Eğitim Bilimci Sevinç Tunalı, "Bizi geçmeyen bizden değildir"

Pedudi Bilişim Teknolojileri şirketinin kurucularından kadın girişimci Sevinç Tunalı, girişimcilik hikayesini İşte Kadınlar'a anlattı. Dr. Sevinç Tunalı, "Hocamın hiç unutmadığım sözü 'Bizi geçmeyen bizden değildir' demesidir" diye konuştu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Nisan 2020 Cuma 11:02
Eğitim Bilimci Sevinç Tunalı, "Bizi geçmeyen bizden değildir"

 

Geleneksel eğitim metodlarına bir alternatif olarak ortaya çıkan eğitim teknolojilerinin önemi corana virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitimin devam ettiği şu günlerde çok daha anlaşılır hale geldi. Eğitim teknolojileri alanındaki girişimcilerin ilgi alanındaki yapay zeka kullanımı ise günden güne artıyor. Bu alandaki girişimcilerden biri olan Pedudi Bilişim Teknolojileri şirketinin kurucularından Sevinç Tunalı'nın uzmanlık alanları arasında üstün zekâlılar eğitimi, eğitimin geleceği, eğitim programları ve öğretim, eğitimde yapay zekâ ve eğitim teknolojileri bulunuyor. Geliştirdiği bir proje TÜSİAD tarafından ödüllendirilen Sevinç Tunalı önemli projelere de imza atmış bir eğitimci. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM bünyesinde Eğitim, Sanayi ve Teknoloji Enstitüsü’nü (ESTEN) kuran Tunalı,  uluslararası birçok önemli projeyi de hayata geçiren bir girişimci.

 “Geleceğin Okullarını Keşfetmek: Senaryolar” adlı kitabı geçen yıl yayınlanan Sevinç Tunalı, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.  

 

MESLEĞİMİ HEP NASIL İYİ YAPARIM DİYE DÜŞÜNDÜM

Eğitiminiz  nasıl ilerledi? Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

1982 yılında İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Üniversiteye başlayana kadar eğitim hayatımda ne kayda değer bir başarım oldu, ne de bu yönde bir çabam. Bu yıllara kadar benim çabam daha çok kendimin kim olduğunu keşfetmek ve kendi sınırlarımı anlamak üzerine idi. Özgür bir eğitim ve çalışma hayatı hayal ettiğim için lise yıllarında Psikolojik Danışmanlık mesleğini seçmeye karar verdim. O yıllardaki vizyonum ile eğer Psikolojik Danışman olursam, ileride kendi işimi kurmak istesem büyük bir sermaye ye ihtiyacım olmaz gibi hesaplar yaptım. Fakat sürpriz bir şekilde üniversite eğitimi sırasında duygu, düşünce ve davranışları ile insana dair öğrendiğim bilgiler beni büyüledi. Öğrenmekten o kadar keyif almaya başlamıştım ve mesleğimi o kadar çok sevmiştim ki, lisans eğitimim sırasında çift ana dal programına hemen ardından da yüksek lisansa başladım. İlk lisans derecemi 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde, ikinci lisans ve yüksek lisansımı ise; Üstün Zekâlılar Eğitimi Bölümünde tamamladım.

Öğrendiklerimi eleştirel bir göz ile değerlendirmek, yeni bilgiler üretmek ve gerçek sorunlara çözüm olacak tasarımlar yapmak bende bu dönemde adeta bir tutku oldu. Okul hayatım boyunca hiç dersde başarılı olayım diye çalışmadım. Hep bu mesleği nasıl daha iyi yaparım, kendimi işimde geliştirmek için bu bilgileri nasıl kullanırım diye düşündüm. Lisans eğitimim süresince birçok işte çalıştım. Anaokullarında yardımcı öğretmenlikten, insan kaynaklarına, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine kadar mesleğimi icra edebileceğim her alanı denedim. Bu tecrübelerde bana mesleğime yönelik geniş bir bakış açısı kazandırdı. Bence genç insanlar keşfedilmeyi beklemektense; kendi yetenek ve ilgilerini tanımalı bunlara yönelik nasıl işler yapabileceklerine dair öğrenciliklerinden itibaren farklı işler denemeliler. Dürüst bir çalışma ve emek ile elde edilen bilgi kimsenin elinizden alamayacağı en büyük servettir.

