Çinli Yetkili Gao," ABD ve Avrupa'daki en büyük hata, insanların maske takmamasıdır"

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı George Gao, korona virüse karşı korunmak için maske takmamak 'büyük bir hata' diyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Nisan 2020 Perşembe 13:04
Çinli Yetkili Gao," ABD ve Avrupa'daki en büyük hata,  insanların maske takmamasıdır"

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı George Gao, ünlü Science dergisinin sorularını yanıtladı.  

Gao, Ocak ayında, şiddetli akut solunum sendromu 2'nin (SARS-CoV-2), COVID-19'a neden olan virüsün ilk izolasyonunu ve dizilimini yapan bir ekibin parçasıydı ve COVID-19 ile ilgili üç makalesi The Lancet dergisinde yayınlandı. 

İlk olarak veterinerlik eğitimi alan Gao daha sonra doktora yaptı. Oxford Üniversitesi'nde biyokimya alanında doktora yaptı ve immünoloji ve viroloji üzerine uzmanlaşmış Harvard Üniversitesi'nde doktora yaptı. Araştırmaları , zarf adı verilen kırılgan lipit membranlara sahip virüsler (SARS-CoV-2 içeren bir grup) ve hücrelere nasıl girip türler arasında hareket ettikleri konusunda uzmanlaşmıştır.

 

Diğer ülkeler Çin'in COVID-19'a yaklaşmasından ne öğrenebilir?

Sosyal izolasyon, bulaşıcı hastalıkların kontrolü için temel stratejidir. İlk olarak, “ilaç dışı stratejiler” kullandık, çünkü spesifik inhibitörleriniz veya ilaçlarınız yok ve aşılarınız yok. İkincisi, herhangi bir vakayı ayrı tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Üçüncüsü, yakın temaslar karantinaya alınmalıdır: Tüm bu yakın temasları bulmak ve karantinaya alınmalarını ve izole edilmelerini sağlamak için çok zaman harcıyoruz. Dördüncüsü, halka açık toplantıları askıya alın. Beşinci olarak, hareketi kısıtlayın.

 

Diğer ülkeler hangi hataları yapıyor?

ABD ve Avrupa'daki en büyük hata, bence insanların maske takmamasıdır. Bu virüs damlacıklar ve yakın temasla bulaşır. Damlacıklar çok önemli bir rol oynar - maske takmanız gerekir, çünkü konuştuğunuzda her zaman ağzınızdan damlacıklar vardır. Birçok insanın asemptomatik veya presemptomatik enfeksiyonları vardır. Yüz maskeleri giyiyorlarsa, virüsü taşıyan damlacıkların kaçmasını ve başkalarına bulaşmasını önleyebilir.

Diğer kontrol önlemleri ne olacak? Çin, örneğin mağazalara, binalara ve toplu taşıma istasyonlarına girişlerde agresif termometreler kullandı.

Evet. Çin'de nereye giderseniz gidin, termometreler var. Yüksek ateşi olan kimsenin dışarıda kaldığından emin olmak için insanların sıcaklıklarını mümkün olduğunca sık almaya çalışmalısınız.

Ve gerçekten önemli bir soru, bu virüsün çevrede ne kadar kararlı olduğudur. Zarflanmış bir virüs olduğu için, insanlar kırılgan olduğunu ve özellikle yüzey sıcaklığına veya neme duyarlı olduğunu düşünüyor. Ancak hem ABD sonuçlarından hem de Çin çalışmalarından, bazı yüzeylerdeki yıkıma karşı çok dayanıklı gibi görünüyor. Birçok ortamda hayatta kalabilir. Burada bilime dayalı cevaplar almamız gerekiyor.

Wuhan'da testi pozitif çıkan ancak sadece hafif hastalığı olan kişiler büyük tesislerde tecrit edilmiş ve aileden ziyaret edilmelerine izin verilmemiştir. Bu diğer ülkelerin düşünmesi gereken bir şey mi?

Enfekte insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde olmalı. COVID-19'u sadece enfeksiyonun kaynağını kaldırabiliyorsanız kontrol edebilirsiniz. Bu yüzden modül hastaneler inşa ettik ve stadyumları hastanelere dönüştürdük.

Çin'deki salgının kökeni hakkında birçok soru var. Çinli araştırmacılar, en erken davanın 1 Aralık 2019'a kadar gittiğini bildirdiler. Güney Çin Sabah Postası'ndaki Çin hükümetinden elde edilen verilerin Kasım 2019'da, birincisi 17 Kasım'da vakalar olduğunu gösteren rapor hakkında ne düşünüyorsunuz? ?

Kasım ayında zaten kümelerimiz olduğunu söyleyecek sağlam bir kanıt yok. Kökeni daha iyi anlamaya çalışıyoruz.

