Aile Bakanı Kaya;"Yakın gelecekte kadının temsil oranı yüzde 50 olacak"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yakın gelecekte kadınların Meclis'te temsil oranının yüzde 50 seviyelerine çıkacağına inandığını söyledi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Aralık 2016 Pazartesi 18:28
Aile Bakanı Kaya;"Yakın gelecekte kadının temsil oranı yüzde 50 olacak"

 

Hükümetteki tek kadın bakan olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM'de düzenlenen, "Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmelerinin 82. Yıl Dönümü Etkinliği"ndeki konuşmasında kadının her alanda ilerlemesinin, hem sosyal adaletin bir şartı hem de sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olduğunu söyledi.

 YETERLİ DEĞİL AMA İLERLEME VAR
"Demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanması büyük önem taşımaktadır." diyen Bakan Kaya sözlerini şöyle konuştu:"Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde elde ettiği en önemli başarı, kadınların siyasete aktif katılımının gerçekleşmesiyle olmuştur. 2002 yılından itibaren kadınların siyasi temsilinde gösterdiğimiz özel gayretle kadın milletvekili sayısı önemli ölçüde artmıştır. 2002 genel seçimlerinde 24 kadın vekil TBMM'ye girerken, bu sayı 1 Kasım 2015 seçimlerinde 81’e yükselmiştir. Bir başka ifadeyle, bu rakamlar yüzde 4,4’ten yüzde 14,7 oranıyla artış göstermiştir. Elbette bunun yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu konuda önemli bir ilerleme söz konusudur."
 
POZİTİF AYRIMCILIKLA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI
"Bugün pek çok alanda ayrı ayrı sürdürdüğümüz kadın çalışmalarıyla dünyada kadınların istismara, sömürüye, zulme, haksızlığa ve şiddete uğramadan onurlu bir yaşam sürdürmeleri için mücadele veriyoruz" diye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Hak ve adalet duygusundan uzaklaşan, gücü üstün tutan bir dünyada kadınlar, çok fazla mağduriyet yaşayan kesimlerden biri olmaktadır. Pozitif ayrımcılıkla, bu adil olmayan durumu düzeltecek yeni bir bakış açısı ortaya koyduk. Özellikle Anayasa değişikliğinden sonra, çeşitli kanunlarda yaptığımız düzenlemeler bu yaklaşımın izlerini taşıyor."dedi.

 
BUNU BAŞARMAK SİYASETÇİLERİN ELİNDE
Hükümetin kadın politikalarının temelinde; kadının toplumsal statüsünün güçlendirilmesi, kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi, kadına yönelik şiddet ve istismarın ortadan kaldırılmasının bulunduğuna dikkat çeken Kaya "Bu nedenle kız çocuklarının eğitimine özel bir önem veriyoruz. İlkokul ve ortaöğretimde okullaşma oranları yükseldi.
İnanıyorum ki yakın bir gelecekte, siyasette ve karar alma mekanizmalarında kadının temsil oranı yüzde 50 seviyelerine çıkacaktır. Bunun başarmak siyasetçilerin elinde.
Bu alanda atttığımız adımlarla, kadın erkek arasında adil ve eşit bir denge kurulmasını amaçlıyoruz"dedi.

 
DOĞUM İZİNLERİYLE SORUNLARI BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALTTIK
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, konuşmasını şimdiye kadar yapılan düzenlemelere değinerek şunları söyledi;"Aile kurumunu güçlendirip korumayı hedefleyen program, kadınların temel sorun alanlarından biri olan iş ve aile arasında seçim yapma gerilimini azaltacak önlemler geliştirmiştir. Çalışma hayatı içinde kadına sağlanan doğum izinleri, doğuma bağlı yarı zamanlı ve kısmi süreli çalışma izinlerinin kapsamı genişletilerek, bu alandaki sorunları büyük ölçüde azalttık. Kadının, eğitimden istihdama, yönetimden siyasete pek çok alanda temsil edilmesi ve hayatın her alanında desteklenmesi aile ve toplumu da güçlü kılacaktır."
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.