Dr.Selma Şarda, merkez kurup hem oğluna hem de yüzlerce çocuğa 'şifa' oldu

Oğluna "disleksi" teşhisi konulmasının ardından tıp doktorluğunu bir kenara iterek kendini bu hastalığın tedavisine adayan Dr. Selma Şarda, bir merkez kurarak yüzlerce çocuk ve ailenin umudu oldu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Eylül 2019 Perşembe 14:47
Dr.Selma Şarda, merkez kurup hem oğluna hem de yüzlerce çocuğa 'şifa' oldu

Oğluna bir tür öğrenme bozukluğu olan "disleksi" teşhisi konulmasının ardından bütün hayatını evladı için değiştiren Dr. Selma Şarda (43), kurduğu merkezle bu hastalıkla mücadele eden yüzlerce çocuk ve aileye de umut oldu. Şarda, AA muhabirine, oğlu Yarkın'ı iyileştirebilmek için tıp doktorluğu kariyerini bırakarak disleksi tedavisine yönelişini ve bu süreçte çok sayıda aileye umut olmak üzere kurduğu merkezin hikayesini anlattı.Gülhane Askeri Tıp Akademisinden 1998'de mezun olduğunu ve Hakkari, Diyarbakır, Tatvan, Lüleburgaz gibi Türkiye'nin birçok ilinde görev yaptığını aktaran Şarda, özellikle Güneydoğu'da bulunduğu süre içerisinde kadın askeri doktor olarak çok sayıda aileyi gözlemleme olanağı yakaladığını belirtti.Şu an 17 yaşında olan oğlu Yarkın'a 6 yıl önce disleksi teşhisi konulmasının ardından hayatının bambaşka bir yöne evrildiğini söyleyen Şarda, "Teşhis konulana kadar da bir sürü sıkıntı çektik tabii. Niye öğrenmiyor, niye anlamıyor, niye aklında kalmıyor, unutuyor gibi endişelerin sonucunda 'Oğlunuz disleksi' dediler. Biz öylece kalakaldık." dedi.

Sil baştan eğitim almaya başladı

Selma Şarda, oğlu için Türkiye'deki disleksi tedavi yöntemlerini araştırdığını fakat o dönem bu konuda oturmuş bir sistem olmadığını gördüğünü belirterek, disleksi üzerine kendisini geliştirmeye karar verdiğini anlattı.Bu kararla tıp doktorluğunu bırakarak, NLP uygulayıcı eğitimi, zihin haritaları, hafıza teknikleri, zeka-akıl oyunları gibi eğitimler aldığını ifade eden Şarda, sözlerini şöyle sürdürdü: "Disleksiye yönelik sonradan aldığım tüm eğitimlerde öğrendiklerimi Yarkın'da uyguladım ve çok güzel sonuçlar elde ettik. Yarkın şimdi 17 yaşında kocaman bir delikanlı, kendi yolunu çizebildi. Sonra dedim ki bu kadar eğitim tek bir çocuk için harcanmamalı ve baktım ki aile ayağı bu süreçlerde çok boş kalıyor, ailelere bir şekilde yol gösterilmesi gerekiyor.Özel eğitim kurumları haftada bir iki saat çocuklarla çalışıyor, eğitimlerini veriyorlar, çok da güzel şeyler yapıyorlar ama bunu aile desteklemezse yaptığınız şey boşa gidiyor. Bu nedenle ben de aileleri bu konuda bilinçlendirmek, disleksinin Türkiye'de biraz daha sesini duyurmak, dislektik çocukların önlerini açabilmek için böyle bir yola girdim ve 2016'nın sonunda danışmanlık merkezimi kurdum."

"Türkiye'nin her yerine gidiyorum"

Danışmanlık merkezinde özellikle disleksi ile mücadele eden ailelere yol gösterildiğini, çocukların tedavisinin desteklendiğini aktaran Şarda, aynı zamanda eşit tedavi ve danışmanlık imkanlarına ulaşamayan aileler için Türkiye'nin 81 ilinde eğitimler verdiğini kaydetti.

