Kadın girişimcilerin kurduğu SWEATers hızla büyüyor

Elif Boyner ile Melis Abacıoğlu Sezener'in ortak girişimi olan spor arkadaşı uygulaması SWEATers, 6 haftada 13 bin'den fazla kullanıcıya ulaştı. Elif Boyner, uygulama için melek yatırımcılarla ilk imzaların atılmak üzere olduklarını, hedeflerinin SWEATers'ı Berlin'de de spor severlerle buluşturmak olduğunu söyledi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
27 Haziran 2017 Salı 08:25
Kadın girişimcilerin kurduğu SWEATers hızla büyüyor

Elif Boyner ile Melis Abacıoğlu Sezener'in ortak girişimi olan ve yalnız başına spor yapmaktan sıkılan, kendine spor arkadaşı arayanlara sunulan SWEATers adlı mobil uygulama büyük ilgi gördü. iOS AppStore ve Google Play Store'da SWEATers uygulamasını indirenlerin sayısı 6 haftada 13 bin'den fazla kişiye ulaştı. 

Yol Boyunca programına konuk olan SWEATers uygulamasının kurucuları Elif Boyner ve Melis Abacıoğlu Sezener, SWEATers’ın kuruluş hikayesini ve elde ettiği başarıları anlattı.

TRİATLON YAPINCA BAŞKALARINI DA SPORA TEŞVİK ETMEK İSTEDİM

ELİF BOYNER: SWEATers'ın çıkış hikayesini şöyle paylaştı; "Aslında 2 sene önce fikir çıktı. Ben 4 senedir spor yapıyorum. Sporun hayatımdaki büyük etkisini gördüm. Ben bir şeyin sonunu getiremem korkusu vardı. Arkadaşlarım beni triathlon yapmaya teşvik etti. İlk triatlonu bitirdikten sonra acayip gurur duydum ve mutlu oldum. O gün arkadaşlarıma siz beni nasıl böyle motive ettiyseniz, bir yol bulmam lazım ve  başkalarını spora teşvik etmem ve insanların da birbirini motive etmesi lazım diye. Nası olur diye düşünmeye başlayınca bir uygulama üzerinden olsun dedik ve SWEATers geldi aklımıza.

SWEATERS'IN AMACI SPOR ARKADAŞI BULMAK

banner274

MELİS ABACIOĞLU SEZENER: Uygulamanın amacı spor arkadaşı buldurmak size. İnsanlar ben nerede spor yapacağım deyip koşa koşa bir spor salonuna üye oluyorlar. Biz onu fark ettik Elif'le. Aslında olay o değil. İnsanlar birileriyle spor yapıyorlar. Bir sürü araştırma karıştırdık. Eşi, arkadaşları spor yapan insanlar diğerlerine göre 2.7 kat daha fazla spor yapıyorlar. Spor salonuna yazılanların yüzde 47’si arkadaşı olmadığı için sporu bırakıyor.

ELİF BOYNER: Biz onlara hadi diyoruz. .HADİ'ler etkinlikler. Kişiler, markalar kendi etkinliklerini oluşturuyor ve paylaşıyorlar. Başkaları da bu etkinliklere isterlerse katılabiliyor. 

MELİS: Uygulamada 30’un üzerinde spor var ama 5 tanesi çok ağırlıklı kullanılıyor. Yürüyüş, koşu, bisiklet, futbol ve fitness. Uygulama çıkar çıkmaz appstore bize süpriz yaptı, bir sabah uyandık favorilerde, ertesi hafta öne çıkanlarda bulduk kendimizi. Sadece İstanbul’da değil, İzmir’de, Adana’da var.

ELİF: Şu anda harita üzerinden etrafınızdaki SWEATers'larınızı görüyorsunuz. Önümüzdeki haftadan itirabaren bastıınızda izin veriyorlarsa kim olduğunu görebileceksiniz. Böylece dibimde biri var bakim ne spor yapıyormuş belki benimle aynı seviyede tenis oynuyordur deyip onunla iletişime geçebiliyoruz.

MELİS: Uygulamaya giren kişiye sporunu ve seviyesini soruyoruz. Sonra içeri giriyor ve ona uygun HADİ'leri öne çıkarıyoruz. Haritada ise spor yapabileceğiniz yerleri ve diğer SWEATers'ları spor arkadaşlarınızı görüyorsunuz.

