PWN İstanbul Başkanı Sibel Yücesan;"Erkekler Cinsiyet Eşitliği İçin 1 Adım Öne Çıkmalı"

ÖZEL HABER- Tülay Şubatlı / PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, SiZe Bütünsel Yaklaşım Eğitim Danışmanlık Şirketi Kurucu Ortağı Sibel Yücesan seçildi. PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Sibel Yücesan, hem PWN İstanbul'un yeni dönemde projelerini hem de bir girişimci olarak deneyimlerini İşte Kadınlar’a anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Mayıs 2016 Pazartesi 09:11
PWN İstanbul Başkanı Sibel Yücesan;"Erkekler Cinsiyet Eşitliği İçin 1 Adım Öne Çıkmalı"
 Dünya çapında örgütlenme sahip olan PWN (Profesyonel İş Kadınları Derneği), 2013 yılından beri ülkemizde de faaliyet gösteriyor. İş kadınları arasında işbirliğini destekleyen PWN İstanbul, Mayıs ayının başında genel kurulunu topladı. Genel Kurul sonrası yönetim kurulu tarafından PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Sibel Yücesan seçildi. PWN İstanbul'un kuruluşunda Demet Çandağ, Zeynep Kurmuş ve Aylin Olsun'un da aralarında bulunduğu 17 kurucu üyeden biri olan Sibel Yücesan,  2014-2015 yıllarında PWN İstanbul Yönetim Kurulu üyesi olarak Etkinlikler ve Kurumsal Üyelikler gruplarına liderlik ediyordu. Sibel Yücesan'ın başkanlığındaki PWN İstanbul'un yeni yönetim kurulu üyeleri ise Zeynep Kurmuş, Müge Aypar, Aylin Olsun, Demet Çaldağ, Yıldız Bozkurt ve Yasemin Bedir oldu. 
SİBEL YÜCESAN KİM?
Saint Benoit Fransız Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği, Glasgow Strathclyde University MBA mezunu olan, evi ve iki çocuk sahibi Sibel Yücesan, Kasım 2015 tarihinde ortağı ile birlikte “SiZe Bütünsel Yaklaşım  Eğitim Danışmanlık Şirketini kurdu.  Profesyonel yaşamında ise kurumsal ve yöneticilik alanında 25 yıldan fazla deneyimine sahip olan Yücesan kariyerine Wella’ da Marka Yöneticisi olarak başlayıp, pazarlama yöneticisi olarak devam etti. 2001 - 2015 yılları arası  yönetim danışmanlığı sektöründe var olan Mercer Türkiye’nin kurulum çalışmasında yer alarak 14 sene içinde Mercer markasının tanınmasını ve iyi bir pazar payı edinmesini sağladı. Mercer Türkiye Ülke Liderliği ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yanı sıra Mercer Polonya ve Çek Cumhuriyeti Bölge Liderliğini de 2010-2013 yıllarında üstlenmiş ve  Orta Doğu Doğu Avrupa Bölge Yönetiminin üyesi olarak yer aldı. 2013 -2014 Yılları arasında Orta Doğu, Hindistan ve Afrika Bölgesi Çeşitlilik Komite Lideri olarak görev yaptı  ve ülkeler özelinde çeşitlilik politikalarının oluşturulması ve uygulanmasına liderlik etti.
PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Sibel Yücesan, hem PWN İstanbul'un yeni dönemde projelerini hem de bir girişimci olarak deneyimlerini İşte Kadınlar’a anlattı. 
- PWN İstanbul olarak kaç üyeniz var, şimdiye kadar hangi projeleri yaptınız, gelecek dönemde hangi projeleri hayata geçireceksiniz?
​​PWN İstanbul 2013 Eylül ayında dernek statüsünü kazanmış olup, mevcut durumda 330 bireysel üyeye 11 kurumsal üyeye ulaşmıştır. Kadının iş hayatında kesintisiz var olmasını ve karar alma rollerine taşınmasına destek olmayı amaçlayan PWN bir öğrenme, paylaşım ve işbirliği ağıdır.  Aylık konuklu networking etkinliklerinin yanısıra PWN İstanbulda 10+ çalışma grubu ile üyeler önce birbirleri daha sonra toplum için etki yaratmayı hedeflemektedirler. Mentor-mentee; modern çalışma teknikleri, Yönetim Kurullarında kadın,  Erkeklerin desteği, Kurumlarda çeşitlilik, Liderlik gibi farklı konularda var olan PWN Istanbul ayrıca sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmektedir. Geçtiğimiz sene “ilk izlenim” adı altında üniversite öğrencileri için iş kıyafetleri toplayarak ulaştıran ve iş görüşmeleri için bilgiler paylaşan PWN benzer projeleri artırmayı amaçlamaktadır. 
​​​PWN İstanbul Başkanı olarak yeni dönemde neler yapacaksınız? Sizce kadınlara yönelik çalışmalar yeterli mi?
Türkiye’de kadını ekonomik ve politik alanda güçlendirmek için çalışan pek çok STK var ancak Türkiye nüfusuna ve coğrafi yayılıma bakarsak bu sayı hala yeterli değil.  STK'ların rekabet değil işbirliği içinde olması gerektiğini düşünüyorum ve yeni dönemimizde  bu işbirliklerini artırıyor ve ortak öğrenim paylaşım ve katma değer yaratma alanlarını çoğaltıyor olacağız.  PWN İstanbul olarak geçtiğimiz dönemi kuruluş çalışmaları, yönetişimsel ve idari yapılanma,  üye sayısını artırma, çalışma gruplarını başlatma ve yürütme   odağıyla geçti. Bu dönem bizim için her alanda gelişme ve vizibiletimizi artırma hedefi geçerli olacak. 
ÜYELERİMİZİ KAYNAK BULABİLME İMKANI VERECEĞİZ
Tabiiki her STK  farklılık yaratma alanlarını tanımlamalı bizim için  bu alanlar çalışma gruplarımız olacak. Çalışma gruplarımızı yeniden düzenliyoruz 12 adet grupta üyelerimiz aktif olarak biraraya gelme, somut çıktılar üretme imkanı bulacaklar. Üyelerimize daha etkin networking yapabilme diğer kadınlara kaynak olabilme ve kendilerine kaynak bulabilme imkanı vereceğiz. 10 adet kurumsal üyemiz ile ortak projeler geliştirme ve onları biraraya getirecek etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz.
 