Fotoğraf : TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm  SD2  , 2019 Başarı Hikayeleri Ödül Töreni

EĞİTİMDE YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI YAPIYOR

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?

Benim kariyer yolculuğumda aslında olması beklenen düz bir çizgi yok. Çünkü tek hayatın içinde birden çok kariyeri farklı kombinasyonlarla yürüttüm. Birçok şeyi aynı anda yapmakta yıllar içinde bende bir alışkanlık oldu. Örneğin bir insan öğretmendir ve eğitim-öğretim yılı içinde çalışır, yazları da tatil yapar. Beklendik olan budur. Ben akademik kariyerime devam etmeden önce; hiç öğretmenlik yapmamış bir eğitimci olmamak için bir okulun Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğretmeni olarak iş hayatına başladım. Ama yazları uzun tatiller hiç bana göre değildi ve yaz dönemlerinde de turizm alanındaki aile işimizde çalıştım. Okul ve otellerin aynı anda açık olduğu Mayıs ve Eylül ayları sabah okulda öğretmenlik yaparken öğleden sonra ve akşamları otelde çalışmaya devam ettim. Doktoraya başlayınca da, kışları doktora derslerine devam ettim, yazları da tam zamanlı olarak ön büro, satış- pazarlamadan, animasyon organizasyonuna bir otelin içinde aklınıza gelecek her türlü departmanda her işi yaptım.

Doktoramı Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Programları ve Öğretim bölümünde tamamladım ve yeniden İstanbul’a dönerek akademik kariyerime 2014’te Yrd. Doç olarak başladım. 2016 yılında Eğitimin Geleceği konusunda çalışmalar yürütmek üzere, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezinin altında; Eğitim, Sanayi ve Teknoloji Enstitüsü’ nü (ESTEN) kurdum. ESTEN ile uluslararası birçok önemli çalışma yaptık. Bu çalışmalardan, “Bangladeş’te Geleceğin Eğitimi” projem Dhaka Üniversitesi ve Frederich-Erbert Vakfı tarafından Geleceğin Eğitimi 2018 teması altında öle layık görüldü. Ek olarak; Assalam Community Foundation tarafından düzenlenen “Yeni Teknoloji, Yeni Eğitim ve Yeni Afrika” projesinde Zanzibar’daki eğitimlere davet edildim. İlk kitabım, “Geleceğin Okullarını Keşfetmek: Senaryolar” 2019 da yayınlandı. Halen “Eğitimde Yapay Zekâ” alanındaki çalışmalarıma devam etmekteyim. Tüm formel eğitimini eğitim bilimlerinin farklı alanlarında tamamlamış bir kişi olarak, ben bir eğitim bilimciyim. Başlıca uzmanlıklarım ise; üstün zekâlılar eğitimi, eğitimin geleceği, eğitim programları ve öğretim, eğitimde yapay zekâ ve eğitim teknolojileri.

2019’ un başında da PEDUDİ Bilişim Teknolojileri AŞ. nin kurucularından biri oldum. PEDUDİ

AŞ. deki çalışmalarımdan da TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm TÜSİAD SD2  programı

dahilinde teknoloji tedarikçisi olarak BAYER’e Sağlık Okuryazarlığını geliştirlemesi amacı ile

sunulan “Oyunlaştırma ile Çocuklarda Sağlık Okuryazarlığı” projesi yine TÜSİAD tarafından

Sektörde Dönüşüm Yaratma Potansiyeli Olan Proje” kategorisinde ödül almıştır. İngiltere

İstanbul Başonsolosluğunun düzenlediği “The Great Entrepreneur Games” te şirketimi temsil

ettim ve ardından İstanbul Üniversitesi Teknokent ENTERTECH’ in düzenlediği ICUBE

Hızlandırma Programı finalisti olarak Londra’da düzenlenen etkinliklere katılmaya hak

kazandım. Son olarak, Adana İş Kadınları Derneği’ nin (İŞKAD) düzenlediği “İş Kadınları

Ödüllerinde” StartUp kategorisinde 2019 yılın iş kadını 3.lük ödülüne layık görüldüm.

