Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir, girişimciliğe yer sofrasıyla adım attı

Dünyanın en iyi şefleri arasında seçilen iş kadını Ebru Baybara Demir, Mardin'deki restoranından Harran Gastronomi Okulu projesine ve Hayatım Yenibahar Derneği'ne uzanan hikayesini anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
10 Eylül 2017 Pazar 20:18

Mardinli Ebru Baybara Demir, geçtiğimiz Temmuz ayında Bask Dünya Aşçılık Ödülleri'nde finale kalan 10 aşçı arasında gösterilmişti. Başarılı iş kadınının dünyanın en iyi şefleri arasında seçilmesine neden olansa Mardin'de UNHCR ve Harran Kaymakamlığı desteğiyle açtığı ve eğitmen şefliğini yürüttüğü Harran Gastronomi Okulu projesindeki çalışmaları olmuştu. Cercis Murat Konağı'nın sahibi olan Ebru Baybara Demir, sadece restoran işletmekle kalmamış yaşadığı bölgenin sorunları için de elini taşın altına koymuş, kadınların meslek sahibi olmaları için projeyi hayata geçirdi. 

Ebru Baybara Demir, bu yıl kurduğu Hayatım Yenibahar Derneği ile de kırsal kalkınmada öncelikli olan ve özellikle mültecilerin yaşadığı yerlerde başta gastronomi olmak üzere meslek edindirme kursları açmayı planlıyor. 

O'nun girişimcilik hikayesi ise 16 yıl öncesine, Mardin'de turizm rehberi olarak çalıştığı yıllara uzanıyor.

"1999 yılında eşimle İstanbul'dan Mardin'e geldik. Doğal ve kültürel zenginlikleri mükemmel olan bu şehirde turizmde bir şeyler yapmaya karar verdikl. O dönemde terör nedeniyle güvenlik sorununun aşılamamıştı, buna rağmen turizme önem verdik. Mardin'e geldiğim zaman, kenti ziyaret eden turist sayısı 11 bindi. Kamu misafirhaneleri dahil yatak kapasitesi 220 idi. Hiçbir turizm altyapısı olmayan bir yerdi. Eşime 'Burada yaşayıp, turizme yönelik çalışalım' dedim. Eşim çok istekli olmasa da kabul etmişti ve benim içimde fırtınalar kopmaya başladı. Çalıştığım bütün seyahat acentelerine Mardin'i anlattım. Ufak ufak kültür turları yaparak ilginin buraya çekilmesine çalışıyordum."  

Alman turistlere Mardin sofrası

Mardin'de yengesinin evinde kaldığı 2000 yılında 28 kişilik Alman turist grubunu gezdirdiğini belirten Demir, bir lokantaya götürdüğü turistlerin yemekleri beğenmemesi üzerine sıkıntısını yengesine aktardığını, yengesinin de grubu evine davet ettiğini kaydetti. "Mardin'in o dar ve merdivenleri sokaklarından yukarı çıkarken bacaklarımın titrediğini hissettim çünkü beni neyin beklediğini bilmiyordum. Evin kapısını çaldım. Yengem komşuları da çağırmış, bir araya toplamış, avluda çok güzel bir sofra hazırlamış." diyen Demir, mahalleli kadınların yaptığı yemeklerin çok beğenildiğini, yoluna bu kadınlarla devam etmeye karar verdiğini ve onlara teklif sunduğunu dile getirdi.

Restoranı 21 kadınla açtık

Kente gelen turist kafilelerini artık evlerde yer sofralarında misafir etmeye başladıklarını anlatan Demir, "Herkes bu işe alıştı ve dolayısıyla bu iş bayağı iyi olmaya başladı. Herkes bizlerden bahsedince kente gelenler bizi aramaya başladı. Bu işten gerçekten para kazanır hale geldik." dedi. Yaşamak için kiralamayı düşündüğü evi restoran olarak düzenlediğini ve kadınlarla birlikte iş yapmaya başladığını kaydeden Demir, "2001'de kentin ilk turistik işletmesini 21 kadınla açtık. Daha sonra başka yerler de açılmaya başladı. 2014'e kadar çok güzel işler başardık. Bizim için en önemli kazanım 2014 yılı oldu çünkü turizmin en yüksek sezonu yaşandı. Kenti 800 bin kişi ziyaret etmiş ve yatak kapasitesi 5 bin 800'e ulaşmıştı."dedi.

