Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu "Kadınlar kendine güvenmeli, cesur olmalı"

İşte Kadınlar'a konuşan KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu "Kadınların öncelikle kendilerine güvenmeleri, adım atmaları, risk almaktan korkmamaları, cesur olmaları gerekiyor. Finansmana erişim ile ilgili birçok destek bulabilirler. Bunları araştırmaları ve kendilerine uygun olanı bulmaları gerekir." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:54
Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu "Kadınlar kendine güvenmeli, cesur olmalı"

Kadın girişimciler için o ilk adımı atmak kolay değildir. Hangi işi kuracak, nasıl kuracak? Sermayesi yoksa eli kolu bağlı mı kalacak? Sermayeyi nereden bulacak? Ailesi çevresi destek olacak mı? İşi kurduğunda ya batarsa? Aklındaki delicesine sorular o ilk adımı atmasını o kadar zorlaştırır ki kendi işini kurmak isteyen bir kadın için o ilk adımı atmak kolay olmaz. Biraz cesaretle o ilk adımı attığında ise belki çok başarılı olacak, ödüller alacak, hayatı bambaşka bir noktaya taşınacak. Tıpkı daha yirmili yaşlarında cesaret gösterip  "sıfır sermaye" ile kendi işini kuran Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu gibi... 

Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı'ndan mezun olduktan sonra Hollanda'daki bir şirketten çok değil 2 yıl çalıştıktan sonra ülkesine dönen Nesrin Karoğlu Otuzoğlu, 1994 yılında sıfır sermaye ile kurduğu Karaoğlu Peyzaj adlı şirketi ile bir kadın girişimci olarak basamakları hızla tırmanmayı başardı.  

2008 - 2010 yılları arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 25 şirketi arasında yer alan Karaoğlu Peyzaj, 2013 - 2014 Europan Bussines Awards’ın Yılın Büyüme Stratejisi kategorisinde Ruba D’Honneur ödülünü kazandı. Şirketi Karaoğlu Peyzaj, çatı bahçeleri uygulamaları ile ise İnternational Green Roof Association tarafından da 2015 yılında tescillenerek ‘’ Green Roof Leadership Award’’ ödülüne layık görüldü. 2015-2016 yılında iş dünyasının Oscar Ödülü sayılan European Business Award ödülünün yanı sıra “BP Target Neautral Growth Strategy” (Yılın Büyüme Stratejisi) kategorisinde Ruba D’Honneur ödülünü kazandı.

Türkiye’nin en büyük karma projelerinden Emaar Square AVM, Zorlu Center, Kanyon, Next Level gibi projelerin tüm yapısal ve bitkisel peyzajını, proje kapsamında bulunan havuz, çatı - teras bahçelerinin yapımı, Angora Evleri, Beykoz konakları, Park Oran Konutları, Yeşil Yaka evleri, John Hopkins , Memorial Bahçelievler - Memorial Ankara Hastaneleri,  ülke genelinde yaklaşık 1000 km otoyol,  Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Bağlantı Yolları kapsamındaki bitkisel peyzaj yapımında hep  Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu'nun imzası var. 

Bu etkiliyici hikayenin başlangıcında ise gencecik yaşında attığı o ilk adım var. O ilk adımın adı ise; Cesaret... 

O cesaretli adımı atıp büyük başarılara imza atan Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.  

HOLLANDA'YA 100 MEKTUP YAZDI

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

Ardeşen Rize doğumluyum. Üniversite eğitimimi A.Ü.Z.F Peyzaj Mimarlığı bölümünde bitirdim. Öğrenim süresince çeşitli bürolarda çalıştım. Üniversite eğitiminden sonra Hollanda’ya gitmek istedim ve elçilikten katalog alarak yaklaşık yüz yere mektup yazdım. Bir tanesi beni kabul etti ve üç aylık gittiğim Hollanda'da bir buçuk yıl kaldım. İş disiplinini öğrenmek, mesleğimin ana materyali olan bitkilerle çalışmak ve hiçbir şeyin kitaplarda gibi olmadığını görmek beni çok geliştirdi. Ardından Türkiye’ye dönüp kendi işimi kurmaya karar verdim.

