Süheyla Çebi Karahan,"Kadının doğasında yönetmek var, fırsat verdiğinizde kurumlarınıza katkısını göreceksiniz"

Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Şirketi'nin Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan, "Ülkemizde siyasette, bürokraside ve özel sektörde stratejik ve karar alma noktalarında kadın yönetici sayısı yok denecek kadar azdır. Siyasetin liderlerine, üst düzey bürokratlara, patron ve şirketlerin üst düzey yöneticilerine seslenmek istiyorum; iyi bir eğitim almış, özgüveni yüksek, özgürlük bilinci gelişmiş, hayattan korkmayan ve enerjisi yüksek kadınları, kurumlarınızda yetiştirip, onlara yönetici olarak fırsat verdiğinizde, kurumlarınıza inanılmaz katkı sağlayacaklarını göreceksiniz." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Mayıs 2020 Perşembe 06:47
Süheyla Çebi Karahan,"Kadının doğasında yönetmek var, fırsat verdiğinizde kurumlarınıza katkısını göreceksiniz"

Türkiye'nin en güçlü iş kadınlarından biri de Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş'nin Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Süheyle Çebi Karahan.  Aynı zamanda  DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanı da olan başarılı iş kadını Süheyla Çebi Karahan'ın başarılarla dolu kariyer hikayesini okuduğunuzda bir iş kadınının tutku ve azimle isterse neleri başarabileceğine tanıklık edeceksiniz. 

Memur bir ailenin altı çocuğundan biri olan Süheyle Çebi Karahan, mimarlık fakültesinden mezun olduktan sonra kendine bir hedef koyuyor. Diyor ki "5 yıl bir şirkette çalışacak sonra da kendi şirketimi kuracağım"... Yani daha gencecik yeni mezun bir genç kadınken bir hayal kuruyor; kendi işinin patronu olmak... Bu hayali, hedefi için belirlediği süre ise yalnızca 5 yıl... Hakikaten de dediğini yapıyor. Prefabrik sektöründeki 2 şirkette; Dorçe ile Alçe'de 5 yıl çalıştıktan sonra kendi şirketini kurmak için ayrılmak isterken patronundan gelen teklifle Dorçe'nin ortağı oluyor.  Bununla da kalmıyor yine tıpkı hayalindeki gibi ortağı olduğu şirketi bir dünya markası haline getirmeyi de başarıyor. Öyle bir başarı ki bu, Dolçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi şirketi bugün ihracatta ilk 500, büyük sanayi şirketleri arasında ilk 500 ve uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında ilk 250 şirket arasında yer alıyor.  

İş kadını Süheyla Çebi Karahan'ın ortağı ve yönetim kurulu başkanı olduğu Dorçe Prefabrik Yapı, Türkiye’de ürettigi çelik prefabrik yapıları ile uluslar arası piyasalarda kamu kurumlarına ve seçkin özel sektör şirketlerine, işçi, askeri ve göçmen kamplarının yanı sıra okullardan hastanelere, otellerden terminal binaların akadar çok geniş bir yelpazede müteahhitlik hizmeti veriyor. 

DEİK Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanlığını da yürüten Başarılı iş kadını Süheyla Çebi Karahan,  İşte Kadınlar'a başarılarla dolu kariyer hikayesini, iş hayatında çalışan kadınların yaşadığı sorunları, nasıl başarılı bir iş kadını olunacağını anlattı. 

İŞ KADINI SÜHEYLE ÇEBİ KARAHAN KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız? Medeniz durumunuz nedir?

Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Trabzon’un Araklı ilçesinde 21 Nisan 1968 yılında dogdum ve büyüdüm. İlk,orta ve Liseyi Araklı’da okudum. Üniversiteyi KTÜ Mimarlık Bölümünde okudum, 1989 yılında Mimar olarak mezun oldum. Memur baba ve ev hanımı anne ile 6 çocuklu bir ailede yetiştim.

KENDİME 5 YIL HEDEFİ KOYDUM

İş kadını Süheyla Çebi Karahan'ın kariyer yolculuğu nasıl ilerledi, hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

Üniversiteyi bitirdikten sonra Ankara’ya geldim, kendim iş arayıp bulup ve çalışmaya başladım. Oysa ailem devletin açtığı sınavlara girerek devlet memuru olmamı istiyordu. Bense 5 yıl gibi kendime bir hedef koydum, 5 yıl özel sektörde çalışıp sonra kendi şirketimi kuracaktım. Bu sebeple devlet sınavlarına hiç girmedim, takip dahi etmedim. Kendim özel sektörde gazete ilanları aracılıgı ile iş aradım, buldum ve çalıştım.

