Borsa İstanbul’daki Şirketlerin Yönetiminde Kaç Kadın Var?

Sabancı Üniversitesi tarafından hazırlanan Türkiye’de Halka Açık Şirketlerde Kadın Direktörler Raporu 2015”e göre son 4 yılda Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı yüzde 11.5’ten yalnızca yüzde 12.9’a yükseldi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
15 Şubat 2016 Pazartesi 14:03
Borsa İstanbul’daki Şirketlerin Yönetiminde Kaç Kadın Var?
 
Borsa’daki şirketlerin kadın yöneticilere ne kadar yer verip vermediği ile ilgili rapor Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Egon Zehnder International Türkiye ofisinin stratejik desteği ile yürütülen Bağımsız Kadın Direktörler Projesi (BKD) kapsamındaki 3. Türkiye Kadın Direktörler Konferansı’nda kamuoyu ile paylaşıldı.


YAKLAŞIK 3 BİN DİREKTÖRDEN SADECE 293'Ü KADIN
Açılış konuşmasını Women 20 Başkanı ve BKD Danışma Kurulu Eş Başkanı Gülden Türktan’ın yaptığı konferansta açıklanan “Türkiye’de Halka Açık Şirketlerde Kadın Direktörler 2015” raporu Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat tarafından paylaşıldı. Araştırma BİST’te işlem gören 417 şirketi kapsıyor. 417 şirketin 178’inin yönetim kurulu tamamen erkeklerden oluşuyor. Yönetim kurullarını oluşturan 2541 direktörün yüzde 12.9’u, yani 293’ü kadın.  293 kadın direktör toplam 375 direktörlük sandalyesine sahip. 375 sandalyenin 219’unda icracı olmayan, 83’ünde bağımsız ve 73’ünde icracı üye olarak görev alan kadınlar oturuyor. Bağımsız kadın direktörlerin toplam yönetim kurulu üyelerine oranı ise yüzde 6.5.

422 ŞİRKETTE SADECE 22 KADIN CEO VAR
Rapordaki bir başka çarpıcı sonuca göre 2015 yılında 422 şirketin 26’sının yönetim kurulu başkanı kadın. Bu rakam tüm şirketler içinde yüzde 6.2’lik bir oranı oluşturuyor. Yönetim kurullarında görev alan kadın CEO sayısı ise sadece 13. Bu rakama göre halka açık şirketlerin yüzde 3.1’inde kadın CEO görev yapıyor.


20 YIL SONRA ORAN YÜZDE 25 OLACAK
“Son dört yılda Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı yüzde 11.5’ten yüzde 12.9’a yükseldi. Bu rakam ortalama olarak yılda yüzde 3.4 oranında bir artışa dek geliyor. Bu hızla devam edilirse SPK’nın minimum hedef olarak öngördüğü yüzde 25 kadın üye oranına 20 senede ulaşılacak”diyen Melsa Ararat konuşmasını şöyle sürdürdü ; ” Yüzde 25 kadın üye oranına ulaşmak için 574 yönetim kurulu sandalyesindeki erkeklerin yerine kadınların oturması gerekecek. İngiltere’de  tamamen gönüllülük esasına dayanan bir kampanyayla Türkiye ile aynı seviyede olan kadın direktör oranı 5 yılda yüzde 100 artarak yüzde 26’ya ulaştı. Şirketlerin gönüllü çabalarının sonuç vermediği ülkelerde ise yasal kota ve ulusal hedef politikaları benimsenmekte. Devletin hissedar olduğu şirketlerde kadın üye kotası uygulaması dünyada  daha yaygın. Türkiye’de de devlet kontrolündeki şirketlerin yönetim kurullarına neredeyse tamamen  erkeklerin atanması uygulamasından  vazgeçilmeli ve  yetkin kadınlara yer açmak için  sistemli bir çaba gösterilmeli” 
 


Son Güncelleme: 15.02.2016 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.