TASAM'da kuruculuğunu yaptığım ESTEN de direktörlük görevim sürüyor.  "Geleceğin Okullarını Keşfetmek" temasının ikinci kitabı olacak "Eğitimde Yapay Zeka'yı çok değerlir meslektaş ve hocalarımın katkıları ile hazırlamaya devam ediyorum.

Ayrıca İstinye Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programında “Bilimsel Araştırma Yönetemleri” dersi veriyorum. Daha önce de eğitim fakültesi öğrencilerine “sosyal psikoloji ve iletişim”, “özel eğitim”, “rehberlik ve psikolojik danışma”, “özel öğretim yöntemleri”, “gelişim ve öğrenme” derslerini verdim.

Bilgimizi daha geniş kitlelerle paylaşmak için 2016 da İstanbul Aydın Üniversitesinde Yrd. Doç olarak çalışırken bir de TRT İstanbul Kent Radyoda “Bu çocuk kime çekmiş” adında aile-eğitim ve psikoloji konularında canlı yayınları hazırladım. Programın sunumunu da İstanbul Üniversitesinden sınıf arkadaşım olan Özel Eğitim Uzmanı Hatice Tanık ile yaptım.

Fotoğraf : Hatice Tanık ile İstanbul Radyosu Stüdyosunda, 2016

GİRİŞİMCİLİK İDEALİM ELEŞTİRİLDİ

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Diğer bilim dallarındaki gibi eğitim bilimlerinde de doktorayı bitirmiş birisinin rutin olarak akademisyen olacağı ve muhtemelen emekli olana kadar bir üniversitede çalışılacağı varsayılır. Ama ben doktora bittiğinde uzmanlık alanım olan eğitim sektörü ile alakalı bir iş kurmak istiyordum. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi o yıllarda şimdiki kadar canlı değildi ve benim girişimcilik idealim ODTÜ kadar açık fikirli olması ile tanınan bir okulda dahi, hocalar tarafından da son derece olumsuz eleştirilere maruz kalmama sebep oldu. Sadece Prof.Dr.Ercan Kiraz, bizim gibi aykırı fikirleri olanlara destek olur ve her zaman "Bizi geçmeyen bizden değildir" diyerek öğrencilerini yaratıcıolmaya ve risk almaya teşvik ederdi. Sadece okul çevresinde değil, ailem de bu isteğime hiç destek olmadı. Ben bir yandan üniversitelerdeki görevlerime devam ederken; bir yandan da girişimcilik toplantılarına katılmaya, yatırım, iş geliştirme vb. konularda kendimi geliştirmeye devam ettim. Bu toplantılardan birinde (Yırtıcı Fikirler 2014) tamamen tesadüf eseri Ali Sabancı ve Varol Civil ile tanıştım. Onlara eğitim sektöründe yapmak istediklerimi anlattım. Bana çok önemli bir tavsiyede bulundular ve sanırım benim kariyerimi bu tavsiye tamamen değiştirdi. Bana sektördeki konvansiyonel işler (bir eğitim kurumu kurmak vb.) dışında, elimdeki bilgileri nasıl innovatif bir işe çevirebileceğim konusunda ufuk açtılar. Bu tecrübelerle eğitim sektörüne yeni bir gözle bakmaya başladım ve bugün PEDUDİ AŞ’nin ürünlerini tasarlarken kullandığım kriterleri oluşturdum.

Fotoğraf: TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ve Emekli Büyükelçi Murat Bilhan ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığında Tümgeneral Yılmaz Yıldırım'ı ziyaret, 2018

AMACIM ÖĞRENMEYİ DAHA KAPSAYICI ERİŞİLEBİLİR KILMAK

Pedudi Bilişim Teknolojileri şirketinizde hangi hizmetleri sunuyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Her insanın öğrenme sürecinin aynı parmak izleri gibi kişiye özgü ve benzersiz olduğu çok uzun zamandır bilinen bir durumdur. Fakat toplumların eğitilmesi ihtiyacı ile okulların kurulup, öğretimin bireyselden kitlesele dönüşü ile bu bilgi, geri plana atılmıştır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi kitlesel eğitimin bireysel eğitime kıyasla, daha ekonomik olmasıdır.