ELİF: Sporunuzu seçiyor ve seviyenizi beliriyorsunuz ve nerede yaşadığınızı belirtiyorsunuz.

MELİS: Uygulamayı kullananlara gel ve kullanıcıyı bul diyoruz. Zamanla sistem akıllanacak ve hey SWEATers yanında birileri koşmaya başlayacak ve hadi onlara katıl diyecek.

ELİF: 1,5 senedir deli gibi çalışıyorduk. İyi bir yerlere geleceğimizi düşünüyorduk ama bu kadar çabuk olacağını düşünmüyorduk. Çok güzel geri bildirimler alıyoruz. Bir kullanıcı var. O kadar çok kullanmışki uygulamayı çökertmek üzere. Birlikte yürüyüşe gittik. Bir ekip kurmuş kendine ve her gün SWEATers üzerinden HADİ düzenleyip yürüyüşe çıkıyorlar.

MELİS: İnsanlar bizim heyecanımızla süper şimdi şunu yapın diyorlar. Yurtdışında bu uygulamayı denemiş. Biz hepsine yazdık neler yapmışlar öğrenelim dedik. Bir tek Hindistan’da bir muhteşem adam var. Ondan cevap geldi.

HERKES KENDİ HADİ'SİNİ DÜZENLEYEBİLİR

ELİF: Şişko elinde sigrayla bir adam Hello girls dedi. Herkes başarısız olmuş ama O bize orada uygulamanın nasıl oturduğunu anlattı. İnsanlar birbirini buluyor ve nerede yapacağını buluyor. Hangi sporu yapmak istiyorsam onu uygulamada aratıyorum. Örneğin Yürüyüş diye filtreliyorum. Sonuçlar listeleniyor. Moda sahilinde yarın var mesela. İstiyorsanız buna katılabiliyorsunuz. Veya kendiniz Hadi’yi açıp yürüyüş yazıyorsunuz ve etkinliğinizi düzenliyorsunuz. Örneğin siz yarın Balmumcu'dan başlayan bir yürüyüş yapmak istiyorsunuz. Kendinize yürüyüş arkadaşı bulmak istiyorsunuz. Uygulamadaki HADİ ile bu etkinliği düzenliyorsunuz. Balmumcu’dan Ortaköy’e yürüyüş saat 6’da giriyoruz. Yarın akşam saat 6’daki Balmumcu’daki yürüyüşü açtık. Katılımcı sayısı belirlenebiliyor. Ata Koleji önünde buluşuyoruz. Yürüyüşle ilgilenen herkese bildirim gönderiliyor ve kullanıcıların takvimine ekleniyor.

MELİS: Başka bir örnek. Yarın Bebek sahilinde koşu etkinliği var. Yaklaşık 30 kişi biraraya gelip koşacak. Uygulama böylece insanları harekete geçirip spor yaptırıyor.

İLK MELEK YATIRIMCILARLA İMZA ATIYORUZ

ELİF: Melis de ben de en başta aile fonu ile yola çıktık. Bir yandan Cem Boyner bir yandan Melike Külahçı destekçilerimiz. Belli bir bütçe söylediler. Bu bütçe dolunca kendi yağınızda kavrulacaksınız dendi. Şu anda tam o noktadayız. İlk Melek yatırımcılarımızla bu hafta sonunda ilk imzalarımızı atıyoruz. Mentorluk anlamında Cem Boyner’den çok destek aldık. Girişimci olmak isteyenler için çok güzel destek programları var. Mesela Boyner’de Buluşum diye bir program var.

MELİS: Hızlandırma programları, mentorluk tarafında da acayip gelişmeler var. Fikir yetmiyor, yüzde 99 niyet ama yüzde 1 hareket.

ELİF: Aslında Yüzde 1 fikir ... SWEATer çıktığından beri en az 50 kişi bu benim fikrimdi dedi. Fikir çok var. Önemli olan harekete geçmek.

ELİF: Sanat çalışmalarım da devam ediyor. Öktem Aykut Kara ile çalışıyorum. Çok sevdiğim bir sanatçı var Lara Ögel ile  işlerimizi sergileyeceğiz.  Ofis çıkış saatlerinde stüdyoya iniyorum ve o işlerimi yetiştiriyorum. İleride kişisel sergim de olacak.