Şarda, "Ben şimdi Türkiye'nin her yerine gidiyorum. Pek çok şehirde annelere, babalara, eğitimcilere eğitimler veriyorum. Yeri geliyor psikiyatrist arkadaşlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Benim en büyük özelliğim bu, herkes için ulaşılabilir olmak. Her yere elimi uzatmaya çalışıyorum. Biz 11 yaşında tanı aldık ama keşke 7-8 yaşında alabilseydik. Diğer çocukların bunu yaşamaması için çabalıyorum." diye konuştu.

"40 yaşından sonra ne iş yapacağımı buldum"

Şarda, tıp doktorluğunu bırakarak disleksi hastası çocuklar ve ebeveynleri için aile danışmanlığı hizmetini vermeye başlamasının kendisinde yarattığı hisleri, "Ben bu işe başladığımda yeniden doğdum. Yani 40 yaşından sonra ne iş yapacağımı buldum. Bunun için doğmuşum diye düşünüyorum, O kadar mutlu mutluyum ki... Aziz Sancar, 'Sevdiği işi yapan insanlar hayatları boyunca hiç çalışmamış sayılırlar' diyor ya, öyle hissediyorum kendimi. Hiç yorulmuyorum, çok mutluyum. Daha çok işe yaradığımı hissediyorum, bu beni çok mutlu ediyor." sözleriyle anlattı.

Bu işe sadece eğitim ve hekim gözüyle bakan birisi olmadığını, aynı zamanda bu süreçleri yaşayan bir anne olarak herkesçe ulaşılabilir olmaya çabaladığını vurgulayan Şarda, girişimci olma hayali kuran kadınlara yönelik de "Durmasınlar, asla vazgeçmesinler. Mutlaka adım attıkça yollar önlerinde açılacaktır. Kadınları daha çok bir şey yaparken görmek istiyorum." şeklinde konuştu.

"Sen doktorsun, çocuğun aşçı mı olacak?"

Dr. Selma Şarda, oğlunun gelişimsel sürecine yönelik ise "Çok şükür oğlum kendini kurtardı. Disleksi zaten geçen bir şey değil, geçmeyecek ama onunla yaşamayı öğrendi. Dislektik çocuklarda bir başarı noktası bulmanız gerekiyor. Oradan çocuk hayatını kotarıyor. Biz onu bulduk, çok şanslıyız. Harika dil öğreniyor. 17 yaşında üç tane yabancı dile hakim." şeklinde konuştu.

Başarı kavramının toplumda hep "akademik başarı" olarak algılandığına da dikkati çeken Şarda, bunun yıkılması gereken bir tabu olduğunu vurguladı. Şarda, "Başarı bunlar değil. Başarı bir çocuğun kendini gerçekleştirebileceği, kendine güvenebileceği ve en önemlisi mutlu olabileceği yolu çizebilmek. Ben oğlumu liseye başlarken turizm meslek lisesine yazdırdım. İnanılmaz tepkiler aldım etraftan, buna yakınlarım da dahil. İşte 'Sen doktorsun, çocuğun aşçı mı olacak, garson mu olacak?' diye... Elbette olur, doktorun çocuğu her şey olur, mutlu olsun da... Yarkın şu anda inanılmaz özgüveni yüksek, mutlu, ne istediğini bilen, hedefleri olan bir çocuk. Artık okulu, okumayı seviyor. O yüzden herkes mühendis, avukat, doktor olmayacak. Başarı kavramını çocuklarımız için bir daha gözden geçirmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Şarda, kurduğu "Selma Disleksi Anneleri Şarda" isimli platform üzerinden de ailelere yol gösterdiğini ve hali hazırda platforma 5 bin kişinin üye olduğunu bildirdi.