Günümüzde ise; teknolojinin gitgide daha ulaşılabilir ve daha ucuz olması yeniden eğitim programlarını bireyselleştirmek amacına yönelik kullanılabilir. Benim amacım; öğrenmeyi daha kapsayıcı, erişilebilir ve etkili kılacak materyalleri en güncel teknolojiler ile birleştirerek yeni eğitim teknolojisi ürünleri tasarlamaktır. Geleceğin okulları çalışmalarını yaparken kazandığım vizyonu; öğrenme süreçlerine destek olacak ürünleri tasarlarken kullanmaktayım.

Fotoğraf: İstanbul Üniversitesi Teknokent- ENTERTECH’ in düzenlediği ICUBE Programı Londra, 2020

EĞİTİMDE YENİ NESİL ARAÇLARI YAPAY ZEKA İLE TASARLIYORUZ

Neden bu tür ürünleri tasarlamaya ihtiyaç duydunuz? Hayata geçirdiğiniz uygulamalardan birkaç örnek verebilir misiniz?

ilk mesleğim Psikolojik Danışmanlık olduğu için yıllar boyunca bir çok çocuğun, okullardaki uzmanların sayısının yetersiz olması (500 öğrenci için 1 Psikolojik Danışman) sebebi ile yaşadığı problemlerin hiç fark edilmeden geçiştirildiğini tecrübe ettim.

Özellikle ilkokula başlama ile çocuklar daha önce hiç olmadığı kadar kurumsal ve hedefli bir öğrenme süreci içerisine girerler. Bu öğrenme sürecini yürütebilmesi için çocuğun; birbirinden farklı bir çok becerisinin yeterli gelişmişlik düzeyine gelmesi gerekmektedir. Bunun yanında okula başlandığında kendini fark ettiren öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi problemler de kendini bu dönemde ciddi şekilde farkettirir. Son bir yıldır üzerine çalıştığımız konulardan bir tanesi de bahsettiğim okul olgunluğu düzeyi ve öğrenme güçlüğü gibi durumların tespiti için geliştirilen bir mobil aplikasyondur. Bu mobil aplikasyonun amacı çocukların okula başlamaları için gerekli becerilerin gelişmişliği konusunda bireysel ölçme ve raporlama yapmaktır.

Diğer bir ürün ise; 2018'den bugüne üzerine çalıştığım ve çok kıymetli biliminsanları ile bir çok kez bir araya gelerek çalıştaylar düzenlediğimiz yapay zekanın eğitimde kullanılması ile ilgili. (http://esten.org/2016/10/24/yapilmis-etkinlikler/). Psikolojik Danışmanlık yaptığım zamanda en çok kullandığım yöntemlerden biri olan çocuk resimlerinin psikolojik analizini dijitalleştiren bir ürün tasarladım. Bu üründe, çocuğunuzun çizdiği belli konudaki bir resmin fotoğrafını gönderdiğinizde, görüntü işleme teknolojileri kullanan sistem; aile veya öğretmenlere gelişim, zeka ve psikolojik durum hakkındaki bulguların raporlanmasını yapacaktır. Böylece çevresinde çocuk psikolojisi uzmanı olmayan aile ve öğretmenler de çocuklar hakkında daha çok bilgi alabilir ve çocukların gelişim takibini yapabilirler.

Fotoğraf : İŞKAD 2019, Kadın Girişimci Ödül Töreni 

ÜNİVERSİTELERDE KADINLARIN MOBBİNGİNE UĞRADIM

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enteresan durumlar var mı?

İnsanları gözlemlemek, sözleri ve davranışları arasındaki tutarlık/ tutarsızlıkları değerlendirmek, onlardan bir şeyler öğrenmek, hikâyelerini dinlemek bana en çok katkı yapan aktivitelerden. Eğitim ve çalışma hayatım boyunca birçok insan ile tanıştım. Okullardan öğrendiğimden fazlasını insan ilişkilerinden öğrendiğimi söyleyebilirim. Öğrendiğim en stratejik şey ise, uzak durulması gereken insanları önceden fark etmektir. Uzak durulması gereken insanların en önemli ortak özelliği; kişinin çalışma azmini ve motivasyonunu sadece kendi çıkarları için bozmalarıdır.

