E-Ticaret Dehası Başak İlhan, "Girişimci kadınlar mentorluk alsın, iş ortakları biriktirsinler"

Eğer siz de e-ticaret nasıl kurulur? E-ticaret nasıl yapılır? Merak ediyorsanız bu röportaj tam size göre... Road Branding Kurucusu Dijital Strategist & E-Ticaret Uzmanı Başak İlhan'dan kendi işini kurmak isteyen kadınlara 3 altın tavsiye, "Mutlaka kendilerine yol gösterecek, bu yollardan geçmiş kişilerden mentorluk alsınlar.  Mutlaka günlük işleri kadar çevrelerinde güçlü, güvenilir kontaklar, iş ortakları biriktirmeye gayret etsinler. Ne bildiginiz kadar kimi tanıdığınız da çok önemli.  En güçlü ekip için finans, teknik, pazarlama ve lider yönetici özelliklerini taşıyan masanın dört bacağını sağlam kurgulasınlar. "

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
29 Mayıs 2020 Cuma 16:00
E-Ticaret Dehası Başak İlhan, "Girişimci kadınlar mentorluk alsın, iş ortakları biriktirsinler"

Artık teknoloji çağındayız. Ürünlerin internet ortamında satışı yani e-ticaret baş döndürücü bir hızla artmaya devam ediyor. Bu nedenle e-ticaret sitesi nasıl kurulur? E-ticaret nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz.

Eğer şirketinizi kurmayı istiyor,  bir marka oluşturmayı ve  ürünlerinizi dünyanın bir ucuna Amerika'ya ihraç etmek istiyorsanız Dijital strategist & E-Ticaret Uzmanı Başak İlhan ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir.

Çünkü Başak İlhan tam bir seri internet girişimcisi. Öyle ki bugüne kadar otuzdan fazla e-ticaret şirketi kurdu.  Yönettiği e-ticaret yüzde 100’ün üzerinde büyüme gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. Başarılı iş kadını Başak İlhan, Türk ürünlerini Amerika pazarında başarıyla temsil ettiği için 2017 yılında American Turkish Society tarafından “The Young Society Leaders” (YSL), 2018 yılında ise Dünya Gazetesi tarafından Türkiye’ye İlham Veren 50 Kadın'dan biri seçilerek onurlandırıldı.

Harrow School of Computer Science London University of Westminster MSC Electronic Commerce’den mezun olan Başak İlhan, üçü ABD'de olmak üzere dört şirket kurdu.  İlk girişimi olan Altıncı Cadde'ye 6 milyon TL yatırım alarak dikkatleri çekti ve daha sonra şirketini Doğan grubuna sattı.

Online marka yaratma, e-ticaret ve e-ihracat konularında uzman olan Başak İlhan, 2014 yılında New York’a yerleşti.

Türkiye’nin ilk Kadın Yatırım Platformu olan Arya Kadın Yatırım Platformu'nda  Dijital Stratejisti olarak da görev alan Başak İlhan, şirketi Road Reklam Ajansı ile  e-dönüşüm, e-ticaret, markalaşma, ABD'ye ihracat konularında hizmet veriyor. 

Tüm dünyada 50'den fazla çevrimiçi şirket kuran Başak İlhan, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. 

BAŞAK İLHAN KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?  

1979 dogumluyum, Westminister University - London MS-E-Commerce Mezunuyum.  

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?

İlk işim Amerika Houston'da bir online reklam ajansındaydı. Daha sonra 2006 yılında Türkiye'ye döndüm. Hürriyet Emlak portalının ilk profesyonel ekibi içerisnde yer aldım.

Sonra bir Fransız reklam ajansında çalıştım ve ajansın dijitalleşme sürecini yönettim.

Sonrasında E-Kolay Kadın yöneticiliği var.

2010 yılında da profesyonel iş hayatımı bırakıp kendi girişimim olan Altınca Cadde - Ev dekorasyon sitesini kurdum. Dogan grubundan büyük bir yatırım aldım. 2014 yılnıda hisselerimi ortaklarım Hanzade Doğan ve Elif Dürüst'e devrederek Amerika"ya tekrar taşındım. New York'ta bir diğer mobilya girişimine ortak oldum. Onu da bir yıl içerisinde başarılı bir hale getirdim. 2014 yılında şu anda sahip olduğum reklam ajansım Road Branding'i kurdum. Miami, New York, İstanbul ofisleri ile servis veriyorum.

Şirketinizde  hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Şirketimin adı Road Branding 2014 yılında New York'ta kurdum. Online markalaşma, e-ticaret ve e-ihracat konularında servsilerimiz var.

Seri bir girişimci olarak ve profesyonel çalıştığım şirketlerin hemen hemen hepsinin de startup olması nedeni ile yeni girişimleri büyütmek,  fikirleri ise dönüştürmü konusunda çok deneyimliyim.  Kendi startuplarıma yaptığım tüm hizmetleri servis olarak verdiğim ajansımı kurmamın nedeni, Amerika dışında yer alan markaları Amerika pazarına A'dan Z'ye hazırlamak ve tüm operasyonlarını anahtar teslim yönetmek.

 

Her işin zorlukları var.  Bizim yaptığımız işte en büyük sorun müşterilerinize verdiğiniz hizmet kapsamını ve ne beklenmesi gerektiğini tam açıklayabilmek. Müşterilerimiz süreçleri öğrenme konusunda pek niyetli olmayarak bilgi istemiyorlar sonra beklentileri karşılamak zor oluyor. 

