Naci Adalılar: "Girişimciler 20-30 Bin TL'ye de iş kurabilir"

Yönetim Danışmanı - Eğitmen Dr.Şefik Naci Adalılar 20, 30 veya 40 bin TL sermaye ile kurulabilecek işleri anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Şubat 2016 Cuma 13:09
Naci Adalılar: "Girişimciler 20-30 Bin TL'ye de iş kurabilir"
 
Kendi işini kurmak isteyen ama sermayesi az olanlar için KOSGEB çok önemli bir fırsat sunuyor. Bu fırsattan yararlanmanın ön koşulu ücretsiz girişimcilik eğitimleri almak. Bu fırsattan daha fazla kişinin haberdar olabilmesi için Işık Üniversitesi’ndeki Uygulamalı Girişimcilik kursumuzdaki hocamız Yönetim Danışmanı - Eğitmen Dr.Şefik Naci Adalılar ile küçük bir söyleşi yapmaya karar verdim. Aynı zamanda Turizm Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Adalılar, 1996 yılından beri çeşitli firma ve resmi kurumlarda danışmanlık görevinin yanı sıra bir çok AB, üniversite ve sivil toplum örgütü projelerinde eğitmenlik ve koordinatörlük görevlerinde bulunuyor.
Şimdiye kadar 30 bin kişiye girişimcilik eğitimi veren Naci Hoca, benim gibi işletmecilikten anlamayan ama kendi işini kurmak isteyenler için farkındalık yaratan eğitimler veriyor.
 
Kadın girişimciler nereden danışmanlık alabilirler?
Ticaret hukuku konusunda uzman bir avukattan alabilirler. Mentorları varsa bu yoldan geçtiktleri için ilişki çevrelerinden yararlanabilirler. Mali müşavirinin yanında bir de hukuk müşavirinin olması şart.
 
 Kurumsaldan gelenlerin en çok tercih ettiği sektörler hangileri?
Kurumsaldan gelenler özel sektör tercihi yok, çünkü daha önce tecrübelerinin olduğu sektöre göre ilerliyorlar zaten. Kozmetik, dijital işler, pek çok farklı sektör olabiliyor. Eğitimleri ve iş tecrübeleriyle alakalı olarak sektör değişiyor. Ev kadınları ağırlıklı olarak ev yemekleri tarzı ya da ev tekstili ürünler üzerinde duruyorlar.

Bir kadın ev yemekleriyle ilgili bir işletme açmak istediğinde cebinde minumum kaç lira olması gerekir?
Buna kesinlikle inanmıyorum. Şu olmalı bu olmalı diye. İşin kurulacağı yere göre değişiyor. Bir iş planı yapıp bunun sonucunda toplam finansman ihtiyacını belirlemek gerekiyor.

Unutamadığınız bir başarı hikayesi var mı?
Yıllar önce Kastamonu'da eğitim verirken yaklaşık 60 yaşında sadece okur yazarlık belgesi olar bir teyzem bütün derslerin molalarında "Oğlum çok güzel anlatıyorsun da kafam almıyor" diyordu. Teyzem oranın etli ekmek yapımıyla ilgili bir yer açmak istiyordu. Ama teyzemin geçmişine baktığınızda zaten o bölgedeki otellerde etli ekmek yapmış, işine hakim, insanlara nasıl sunacağını biliyor, ne yapacağını biliyor. O yüzden de belki kargacık burgacık yazdı, çocuğundan yardım aldı bilgisayara geçirdi ama gayet başarılı oldu. Konu işe hakim olmakta başka bir şeyde değil.
 
Bu eğitimlere sadece cebinde sermayesi olup iş kuracak olanlar mı başvurabilir?
Bence kafasında iş fikri olan herkes gelsin başvursun. Çünkü bundan sonra yeni bir iş fikri geldiğinde yine kursta öğrendiği yöntemlerle test edecek. İş fikri olumlu ya da olumsuz olabilir ama iş fikrini nasıl araştıracağını, test edeceğini eğitimlerde öğrenecek. O yüzden de iş fikrinin ya da parasının oluşmasını beklemesine gerek yok. Yöntem öğrenmek için gelebilir. Bizde bu eğitimler paraya ulaşma yolu olarak görüldüğü için genelde parası olup işini kurmaya hazırlananlar geliyor. 'Para almak için gelirler, eğitim alıp giderler" diyoruz. Doğru yol, eğitime özen göstermeleri lazım çünkü onlara ömür boyu unutmayacakları bir deneyim veriyoruz.