Mardin'in tarihi evlerinde yöre kadınının hünerli ellerinde pişen yöresel lezzetleri açtığı konak restoranda yerli ve yabancı turistlerle buluşturan Demir, kentte açtığı gastronomi okulu ile hem Suriyeli hem de yöreden kadınları profesyonel hayata taşıyor. Demir, şimdiye kadar 100'den fazla kadına aşçılık mesleğini öğreterek, istihdam edilmelerini sağladı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Bask Dünya Aşçılık Ödülleri'nde finale kalan 10 aşçı arasında gösterilmişti. Başarılı iş kadınının dünyanın en iyi şefleri arasında seçilmesine neden olansa Mardin'de UNHCR ve Harran Kaymakamlığı desteğiyle açtığı ve eğitmen şefliğini yürüttüğü Harran Gastronomi Okulu projesindeki çalışmaları olmuştu. 

Ebru Baybara Demir, dünyanın en prestijli ödülünde finale kalmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu, “Dünyanın önde gelen mutfak enstitüsü Basque Culinary Center’ın her sene mutfaktaki yeteneğini ve yaratıcılığını, toplum yararına sosyal sorumluluk projeleriyle birleştiren şefleri taçlandırdığı, dünyanın en prestijli şef yarışmalarından biri olan Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’nde finale kalan ilk Türk şef olmanın gururunu yaşıyorum. Beni en çok mutlu eden, ödülün kendisinden çok, elimi uzatıp hayatlarına dokunmak ve değiştirmek için çabaladığım Mardinli, Urfalı ve Suriyeli mülteci kadınların bu proje sayesinde dünya çapında tanınma ve daha nicelerinin kendi yetenek ve çabaları ile aşçılığı meslek edinebilmesi için destek alma şansına sahip olmaları.”

HAYATIM YENİ BAHAR DERNEĞİ İLE MÜLTECİLERE DOKUNACAK

Ebru Baybara Demir, bu yıl daha fazla kişiye, özellikle de mültecilerin hayatına dokunabilmek için Hayatım Yeni Bahar Derneği'ni kurdu. Ebru Hanım, derneği neden kurduklarını şöyle anlattı; "Yaşadığım ve restoranımı işlettiğim bölge, hem işsizliğin çok yüksek olduğu hem de mültecilerin toplumsal hayata entegrasyonuyla ilgili büyük sorun yaşanan bir yer. Kadınlar bu noktada çok daha dezavantajlı ve zor durumda. Harran Gastronomi Okulu projesinin özellikle kadınların ve Suriyeli mültecilerin hayatlarında nasıl bir değişim yarattığına tanık oldum ve şimdi çok daha fazlasını yapmak istiyorum. Yemek kültürü benim için bir yaşam biçimi ama benim hayalimde hep masaya yemeklerden fazlasını koyabilmek vardı. Harran Gastronomi Okulu bu hayalin bir parçasıydı, diğeri ise Hayatım Yenibahar Derneği. Bu yıl kurduğumuz dernek, kırsal kalkınmada öncelikli olan ve özellikle mültecilerin yaşadığı yerlerde başta gastronomi olmak üzere meslek edindirme kursları açarak istihdam hedefiyle faaliyet göstermeye devam ediyor. Bu çalışmaları Türkiye geneline yaygınlaştırmayı arzu ediyorum."

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

banner274

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alan, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Yatırımcı, Danışman Özge Bulut Maraşlı, hayat hikayesini, kariyerinin dönüm noktalarını, iş hayatında kadın olarak yaşadığı zorlukları ve şirketlerin yönetim kurullarında neden kadınların olması gerektiğini İşte Kadınlar'a anlattı.  İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Son Güncelleme: 29.10.2021 13:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.