Aziz Sancar:“Bilim yapmak genetik, zeka değil gelenek meselesidir”

Kız çocukları için STEM Kampları Projesi kapanış töreninde konuşan Nobel Ödüllü Prof.Dr. Aziz Sancar, herkesin aklındaki ‘Biz bilimde neden geriyiz” sorusuna yanıt verdi; mesele gelenek meselesi…

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Mayıs 2016 Çarşamba 09:07
Aziz Sancar:“Bilim yapmak genetik, zeka değil gelenek meselesidir”
 
Harriet Fulbright Institute’un Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik eğitiminin önemini vurgulamak ve özellikle de kız çocuklarının STEM eğitimine ilişkin toplumsal algıları olumlu yönde desteklemek hayata geçirdiği Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları projesi sona erdi.
Türkiye’de 7 şehirde;  Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen kamplarda 6’ıncı sınıfta okuyan 800 kız çocuğu eğitim aldı.
500 YILLIK TARİHTE NEDEN BİLİME ÖNEMLİ KATKI YAPMADIK
Projenin tamamlanmasıyla birlikte  düzenlenen ‘Prof. Aziz Sancar GIS Uluslararası Konferansı’nda onur konuşmacı olarak yer alan Nobel Ödüllü ilk Türk bilim insanı Prof. Aziz Sancar şunları söyledi; “Ailem özellikle annem eğitime çok önem verirdi, tüm çocuklarının okumasını isterdi. Biz 8 kardeştik. Erkeklerin hepsi okudu, 3 kız kardeşimden 2’si eğitim alabildi çünkü o dönemlerde kız çocuklarımız en fazla ilkokul okurdu. Ben 3. sınıftayken 28 kişilik sınıfımızda yalnızca 1 kız öğrenci vardı. Böyle bir ortamda doğdum büyüdüm. Kız çocuklarının eğitimi meselesini çok küçük yaşlarda gördüm. Biz ülke olarak, 500 yıllık Osmanlı ve Türk tarihinde bilime önemli katkılar yapmış değiliz.
ÇOCUKLARA BİLİMİ ERKEN YAŞTA AŞILAMALIYIZ
Peki neden yapmadık? Çoğu insan buna zeki olmadığınız için der. Ancak bilim yapmak genetik veya zeka meselesi değil gelenek meselesidir. Dolayısıyla bunu bir gelenek haline getirmeli ve çocuklarımıza erken yaşta aşılamalıyız. Nobel ödülünü aldıkten sonra yaptığım konuşmalarda eğitimin, özellikle de kız çocuklarının eğitiminin önemini vurgulamıştım. Bu proje gerçekten çok değerli bir girişim; inşallah memleketimize ve Suriyeli kardeşlerimize de büyük fayda sağlayacaktır.”


KENDİ HAYALLERİNİZ YERİNE ÇOCUKLARINIZIN HAYALİNE DESTEK VERİN
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes ise konuşmasında son 1.5 yıldır bir gençlik platformu çalışmalarında en çok kız öğrencilerin katıldığını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi;” Ümit ediyorum buradaki genç arkadaşlarımız fikirleriyle Türkiye’de bir çok girişime ön ayak olacaklar ve sanıyorum ben bugün burada TÜSİAD’ın gelecekteki kadın üyelerine hitap ediyorum. TÜSİAD son 3 yıldır STEM’e müthiş bir önem veriyor. Bu projede bizim çok içselleştirdiğimiz doğal bir ortaklık ortaya çıktı. Burada bulunan kız çocuklarımıza söylemek isterim ki, neye inanıyorsanız onun peşinden gitmekten hiçbir zaman çekinmeyin. Anne ve babalardan da şunu rica ediyorum. Kendi hayalleriniz yerine lütfen çocuklarınızın hayallerine destek verin çünkü başarı hayal edilen ve mutlaka yapmaktan zevk alınan bir hikayeyle beraber gelir.” dedi.


AZİZ SANCAR ROL MODEL OLDU
Harriet Fulbright Institute CEO’su Gökhan Çoşkun, projenin hikayesinin geçtiğimiz 1 senelik süreci kapsadığını ifade ederek “Yaklaşık 1 yl önce başladığımız ve yurtdışında edindiğimiz deneyimleri Türkiye’ye nasıl pozitif bir biçimde yansıtabiliriz sorusundan yola çıkarak altyapısını kurguladığımız, Türkiye’nin gelişim hamlesinde olmazsa olmaz tek şart olduğuna inandığımız eğitimin kalitesinde ve bilgi üretiminde önemli altyapı oluşturacak STEM eğitimine odaklanacak bir proje oluşturalım istedik. Biz inanıyoruz ki Aziz Sancar sadece aldığı Nobel Ödülüyle bilim tarihine adını yazdıran bir bilim insanı değil, bu coğrafyanın insanlarına, yaklaşık 500 yıldır yaşanan bilimsel çıkmaz içerisinde önemli bir kırılma noktası yaşatmış ve rol model olmuştur. Projemizin içerik uygulama ve hayata geçmesinde ortaya koyduğu liderlik, özgüven, samimiyet ve bizlere vermiş olduğu destekten dolayı sayın Prof. Aziz Sancar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.


SOSYAL İLERLEME İÇİN EŞİTSİZLİKLE MÜCADELE ŞART
Törene katılamayan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, projeye sağladıkları desteğe istinaden; “Samsung olarak, faaliyet gösterdiğimiz her bölgede toplumların gelişimine katkıda bulunacak projelere destek vermek en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor. Sosyal ilerleme için atılabilecek en önemli adımlardan birinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmek olduğuna inanıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda dünya çapında hayata geçirdiğimiz Samsung Empower Tomorrow programıyla, kız çocuklarını fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına yönelmeleri için teşvik etmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de de, tam da bu ideali merkezine koyan ‘Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları’ projesinin bir parçası olmak bizim için son derece gurur verici.” dedi.
Harriet Fulbright Institute öncülüğünde hayata geçirilen projenin destekçileri arasında INTED (Institute of Technology, Education and Diplomacy), Türk Hava Yolları, Samsung Electronics Türkiye, TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği), TÜBİTAK ve Lennar International yer alıyor.
* STEM : [ Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Mathematics (Matematik) ] 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.