Nasıl bir şans ise, hem akademik kariyerimde hem de iş hayatında bol miktarda böyle insana rastladım. Üniversitelerde, kadın akademisyenler tarafından ciddi mobbinge uğradım. Makalelerime haksız yazarlık için baskı gördüm, projelerim, yayınlarım engellendi, benimle çalışmak isteyen öğrenciler fikir değiştirmeye zorlandı. O gün için şanssızlık olarak düşündüğüm bu kişilerin akademik olarak bana çok faydaları oldu. Çünkü bu insanları en çok üzecek şey sizin her şeye rağmen günden güne daha başarılı olmanızdır. Beni içine sokmaya çalıştıkları durumlardan kaçınmak için daha çok çalıştım ve özgün çalışmalarım birçok ödül aldı. Benim hayatta dezavantajları avantaja çevirmek diye bir bakış açım vardır. Elimde olan şey sadece olumsuzluklar bile olsa bunlardan ne öğrenebilirim, bunlardan kendime ne çıkarımlar yapabilirim diye düşünürüm.

Fotoğraf:  TASAM Stratejik Vizyon Geliştirme Çerçeve Programı, 2018

İŞ HAYATINDA 'ABİMCİLER AĞI' İLE MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALDIM

Bir kadın olarak iş hayatında yaşadığım en büyük zorluk ise; erkeklerin kurduğu “Abicimler klubüne” karşı mücadele etmekti. Dürüstlük, hak, hukuk ve adaletin hiç tanınmadığı hatta haklı olduğum için bana öfkelenildiği olaylar yaşadım. Erkekler aralarında kendi hatalarını örtbas etmeye çalışırken kadınları; haklı olsalar da susturmaya ve sindirmeye çalıştıklarına şahit oldum. Sırf kadın olduğunuz için sizin eleştirilerinizi kabul etmek istemediklerini, patrimonyal bir güç kullanarak elinizden yetki ve çalışmalarınızı alarak (fikir hırsızlığı, aşırma/ intihal, bilimsel korsanlık, zorbalık) erkeksi bir güç gösterisi yapmalarını tecrübe ettim. Bu davranışlara ilk başta çok şaşırsam da beni hayatta en çok motive eden şeyin haksızlıklar karşısında mücadele etmek olduğunu bir kez daha gördüm. Hırslara kapılmadan her şart altında duruşunuzu koruyarak, haksızlıklara karşı mücadeleyi kazanacağımıza inanıyorum. Tüm yaşadığım olumsuz tecrübelerden sonra, mücadelelerde sadece kendimizi korumakta yetmez diye düşünerek, çevremdeki tüm kadın meslektaşlarımı ve çalışma arkadaşlarımı da bilinçlendirmeyi bir görev edindim.

Sonuç olarak; yıllar önce sadece işimi iyi yapmak, çalışkan ve doğru sözlü olmak iş hayatı için yeter zannediyordum. Friedrich Nietzsche’nin dediği gibi “İyi olduğun için herkesin sana adil davranmasını beklemek, vejeteryan olduğun için, boğanın sana saldırmayacağını düşünmeye benzer”. Tam da bu sebeple kadınların ve her kesimden çalışanların kendi haklarını bilmesinin ve savunmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Fotoğraf: Dhaka Üniversitesi, Udayan Uchcha Madhyamik Bidyalaya, Bangladeş, 2018  

KADINLAR ENGELLERİ NASIL AŞABİLİR?

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

İş hayatındaki kadınların önünde hem sistemsel hem de kültürel birçok bariyer bulunmaktadır. Bu engellere karşı kadınlar üç türlü kendilerini koruyabilirler.

(1) Asla kolay yol, kısa yol olmadığını kabul edin ve sadece çalışmanıza odaklanın. Kısa yolların hiçbiri uzun vade de işe yaramaz. Bu sebeple, insanlar şartlar ne kadar zor olursa olsun değerlerini korumaya çalışmalıdırlar. Para veya ünvan yeniden kazanılır ama acımasızca ve düşüncesizce verilen zararların telafisi çoğu zaman mümkün değildir.