Eğitim aldıktan sonra Kosgeb'e 2 yıl içinde başvrulması mı gerekiyor?
İki yıl değil eğitim sertifikaları ömür boyu geçerli. İki yıl kuralı şöyle; İşletmeyi açtıktan sonra Kosgeb'e başvurmak için 2 yıl süreleri var. Ama eğitim aldıktan sonra işletmeyi açmazlarsa bir süre yok. 10 yıl sonra da işletmesini açabilir. Eğitimden sonra ille de işi kuracaksın diye bir zorunluluk yok.
 
Cebinde 10 bin lirası olan da bir iş kurabilir mi, iş kurmaya cesaret etmesi için yeterli olur mu?
Burada işin boyutları çok önemli. Finansman planınızı uyguluyoruz. Birinde 250 bin lirayla başka birinde 30 bin lirayla işin kurulabileceği ortaya çıkıyor. Değişiyor yani.  Sonuçta 100 bin liralık bir iş kuruyorsanız 50 bin liralık bir destek var ortada. Yani maliyetleriniz çok ciddi bir şekilde düşüyor, iyi de bir planlama yaparsanız sıfır sermaye ile olacak bir değil ama çok düşük sermayelerle de aslında işi yürütebilirsiniz.
 
Sıfırdan bir işin kurulabilmesi için gerekli olan minumum sermaye ne kadar olmalı?
20-30- 40 bin TL de bir iş kurmaya yetebilecek rakamlar.

20 bin lirası olan biri ne yapabilir?
Kahvaltı salonu açar. Yapacağınız şeye göre değişir ama basit okul önünde bir büfe açıyorsanız 25-30 bin liraya işiniz bitecektir. Bir çok şekilde bir çok iş yapılabilir. Süleymaniye'deki kuru fasülyecileri düşünün. Kaç paraya kurdular ki makina ekipman olarak. Orada kilit nokta kira. KOSGEB’te aylık 2.500 liraya kadar kira desteği var. Bütün bunlar kolaylaştırıcı unsurlar.

20 bin liraya kurulacak küçük bir kahvaltıcı dükkanı için maliyet kalemleri ne olur?
Bir tost makinası bin lira, dolap 3 bin, fritöz 750, çay makinası 500 TL.  Bu rakamları üst üste koyduğunuzda bir kahvaltıcı dükkanının makina ekipmanı 8-10 bin liraya çıkabiliyor. Güzel mi oluyor olmuyor. Ama nerede ne yaptığınız önemli. Okulun karşısında bir büfe açıyorsanız yeterli. İstiklal'de bir mekan açmaya kalktığınızda 100-300 bin TL de gerekebilir. O nedenle önemli olan iş planını yapmak, rakamlar çok yanıltıcı olabilir.

En çok hangi sektörlerde iş yeri açılıyor?
Her sınıfımda bir adet kuaför vardır, değişmez. Mutlaka gıda üzerine kafetarya, restoran tarzı bir şey vardır, değişmez. Bunlar her zaman var olan sektörler ve iş yapıyorlar. Ne tavsiye edebilirim, günümüz artık dijital çağı, biraz daha internet üzerinden düşenebilirler çünkü internet üzerinden yapılabilen işler maliyetleri çok düşüren işler. Basit demiyorum, normal işten daha zor ama maliyetleri daha düşük olduğu için alternatif yaratabilir.

Ne yapılabilir?
Eğer bir uzmanlığı varsa mobil yazılımlar üzerine çalışmalar olabilir. Dijital pazarlama üzerine bir ajans olabilir. Bunlar ister istemez önem kazanmaya başlayan sektörler.

Kadın girişimcilerde olması gereken özellikler neler, hangi tavsiyelerde bulunur musunuz?

Kendinize güveninizin olması lazım. Kendinize güvenmediğiniz, inanmadığınız hiçbir işe girmeyin. Bu güvene mutlaka uzun vadeli bir plan ekleyin. Bir daha altını çiziyorum; günü kurtaracak kısa vadeli planlar değil, uzun vadeli planlarınız olmalı. Bir yıl kısa vadedir, en azından 3-5 yıllık uzun vadeli plan ekleyin. Buna birer yıllık basamaklarla ulaşmaya çalışacaksınız. Ve tabiki son adım olarak medeni cesarete ihtiyaç var. Kulakları biraz tıkamak, sağır olmak gerekiyor. Engelleyenleriniz çok olacaktır ama bir şey yapamaz diye engelleyenlerin yüzde 90'ı o işi muhtemelen hiç yapmayanlardır. Riski almak zorundasınız. Riskten korkuyorsanız kesinlikle denemeyin. 

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

Son Güncelleme: 08.02.2021 17:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.