Wuhan sağlık yetkilileri büyük bir dava kümesini Huanan deniz ürünleri pazarına bağladı ve 1 Ocak'ta kapattı. Varsayım, bir virüsün piyasada satılan ve muhtemelen kasaplanan bir hayvandan insanlara sıçradığıydı. Ancak, vakalar için geriye dönük bir bakış içeren NEJM'deki makalenizde , enfekte olan en erken beş kişiden dördünün deniz ürünleri pazarıyla hiçbir bağlantısı olmadığını bildirdi. Deniz ürünleri pazarının olası bir başlangıç ​​yeri olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa bu dikkat dağıtıcı bir faktör mü - yükseltici bir faktör, ancak orijinal kaynak değil mi?

Bu çok iyi bir soru. Dedektif gibi çalışıyorsun. En başından beri, herkes menşeinin pazar olduğunu düşünüyordu. Şimdi, pazarın ilk yer olabileceğini veya virüsün çoğaltıldığı bir yer olabileceğini düşünüyorum. Bu bilimsel bir soru. İki olasılık vardır.

banner274

Çin, viral sekansı hemen paylaşmadığı için de eleştirildi. Yeni bir koronavirüs hakkında hikaye 8 Ocak'ta The Wall Street Journal'da çıktı; Çin hükümeti bilim adamlarından gelmedi. Neden olmasın?

Bu Wall Street Journal'dan çok iyi bir tahmindi . DSÖ sekans hakkında bilgilendirildi ve sanırım görünen makale ile sekansın resmi paylaşımı arasındaki zaman belki birkaç saatti. Bir günden fazla olduğunu sanmıyorum.

 Ancak viral sekansların halka açık bir veritabanı daha sonra ilkinin 5 Ocak'ta Çinli araştırmacılar tarafından gönderildiğini gösterdi. Bu yüzden yeni bir koronavirüs olduğunu bilmeniz gereken en az 3 gün vardı. Şimdi salgının gidişatını değiştirmeyecek, ancak dürüst olmak gerekirse, diziyi kamuya açıklamakla ilgili bir şey oldu.

 Sanmıyorum. Bilgileri derhal bilimsel meslektaşlarımızla paylaştık, ancak bu halk sağlığını içeriyordu ve politika yapıcıların kamuya açıklamasını beklemek zorunda kaldık. Halkın paniğe kapılmasını istemiyorsun, değil mi? Ve hiçbir ülkedeki hiç kimse virüsün salgına neden olacağını tahmin edemezdi. Bu, ilk grip dışı salgın.

Çinli bilim insanları 20 Ocak'a kadar resmi olarak insandan insana bulaş olduğuna dair açık bir kanıt olduğunu söylemediler. Sizce Çin'deki epidemiyologlar bunun meydana geldiğini görmekte çok zorlandılar?

 Ayrıntılı epidemiyolojik veriler henüz mevcut değildi. En başından beri çok çılgın ve gizli bir virüsle karşı karşıyaydık. Aynı şey İtalya'da, Avrupa'nın başka yerlerinde ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de geçerlidir: En başından beri bilim insanları, herkes şöyle düşündü: “Eh, bu sadece bir virüs.”

Çin'de yayılma yavaşlamaya başladı ve yeni teyit edilen vakalar çoğunlukla ülkeye giren insanlar, doğru mu?

Evet. Şu anda herhangi bir yerel iletimimiz yok, ancak Çin için sorun şu anda ithal edilen vakalar. Çok sayıda enfekte gezgin Çin'e geliyor.

Ama Çin normale döndüğünde ne olacak? Sürü bağışıklığının virüsü uzak tutabilmesi için yeterince insanın enfekte olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle henüz sürü bağışıklığımız yok. Ancak, kaç kişiye gerçekten enfekte olduğunu söyleyebilecek antikor testlerinden daha kesin sonuçlar bekliyoruz.

Peki şimdi strateji nedir? Etkili ilaçlar bulmak için zamana mı ihtiyaç var?

Evet. Bilim insanlarımız hem aşılar hem de ilaçlar üzerinde çalışıyorlar.

Birçok bilim insanı Remdesivir'i şu anda test edilen en umut verici ilaç olarak görüyor. Sizce ilacın Çin'deki klinik araştırmaları ne zaman verilere sahip olacak?

 Nisan ayında.

 Çinli bilim insanları, patogenezi inceleyecek, ilaç ve aşıları test edecek kadar sağlam olduğunu düşündüğünüz hayvan modelleri geliştirdi mi?

Şu anda, hem maymunları hem de virüs için insan reseptörü olan ACE2'ye sahip transgenik fareleri kullanıyoruz . Fare modeli Çin'de ilaç ve aşı değerlendirmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır ve sanırım yakında maymun modelleri hakkında en az birkaç makale çıkıyor. Maymun modelimizin işe yaradığını söyleyebilirim.

Başkan Donald Trump'ın yeni koronavirüse “Çin virüsü” veya “Çin virüsü” olarak bahsettiğini düşünüyorsunuz ?

Çin virüsü demek kesinlikle iyi değil. Virüs Dünya'ya aittir. Virüs bizim ortak düşmanımızdır - herhangi bir kişinin veya ülkenin düşmanı değil.

Not; Bu metnin çevirisinde Google Translate kullanılmıştır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.