(2) İş hayatında kadına yönelik ayrımcılık kültürel olarak öyle bir iliğimize ve kemiğimize işlemiş ki; bir çok durumda ne istismar edilen ne de istismar eden bunun farkında değil. Kadınlar yaşadıkları olumsuzluklar karşısında kendilerini suçlamaya ve eleştirmeye çok eğilimliler. Halbuki, siz dünyada bu işi en iyi yapan da olsanız istismarcılar sizi kendinizin yetersiz olduğunuza inandıracaklar. Bu sebeple kadınların kendilerine güvenmeleri, haklarını savunmaktan korkmamalarını tavsiye ediyorum. Asla size vazgeç, uğraşma diyenlere kulak asmayın. Çünkü başarılı olanlar asla vazgeçmeyenlerdir. Bende bir anne olarak hem okul, hem iş hayatı içinde kızımı büyütmek ve diğer karşılaştığım zorlukları yenmek için çok çaba sarf ettim. Seçtiğimiz zor bir yol, ama hayattaki en zor şey amaçsızlık ve durağanlıktır.

(3) İster kadın, ister erkek olsun yöneticilerin çalışanlarının kişilik ve çalışma haklarını suistimal etmemeleri için kendilerini eğitmesi gerekiyor. Çoğu işveren ve yönetici bu konuda o kadar cahiller ki; insanları zorlayarak ve baskı yaparak iş verimliliğini arttıracaklarını zannediyorlar. Bu sebeple mobbinge yönelik çalışan sivil toplum kuruluşları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yayınları ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu gibi kuruluşların çalışmaları takip edilebilir. Zorbalığı olağan bir davranış haline getiren yöneticiler için kadınlar; erkeklere göre daha kolay bir lokma olarak görülüyorlar. İş hayatındaki kadınlar haklarını öğrenerek ve kendilerini bilinçli bir şekilde koruyarak onların yanıldıklarını gösterebilirler.

GİRİŞİMCİLİK İÇİN BİLGİ, ÇALIŞKANLIK VE SEBATKARLIK GEREKLİ

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?
 

Önünde kimsenin duramayacağı en önemli özellikle bilgi, çalışkanlık ve sebatkarlıktır. Bunlar en büyük sermayenizdir, çünkü bunlar olmadan paranız da işe yaramaz. Mesleğini en iyi bilen olmak için çalışın. Size “yapamazsın, beceremezsin, yapacak başka şey mi kalmadı” gibi eleştirilerde bulunanlara hiç kulak asmayın, kendinize güvenin. En önemlisi de çalışmanın sadece işten dolayı değil, bir hayat tarzı olacağını baştan kabul edin.

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

Çocuklar hayal dünyası ile ilk kez masallarla tanışır. Masallarla hayal dünyaları zenginleşir ve yaşam boyu karşılaştığı olayları daha hızlı kavrar. Yaşamın zorluklarıyla mücadele gücü yükselir.Çocuklara yaratıcı düşünce becerisini kazandırmanın ilk adımı masallardır. Bilimsel araştırmalara göre, masallar, çocuğun sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sağlar. Kelime hazinesini geliştirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Dil gelişimine, zihinsel gelişimine, sosyal becerilerine katkıda bulunur. Olağanüstü olaylarla ilk kez masallar aracılığı ile karşılaşan çocuklar için, imkansız kavramı zayıflar. Her şeyin gerçekleşebilme olasılığı güçlenir ve onun başarma azmini teşvik eder. Gelin, en değerli varlığınız, çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmek, umut dolu yarınlar inşa etmesine katkıda bulunmak için her gün bir masal dinletin. Devam edecek masal serilerini kaçırmamak için kanala abone olup bildirim zilini açabilirsiniz, sevgilyle... #evvelzamanmasalları#herhaftabirmasal​ Bize yazın: evvelzamanmasallari@gmail.com

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın.

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın.

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

İşte Kadınlar Notu;

ZEYNEP OSMANLI SİTEDE NASIL SATIŞ YAPILABİLECEĞİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODA ANLATIYOR.

VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEYİN TEK TEK ANLATIYOR

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

..

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN ve İŞ KADINLARININ BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARINI ONLARDAN DİNLEYİN KADINLARI İLGİLENDİREN HABERLERİ İZLEYİN...

ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

İŞ HAYATINDA KADINLAR

İŞ KADINLARI

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADIN SORUNLARII

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunlarını konuştuk. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın.


Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


banner274

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 21.02.2021 04:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özcan 2020-04-27 23:34:17

Tebrikler başarılarının devamını dilerim. Bu arada şu erkeklerin abiciler klübün telefonu varsa atsana ;)