Kadınlar için ücretsiz bizbizze başlıyor

Girişimci, çalışan ya da gönüllü olarak iş hayatına ve sosyal hayata girmek isteyen, "bir şey yapmak istiyorum" diyen lise ve üniversite mezunu kadınlar için İŞ'e yarar ücretsiz eğitim ve destek programı bibizze'ye başvurular başladı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Ocak 2017 Cumartesi 10:45
Kadınlar için ücretsiz bizbizze başlıyor

Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi, kadınların bu ihtiyaçlarına odaklanıyor. Proje, İstanbul’da yaşayan, lise ve üniversite mezunu, 18 yaş üstü, iş ve sosyal hayat içinde aktif yer almak isteyen 300 kadının, bir yılın sonunda girişimci ya da çalışan olarak istihdama, bununla birlikte gönüllü olarak STK ve sosyal sorumluluk projelerine katılmasında etkili olmayı amaçlıyor.

Proje içeriğini oluştururken, aktif olmayı isteyen ama yolunu bulmakta zorluk yaşayan kadınların varlığından, “bir İŞ’e yaramak istiyorum” demesinden ilham alındı. Kadınların işe yarama isteği ile ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını kolaylaştıracak, bunun için ihtiyaç duydukları eğitim ve destek hizmetini tek bir çatı altında koordine edebilen bir kadın destek merkezi modelinin oluşturulması hedeflendi.

Hedef Kitle:Hayatın içinde aktif olarak yer almak isteyen tüm kadınlar.

Hedefler: 

Her gelir seviyesinden kadının kendi gücünün farkında olması ve onu kullanmasını desteklemek.

Kendi işlerini kurmak ve finansal bağımsızlıklarını elde etme konusunda cesaretlendirmek.

İş hayatına çalışan olarak katılmalarına destek vermek.

Başkalarına yardım etmeyi isteyen kadınlara gönüllülük eğitimi vermek ve ilgilerine göre sivil toplum kuruluşları ile ilişkilendirmek.

Projenin Ana Faaliyetleri:

Girişimcilik Eğitimi Modülü – 100 Saat / 100 Kadın

İstihdam Eğitimi Modülü – 43 Saat / 200 Kadın

Gönüllülük Eğitimi Modülü – 2 Gün / 300 Kadın + 1200 Kadın

Welness Eğitimi – 8 Saat /300 Kadın

İlham Veren Konuşmacılar ile Buluşma – 12 Konu – 12 Konuşmacı – 12 Saat / 3000 Kadın

Koçluk Hizmeti / 300+ Kadın

Mentörlük ve Danışmanlık Hizmeti / 300+ Kadın

Hizmetlerde sürekliliğin sağlanması – www.bizbizze.com/online hizmet – 2500 kadın destek ağına girmesi ve 10000 kadın üye

Kadınlar için sürdürülebilir destek birimi / Kuluçka Merkezi oluşturma

Projenin İşleyişi: Projenin hedef kitlesi olan 300 kadın katılımcı, İlk Adım Proje Ekibi ve proje danışmanı ile katılacakları görüşme sonuçlarına göre kendilerine uygun programa yönlendirilecekler.

Girişimcilik – İstihdam – Gönüllülük programlarında yer alan eğitim programlarına katılacaklar.

Eğitim süreci boyunca eş zamanlı olarak, sonrasında ise Kuluçka Merkezi aracılığıyla danışmanlık, koç ve mentör desteği sunulacak.

Tüm katılımcılar, birbirlerine tecrübelerini aktaracakları Destek Grupları’na davet edilecek.

Katılımcılar, “İlham Verici Konuşmalar”  etkinliklerinde 12 farklı konuşmacı ve konu ile buluşacaklar.

Katılım belgelerini aldıktan sonra da kadınlar, iş kurma ya da iş bulma sürecinde desteklenmeye devam edilecek.

İnternet portalında yer alacak olan Bilgi Bankası ile kadınlar, ihtiyaç duyabilecekleri bilgi, kaynak ve olanaklar konusunda devamlı desteklenecekler.

Pilot uygulamanın sonunda Bizbizze, kendi kendini sürdürebilen bir merkez haline gelecek ve tüm Türkiye’de benzerlerinin açılabilmesine emsal oluşturacaktır.

Bir yıl boyunca eğitim, koçluk, mentörlük ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak üzere başvuru formunu doldurmanız yeterli: http://bizbizze.com/tr/apply

Bizbizze Proje Künyesi

Yürütücüler: b-fit Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi, Bedriye Hülya

Çözüm Ortakları: Ashoka Vakfı Türkiye, Assess Danışmanlık, Endeavor Türkiye, ICF Türkiye, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Kagider-Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Kadın Sağlığı ve Spor Derneği, Kariyer.net

Danışma Kurulu: Bedriye Hülya, Berna Gülgöz, Berrak Kutsoy, Gila Benmayor, Gökhan Öğüt, İbrahim Betil, Meltem Kurtsan, Özden Anık Tekir, Prof. Dr. Erhan Erkut, Sanem Oktar, Zeynep Meydanoğlu

Son Güncelleme: 16.01.2017 14:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.