Nil Keskin Keleş, PositiVorld Danışmanlık şirketini kurdu

Nil Keskin Keleş, girişimci oldu PositiVorld Danışmanlık şirketini kurdu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
15 Temmuz 2018 Pazar 22:27
Nil Keskin Keleş,  PositiVorld Danışmanlık şirketini kurdu

 

Nil Keskin Keleş, 18 yıllık kariyerinde Satış, Pazarlama, Ortadoğu Bölgesi Ticari Yöneticiliği, Müşteri Hizmetleri, Çağrı Merkezleri, Kurumsal İletişim, Müşteri Deneyimi Yöneticilikleri gibi farklı görevlerde bulundu. Son olarak DHL Express Türkiye’nin Pazarlama & Kurumsal İletişim & Müşteri İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Nil Keskin Keleş, kadın girişimciler arasındaki yerini alarak PositiVorld Platformunu kurdu. Bireysel ve kurumsal anlamda Dönüşüm Danışmanlığı yapan Nil Keskin Keleş, kendi işini kurmaya nasıl karar verdiğini, PositiVorld çatısı altında verdikleri hizmetleri anlattı.

Eğitimden sonra ki iş hayatınız nasıl başladı ve Türkiye’nin sektöründe lider isimlerinden birisinde üst düzey yöneticiliğe uzanan bu başarılı yolculuk nasıl gelişti?

İlk iş hayatıma 21 yaşımdayken San Franciscodaki Pazarlama eğitimim sırasındaki USTA, Kellogs ve son olarak Nissan ın Pazarlama biriminde yaptığım stajlarla başladım. Sonrasında İstanbuldaki ilk iş tecrübem, 1,5 yıl kadar süren Dünya Ticaret Merkezi ( CNR ) daki Uluşlararası İlişkiler ve Satış Koordinatörlüğü rolüyle gerçek anlamda başladı. Özellikle farklı sektörlerde fuar tecrübesi edindiğim ve en önemlisi uluslararası ticaretin önemini görebildiğim bu tecrübemin ardından 2000 de kariyer basamaklarımda ve kişisel gelişimiminde de son derece önemli olan Dünyanın 230 ülkede birden var olan En Uluslararası Şirketi DHL in dünyasına , gelen güzel bir teklifle katıldım. 2000 yılı hem kariyer hayatımın bundan sonraki süreci ve aynı zamanda özel hayatım için önemli bir sene benim için çünkü aynı yılda hayatımın aşkı ve özellikle tüm kariyer adımlarımda büyük bir özgüvenle beni sonuna kadar her türlü alanda destekleyen ruh eşim Haçoyla evlendim .

DHL deki ilk iki yılımda Satış ve Ticari kariyerimi geliştirmemde bana fayda sağlayan Saha Satış Müdürlüğü, Özel Müşteriler Müdürlüğü gibi rollerin ardından yönetim ekibinde Satış Geliştirme Müdürlüğü rolüyle yönetim ekibin katıldım. Bu rol özellikle kurumsal iş hayatımda önemli bir mihenk taşı oldu diyebilirim. Özellikle CRM yani Müşteri İlişkileri Yönetim Methodları, Satış Otomasyon ve Veritabanı Sistemleri, Telemarketing Uygulamaları ve beraberinde Satış Teknikleri, Müşteri İlişkileri Eğitmenliği vs. gibi alanlarda uzmanlaşmaya başladım. 2005 yılının sonlarına doğru yani kızımız ve oğlumuzun doğmasından 1,5 sene kadar önce de uluslararası bir şirkette çalışıyor olmanın sağladığı avantaj ile Türkiye, Yunanistan, Fas, Tunus ve Cezayir gibi 11 ülkenin dahil olduğu bölgenin Satış Direktörlüğüne getirildim. Tahmin edilebileceği üzere bol seyahatli, bol kültürlü ve bol farklı pazar tecrübelerle dolu bu rolde çok güzel anılarım da oldu.

