C20 TÜRKİYE, ANTALYA'DAKİ G20 ZİRVESİNİN KARNESİNİ ÇIKARDI

C20 Türkiye, G20 ülkeleri tarafından 2015’te verilen politika taahhütlerini değerlendirdiği kapsamlı analizi yayınladı. 2015 yılında G20’nin sürdürülebilir kalkınma ve kapsayıcı büyüme ışığında sunduğu katkıları değerlendiren analiz, aynı zamanda C20 politika önerilerinin G20 taahhütlerine ne kadar yansıdığını da gözler önüne seriyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Ocak 2016 Cumartesi 05:36
C20 TÜRKİYE, ANTALYA'DAKİ G20 ZİRVESİNİN KARNESİNİ ÇIKARDI
Dünyanın en önemli 20 ekonomisinden oluşan G20 Liderler Zirvesi Ekim 2015'te Antalya'da gerçekleştirildiğinde C20 (“Civil Society 20” ya da Sivil Toplum 20), G20 hükümetleriyle diyalog içinde olan altı resmi gruptan biri olarak sürdürülebilir ve kapsayıcı gelişme hedefiyle, G20 için politika önerileri hazırlamıştı. Dünyanın dört bir yanından 5.000’in üzerinde sivil toplum temsilcisi ve örgütünün dahil olduğu bir istişare ve politika geliştirme sürecinin ardından C20, toplumsal cinsiyet eşitliği, kapsayıcı büyüme, yolsuzlukla mücadele, uluslararası vergilendirme ve sürdürülebilirlik başlıklarından oluşan 5 geniş tema kapsamında 36 politika tavsiyesi hazırlanmış ve G20 karar vericilerine sunulmuştu.

KADINLAR ERKEKLERİN KAZANDIĞININ YÜZDE 77'SİNİ KAZANIYOR
Antalya'daki zirvede C20 toplumsal cinsiyet konusunda G20 liderlerine şu politika tavsiyelerinde bulunmuştu:"Toplumsal cinsiyet eşitliği Kadınlar erkeklerin kazandığının yaklaşık %77’si kadar para kazanıyor; ve düzen bu şekilde devam ederse, kadın ve erkek arasında ücret eşitliği 2086 yılından önce sağlanamayacak. Eğer kadınların ücretli istihdamı erkeklerle aynı seviyede olsaydı, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) ABD’de %9, AB bölgesinde %13, Japonya’da da %16 seviyesinde artış gösterecektir. C20’nin G20 liderlerine çağrısı, tüm çalışma türlerini tanıması ve ölçmesi, ücretsiz bakım işini de içeren ulusal gelir hesaplamasını benimsemesi; cinsiyete duyarlı politika ve mevzuat oluşturması, bunun için de işyerinde toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı suç haline getirmesi ve istihdam için cinsiyet kotası getirmesi; ve taahhütlerdeki ilerlemeleri izlemesidir."

C20 TAVSİYELERİ G20 TAAHHÜTLERİNE YANSIDI MI?
Peki bu tavsiyeler G20 taahhütlerine ne kadar yansıdı?  İşte bu sorunun cevabını C20 Türkiye'nin hazırladığı raporda veriliyor. C20 Türkiye, G20 ülkeleri tarafından 2015’te verilen politika taahhütlerini değerlendirdiği kapsamlı bir analiz yayınladı.  2015 yılında G20’nin sürdürülebilir kalkınma ve kapsayıcı büyüme ışığında sunduğu katkıları değerlendiren analiz, aynı zamanda C20 politika önerilerinin G20 taahhütlerine ne kadar yansıdığını da gözler önüne seriyor. C20 Türkiye'nin yayınladığı analizde C20’nin politika tavsiyeleri G20’nin 2015’teki politika taahhütlerine ne ölçüde yansıtıldı? sorusuna Genel anlamda C20 tavsiyelerinin belli bir ölçüde yansıtıldığı kilit alanlar arasında mülteci sorunları, yolsuzlukla mücadele ve kapsayıcı büyümenin yer aldığı belirtiliyor.
 
TOPLUMSAL CİNSİYET KONUSUNDA ETKİLEYİCİ DEĞİL
C20 Türkiye'nin analizine göre G20’nin kadın işgücü katılımındaki açığın 2025 itibariyle %25 oranında azaltılması yönünde 2014’te verdiği dikkat çekici taahhüde rağmen, 2015 bildirisinde toplumsal cinsiyet konularına ayrılan bölüm, konuya yapılan yegane iki atıfla, genel olarak pek etkileyici bulunmuyor. İşte C20 Türkiye'de toplumsal cinsiyet konusuyla ilgili yapılan analiz: "Antalya Eylem Planı kadınların iş gücüne katılımının önemini daha güçlü bir şekilde ortaya koyup, üye ülkelerin bu alandaki somut eylemlerini detaylandırsa da, bu taahhüdün nasıl izleneceği hakkında detaylar içermemektedir. Daha da önemlisi, bu planlar toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini kapsamlı bir biçimde ele almak için gerekli olan sektörler arası politika koordinasyonu ve tutarlılığını da yansıtmamaktadır."

İZLEME MEKANİZMASI GELİŞTİRİLEBİLİR
Analizin sonuç bölümünde ise Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile ilgili sivil toplum örgütlerine şu tavsiyelerde bulunuluyor:
- İzleme: Bir sivil toplum koalisyonu, G20 ülkeleri tarafından ayrıntılı bir izleme mekanizması geliştirilmesini savunabilir. Sivil toplum örgütleri, G20 ülkelerindeki bütün mevcut izleme mekanizmalarını gözden geçirerek,
toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda verilen taahhütlere ilişkin olarak etkili ve anlamlı verilerin toplanması sürecini iyileştirmek için söz konusu mekanizmalarda yeni ölçütlerin/göstergelerin düzenlenmesini teşvik
edebilirler."

C20 TÜRKİYE EKİBİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?
C20 Türkiye Yürütme Kurulu’nu oluşturan kurumlar şunlar: Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), Habitat, Uluslararası Şeffaflık Derneği Türkiye, WWFTürkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri  Vakfı (TOG), Türkiye Sakatlar Derneği, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER ), Oxfam, Türkiye Avrupa Vakfı (TAV). 
C20 Gözlemci Üyeleri:Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ve
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) 

C20 Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay aynı zamanda İKV Yönetim
Kurulu başkan yardımcısıdır. 

​Raporun ayrıntısına şuradan ulaşabilirsiniz; c20turkey.org/uploads/C20%20Turkiye%20Degerlendirmesi%20-%20final.pdfSon Güncelleme: 16.01.2016 05:54
Anahtar Kelimeler:
C20 TürkiyeG20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.