"Kalıcı öğrenme yöntemlerini öğretiyoruz"

Disleksi konusunda da bilgi veren Şarda, "Özgün öğrenme güçlüğü" olarak tanımlanan bu hastalığın çocuklarda okuma, anlama güçlüğüne, anlamlı okuma yapamamaya neden olduğunu söyledi. Şarda, disleksinin alt tiplerinde ise yazı bozukluğu, yazdıklarını okuyamama, matematiksel kavramları anlayamama gibi rahatsızlıkların saptandığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:"Bu sıkıntılar akademik beceriler olarak değerlendirdiğinizde okuyamayan, okuduğunu anlamayan, yazamayan ve matematik kavramlarını öğrenemeyen bir çocuğun bağıra bağıra gelen akademik başarısızlığı anlamına geliyor. Bunun haricinde çocukların yaşadığı çok farklı sorunlar da var. Sosyal becerilerde bozukluklar, soyut kavramları anlayamama, bazen denge bozuklukları da hayatlarına eşlik edebiliyor. Yani aslında çok geniş tabanlı bir sorun disleksi.

Biz burada çocukların ailelerine ya da eğitimcilere kalıcı öğrenme yöntemlerini öğretiyoruz. Onlar bizim öğrendiğimiz gibi öğrenemiyor, adı üstünde öğrenme güçlüğü. Farklı bir yolla öğretmemiz gerekiyor, işte bu farklı yolları öğretiyoruz. Kalıcı bellek nasıl oluşturulur, bunu anlatıyoruz. Çünkü en büyük sorunu geçici belleği kalıcı belleğe çevirmekte yaşıyorlar. Bunu öğrendiklerinde çok yol alıyorlar."

Şarda, bu eğitimlerin yanı sıra matematik kavramlarını öğretmeye yönelik atölye çalışmaları, oyun terapileri gibi uygulamaların da yürütüldüğünü ifade etti.

.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

banner274

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

.

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

Çocuklar hayal dünyası ile ilk kez masallarla tanışır. Masallarla hayal dünyaları zenginleşir ve yaşam boyu karşılaştığı olayları daha hızlı kavrar. Yaşamın zorluklarıyla mücadele gücü yükselir.Çocuklara yaratıcı düşünce becerisini kazandırmanın ilk adımı masallardır. Bilimsel araştırmalara göre, masallar, çocuğun sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sağlar. Kelime hazinesini geliştirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Dil gelişimine, zihinsel gelişimine, sosyal becerilerine katkıda bulunur. Olağanüstü olaylarla ilk kez masallar aracılığı ile karşılaşan çocuklar için, imkansız kavramı zayıflar. Her şeyin gerçekleşebilme olasılığı güçlenir ve onun başarma azmini teşvik eder. Gelin, en değerli varlığınız, çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmek, umut dolu yarınlar inşa etmesine katkıda bulunmak için her gün bir masal dinletin. Devam edecek masal serilerini kaçırmamak için kanala abone olup bildirim zilini açabilirsiniz, sevgilyle... #evvelzamanmasalları#herhaftabirmasal​ Bize yazın: evvelzamanmasallari@gmail.com

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın.

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın.

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

İşte Kadınlar Notu;

ZEYNEP OSMANLI SİTEDE NASIL SATIŞ YAPILABİLECEĞİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODA ANLATIYOR.

VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEYİN TEK TEK ANLATIYOR

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

..

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN ve İŞ KADINLARININ BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARINI ONLARDAN DİNLEYİN KADINLARI İLGİLENDİREN HABERLERİ İZLEYİN...

ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

İŞ HAYATINDA KADINLAR

İŞ KADINLARI

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADIN SORUNLARII

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunlarını konuştuk. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın.


Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 28.10.2021 22:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emin 2017-11-02 20:26:24

2002 de hamile olan üsteğmenin haksız yere diskoya gönderdiği askerin ahı tutmuş.Sütten çıkmış ak kaşık gibi konuşuyor. Askerlerinde bir anası vardı.