2006 yılında ikizlerimize hamile kalınca yine güzel bir adımla sırasıyla Türkiye Müşteri İlişkilerinden sorumlu Gn. Md. Yardımcılığına sonra, Ortadoğu Bölge Müşteri İlişkileri Yöneticiliğine sonrasında da sorumluluklarımda bir genişleme olarak Pazarlama & Müşteri İlişkileri & Kurumsal İlişkilerden sorumlu Gn Md. Yrdcılığı görevimi büyük bir keyifle yürüttüm. Beni tanıyanların yakından bileceği üzere tam benim kişiliğime, enerjime uygun pek çok renkli, farklı kampanyalar, sosyal sorumluluk projeleri, dünya çapında sponsorluklarımızın Türkiye'deki faaliyetleri ( Formula 1, Fashion Week- Moda Haftası vs.) ve yine Türkiye'de genç neslin ve çalışan nüfusun ilk iş tecrübelerini yaşadığı Çağrı Merkezi tarafında da gençlerle çalışarak sürekli kendimi yenilediğim bir kariyer hayatı yaşadım.. Birlikte çalıştığım tüm ekibiplerle birlikte çok başarılı iş sonuçlarına, hedeflere, gelişmelere ve dönüşmelere imza attık. Çok eğlenip derin bağlar kurmayı da asla ihmal etmedik…

Pek çok yarışmara hem Türkiyede hem de dünyada çalıştığınız kurumda ödüller aldığınızı biliyoruz. Bunlar nasıl gerçekleşti, sizce başarı faktörleri neydi?

Yaptığınız her ne iş ise bunu hem yerel de hemde hiç bir işi yerel değil hep global anlamda pozisyonlandırmanın önemine inanıyorum ve kariyerim boyunca hep böyle fırsatların ve ortamların bir şekilde içinde oldum . DHL tabi bu anlamda çalışılabilecek en doğru seçim oldu benim için. Bu yarışmalardaki sonuçlarda yine bu vizyonun bir sonucu. Türkiye'de ve dünyada 2007 senesinden bu yana 15 ödül almak istikrarlı olmak, hedefleri belirlemek ve odaklanmak adına çok güzel ekip başarıları, mutlulukları yarattı..

Peki bugünkü geldiğiniz yer anlamında ilk gelişim yolculuğunuza Kariyer Koçluğu Eğitimi ile başladığınızı anlıyoruz. Bu alana eğilmeye, uzmanlaşmaya nasıl karar verdiniz?

banner274

Aslında bu alana 2009 yılında öncelikle yöneticilik becerilerimi geliştirmek ve birlikte benimle çalışan ekiplerime fayda sağlayabilmek amacıyla karar verdim. Kişilerdeki gelişimi görmeyi, katkıda bulunmayı gerçekten çok sever oldum hep. Aslında işimin de en sevdiğim parçası oldu yıllar içindeki yöneticilik deneyimlerim içinde hep. Sonrasında 6 aylık bir eğitim sonrasında yine Amerikada Career Coach Management Sertifikasyonumu tamamladım. Koçluğa başladığım dönemde tüm ekiplere kariyer hayatlarında fayda sağlayabildiğim gibi, çalışan kadınların ve annelerin dengelerini bulabilmeleri anlamında daha da fayda yaratabildiğimi gördüm.

Sonrasında önce Bebeğim ve Biz dergisindeki Çalışan Anne sayfasını 2 sene boyunca yazar oldum ve katıldığım seminerlerdeki konuşmacılık fırsatlaryla; sonrasında ilk kitabım Size Loto Vurdu ve şu an yolda olan ve seminerlerimin içerik olarak Kadınlara dokunan içerikleriyle Kadınların Beden , Zihin ve Ruh dengelerine dokunmaya devam ediyorum..

Çok anlamlı olan bir Kitabınız var . “ Size Loto Vurdu “ . Tepkiler nasıl okurlardan? Yeni kitap projeleri var mı?

Kitabım aslında bildiklerimi, deneyimlerimi paylaşmayı tıpkı eğitmenlik , koçluk gibi sevmemin bir başka sonucu.. Öncesinde 2 senelik İkiz Anneliği yazı dizisini yazmıştım yine Bebeğim ve Biz dergisinde. Bu yazılarında derlenmesi sonucu oluştu Size Loto Vurdu … aslında bizim gibi ikiz anne ve babası olan ebeveynlere hem aslında ne kadar şanslı olduklarını hemde bazı ipuçlarıyla İkiz Anne ve Babalığının dışardan gözüktüğü kadar zor olmadığını anlatıyor..Bu alanda Türkiyede maalesef bir yayın yok. Ben hamileliğim esnasında hem yurt dışı kaynaklarını almak getirtmek okumak zorunda kalmıştım..

