Ebru Uygun'dan kadınlara çağrı, "Çalışan kadın daha üretkendir, erkekler destek olmalı"

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, "Ne olur üretin, atıl kalmayın! Kendi potansiyelinizi küçümsemeyin, görmezden gelmeyin. Anne olmak bizi hayallerimizden geri bırakmasın. Anne, eş ve kardeş olarak da üretmeye devam edin. Çalışan kadın çok daha üretkendir. Erkeklerin de eşlerine ve kızlarına okuması ve çalışması için destek vermesi gerekiyor." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Eylül 2018 Cuma 15:05
Ebru Uygun'dan kadınlara çağrı, "Çalışan kadın daha üretkendir, erkekler destek olmalı"

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, 24 yıldır maddi durumu yetersiz ailelerin OKUMA İSTEKLİ çocuklarına tüm eğitim hayatları boyunca destek oluyor. TOÇEV olarak bir çocuğun ilkokul 1'den başlayarak üniversite eğitim hayatı tamamlanana kadar yanında oluyor, tüm temel ihtiyaçlarını bir ebeveyn gözüyle karşılıyor, ülkesine, çevresine yararlı, sosyal sorumluluk bilinci güçlü bireyler yetiştiriyorlar. TOÇEV, bugüne kadar ulusal ve uluslararası destekler ile 24 projeye imza atıp,  7 milyonun üzerinde çocuğun hayatına dokundu. 

TOÇEV,  25. Yılı dolayısıyla 2019 yılında bir çok farklı etkinliği hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ebru Uygun, TOÇEV'deki çalışmalarıyla ülkemizin geleceği çocuklar için çalışırken, başarılı bir iş kadını ve kadın girişimci olarak da kendi işini kurmak isteyen kadınlara rol model oluyor.

Sivil toplumcu, kadın girişimci, başarılı iş kadını TOÇEV kurucusu Ebru Uygun, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.

 

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

 Kızların üniversite eğitimlerini tamamlamaları için ne yapılmalı?

Öncelikle TOÇEV desteklediği çocuklara kız erkek ayrımı yapmaksızın destek vermektedir. Ülkemizde kız çocukları kadar erkek çocukları da dezavantajlı durumda olabiliyor. Ülkenin ekonomik koşullarına göre dezavantajlı aileler her geçen gün artmaktadır. Bireysel ve kurumsal destekler arttıkça daha çok çocuğa ulaşabilir. İnanıyoruz ki, bu çocuklara ulaşıp, eğitim hayatlarına destek verdikçe ülkemizde eğitim seviyesi daha da artacaktır. Burada bizlere, kişi ve kurumlara çok iş düşüyor, herkes elini küçük de olsa taşın altına koyması, bilincinin yükselmesi gerekli. Sorun ve çözüm politikalarını paylaşmak, sesimizi duyurmak için basın desteği de bizler için çok önemli. Medya bu konuda daha çok kapılarını bizlere açabilir.

HEM SİVİL TOPLUMCU HEM DE GİRİŞİMCİ

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi anlatır mısınız?

1971 doğumluyum. 1990 yılında Avusturya Lisesi Ticaret Bölümü'nden mezun oldum. Ardından Cenevre'de Amerikan Üniversitesi'nde 4 yıl pazarlama ve işletme eğitimi aldım ve Türkiye'ye döndüm. Önce aile şirketimizde çalışmaya başladım sonra TOÇEV'i (Tuvana OKuma İstekli Çocuklar Vakfı) kurdum. Bununla birlikte aile şirketinde çalışmaya devam ettim; şu anda da hala yönetici olarak devam ediyorum. Bunun yanısıra 2010 yılından itibaren profesyonel olarak ''ebru'' yapmaya başladım. Desenlerim çok ilgi gördüğü için kumaşa ve tekstil ürünlerine basılmaya başladı. Bu süreçle bağlantılı olarak Ebruly adında bir şirket kurdum. Halen bu şirketin yöneticiliğini sürdürmekteyim. Yaklaşık 2 yıl önce danışmanlık ve mentorluk eğitimi aldım. Bu bağlamda 2017 yılından itibaren danışmanlık yapmakta ve çeşitli söyleşilere katılmaktayım.

