Türkiye Kadın Girişimci Online Network Programı ve Export Akademi Dünyaya Örnek Gösterildi

ITC Buenos Aires Deklarasyonu, "Ticaret ve Kadınların Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi" raporunda Türkiye Kadın Girişimci Online Network Programı ve Export Akademi Programı'ndaki kadın girişimci eğitimlerini örnek programlar olarak gösterdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Ocak 2021 Çarşamba 12:50
Türkiye Kadın Girişimci Online Network Programı ve Export Akademi Dünyaya Örnek Gösterildi

BM ve DTÖ tarafından oluşturulan Uluslararası Ticaret Merkezi'nin (ITC) SheTrades Outlook platformu tarafından hazırlanan "Ticaret ve Kadınların Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi" raporunda Türkiye Kadın Girişimci Online Network Programını ve Export Akademi Programında küçük işletme sahibi kadın girişimcilere eğitim verilmesini mükemmel olarak nitelendirerek, iyi uygulama örnekleri arasına aldı.

 

Raporda Türkiye Kadın Girişimci Online Network Programı ile ilgili olarak, programın şehirler arasında kadın girişimcilerin kapasitelerinin geliştirilmesi için ulusal bir ağ oluşturmak için tasarlandığı, kadınlara ait işletmelerin uluslararassı ticarette ihtiyaç duyduğu bilgi ve ağ boşluklarının giderildiği belirtildi. 

Ticaret Bakanlığı'nın 2019'dan beri uyguladığı program kapsamında  kadın ihracatçıların ihtiyaçlarını belirlemek için çevrimiçi bir anket yapıldığı, anket sonuçlarına göre kadın girişimcilerin yüzde 71'inin ulusal ve uluslararası ticarette zorluk yaşadığı, bilgi edinme ihtiyacında olduğu belirlendi. Anket çıktıları doğrultusunda  Ticaret Bakanlığı, 81 ilde kadın girişimcilere ulaşan ve onların nasıl ihracatçı olabileceklerini aktaran  sağlam bir ağ oluşturdu. Her şehirde potansiyel emtia ihracatçıları belirlendi ve bir envanter çıkarıldı.  Ticaret Bakanlığı her şehirde bir eğitim programı yürüttü. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile hayata geçen program sayesinde 17 ilde yaklaşık 1000 kadın girişimci 18 toplantıya katıldı. Toplantılar Mayıs 2020'den bu yana program, COVID-19 salgını nedeniyle çevrimiçi platformlarda gerçekleştiriliyor. 

 

banner274

ITC'nin raporunda yine Ticaret Bakanlığı'nın UPS ile 2019 yılında bu yana yürüttüğü Export Akademi programı da yine iyi örnekler arasında gösterildi. 

Raporda, ssahibi kadın olan küçük işletmeler için yürütülen İhracat Akademisi porgramının amacı kadın girişimcileri e-ticaret yoluyla ihracat pazarlarına erişmeleri için eğitildiğine dikkat çekildi. 

 

Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı ankete göre kadın girişimcilerin yüzde yüzde 71'inin daha önce hiç ihracat faaliyetinde bulunmadığının belirlendiğine yer verilen raporda, kadın girişimcilerin uluslararası ağlara erişimde, e-ticarette ve ihracat konusunda bilgi edinebilmeleri için programın tasarlandığı kaydedildi. 

 

Ticaret Bakanlığı ile  UPS ortaklaşa bir günlük bir e-ticaret eğitim programı tasarladı.

Program ihracat uygulamalarına aşina olmayan kadınlara ait KOBİ'leri hedefliyor. 

Programla ihracat yapmak isteyen kadın girişimcilere şu bilgiler aktarılıyor:

- Çevrimiçi platformları kullanarak ürünleri ihraç etmek

- Ürünleri multimedya yoluyla pazarlamak

- Ürünleri doğru şekilde paketlemek ve iade prosedürlerini yönetmek.

Programla Türkiye genelinde 4 bin 500 kadın girişimciyi destekleyerek ihracatlarını artırmayı amaçlıyor.

Program 2019'un sonlarında başlatıldı. İlk 5 ayda 500 katılımcı 6 ilde eğitimlere katıldı. Nisan 2020'den itibaren program COVID-19 salgını nedeniyle çevrimiçi platformlarda yayınlandı. Nisan ve Mayıs 2020'de 1000'den fazla katılımcıçevrimiçi programa katıldı.

Uygulamadan bu yana toplanan geri bildirimlere dayanarak, kadınlara ait bazı KOBİ'ler e-ticaret yoluyla ihracata başladı. 

 

Son Güncelleme: 06.01.2021 13:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nevin İzmir 2021-11-20 14:22:40

Üye olmak istiyorum