Kadın girişimci Hazel Topçu, sağlıklı atıştırmalık markasıyla NASA'ya rakip oldu

28 yaşındaki Hazel Topçu, tatil için gittiği Tayland'da peynir bulamayınca 30 yıl raf ömrüne sahip hem de katkısız olarak hazırlanan atıştırmalık ürün geliştirdi. Hazel Topçu,The Snack HAUS markasıyla NASA'nın yaptığı gibi hiçbir kimyasal madde uygulamadan peynir, zeytin, bamya gibi her türlü gıdayı kurutup, 30 yıl raf ömrü sağlıyor.

Kadın girişimci Hazel Topçu, sağlıklı atıştırmalık markasıyla NASA'ya rakip oldu

28 yaşındaki Hazel Topçu, tatil için gittiği Tayland'da peynir bulamayınca 30 yıl raf ömrüne sahip hem de katkısız olarak hazırlanan atıştırmalık ürün geliştirdi. Hazel Topçu,The Snack HAUS markasıyla NASA'nın yaptığı gibi hiçbir kimyasal madde uygulamadan peynir, zeytin, bamya gibi her türlü gıdayı kurutup, 30 yıl raf ömrü sağlıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Ekim 2018 Çarşamba 15:24
Kadın girişimci Hazel Topçu, sağlıklı atıştırmalık markasıyla NASA'ya rakip oldu

Kadın girişimci Hazel Topçu ile, KAGİDER'in “Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı” sayesinde tanıştık. Proje15 ile bin 500 kadın girişimciye KAGİDER Pusula platformu üzerinden online girişimcilik eğitimi imkânı sunulmuş, bunlardan 150 kadın 2 günlük kampa alınmış, seçimlerin sonunda ise KAGİDER aralarından seçilen 15 kadın girişimciyi 1 yıl boyunca yatırımcıların karşısına çıkartılmak üzere hazırlama kararı almıştı. Bu 15 kadın girişimciye melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosistemi ile buluşturma, halkla ilişkiler desteği, altı ay süreyle KAGİDER üyelerinden mentorluk desteği ve alanında uzman KAGİDER üyelerinden oluşan Danışma Kurulu desteği yer alıyor.

Hazel Topçu da işte o 15 kadın girişimciden biri. KAGİDER'in toplantısındaki kürsüde yaptığı kısa konuşmada The Snack HAUS markası için   "En büyük rakibim NASA" diyerek dikkat çekmiş, hazırladığı katkısız 30 yıllık raf ömürlü sağlıklı atıştırmalıklarını tanıtmıştı. 

Biz de İşte Kadınlar olarak Hazel Topçu'yu daha yakından tanımak, kendi işini kurmak isteyen kadınlar için ilham kaynağı olması için kendisiyle bir söyleşi yapalım istedik.  

İşte karşınızda çiçeği burnunda genç kadın girişimci Hazel Topçu... 

HAZEL TOPÇU KİMDİR?

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

1990 yılında Aydın’da doğdum. Aydın Süleyman Demirel Anadolu Lisesi mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazanmamla İstanbul’a geldim. İÜ MBG’den 2012 yılında mezun oldum. Okul biter bitmez Hollandaya Groningen üniversitesine genetik labında araştırmacı olarak çalıştım 6 ay. Sonra dönmek zorunda kaldım Türkiye’ye herhalde hayatımda ki dönüm noktalarından biri de özgürlükler ülkesi Hollanda’yı terk etmek oldu. Döndüğümde ilaç firmalarında iş aradım önce fakat hiç bir şey istediğim gibi gitmedi. Tüm aldığım eğitimleri bir kenera atıp IT sektöründe iş analisti olarak çalışmaya başladım. Tamamen yeni bir sektör yeni bir işti. 1 sene yoğun bir öğrenme süreciydi benim için. 4 yıl boyunca hem iş analistliği hem de proje yürütücülüğü yaptım. Beni farklı alanlarda çok güzel geliştiren projelerdi. Şuan ki kendi şirketimi yönetmemde o dönem deki iş tecrübelerimin çok faydası olmuştur. 4 yıl sonunda istifa edip şuan ki şirketimi kurdum.