İşimizo ldukça fazla adımlı. Sanırım en çok bunu anlatırken zorluk çekiyoruz. Bu uzun sürecek karşılıklı güven ile oluşan bir süreç. O nedenle şirketimin adı Road... Bu uzun bir yolculuk. Biz müşterilerimiz ile yıllarca birlikte çalışıyoruz. Karşılıklı güvene gelebilmek biraz zaman alırken bunun bir ekip çalışması olduğunu bilmek çok önemli.  

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor?  

Çok sevdiğim bir dostumun çok güzel bir sözü sanırım hepimiz için özetleyiyor;."Siz hiç çalışan baba lafını duydunuz mu?"

Sanırım ne yaparsak, nasıl yaparsak yapalım çocuğumuzu, ailemizi ihmal ettiğimiz duygusundan yüzde 100 kurtulamayacağız. 

Ben 5 yaşında oğlu olan girişimci bir anneyim. İşim hayatımın en önemli bölümlerinden biri.  Elimden telefonum, laptopum eksik olamıyor. Her çalışan anne gibi kendimi suçlu hissetiğim, elimden geleni yaparken çok yorulduğu oluyor. Her gün kendimi doğru zamanları hakkıyla ayırabilimek için geliştiriyorum. Yani oğlumla iken telefonuma bakmamak, iş düşünmemek ve sadece o an onunla olmak kısaca katileti zaman geçirmek tek çözümüm. Çalışan her anne gibi bu bizim gerçeğimiz. Elimizden gelini yaptığımıza eminim. Umarım his olarak da hep daha iyi hissederiz.  

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Korona hepimiz için çok güzel dersler bıraktı, bırakıyor.  Bu krizi en az zararla atlatan ülkelere bakıldığında kadın yöneticilerin fazla olduğu sonucuna varılan raporlar var. Şirket yöneticilerinin de kadın erkek eşitliğinde olması gerektiğini daha iyi bir şey örneklemez diye düşünüyorum.  

Girişimci olmak isteyen kadınlar hangi engellerle karşılaşıyor, onlara tavsiyeleriniz neler olur?

Ben Türkiyenin ilk kadın girişim platformu Arya Kadın Yatırım Platformu'nun Yönetim Kurulu üyelerinden biriyim. Yaklaşık 6 senedir bir çok kadın girişimciye mentörlük veriyor ve  yatırım süreçlerinde destek oluyoruz. Karşılaştığım en büyük sorun; kadın yöneticilerin analitik değil duygusal karar verme eğilimleri. Halbuki kadınrlar rakamları iyi analiz edip, üzerine hislerini ekleyerek yol alabilme yeteneğine sahipler. Ama analitik düşünme konusunda bazen hislerine, bazen de kibirlerine yenilebiliyorlar. 

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda birkaç püf noktası paylaşır mısınız?

Mutlaka kendilerine yol gösterecek, bu yollardan geçmiş kişilerden mentorluk alsınlar.  

Mutlaka günlük işleri kadar çevrelerinde güçlü, güvenilir kontaklar, iş ortakları biriktirmeye gayret etsinler. Ne bildiginiz kadar kimi tanıdığınız da çok önemli.  

En güçlü ekip için finans, teknik, pazarlama ve lider yönetici özelliklerini taşıyan masanın dört bacağını sağlam kurgulasınlar. Ve sürekli öğrenerek kendilerini geliştirsinler. 

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler? Evinizde iş bölümü var mı? Pandemi sonrası için işiniz açısından planlarınız neler?

Ben Miami'de yaşıyorum.  Zaten uluslararası iş yaptığımız için çok fazla online görüşmelerimiz oluyordu. Her işimizi online yaparak, operasyon ekipleri dışında dilediğimiz yerden çalışıyorduk.  Pandemi ile yaptığımız işe olan talepler çok arttı. Bu süreci normal sürecimizin üç, dört katı daha yoğun geçiriyoruz.

17 yıllık e-ticaret deneyimimizden yararlanmak isteyen bir çok marka ile görüştük. Amerika'nın Çin alımı yerine diğer ülkelere de yüzünü çevirmesi oldukça işimizi hareketlendirdi. Elimizden geldiğince tüm taleplere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu süreçte herkesin özgürlüğü yeni iş ümidiyle online dünya oldu.  

Pandemi sonrası sizce nasıl bir hayat ve ekonomi düzeni bizi bekliyor olacak, neler değişecek veya değişmeli?

Ben önümüzdeki yıllarda hemen hemen hepimizin iş yapma şeklinin değişeceğini, bazı mesleklerin yerini başka mesleklere bırakacağını düşünüyorum. Yeni dünyaya giriş çok sert oldu, artık geriye dönüş yok bence. Bu düzene uyumlanmak için online eğitimlerin çok büyük bir sektör olacağını ve fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Amerika’da ikinci dünya savaşından bu yana ulasılmamış bir işsizlik oranına ulaşıldı.

Şimdi panik olmadan, yeni iş fırsatlarını görüp, eğitim alıp hemen yeniliklere adapte olmak gibi sert geçişler gerekiyor. Virüs bünyemizi test ederken iş dünyası da deneyim ve bilgilerimizi test etmeye devam edecek ve globalleşeceğiz. İstanbul'da evimizden dünyanın diğer ucundaki bir şirkete servis vereceğiz. Ürünlerimizi dünyanın her yerine satacağız. Hatta tek para birimine geçerek bu globalleşmeyi sonuna kadar deneyimleyeceğiz. 

Bu güzel röportaj icin teşekkür ederim. Amerika'dan sevgiler... 

Son Güncelleme: 15.12.2020 11:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.