Türkiyede sayısı gittikçe artan çoğul gebeliklerin ve doğumların olduğunu da göz önüne alırsak belli bir grup tarafından ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Bazı bayanlar “ düşüncelerimi kelimelere dökmüşssünüz “ kimileri “ tam da aradığım önerileri buldum “ dediler.. Şu an tüm D&R yada seçkin kitap evlerinde raflarda ..

Şu an ikinci kitabıma hazırlanıyorum.. Kadınların Beden Zihin Ruh dengesi için derlediğim .. 2018 de inşallah o da raflarda yerini alacak..

PositiVorld Danışmanlık şirketini hangi gayeyle, nasıl kurmaya karar verdiniz?

İş hayatım boyunca yöneticiliğini yaptığım ekiplerle çıktığımız süreç gelişimi, hedef gerçekleştirme adımlarında fark ettim ki en bana en fazla keyif ve haz veren taraf ekibimdeki arkadaşlarımın kişisel ve kariyer hayatlarına verdiğim desteklerin , koçlukların değişim sonuçlarını görmekti . İçimdeki insan , gelişim, dönüşüm sevgisinin benim için bir mutluluk kaynağı olduğunu anladığım bir Kurumsal Hayat yolculuğu oldu benim için…

Güçlü özelliğim olarak yine ekip üyesi arkadaşlarımın bireysel potansiyellerini ortaya çıkarmak , onların bu potansiyellerini ortaya koyabilecekleri huzurlu, pozitif ortamlar yaratmak ve başarılı performans sonuçları çıkartabilmeleri için cesaretlendirmek olduğunu anladıktan sonra bu yönümü kendi kişisel arayışlarımla birleştirerek farklı tekniklerle donatmaya karar verdim. Ve bu yolculuğa önce Kariyer Koçluğu ile şekillendirip koçluk seanslarına başladıktan sonra gördümki davranış değişikliği yaratabilmek adına Zihinsel koçluk yaklaşımı yeterli olmuyordu bu anlamda parçaları tamamlayabilmek için daha fazla kişilerin Öz lerine , tutkularına inmek, potansiyeli ortaya çıkarmaya engel olan faktörleri belirlemek ve bunlardan yine farklı tekniklerle arınmalarına yardımcı olmak gerekiyordu. Bu anlamda ilerleyen yıllarda Deepak Chopra Transandal Meditasyon Teknikleri, Louise Hay Düşünce Gücü ile Tedavi, NLP Uygulayıcılığı, Kundalini Yoga , KundaDance, Meditasyon , Mindfulness / Farkındalık uygulayıcılıkları da eklenince Kişilere Bütünsel anlamda dönüşümleri için çok daha fayda sağlayabildiğimi gördüm ve bu biriktirdiklerimi daha fazla insan ve kurumlara yaymak ve daha PositiV bir dünyaya katkıda bulunmak adına PositiVorld u kurmaya karar verdim.

Hem uzun yıllar kurumsal yapıda başarılı kariyer grafiğiyle artık kendi firmasının kurucusu olan başarılı bir iş kadını olarak, gençlerimize başarıya giden yolda neler önereceksiniz?

Bu soru açıkçası en çok katıldığım üniversitelerdeki seminerlerde ya da konuşmacı olarak yer aldığım konferanslarda sorulan soru .. Ve ben de şöyle bir net ve açık bir yanıt veriyorum.. Öncelikle seçiminiz doğru yapın.. Sevmediğiniz hiç bir iş dalı yada meslekte uzun soluklu, istikrarlı bir başarı elde edemezsiniz.. Sonrasında her ne iş dalını seçtiyseniz o işe coşkunuzu katın.. Coşkuyla yapılmayan hiç bir şey bence pozitif başarı getirmiyor.. Ve hangi iş ortamında ve nerde olursanız olun hedeflerinizi belirleyip , inancınız uğrunda o sevgi ve çoşkunuzu birleştirip planlı ve organize yol almaya önem verin.. Sonrasında da bazı şeylerin doğal sonuçlarını keyifle kariyerinizde ve hatta hayatınızın tümünde yaşayın…

Son Güncelleme: 16.07.2018 00:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.