KATKI MADDESİZ SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK 

Şirketinizin adı nedir, hangi alanda hizmet veriyorsunuz?

Şirketimin adı Haus Gıda, The Snack HAUS Markasıyla B2C olarak HAUS Freeze Dry markasıyla ise B2B olarak hizmet veriyoruz. www.thesnackhaus.com dan web sitemize ulaşabilirsiniz. Biz tamamen sağlıklı, yüksek besin değerlikli atıştırmalıklar üretiyoruz. Günün her saati, her yaştan insanın, her yerde tüketebileceği kıtır besleyici atıştırmalıklarımız var. Taze gıdanın içerisinde ki nem oranının %95 ten fazlasını uzaklaştırıyoruz bu sayede hem kıtır kıtır bir forma sahip oluyorlar hem de yaklaşık 30 yıla varan raf ömrüne. Tabi bunu yaparken hiçbir kimyasal kullanmadığımız gibi, taze gıdanın şeklini, rengini, kokusunu, hacmini hiçbir şekilde bozmuyoruz. Örnek verecek olursak bizim the snack haus kıtır mozerella toplarımız ile taze mozerella topları arasında ki tek fark tazenin içerisinde suyun bulunması.

TÜBİTAK'TAN 150 BİN TL'LİK GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ ALDI

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, ne kadarlık bir sermaye ile yola çıktınız?  

Bu proje fikri Tayland tatilim sırasında Tayland’ta peynir ve yoğurt bulamamamdan sonra ortaya çıktı. Hiçbir yerde süt, peynir, yoğurt yok. Ülkede kullanmıyorlar. Olanlar da ithal, çok az yerde var ve çok pahalı. Keşke yanımızda getirseydik falan diyoruz ama 40 derece sıcaklıkta süt ürünün dayanması imkansız sonuçta bunun da farkındayız. Yanımdaki arkadaşlarım genetikçi değil misin yapsana bozulmayan peynir falan dediler. Bozulmayan peynir, imkansız tabi güldük geçtik o an ama aklımın bir köşesinde kaldı tabi bu benim. Döndüğüm de bu durumu araştırmaya başladım ve aslında kendi ihtiyacımdan kaynaklandığını düşündüğüm sorunumun çözümünün aslında gıda israfı, sağlıksız beslenmenin yol açtığı kanser ve obezite gibi çok büyük problemlerin çözümü olacağının farkına vardık. Tübitak’tan 150 bin tl lik genç girişimci desteği almamızla birlikte şirketimi kurdum ve araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladık. Şu an da ürünlerimizi üretiyoruz.

İlk baştaki en büyük sorunumuz maddi zorluklar idi. Bu yüzden kendi girişimini kurmak isteyen herkes için varsa ellerinde ki parayı iyi kullanmaları gerektiğini yoksa da fikirlerini projelendirip devlet desteklerine, AB desteklerine, yarışmalara..vb başvurarak oralardan elde edecekler, finansmanlar ile şirketleşme yoluna gitmelerini söyleyebilirim.

OTELLER VE RESTORANLAR MÜŞTERİSİ

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi?

Aslında üretici olarak çok yeni bir firmayız. Üç ayda çok büyük otel ve restoranlar ürünlerimizi kullanmaya başladı. 1 aydır perakende de satıştayız ve 7 noktada ürünlerimiz satışta şu an için. Türkiye’nin her bölgesine ürün yolluyoruz. Yurtdışında da 2 ülkeye ürün yolladık. 2019'da daha fazla ülkeye ürün yollamayı hedefliyoruz.

