Dikkat! KOSGEB Girişimcilik Desteği Değişti

KOSGEB’in Girişimcilik Desteği Uygulama Esaslarında bir kez daha değişikliğe gidildi.Ayrıca KOSGEB'in 19 Aralık 2016'da başvuruları başlayan 50 bin TL'lik faizsiz kredisi için başvurular hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. 50 bin TL'lik faizsiz krediye tüm işletme sahipleri başvurabiliyor. Detaylar haberimizde. DİKKAT : KOSGEB hibe desteği ile KOSGEB FAİZSİZ KREDİ farklı uygulamalar. KOSGEB'in 19 Aralık 2016'da başvuruları başlayan 50 bin TL'lik faizsiz kredisi için başvurular hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. 50 bin TL'lik faizsiz krediye tüm işletme sahipleri başvurabiliyor. Detaylar haberimizde. ***KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Girişimcilik Destek Programı'nda yeni düzenlemeler yapıldığını, artık girişimcilerin işletmelerini kurmadan KOSGEB’e müracaat edebileceklerini açıkladı DETAYLAR HABERİMİZDE

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Haziran 2016 Cuma 11:37
Dikkat! KOSGEB Girişimcilik Desteği Değişti
KOSGEB’in yaptığı değşiklik Girişimcilik desteklerinde eğitim süresinden, kuruluş desteğine varıncaya kadar bir dizi değişikliği içeriyor. Yeni Girişimci Desteğine Başvuru için artık işletme kurma şartı aranmıyor. Kuruldan onay alan girişimciler 90 gün içinde işyerlerini kurarak destekten faydalanabiliyorlar. İşletmesini kurmuş olanlar, işletme kuruluş tarihinizin üstünden 2 yıl geçmemiş olma şartı ile 31.12.2017 tarihine kadar Yeni Girişimci Desteğine Başvurabilecek.
Yönetim Danışmanı - Eğitmen Dr.Şefik Naci Adalılar, KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Esasları’nda yapılan değişiklikleri karşılaştırmalı olarak İşte Kadınlar’a anlattı.
 
Eğitim 32 saat
Eskiden 70 saatlik Uygulamalı girişimcilik eğitimi gören katılımcılar, artık 32 saatlik eğitimle de bu belgeye sahip olabiliyorlar.
İşletmeyi kurmadan başvuru yapılabilecek
Eskiden sadece eğitimden sonra işletmesini kuran firmalar bu destekten faydalanabilirken, artık işletmenizi kurmadan onay alabiliyorsunuz. Ama dikkat; Onay almak demek para almak anlamına gelmiyor. Onaydan sonra 90 gün içinde işletmenizi kurup taahhütnamenizi vermeniz gerekiyor. Ancak ondan sonra ödeme talep formu, söz konusu desteğe ilişkin faturalar ve bankacılık enstrümanları ile yapılan ödeme makbuzlarıyla paranızı isteyebilirsiniz.
İşletmesini kurup başvuranlar için son tarih Aralık 2017
Bu arada isteyen girişimciler yine eski sistemle, işletmesini kurup başvurabiliyorlar. Fakat unutmayın ki, bu şekilde başvurunun son tarihi 31.12.2017.
Destek başlangıcı işletmenin kuruluş tarihinden itibaren geçerli
Daha önce desteğin başlangıç tarihinden itibaren verilen işletme giderleri desteği, artık işletmenin kuruluş tarihinden itibaren olacak. Yine eskiden aylık 2500 TL olan üst sınır da 5000 TL ye çıktı. Destek üst limiti hala 30000 TL.
Kuruluş gideri 2 bin TL, İşletme gideri 30 bin TL
- İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2.000 (iki bin) TL destek sağlanır.
- Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak üst limiti 18.000 (on sekiz bin) TL destek sağlanır.
 
Destek kalemleri artırılıp azaltılabilir
- İşletme Giderleri Desteği kapsamında, desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5.000(beş bin) TL ve toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 (otuz bin) TL destek sağlanır.
Bu noktada her ne kadar değişiklik olmasa da, birçok girişimci adayının atladığı bir maddeyi aşağı da aynen size sunuyorum. Çünkü bu madde sayesinde girişimciler, ihtiyaçları doğrultusunda, destek kalemlerini arttırıp azaltabiliyorlar.
“Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile  %50 (elli)’ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti 27.000 (yirmi yedi bin) TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti 45.000 (kırk beş bin) TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48.000 (kırk sekiz bin) TL’yi geçemez.”
Sabit yatırım desteği de kuruluşta itibaren geçerli
Diğer önemli değişiklik kalemi ise Sabit Yatırım Desteği’nde yapıldı. Yani halk arasında 100.000 TL kredi diye konuşulan destekte.  Daha önce desteğin başlangıç tarihinden itibaren verilen Sabit Yatırım Desteği, artık işletmenin kuruluş tarihinden itibaren olacak.
Teminat mektubu için tavsiyem
Bu destek için benim tavsiyem, Teminat Mektubu konusunda Kredi Garanti Fonunu kullanmanız. Bankalar ile karşılaştırınca çok daha avantajlı şartlar sunuyor. Kredi Garanti Fonu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.kgf.com.tr adresinde bulabilirsiniz.
Teminat mektubuna yüzde 100 destek
Bu arada Program kapsamında KOSGEB tarafından talep edilen Banka Teminat Mektubu veya Kefalet Mektubu için ödenen teminat giderlerine geri ödemesiz olarak %100 oranında destek veriliyor. Bu destek, Teminat Giderlerinin Desteklenmesine İlişkin Usul ve Esaslar çerçevesinde yürütülüyor.
KOSGEB’in yeni haberlerini takip edin
Hepsinden daha önemlisi, uygulama esasları değişmeye de devam edebilir ve tahminimce de değişecektir. Bu yüzden işinizi kurup desteğe başvuracağınız zaman, mutlaka güncel uygulama esaslarını KOSGEB resmi web sitesinden takip etmelisiniz.

  ***KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Girişimcilik Destek Programı'nda yeni düzenlemeler yapıldığını, artık girişimcilerin işletmelerini kurmadan KOSGEB’e  müracaat edebileceklerini açıkladı DETAYLAR HABERİMİZDE BURAYA TIKLAYIN 

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

banner274

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

Son Güncelleme: 08.02.2021 17:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıza Erörs 2017-02-04 17:24:48

Sevgili admin siteniz harika sizi tebrik ederim.Fakat ben danışman bir firma tarafından dolandırıldım. KOBİ-LİNE adlı firma tarafından hibe alacağım umudu ile 2580 tl dolandırıldım ben ve benim gibi on binlerce insan bu firma tarafından dolandırıldı.Lütfen bizim sesimiz olun lütfen
'' KOBİ-LİNE adlı firma google reklam verip insanları kendi sitesine çekiyor ve kurumsal bir firmaymış ve devlet tarafından yetkiliymiş gibi numaralar ile insanları dolandırıyor...Lütfen bu yorumumu yayınlayın ve bizi paylaşın herkes bu dolandırıcı firmalar bilsin ve görsün.

KOBİ -LİNE vb .dolandırıcı firmalar hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz ;

http://danismanfirmamagduru.blo