Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan müjde;"Cezaevlerindeki 38 bin kişi tahliye olacak"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi Gazete'de bugün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile cezaevlerindeki 38 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı. 1 Temmuz 2016'dan önce mahkum olanlar 1 yıl önce tahliye olacak, cezasının yarısını çekmiş olanlar ise şartlı tahliye edilecek.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Ağustos 2016 Çarşamba 09:32
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan müjde;"Cezaevlerindeki 38 bin kişi tahliye olacak"
Bekir Bozdağ; "38 bin mahkum tahliye olacak"
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi gazetede yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 1 Temmuz 2016 öncesi cezaevine giren 38 bin mahkumun tahliye olacağını açıkladı.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 38 bin mahkumun tahliye olacağını duyurdu. Bozdağ açıklamasında 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlarla ilgili Kanun Hükmünde Kararnamenin Resmi Gazete'de yayınlandığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü,"Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır."
 
BİR YIL ERKEN TAHLİYE OLACAKLAR
Bakan Bozdağ, KHK ile getirilen 2 düzenlemenin ayrıntılarını şöyle açıkladı; "Birincisi,Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl”, "iki yıla"çıkarıldı.Buna göre;koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının,koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir.Diğer ifadeyle,bir yıl erken tahliye olacaklarıdır."
 
CEZASININ YARISINI ÇEKENLER KOŞULLU TAHLİYE EDİLECEK
Bozdağ, ikinci düzenlemeye ilişkin olarak ise şöyle konuştu,"İkinnci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107.  maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir.107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar,cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir.KHK’da yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik(2/3)"oran,“yarısına (1/2)"ye indirilmektedir. Buna göre,süreli hapis cezalarına mahkumlar,cezalarının 1/2'sini infaz kurumunda çektikleri takdirde,koşullu salıvermeden yararlanabilecek."
 
KAPSAM DIŞI SUÇLAR
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bazı suçların kapsam dışında kaldığına dikkat çekerek şöyle devam etti;"Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır.Bu suçlar şunlardır: 
Kasten öldürme (madde 81,82);
b)altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;
c)cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105);
d)özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);
e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);
f)devletin güvenliğine karşı suçlar; 
g)anayasal düzene karşı suçlar;
h) milli savunmaya karşı suçlar; 
ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve 
i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.
 
BU BİR AF DEĞİL
Bekir Bozdağ, düzenleme ile 38 bin mahkumun tahliye olacağını müjdeledi ve "Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır. Düzenleme,bir af değildir.Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza,dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.
Düzenlemenin mahkumlar,yakınları,milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim."dedi.
 
Bakan Bozdağ, düzenlemenin,kapsamındaki 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içerdiğini, 1 Temmuz 2016'dan sonraki suçların da kapsam dışında olduğunu söyledi. 
Son Güncelleme: 17.08.2016 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.