FOTO ALTI- HAZEL TOPÇU, ŞİRKETİ BİRLİKTE KURDUKLARI EMRACH USKOVSKİ İLE  

KATKI MADDESİ KULLANMIYORUZ

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

Bu süreçte sanayi de geçirdiğim vakitler ile halde geçirdiğim zamanlarda ki zorlukları tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Gündüz sanayi de yedek parça arayışım, geceleri halde fiyat pazarlığı yapıyor olmam bu sektörlerde kadın oranlarının çok çok düşük olduğunu bir hayli anlamama neden oldu. Tabi bunlar beklenen sorunlardı, esas büyük sorun ürünlerimi anlatmam oldu. 30 yıl raf ömrüne sahip olan ürünlerimde katkı maddesi, koruyucu vb hiçbir şey kullanmadığımı ikna etmem hala daha hiç kolay olmuyor. Tüm suyu uzaklaştırıldığı için gramajlarının çok hafif olması konusunda insanlarda çok az ürün koymuşuz algısını -ki taze ile kuru gıdanın arasındaki fark ortalama 10 da 1- değiştirmek de bir hayli zor.

KADINLAR KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE OLMALI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

18 yaşımdan beri çalışan ve para kazanan biri olarak öncelikle tüm kadınların ilk hedeflerinin kendi ayakları üzerinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar okursa ve kendi ekonomik özgürlüklerini kazanır ise hem etraflarında ki diğer kadınlara destek olurlar hem de kendi ayakları üzerinde durabilen evlatlar yetiştirirler.

“Dünyadaki her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü öncellikle erkeklere söylüyorum bu sözü hiç unutmayın ve kadın istihdanı ne kadar arttırısak o kadar hızlı büyürüz.

KADIN GİRİŞİMCİ İLK TEPKİYİ AİLEDEN ALIYOR 

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

İlk tepkiyi aileden alıyorsunuz. Herkes okul bitmiş hadi evlen de çocuk yap diye gözününüz içine bakıyor sonuçta siz ben iş kurcam diyorsunuz. Orada başlıyor tepkiler. Ben şanslıydım ailem her daim arkamda oldu benim ama yine de arada biz de bir torun sevsek ne güzel olurdu diye cümleler kurulmuyor değil hani evde.

Sonra maddi sorunlar ortaya çıkıyor. Eğer çok zengin değilseniz bu en büyük sorun.

HEP ÖĞRENME PEŞİNDEYİM

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Biz kadınlar aslında her gün birçok şeyi başarıyoruz. Çok net ve emin olarak söyleyebilirim ki bir erkeğin başardıklarından daha fazlasını yapıyoruz. Aynı anda birçok şeyi organize edip, birçok yerde olabiliyoruz. Sadece bu yetilerimizin farkına varıp kendimize güvenmemiz gerekiyor. Çok okuyup, iyi araştırma yaptıktan sonra doğru da planlamayla yapılamayacak hiçbir iş yok kadınlar için. Ben genetikçiyim aslında. Bitki çalıştım. Yemeyi, mutfağı hep çok sevdim. Hatta yemek yapacak sebzelerimi ve meyvelerimi yetiştirmeyi daha da çok seviyordum. Bu yüzden hep öğrenme, araştırma peşinde oldum. Tamamen kendi ihtiyacımdan dolayı ortaya çıkan fikrim, aldığım eğitimle de birleşince bu firmam ortaya çıktı. Sevdiğim işi yaptığım için de araştırmaktan ve çalışmaktan hiç yorulmuyorum. Sürekli yeni şeyler deniyor ve kendimi geliştiriyorum. Tabi sadece yemeği sevmek, sebzeleri, meyveleri bitkileri tanımak yetmiyor. Biraz da makinadan anlamak, elektronikten anlamak gerekiyor. Bu yüzden iyi bir ekip kurmak çok önemli.

AİLEM HER ZAMAN DESTEKÇİM OLDU

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, şiddete uğradınız mı? Yetişkinlik döneminizde ailenizde veya iş hayatınızda psikolojik, fiziksel, cinsel vb. herhangi bir şiddetle karşılaştınız mı? Ne zaman, neler yaşadınız anlatır mısınız?

Ailem her zaman destekçim olmuştur hayatımda. Ne zaman ne istersem yapmama izin verdiler. Onların bana olan güvenleri olmasaydı ben şu an burada olmayacağıma çok eminim. Bütün başarılarım onların sayesinde oldu.

Son Güncelleme: 30.10.2018 14:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.