1,5 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra 1992 yılında Alçe Prefabrik Yapı ve İnşaat San. Tic. A.Ş.‘de çalışmaya başladım. Alçe 1982 yılında Ankara – Kazan’da kurulmuş çelik prefabrik yapılar üreten Türkiye’de sektöründe bilinen bir firmadır. Bir yıl Alçe’de çalıştıktan sonra Dorçe Profil Sanayi Ltd. Şti.‘nin başına geçtim. Dorçe 1984 yılında Alçe’den doğmuş, alçıpan profilleri üretip satan bilinmeyen çok küçük bir firma iken ben kendime Dorçe’yi de çelik prefabrik sektörüne sokmayı ve bu sektörde dünya markası yapmayı hedef koydum. Amacım Dorçe’yi yurt dışında büyütmek ve çelik prefabrik yapılar konusunda dünyada bilinen Türk markası yapmaktı.

SÜHEYLA ÇEBİ KARAHAN 5 YIL SONRA ÇALIŞTIĞI ŞİRKETE ORTAK OLDU

İlk olarak adını değiştirdik ve Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Tic. A.Ş. yaptık. Dorçe’de devam ederken kendime koyduğum 5 yıl özel sektörde çalışıp sonra kendi işimi yapmak hedefimle 5. yılın sonunda şimdiki ortağım ile konuşup ayrılmak istediğimi ve kendi işimi yapacağımı konuştum. Kendisi de bu hedefimi bildiğinden 'ayrılma gel Alçe ve Dorçe’ye ortak ol ve beraber bu şirketleri yönetip büyütelim' teklifinde bulundu. Ben de kabul ettim ve 1996 yılında Alçe ve Dorçe şirketlerinin ortağı oldum.

Bugün gelinen noktada Dorçe, çelik prefabrik yapı sektöründe dünya markası olmuş bilinirliliği yüksek yerli ve milli sanayici Türk şirketidir. Aynı zamanda İhraacat‘da ilk 500, büyük sanayi şirketleri içinde ilk 500 ve ENR TOP 250 uluslararası müteahhitlik hizmetlerinde ilk 250'de yer alan bir Türk şirketidir. Aynı ortaklık yapısı ile bir çok farklı şirketlerimiz ve 13 ayrı ülkede şubelerimiz, şirketlerimiz ve iştiraklerimiz bulunmaktadır. www.dorce.com.tr web adresimizden şirketimiz hakkında ve uluslararası tamamladığı projeler hakkında bilgi alabilirsiniz. DORÇE, Türkiye’de ürettiği çelik prefabrik yapıları ile yıllardır uluslar arası piyasalarda kamu kurumlarına ve seçkin özel sektör şirketlerine, işçi kampları, askeri kamplar, göçmen kampları, okullar, konutlar, hastaneler, klinikler, otel, motel, spor salonları, terminal binaları, üniversite yapıları, vs gibi bir çok projeyi (alt yapı ve üst yapı ) anahtar teslimi müteahhitlik hizmeti olarak vermektedir.

DEİK TÜRKİYE-MOZAMBİK İŞ KONSEYİ BAŞKANI

Ben halen Dorçeve Alçe şirketlerinin yönetim Kurulu Başkanıyım. Uzmanlık alanım iş geliştirme ve marketing'dir. Başarının temel şartının huzur ve çok çalışmak olduğuna inanan biriyim.

İş dünyasında aşagıdaki sivil toplum kuruşlarında görevlerim vardır.

DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanıyım

TMB (Türkiye Müteahhitler Birligi) Yönetim Kurulu Üyesiyim,

TOBB (Türkiye Odalar Borsala Birligi) Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri Meclis Üyesi

İŞ HAYATINDA KADIN OLMAK 

KADININ DOĞASINDA YÖNETMEK VAR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enterasan durumlar var mı?

Kadın içinde bulunduğu topluma ve ailesine karşı sorumluluk hisseder. Dünyanın her yerinde evin idaresi genellikle kadınlardadır. Kuralları ve tercihleri kadınlar yapar, çocukları kadın yetiştirir, ev işleri başta olmak üzere aile sorumlulukları kadının sırtındadır. Kadın çocukluktan itibaren bu sorumluluk bilinci ile yetiştirilir. Aslında kadının doğasında yönetmek var. Bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda en büyük görev öncelikle biz kadınlara sonra devleti yöneten seçilmiş siyasetçilere ve atanmış üst düzey bürokratlara düşüyor.

İŞ HAYATINDA KADINLARIN SORUNLARI

Kadınların iş hayatında karşılaştığı engellerin bazılarını aşagıdaki gibi sıralayabiliriz;

- %95 Erkek egemen iş dünyasında ve kadın haklarını bile erkeklerin düzenlediği dünyada kadınların üst düzey yönetici olarak yer alması ihtimalinin düşüklügü.