ÖĞRENME MODELLERİNİ GELİŞTİRECEĞİZ
Kadınları kesintisiz olarak iş hayatında tutacak ve karar alma rollerine taşıyacak öğrenme ortamlarını zenginleştireceğiz. Kurumlara çeşitlilik konusunda politika üretme ve uygulama el kitapları oluştumak, modern çalışma teknikleri için oluşturduğumuz dokümanı kurumlarla hayata geçirmek, sosyal sorumluluk projeleri ile genç kadınlara destek vermek, aylık etkinliklerimiz ile kadınlara liderlik becerileri kazandırmak hedeflerimiz. Kişisel bir mottom var: konuşmak yerine uygulayan olalım. Zira Türkiye’de ciddi bir uygulama eksikliği oldugunu düşünüyorum.      
 
​​KENDİ İÇ SESİMİ DİNLEYEREK ŞİRKETİMİ KURDUM
Kariyerinizdeki 25 yıllık yolculuktan sonra nasıl oldu da kendi şirketinizi kurmaya karar verdiniz?
Benim için iş hayatında hem kurumsal roller  hem girişimcilik  birbirini besleyen tamamlayan kulvarlar. Biri diğerinden üstün değil. Bu yüzden kariyerin en tepesi diye bir noktanın varlığına inanmıyorum. Kaldı ki tepeler hiç de konforlu alanlar değil.  Tepede olduğunuzun düşündüğünüz noktada bir bakıyorsunuz başka bir tepe daha var göremediğiniz.     Kendinize, çevrenize ve topluma maksimum katkı sağladığınız alanlar, roller, işler bana göre en değerlisi.  Maalesef uluslararası büyük şirketler bizi zaman zaman hareket alanlarımızı yaratıcılığımızı çevikliğimizi kısıtlayan  ortamlara sokuyorlar. Böyle bir zamanda kendi iç sesimi dinleyerek bir süredir üstünde çalıştığım “kurum, birey  ve bütünsel iyi olma " konusunda bir ortaklık kurma hedefiyle  2014 ortasında Mercer’dan ayrıldım. Bu devrede yıllardır tanıdığım arkadaşım ortağım olmayı kabul edince, fizibilite çalışması, lokasyon bulma, yapım, ekip kurma derken kasım 2015 te limited şirketimizi kurarak işe koyulduk. Sermaye bulma konusunda Kosgeb’e başvuracak zamanımız olmadı dolayısıyla kendi birikimlerimizle hareket etmeyi tercih ettik. Şirketi kurarken  ben ve ortağım kendi networklarımızdaki kaynaklardan yararlandık. Aslen kişisel olarak etrafımızda mobilize edebileceğimiz pek çok kaynak var yeter ki talep edelim.
​​SLOGANIMIZ İYİ OL İYİ YÖNET
Şirketinizde kurumlara yönelik hangi hizmetleri veriyorsunuz?
Günümüzde kurumlar çalışanlarının hızlı, üretken, sağlıklı, yaratıcı olmalarını ve bu durumu sürekli kılmalarını bekliyorlar . Bunu başarmak zorlayıcı rekabet ve piyasa koşulları içinde pek de kolay değil. Yapılmış sayısız araştırma, kurum başarısıyla çalışan mutluluk ve sağlığının yakın ilişkisine dikkati çektiği gibi, güçlü liderlik kavramının önemli göstergelerinden biri olarak kurum içinde iyi olma ( wellbeing) kültürü yaratmanın önemini vurguluyor ve bunu ölçümleme metodlarından bahsediyor. SiZe Bütünsel Yaklaşım olarak, önemli bir hedefimiz kurumlarda çalışan bireyleri daha farkında, daha dengeli, daha bütüne odaklı ve daha iyi olmalarına destek olacak programlarla çalışan stresini hafifleterek kurumun daha zinde ve etkin olmasını sağlayacak araçlar sunmak. Sloganımız “iyi ol iyi yönet” zira iyi olmazsak ne kendimizi, ne ekibimizi, ne şirketimizi ne de hayatımızı iyi yönetemeyiz. 
​​WELLNESS KONFERANSI DÜZENLEYECEĞİZ
Şirketiniz 1 yılda nereden nereye geldi? ​
