Serra Eren Sarıoğlu, "Erkekler Birbirini Kayırıyor, Kadınlar Ayaklarını Yere Güçlü Basmalı"

Prof.Dr. Serra Eren Sarıoğlu, "Erkek egemen bir dünyada kadın olmanın hayatın her aşamasında zor olduğunu düşünüyorum. Özellikle de, benim iştigal ettiğim finans sektörü erkek yoğun bir sektör. Yöneticilerin çoğunluğu erkek. Onların çoğu zaman kendi aralarında farklı bir dilleri oluyor." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Ocak 2021 Cumartesi 09:44
Serra Eren Sarıoğlu, "Erkekler Birbirini Kayırıyor, Kadınlar Ayaklarını Yere Güçlü Basmalı"

Kendi işini kuran kadınlar serimizde bu kez hem akademi dünyasında olan hem de kendi işini kuran girişimci kadınlarlar Prof.Dr.Serra Eren Sarıoğlu ile birlikteyiz.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Kürsüsü’nde öğretim görevlisi olan Prof.Dr. Serra Eren Sarıoğlu, gençlere bilgilerini aktarıp genç ekonomistlerin yetişmesine katkı sunarken 6 yıl önce bir meslektaşıyla birlikte kendi finans şirketini kurup girişimci kadınlar arasında yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Teknokent’te kurdukları "Ludens İleri Finansal Hizmetler" ile ile yatırımcılara karar destek sistemleri üretiyor.

SERRA EREN SARIOĞLU KİMDİR?

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

Liseyi 1991 yılında Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne girdim. İngilizce İşletme bölümünden 1995’te mezun oldum. Kısa bir süre Interbank’ta bankacılık yaptım. Ardından 2,5 yıl Türk Henkel’de Finans Kontrolörü olarak çalıştım. Sonrasında tekrar akademiye dönerek yüksek lisans yaptım. 2006 yılında doktora tezimi tamamlayarak Finans Doktoru ünvanını aldım. Evliyim ve iki kızım var.

ARKADAŞIYLA ORTAK OLDU

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi, kısaca anlatır mısınız?

Özel sektörde başlayan kariyerim devlet üniversitesinde akademisyenlikle devam etti. Halen İstanbul Üni. İşletme Fakültesi Finans Kürsüsü’nde profesör olarak çalışıyorum. Gençlere bilgi aktarmak, onların gelişmelerine ve hayata hazırlanmalarına destek olmak, mesleğimin en güzel yanlarından diyebilirim. Bundan 6 yıl önce kariyerime bir de girişimciliği ekledim ve sanırım kariyerimin en heyecanlı kısmı da burası oldu.

ŞİRKET KURMAK ZOR DEĞİL

Şirketinizin adı nedir, kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, neden bu şirketi kurdunuz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

2014 yılında yine benim gibi akademisyen bir arkadaşımla İstanbul Üni. Teknokent’te Ludens İleri Finansal Hizmetler isimli bir Fintech şirketi kurduk. Şirketimiz, yatırımcılara karar destek sistemleri üretiyor. Ben akademik hayatta öğrendiğim teorileri gerçek hayata uygulamak ve bildiklerimin kişilere, yatırımcılara fayda sağlamasını istedim. Bu yüzden böyle bir girişimde bulundum. Şirket kurmak zor değil, onu devam ettirmek, her gün yataktan kalkarken ne tür zorluklarla karşılaşacağınızı tam olarak bilemeden mücadele etmek zor olan.

KÜÇÜK BİRİKİM SAHİPLERİNE YATIRIM SİSTEMLERİ

Şirketinizde tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz? Nasıl bir fark yaratıyorsunuz? Kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, hedefleriniz neler?

Şirketimiz, küçük birikim sahiplerinin yatırım kararlarına destek olan sistemler geliştiriyor. Bunlardan ilki Ludens Fon Rating idi. 2015 yılında ilk yetkili rating kuruluşu olarak Yatırım ve Emeklilik Fonları’nın derecelerini yayınlamaya başladık. Fonların getiri ve risklerini dikkate alarak onlara not veren sistemimiz, yatırımcıya fon seçiminde yol göstermeyi hedefliyor.