MELİS: 10 ay önce bebeğim oldu. Önce bebeğim Mila ondan sonra gece 7- sabah 2 arası çalışma yapıyorum.

MELİS: Şu anda 2 hafta içinde 9 bini aşkın üyemiz oldu. Yıl sonunda 100 bin gibi bir rakam hedefliyoruz. En büyük heyecanımız yurtdışına açılmak. Bir hızlandırma programına Kabul aldık. Girişimcilere yönelik bir takım hızlandırma programları oluyor. Farklı kuruluşlar, mentorlar. Bizim başvurduğumuz ekip Adidasların torunları. Spor girişimcilerini Kabul ediyorlar. Berlin‘deki bu programdan Kabul alırsak oraya gideceğiz.

ÇOK BENCİL GELİYORDU SANAT

ELİF: Sanat hayatımın çok önemli bir parçası ama hep bir eksiklik hissediyordum. Sonuçta sanat yaptığınız zaman işlerimi gösterdiğim yerde seninle aynı idealleri paylaşan, aynı eğitimden gelen insanlar. O yüzden çok fazla insanlara dokunamıyorsun gibi geliyordu. Çok bencil geliyordu sanat. İnsanlara fazla dokunamıyorsun. Ben daha çok insanlara dokunabileceğim bir şey yapmak istiyordum. Bu işe başladıktan sonra Boyner’de çalışma fikri daha sıcak gelmeye başladı. O ofiste olunca bir şeyler yapmak geliyor, müthiş bir enerjileri var.

MELİS: Facebook üzerinden sadece giriş yapıyorduk. İnsanların yarısının facebooku yokmuş. Emaillerle yapıyoruz. Haritada insanların üzerine tıkladıklarında açamıyorlar diye rahatsız oluyorlar. İnsanlar nerede olduklarını göstermek istiyormuş. İzin dahilinde bunu geliştiriyoruz. Hadi yani spor etkinliği açtığımızda. Bu Hadiye katılan insanlara mesaj yasmak isteyeceğiniz için grup mesajlaşma kısmını açacağız.

HEDEF YURT DIŞINA AÇILMAK

ELİF: Ne hedefliyoruz? Önümüzdeki seneden itibaren yurtdışında olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de yüzde 2 spor yaparken, Berlin’de yüzde 92 spor yapıyoruz. Bir yandan dallanabilir de, bambaşka yerlerden temsillcilik talepleri gelebilir.

MELİS: İşin teknoloji tarafında içerde ortağımız olan Pınar’a güvendiğimiz için. Şöyle bir şey hayal ediyoruz, seneye bunu olgunlaştırmak istiyoruz. Bir spor yapmak istediğnizde örneğin Kartalkaya’ya gitmek isteidğnizde bunu SWEATERS yapsa nasıl olur? Sizin ve arkadaşınızın takvimine erişecek ve diğer spor merkezleriyle  sizin için rezervasyon yaptım hadi gidelim diyecek.

ELİF: Sanal gerçeklik gözlükleri olacak mesela. İstanbul'daki Zeynep takıyor gözüklerini aynı anda Paris’te Jan Pİer de takıyor ve Koma gölünün yanında koşuyorlar, birbirlerini görüyorlar. Kim bilir daha sonra Eyfel’e beraber çıkıp Paris’e bakıyorlar.

İşte SWEATers ile yapabileceklerin:
• İlgilendiğin spor branşına ve seviyene göre kendine en uygun spor arkadaşını bulabilirsin!
• HADİ! ile sportif etkinliklere ya da spontane aktivitelere katılabilir, kendin etkinlik oluşturabilirsin.
• Harita üzerinden spor arkadaşlarını görebilir, sağlıklı yeme-içme yerleri, spor salonları, spor mağazalarını bulabilir; sana özel imkanlardan yararlanabilirsin!
• Spor arkadaşların yani nam-ı diğer Sweaterlar ile app üzerinden mesajlaşabilirsin.
Uygulama ile ilgili tüm önerilerini veya hataları uygulama içinde “Geri Bildirim” bölümünden bize iletebilirsin. Görüşlerin bizim için çok önemli! Dikkate aldığımızdan emin ol :)

Son Güncelleme: 07.07.2017 03:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.