SIFIR SERMAYE İLE KENDİ İŞİNİ KURAN KADIN

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Karaoğlu Peyzaj A.Ş ve Adaplant Fidanlık Üretim A.Ş kurucu ortaklarındanım. İlk şirketimiz Karaoğlu Peyzaj’ı 1994 yılında neredeyse sıfır sermayeyle kurduk. 1995 yılı da eşim Yasin Otuzoğlu ve 2003 yılında da kardeşim Mehmet Karaoğlu bana katıldı. 2005 yılında Hollanda da çalıştığım firmayla ayrı bir firma kurup Türkiye’de yatırım yapmaya ikna ettik. Bugün neredeyse 300’e yakın çalışanımızla kocaman bir aileyiz.

Şirketi kurarken hayatımızı koyduk, bence daha büyük risk olamaz. Yaşadığımız her zorluk karşısında kendimizi daha da geliştirdik. Problemle karşılaştığımızda, problemi çözme hazzı insanı olgunlaştıran ve büyüten bir şey. Olaylara başka bir pencereden bakma yetisi kazandırıyor. Yoktan bir şeyleri üretmek bence bu dünyada yaşamın temel amacı ve o üretim sonunda birçok insana istihdam kaynağı sağlamak oldukça kutsal olsa gerek. Bence ölüm ve hastalık gibi şeylerin dışında, insan isteyince, ısrar edince olamayacak şey yok denecek kadar azdır.

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

İki kişi başladığımız bu serüvende günbe gün ortaklarımız ve çalışanlarımızla birlikte, işlerimizi iyi bir iş bölümüyle bugünkü noktaya getirdik. Önceleri küçük apartman bahçeleri yaparken sonra Türkiye’nin en büyük projelerine imza attık. Hedeflerimizi, her zaman büyük tutuyor; bu hedefler doğrultusunda çalışıyoruz. Çalışmalarımızın sonucunda da şirketimiz, 2008-2010 yılları arasında %68 ciro artışıyla Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketinden biri ve 2015-2016 yılında iş dünyasının Oscar Ödülü sayılan European Business Award’un sahibi olduk. Sonrasında ise “BP Target Neautral Growth Strategy” (Yılın Büyüme Stratejisi) kategorisinde Ruba D’Honneur ödülüne layık görüldük ve hız kesmeden projelerimizi büyütmeye devam ediyoruz. Kendi sektörümüzde büyük bir pazar payına sahip olarak 24 yıllık deneyimimizle yurt içinde ve yurt dışında birçok proje ve başarıya adımızı yazdırmaya devam ediyoruz. 2018 hedeflerimiz arasında ise bu başarıların üstüne yenisini koyarak yeni projelere imza atmak var.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜKLE AŞILAMAYACAK ENGEL YOK

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor?

Kadınlar hayatlarında önce ekonomik özgürlüğü kazanmalı, yani kadın kendini güçlü hissederse aşamayacağı engel yoktur.

En büyük problem sermaye, yani finansman erişim problemidir. Bu da kadınlara karşı yapılacak olan pozitif ayrımcılıkla desteklenmelidir.

Henüz işe alımlarda gerçekleşen negatif ayrımcılığı, kadınların ücretlerinin düşüklüğü ve ücretlerde kadın-erkek eşitsizliği, çocuk büyütme ve aile sorumlulukları, kadının istihdamını ve işte yükseltilmesini engelleyen durumlar.

Öncelikle tüm yaşanan sorunların eğitimle ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteklerini alarak aşılabileceğine inanıyorum.

KADINLARIN ÖZGÜRLEŞMESİNİN ÖNÜ AÇILMALI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Çalışan kadın; var olan, var olmasını bilen, yaşadığı topluma katkı sağlayan, üreten ve kendini ifade etmesini öğrenmiş olan, ekonomik özgürlüğünü kazanmış ve özgüven sahibi kadındır. Kadınların ekonomik olarak özgürleşmesinin önü açılmalıdır.

KADINLAR KENDİNE GÜVENMELİ

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Öncelikle kendilerine güvenmeleri, adım atmaları, risk almaktan korkmamaları, cesur olmaları gerekiyor. Finansmana erişim ile ilgili birçok destek bulabilirler. Bunları araştırmaları ve kendilerine uygun olanı bulmaları gerekir.

CESUR OLSUNLAR

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız?

Kesinlikle cesur ve hedeflerinden emin olmalarını, ayrıca asla etik değerleri yitirmemelerini tavsiye edebilirim.

Son Güncelleme: 15.08.2018 23:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.