İkinci ürünümüz ise “robodanışmanlık” yapan bir sistem. Küçük birikim sahiplerine, onların yatırımcı davranışlarına uygun yatırım ve emeklilik fonlarından oluşan dağılımlar sunan bir uygulama geliştirdik. B2C bir platform olarak kurguladığımız ürünümüzün adı İYİ GELİR ve sitemizin adresi iyigelir net

Bu sitede ve platformda ziyaretçilerimize yatırım, birikim, yatırım fonları, bireysel emeklilik sistemi, BES fonları vb. konularda faydalı içerikler sağlıyoruz. Ayrıca yatırımla ve birikimle ilgili kullanabilecekleri hesaplama araçları sunuyoruz.

banner274

ERKEKLERİN ARASINDA FARKLI BİR DİL VAR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enterasan durumlar var mı?

Erkek egemen bir dünyada kadın olmanın hayatın her aşamasında zor olduğunu düşünüyorum. Özellikle de, benim iştigal ettiğim finans sektörü erkek yoğun bir sektör. Yöneticilerin çoğunluğu erkek. Onların çoğu zaman kendi aralarında farklı bir dilleri oluyor. Sizin bir kadın olarak onların arasına girmeniz zor olabiliyor ya da yanlış anlaşılabiliyor. Dolayısıyla kendinizi kabul ettirebilmeniz için bir erkeğe göre çok daha fazla çaba göstermeniz gerekiyor. Bu da bir süre sonra çok yorucu bir hal alabiliyor.

DAHA FAZLA KADIN İSTİHDAMI

ŞİRKETLERİ İÇİN KAZANÇ

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Kadının iş hayatına farklı bir bakış açısı kattığını düşünüyorum. Titizliği, ayrıntılı düşünmesi, sebatı ve çalışkanlığı ile iş yerlerinde daha fazla kadın istihdamı şirketler için kazanç olacaktır.

ERKEKLER BİRBİRİNİ KAYIRIYOR

Girişimci olmak isteyen kadınlar hangi engellerle karşılaşıyor, onlara tavsiyeleriniz neler olur?

Bir kere en başta erkeklerin egemenliğinin olduğu ve genellikle birbirlerini kayırdıkları bir dünyaya girdiklerinin bilincinde olmalarını tavsiye ederim. O nedenle, ayaklarını yere güçlü basmalılar. İnatçı, sebatkar ve erkeklerden daha çok çalışmaları gerektiğinin farkında olarak başlamalılar. Eğer bu bilince sahip değillerse, tökezleyip düşmeleri içten değil maalesef.

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler? Evinizde iş bölümü var mı?

Ofise gidememek başta bir sorun gibi gelmişti. Ancak sonra gayet iyi adapte olduk ve belki de ofiste çalıştığımızdan daha verimli ve uzun çalışmaya başladık.

Evde eşimle ve kızlarımla bir işbölümü dahilinde evi idare ettik. Ama organizasyon işi her zamanki gibi bana aittiJ

100 TL BİLE DERDE ÇARE OLABİLİR

Dar gelirli kişiler nasıl para biriktirebilir?

Dar gelirli insanlar için birikim yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Ancak her ay biriktirilecek bir 100 TL bile ileride ufak da olsa dertlerimize çare olabilir. O nedenle onlara tavsiyem, maaşlarını aldıklarında ihtiyaçları için harcamalarını yapmadan önce ilk iş ufak bir miktarı birikime ayırmak ve o paraya hiç dokunmamak..

Küçük birikimi olanlar için yatırım tavsiyeniz ne olur?

Küçük birikim sahiplerine “yatırım fonları”nı öneriyorum. Farklı yatırım araçlarına yatırım yapan bu fonlardan kendilerine bir sepet oluşturabilirler: biraz hisse fonu, biraz eurobond fonu, biraz likit fon gibi. Fonlarla ilgili tefas gov tr adresinden ulaşabilirler.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

 

Son Güncelleme: 28.10.2021 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.