KENDİ İŞİ EBRULY'İ KURDU

Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

2010 yılında profesyonel olarak ebru yapmaya başladığım için birçok sergim oluştu. Desenlerim beğenilince tekstil ürünlerine basılmaya başlandı ve hayat beni tekstile itti. 2011 yılında bir arkadaşımla birlikte yaklaşık 100 bin liralık bir sermayeyle şirketi kurduk. Bu şirketi kurma sebebimiz, ebru sanatını biraz daha günlük hayata sokabilmek, modern hayatın içine girebilmek, günlük hayatta kıyafetlerde, objelerde kullanılıyor olmasını sağlayarak ebruyu benimsetebilmekti. Çünkü 'ebru' geleneksel bir Türk sanatı. Ülkemiz dışında dünyaya da açılmaktı amacımız. Çok büyük bir zorluk yaşamadım, zira yaptığım işi inanarak ve severek yaptım. Yıllar önce kurduğum eğitim vakfına da gelirin bir kısmının akacağı düşüncesi beni daha da heyecanlandırdı. Hem sattığım kişilerde çok pozitif bir etki yarattı; hem de bende farklı bir huzur oluştu. Ancak eskiye dönerek bakarsak, ilk vakfı kurarken çok büyük zorluklar yaşadım. Çünkü kadın girişimci olmak o dönemde hiç kolay değildi. Eğer gençseniz ve kadınsanız daha yetkilisini bekliyorlardı. Dönem dönem babamla gittiğim yerlerde sadece onunla muhatap oldukları dönemler oldu.

HERKESİN BİR HOBİSİ OLMALI

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

Dünyaya açılma fikri benim için çok önemliydi benim için... Ülke çapında isim yapmış birçok firmayla çalışıyor olmak ve onlara desen vermek benim için çok büyük bir artı. Üstelik bir hayli beğeniliyor ve ev tekstili olarak tercih ediliyor. 2017 yılında ürün bazında da genişledik. Ev eşyalarının yanında mutfak eşyalarına da girdik. Bu da bize yeni bir ivme kazandırdı. 2018'de bu yeni ürünlerin daha beğenilir ve kullanılır olması için çalışıyoruz. Ebruly atölyemizde de sadece ebru değil, cam boyamadan seramiğe, bez bebek, boncuk ve cam yapımına kadar çeşitli alanlarda atölye çalışmalarına hız verdik. Bu konuda daha aktif bir planlama içindeyiz. Çünkü herkesin bir hobisi olması gerektiğini düşünen biriyim. O yüzden bu bağlamda ciddi bir ilerleme kaydetmek istiyorum.

Atölye çalışmalarına ağırlık vererek ürünlerimizi daha iyi duyuracağımıza inanıyorum. 2018 hedeflerimizden biri Ebruly markasının bilinirliğinin artıyor olması...

KENDİME RAKİP OLMAYI SEVERİM

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

Kadın olarak çok detaycıyız ve çok başarılıyız. Kadın girişimci olarak kendimizi kabul ettirmek için bazen kendimizden ödün veriyoruz. Erkek gibi giyinip, erkeksi tavırlar içine giriyoruz. Bir kadın olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bizler kadınlığımızdan ödün vermeden bununla gurur duyarak, kadınsal yeteneklerimizle varolarak başarı kazanıyoruz. Ben bunu hiç kaybetmeden, giyim kuşamım dahil, Türkiye'nin birçok yerini, neredeyse yüzde seksenini dolaşırken hep kadın kimliğimle varoldum. İstanbullu bir kadın değil sadece bir kadın olarak gözlemledim. İyi bir gözlemci olarak başarımı katladığıma inanıyorum. Detayları çabuk farkederim, sınırlarımı zorlarım hatta aşarım. Kendimle rakip olmayı severim. Her yıl kendime bir artı katabiliyorsam, kendimi gerçekten başarılı sayarım. Başarılarımın üstünde fazla durmadan devam etmeyi ve ilerlemeyi tercih ederim. İlerlerken yolda zorluklar elbet olacaktır. İnanarak bütün zorlukların aşılabileceğine inanırım.