- Malesef ülkemizde tüm tartışmalar kadının anne ve eş rolü üzerinden yürütülmekte, bu da çalışma hayatında bazı kadınları etkileyerek, en verimli döneminde işi bırakmalarına neden olmaktadır.

- İşte zihinsel evde ise bedenen yorulan kadın, bazen bunu kaldıramayıp, daha az sorumluluğu olan görevler talep edebilmektedir ya da işi bırakmaktadır.

- Kadın çalışanın hamilelik ve emzirme dönemlerini, proje sürecini, kendi kariyer planlamasını ve gelişimini etkilemeyecek şekilde planlayamaması.

İŞ HAYATINDA KADIN OLMAK

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Ülkemizde siyasette, bürokraside ve özel sektörde stratejik ve karar alma noktalarında kadın yönetici sayısı yok denecek kadar azdır. Siyasetin liderlerine, üst düzey bürokratlara, patron ve şirketlerin üst düzey yöneticilerine seslenmek istiyorum; iyi bir eğitim almış, özgüveni yüksek, özgürlük bilinci gelişmiş, hayattan korkmayan ve enerjisi yüksek kadınları, kurumlarınızda yetiştirip, onlara yönetici olarak fırsat verdiğinizde, kurumlarınıza inanılmaz katkı sağlayacaklarını göreceksiniz. Duygusal bakış açısını, insancıl çözüm önerilerini ve kuvvetli iletişim yeteneğini işe yansıtabilen kadınları, karar alma mekanizmasında yönetici olarak çalıştırmanın getireceği fırsatları değerlendirmelisiniz. Yapay zekanın ve dijitalleşmenin hızla geliştiği bu çağda; daha çocuk yaştan itibaren sorumluluk bilinci ile eğitilen kadınların, zamanında ve doğru kararlar alabiliyor olması, kurumlarınız ve firmalarınız için en büyük avantaj olacaktır.

Kadın iş gücüne yatırım yapın ve kadının gücüne inanın.

KADINLARIN EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI OLMALI

Girişimci olmak isteyen kadınlar hangi engellerle karşılaşıyor, onlara tavsiyeleriniz neler olur?

Girişimci olmak isteyen kadınlar son yıllarda daha şanslılar ve hatta kendilerine pozitif ayrımcılık yapıldıgını söyleyebiliriz. Dolayısyla bu dönem kafasına girişimci olmayı koyan kadın mutlaka tüm engelleri tek tek aşacaktır. Kadınların içinde güçlü bir enerji her zaman vardır, onu ortaya çıkartmalarını ve ekonomik bağımsızlığa sahip olmalılarını tavsiye ediyorum. Ekonomik bağımsızlığa sahip olan kadınlar, daha dayanıklı oluyor ve erkeğin kadın üzerindeki tahakkümü azalıyor.

Kendi aralarında ve erkeklerle dayanışma kültürü geliştiriyor ve toplumsal statüsünü artırıyor.

Toplumlarda ise kadınlara yönelik ayrışma ve ayrımcılığı azaltıyor.

Girişimçilik insanın içinde olacak. Girişimçilik risk almak, fırsatları kovalamak ve degerlendirmek ile bilgiye dayanarak şartları ve ihtiyaçları göz önüne alarak sürekli değişime açık olmaktır (Kişinin gelişmesi hiç durmamalı).

GLOBALLEŞMEK İÇİN İŞE YATIRIM YAPMAK

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda birkaç püf noktası paylaşır mısınız ?

Bir şirketin kendi yararına çalışması gerekiyor, fakat bunu ahlaki ve sosyal sorumlulukla beraber yapmalı. Şirketimiz üretim, ihracaat ve uluslar arası müteahhitlik yapıyor. Ben yönetim kurulu başkanıyım. Bir çok ülkede projemiz, şirketlerimiz, iştiraklerimiz var. Dolayısıyla çok sık seyahatlerim oluyordu. Pandemi nedeniyle şu an tüm seyahatlerimiz askıda fakat bir müddet sonra yine başlayacaktır. Gelişmiş ülkelerin kurum ve firmaları için daha az gelişmiş ülkelerin çok sıcak ve çok soguk bölgelerinde, savaş, terör, salgın hastalıklar,...vb zor şartlar altında projeler yapıyoruz. Bu da lokal kültürü bilmeyi ve yaptığınız işe o ülkenin kültürünü de katmayı gerektiriyor.

