Danıştay, sürekli yaz saati uygulamasını durdurdu, şimdi ne olacak?

Geçen yıl değiştirilen sürekli yaz saati uygulaması Danıştay'ın verdiği kararla durdurulmasının ardından kamuoyu şimdi ne olacağını merak ediyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Eylül 2017 Perşembe 09:55
Danıştay, sürekli yaz saati uygulamasını durdurdu, şimdi ne olacak?

Geçen yıl uygulamaya konulan ve özellikle okul çağında çocukları olan ailelerin tepki gösterdiği 'Sürekli yaz saati" uygulamasıyla ilgili Danıştay'dan önemli bir karar geldi.

Sürekli yaz saati uygulaması nedeniyle kış aylarında karanlıkta çocuğunu okula gönderdiği için uygulamayla ilgili dava açan bir veli, sürekli yaz saatinin uygulamasının durdulmasını istedi.

Danıştay 10. Dairesi bu başvuruyu reddedince davacı velinin adına avukat Bürgehan Emrağ, karara itiraz edince Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu önemli bir karara imza attı ve  Danıştay 10. Dairesi'nin kararını kaldırarak, "Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar"ın yürütülmesinin durdurulmasını kararlaştırdı.

banner274

Resmi Gazete'de 8 Eylül 2016'da "Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla, bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesine karar verilmişti. 

Danıştay'ın sürekli yaz saatini durdurma kararının dayanğı ise 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2. maddesine aykırı buldu. 

Danıştay sürekli yaz saati uygulamasını durdurdu

Bu maddede "Griniç'e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir" kuralı yer alıyor.

İşte Danıştay kararında, ülkede esas olarak uygulanması greken saatin anılan yasanın 2. maddesinde düzenlenen kış saati olduğu, bunun istisnasını ise maddenin devamında yer alan "başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek" ve "bir saati aşmamak şartıyla" yaz saati uygulanması konusunda Bakanlar Kuruluna tanınan yetkinin sınırlı olduğunu altı çizilen kararda, bu yetkinin "başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek" ve "bir saati aşmamak şartıyla" kullanılabileceği, süreklilik arzedecek şekilde bir yetki verilmediği belirtildi. 

Danıştay sürekli yaz saati uygulamasını durdurdu

İşte sürekli yaz saati uygulamasını durduran Danıştay'ın kararı:

"Bakanlar Kurulu kararının 1. maddesi incelendiğinde, 697 sayılı Kanun'un 2. maddesi ile Bakanlar Kuruluna başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlemek suretiyle yaz saati uygulanması konusunda verilen yetkinin sürekli hale getirilerek Kanun'un verdiği yetki kullanımının aşıldığı, başka bir ifadeyle yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirildiği ve bu haliyle anılan kararın 697 sayılı Kanun'un ilgili maddesni değiştirir netilekti olduğu sonucuna varılmıştır.

Nitekim, davaya konu Bakanlar Kurulu kararının dayanağı olan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Başbakanlığa gönderilen 6 Eylül 2016 günlü, 24005 sayılı 'Yaz Saati Uygulaması' konulu 'Kararname Taslağı'nda, '27 Mart 2016 tarihinde 03.00'ten itibaren saatler bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülerek, yaz saati uygulamasının kalıcı kılınması' denilmek suretiyle yaz saati uygulamasının kalıcı olmasının amaçlandığı da açıktır.

Açıklanan nedenlerle, olayda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinde öngörülen ve yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli olan koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, davacı itirazının kabulü ile Danıştay 10. Dairesi'nin kararının kaldırılmasına ve dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir."

YAZ SAATİ NE OLACAK?

Danıştay'ın sürekli yaz saatini durdurmasının ardından şimdi en çok merak edilen yaz saati uygulamasının ne olacağı?

Danıştay'da öğrenci velisi adına uygulamanın durdurulması için başvuran Avukat Bürgehan Emrağ, “Dava sonuna kadar yürürlülük durmuştur. Artık tebligatlar yapılacak, 30 günlük süre içinde bu karar doğrultusunda bir düzenleme yapılacak” diye konuştu. 

Şimdi hükümetin önünde 2 seçenek var. Ya Danıştay kararına uyup sürekli yaz saati uygulamasını sonlandıracak ya da

Danıştay'ın durdurma kararına dayanak teşkil eden 697 sayılı kanunu iptal edipi yeni bir kanun çıkararak yaz saati uygulamasını yeniden sürekli olarak uygulanmasına gidebilir. 

ENERJİ BAKANI BERAT ALBAYBAK'TAN YAZ SAATİ AÇIKLAMASI

Enerji Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Albayrak, "Yaz saati uygulaması aynı istikamette sürecek" dedi. Bakan Albayrak, yaz saati uygulamasında "Usül ile ilgili düzenleme yapılacak" açıklamasında bulundu.
 

Son Güncelleme: 28.09.2017 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.