NE OLUR ÜRETİN ATIL KALMAYIN

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

 25 yıldır eğitim sektörünün içinde olan biri olarak gözlemliyorum ve farkı görebiliyorum. İlkokul ve ortaokulda kız öğrencilerle erkek öğrenciler arasında katılım olarak yüzde anlamında büyük bir fark yok. Bu çok sevindirici. Çünkü kızların okuması gerekiyor. Özellikle kadınlara şöyle bir çağrıda bulunmak istiyorum: Ne olur üretin, atıl kalmayın! Kendi potansiyelinizi küçümsemeyin, görmezden gelmeyin. Anne olmak bizi hayallerimizden geri bırakmasın. Anne, eş ve kardeş olarak da üretmeye devam edin. Çalışan kadın çok daha üretkendir. Erkeklerin de eşlerine ve kızlarına okuması ve çalışması için destek vermesi gerekiyor.

KORKULARDAN KURTULUN

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Kadınların endişe ve kaygılarından, korkularından kurtulmalarını diliyorum. Bir şeye kalpten inanıyorsanız, başarılı olmamanız söz konusu değil. Zorluklar yıldırmamalı. Bir iş yerinde çok başarılıysanız mimlenebilir ya da girişimci olarak birşey yapmak istediğinizde engellenebilirsiniz, sizi caydırmak isteyen olabilir. Ben bunları yaşadım. Yaptığım şeylerden sorgulandığım zamanlar oldu ama yılmadım. Girişimci insanın cesur olması gerekiyor. Cesaretle ilerlemek ve kendine güvenmek lazım. Kaybetmek de olabilir, bunu da yaşamak ve öğrenmek önemli... Yaşanan herşey birer deneyim. Sadece kendinize inanın. İçinizden bir ses ilerlemenizi söylüyorsa, durmayın. Ben hep öyle yaptım. İç sesime kulak verdim.

ÖRNEK ALIN, GÖZLEMLEYİN

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Yaptığım işte başarılı olmak için kendimi yetiştirmek adına çok çalıştım, çok okudum, çok gözlemledim. Gözlemlemek çok önemli. Bu işi yapan insanları gözlemledim. Örnek aldım ama kopyalamadım. Onların artılarını, eksiklerini tartarak kendime adapte etmeye çalıştım. Her birey şahsına münhasırdır ve kendi tarzını oluşturmalıdır. Herkesin beklentisi, hayattan bekledikleri farklıdır diye düşünüyorum. Aynı alanda olsanız da hedefleriniz farklı olabiliyor ve olmalı da... Herkesin farklı yetenekleri, farklı içgüdüleri var. Ben gözlemleyerek çok doğru işler yaptığıma inanıyorum. Doğru gözlemleyerek doğru işlere imza atabildim. Bu benim en büyük başarılarımdan biri. Yılmadım, ne kadar negatif söylemler olsa da beni caydırmadı. Yaptığım işi hep sevdim, kendime inandım. Başkalarını dinleseniz de son karar sizin olmalı. Emin olmadığınız hiçbir şeyi yapmayın. Başarı göreceli bir kavramdır. Eksilerden de doğrular çıkarmak önemli. Böylece daha da başarılı olabilirsiniz. Hata yapmak çok normal sadece aynı hatayı tekrarlamamak gerek.

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, şiddete uğradınız mı? Yetişkinlik döneminizde ailenizde veya iş hayatınızda psikolojik, fiziksel, cinsel vb. herhangi bir şiddetle karşılaştınız mı? Ne zaman, neler yaşadınız anlatır mısınız?

Bir kız çocuğu olarak ailem sayesinde çok iyi bir eğitim aldım. Çalışmam çok istenmedi, belki de kız olduğum için. Hiçbir taciz görmedim. Çok yorulmamam için fazla çalışmamı istemediler ama üretmeme karşı olmadılar. Onu da beni düşünerek yaptılar. İş hayatımda cinsel açıdan hiç taciz görmedim. Kadın olarak dönem dönem farklı algılar olabildi; ama beni fazla rahatsız etmeden tolere etmeyi başardım diyebilirim.

Son Güncelleme: 28.09.2018 16:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.