Şirketlerinizi globalleştirmek istiyorsanız şirket içi kültürünüz çok önemli, bilinirlik ve sürdürebilirlik için amaç ve gayen mevcut işine yatırım yapmak olmalı. Bulundugunuz bölgede sosyal hayatı desteklemek çok önemli. Sosyal sürdürülebilirlik için ise sürekli çağdaş kavramlarla toplam kalite yönetimi, teknoloji, dijitalleşme çok önemli.

EN BÜYÜK SORUN ÜLKELER ARASI NAKLİYE

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler? Evinizde iş bölümü var mı? Pandemi sonrası için işiniz açısından planlarınız neler?

Pandemi nedeniyle yurt dışındaki mevcut projelerimiz durduruldu. Fakat şirketimiz DORÇE Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayii Ticaret A.Ş yüksek kapasiteli çelik prefabrik yapı üreticisi olduğundan çok acil Covid hastaneleri, sahra hastaneleri, test kabinleri, laboratuvar kabinleri, v.b talepler almaya başladı. Fakat en büyük sorunumuz ülkeler arası nakliye sorunları. Pandemi nedeniyle alınan sıkı tedbirler sonucu ciddi aksamalar olmakta ve nakliye süreleri uzamış durumda, çözüme ulaştırmak için sürekli ilgili devlet kurumları ve yetkililerle STK’lar aracılıkları ile görüşmeler halindeyiz.

Dijitalleşmenin çok ilerlediği bu çağda tüm kararlar hızlı alınmalı. Hantal kalan şirket ve kişiler çok kısa sürede yok olacak. Pandemi sonrası için pandemic öncesinde şirket içinde başlattığımız yapay zekalı program kullanımını artırmak için personele video konferanslar ile eğitimler aldırıyoruz. Dolayısyla departmanlar arası bilgi paylaşımını yapay zekalı programlar ile çok daha hızlandırmayı ve dijital platformlar aracılığı ile ürünlerimizi satmayı planlıyoruz.

YENİ DÜNYA DÜZENİ KURULUYOR

Pandemi sonrası sizce nasıl bir hayat ve ekonomi düzeni bizi bekliyor olacak, neler değişecek veya değişmeli?

Yeni dünya düzeni kuruluyor. Tetikçisi de teknoloji ve dijital dönüşüm. Yapay zeka hayatımıza tamamen etki edecek, ticarette sınırlar kalkacak. Yeni çağ hızına ulaşmak için alışkanlıkları tamamen değiştireceğiz. Globalleşmek ve yurt dışında yerleşik firma olmak lazım. İnsan kaynağı her zaman değerli olacak, fakat bildiğimiz şeyleri unutup kendimizi yeni dünya düzeninde güncellemeliyiz. Pandemi sonrası daralan ekonomiler nedeniyle işlerimizi sürdürülebilir kılmak için iyi değil çok iyi yapmalıyız ve sürekli gelişmeliyiz. Şirketlerimizin hikayelerini yeniden yazması ve yapılması gerekenleri acilen belirlemesi şarttır.

Yeni gelen kuşaktan, çocuklarımızdan öğrenecek çok şeyler var. Tersten mentörlük sistemini şirketlerimizde acilen uygulamalıyız. Gençler amaç odaklı şirket istiyor. Şirketler olarak bu konuda yönetim felsefesi belirlemeliyiz. Şeffaflık ve adalet genler için çok önemli. Liderler sağ beyinli olmalı duygusal yönü geliştirmeliyiz. İleride robotlar sol beyinin yapabildiği herşeyi yapacak, dolayısıyla sağ beyinlerimizi geliştirmeliyiz.

Son Güncelleme: 15.06.2020 01:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Musa Alioğlu 2020-05-28 11:15:24

Benim de doğum yerim olan Araklı’da doğup büyüyen bir kadın hemşehrimin başarı hikayesinden gurur duydum. Tabii, bu başarı tesadüfi değil, çok çalışmanın bir sonucu olsa gerek.

Avatar
Nesrin dinckan 2020-05-31 06:59:53

Süheyla abla senive aileni tanımak benim için çok büyük bir şanstı çok teşekkür ederim senden ve silenden çok şey öğrendim

Avatar
Nesrin dinckan 2020-05-31 07:08:42

Suheyla abla seni tanimak yanında çalışmak benim için büyük bir şanstı o sayede kendime guvenenek yola çıktım küçük bir aile şirketi olarak başladım sikintilarimizi atlatıp başka kadinlarada faydalı olmak için beypazarina yerleştim burada kadın koop kurdum şu an 10 kişiyiz 4 calisanimiz var sana ne kadar teşekkür etsem azdır TEŞEKKÜR EDERIM