeçilmeli. Süt izni 4 aydan en az 7 aya çıkarılmalı, bir anne bebeği ek gıdaya başlamadan iş hayatına dönmek zorunda olmamalı. Cuma günleri şirketçe home office uygulamasına geçilmeli. Bu hem şirket için masraftan kısma hem de çalışan için motivasyon arttırmaya sebep olabilir.

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN  Mutlaka ailelerini ikna edip destek almalılar. Ayrıca Kagider, Aryawomen gibi kadın girişimcilere destek olan platformlarda yer almalı ve bu sinerjiden faydalanmalılar.

TUĞÇE DEMİR  Ailenin desteği çok önemli. Özellikle kobiler için, ilk etapta büyük kazançlar, müthiş kariyer basamaklarına ulaşmak zor, bazen elinizdeki tek şeyiniz motivasyonunuz oluyor. Kendine güvenmek de çok önemli, doğru şeyi yaptığına inanarak girişimi sabırla geliştirmek lazım. Bu noktada kadın girşimcilere destek olan her türlü kurum ve kuruluştan da yararlanmakta fayda var.

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız?  

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN Büyük bir azimle, fedakarlıkla ne istediğimizi bilerek yola çıktık. Bildiğimiz, içinde bulunduğumuz bir sektör olmasına rağmen tüm araştırmalarımızı, iş planlarımızı, fizibilite raporlarımızı önceden hazırladık.

TUĞÇE DEMİR Tekstil satınalması yaptığım için işimizi kurarken bazı şeyleri bilerek yola çıkmak hem zamandan hem paradan tasarruf ettirdi. Ortağımın güzel bir fizibilite çalışması yaparak ortaya attığı fikirle tecrübelerimiz birleşti. Bu noktada kafa yapılarımız da uyuştu. Fikir ayrılıkları yeni ve daha iyi fikirler üretmek için faydalı oluyor ama ana prensipler konusunda düşüncelerinizin aynı olduğu bir insanla sinerji yakalamak, iş bölümü yapmak gerçekten önemli. Özellikle küçük çocukları olan 2 anne için iş bölümü bazen kaçınılmaz oluyor.

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, şiddete uğradınız mı? Yetişkinlik döneminizde ailenizde veya iş hayatınızda psikolojik, fiziksel, cinsel vb. herhangi bir şiddetle karşılaştınız mı?  

HAYRÜNNİSA KIZILASLAN Hayır karşılaşmadım, hem ailem hem eşim her zaman destek oldular, saygı gösterdiler.

TUĞÇE DEMİR Annem ve babam ile mutlu bir çocukluk geçirdim. Yetişkinlik dönemimde de herhangi bir fiziksel şiddetle karşılaşmadım. İş hayatında bazen psikolojik baskıya maruz kaldığım oldu. Bunu da çalışma hayatımı değiştirerek aştım. Eşim de her zaman destek oldu. Girişimcilik konusunda yüreklendirdi.

 

Son Güncelleme: 02.11.2018 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.