Şirketimiz henüz 6 aylık yeni bir oluşum.  Kurumsal alanda yapılabilecek çok şey oldugunu farkettik. Bireylerin katıldığı pek çok gelişim workshopu, koçluk görüşmeleri, birebir seanslar ve seminerler de düzenledik. Geniş bir uzman kadrosuyla hizmet veriyoruz. Hedeflerimiz arasında tabii ki büyümek çoğalmak kurumlarda mindfulness wellness gibi kavramları yaygınlaştırmak ve kurumsal wllbeing konferansı düzenlemek var.  
​​GİRİŞİMCİ KADINLAR BİLENLERDEN DESTEK ALMALI
Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?​
Kurumsal hayatımdaki yöneticilik tecrübem ilave olarak yönetim danışmanı olarak uzun soluklu değişim dönüşüm projelerini yönetmiş olmam girişimcilik alanında bana çok değer kattı. Girişimcilikte ölçek ne olursa olsun bilinmesi gereken bazı stratejik konular var: fizibilite yapabilmek, finans ve kaynak yönetimi, teknoloji, pazarlama ve satış, insan yönetimi. Ya bu konuları bileceksiniz ya da bilenlerden yardım alacaksınız. Bunun yanı sıra esas değer katan  sevdiğiniz ve inandığınız konuda girişimci olmak,  az kaynakla çok iş yapabilmede yaratıcı olmak, motivasyonunuzu ve kişisel iyi olma halinizi iyi yönetmek, riske edebileceğiniz kaynağın ne oldugunun bilincinde olmak.  Bugünlerde gençlerden öğrendiğim süreçten zevk almak, sonumuz değil yolumuz hayırlı olsun. Girişimcilik bir yolculuk ve bu yolculuktaki deneyime güvenmeli ve zevk almayı bilmelisiniz. Her girişimcinin muhakkak bir mentoru olmalı. Ben ortaklık yapısını tercih ettim. Ortağım Zeynep Balcı ile biz birbirimizi çok iyi tamamlıyor ve destekliyoruz. Sinerji yaratabileceğiniz ortak veya stratejik işbirlikleri girişimciliğin olmazsa olmazları.
​​ERKEKLER CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN BİR ADIM ÖNE ÇIKMALI
Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?​

Türkiye’de %27 civarında olan kadın istihdamının artması gerekliliği konusunda pek çok uzman, sektör yöneticisi, stk fikir birliği içinde. Yapılan en son araştırmalar kurumlarda çalışan erkeklerin yarısından fazlasının kurum içi kadın erkek eşitliğinin sağlanması konusunun gerekliliğini düşündüğünü ancak sadece üçte birinin bunu sesli olarak dile getirdiğini gösteriyor. Öyleyse bu konuda bir adım öne çıkıp, bunları dile getirecek erkeklere ve onların desteğine ihitiyacımız var. Bu konuda daha çok erkek yönetici, toplantılar yapmalı, blogger olmalı, kitap yazmalı ve hem kurum içinde hem  toplum içinde hem aile içindeki rollerimizde neler yapabileceğimiz konusunda farkındalığımız artmalı. Kısacası daha fazla şampiyonlara ve inanlara ihtiyacımız var.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

banner274

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde bu kez Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Darip ile konuştuk. Ebru Darip Kimdir? Ebru Darip hayat hikayesi, başarılı iş kadını nasıl olunur, Koçtaş'ta toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları neler, mağaza müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, pazarlama müdürü olmak için hangi özellikler gerekir, çalışan kadınların sorunları nelerdir?

 

Son Güncelleme: 28.10.2021 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erol özüyıldırım 2016-05-23 22:08:58

tebrik ediyorum seni bu kim dersen çiğdem ve bahar keserin kuzenleri