Darbe girişimine iş dünyasından sert tepki

İş dünyasının önde gelen örgütleri yaptıkları açıklamalarla darbe girişimine sert tepki gösterdi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Temmuz 2016 Pazar 08:30
Darbe girişimine iş dünyasından sert tepki

 

Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür
Darbe girişimine karşı ilk tepki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi. TOBB Başkanı gerek yazılı açıklama ile gerekse televizyonlarda şu mesajı verdi; “Halkın iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyorum. Darbe asla kabul edilemez. Seçilmiş meşru Hükümetin yanındayım. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür. “

Demokrasiye hiçbir müdahele kabul edilemez
Darbe girişiminin ilk saatlerinde TÜSİAD'ın Twitter hesabından demokrasiye vurgu yapılan şu mesaj paylaşıldı: TÜSİAD: Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜ- SİAD) tarafından yapılan açıklamada, “Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız” ifadelerine yer verildi.
 
Asil Türk milletiyle gurur duyuyoruz
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi: İş dünyamız da milletimizin bölünmez bir parçasıdır. Devlet güçlerinin olayı kontrol altına almalarını beklemeden, yani kendisini garanti altına almayı gözetmeden, inanç ve imanıyla, askeri hareketliliğin görüldüğü ilk saatlerde demokrasiye ve milletin bekasına sahip çıkma cesaretini gösteren tüm meslek kuruluşları ve STK’lara muteşekkiriz. Türkiye’de bazı kapılar bir daha açılmamak üzere kapanmıştır: 1. Millet iradesini hiçe sayarak iktidara gelme olasılığı, 2. Geniş halk kitlelerini küçümseyerek, iş hayatı dahil hayatın herhangi bir alanında başarılı olunacağı ihtimali, 3. Milletimizin ortak değerlerinin üstünde bir ‘ruhani’ liderlikle herhangi bir adım atılabileceğinin bir çıkar fırsatı olarak görülmesi. Biz gösterdiği tavırla demokrasiye inancını gösteren ASİL TÜRK MİLLETİYLE GURUR DUYUYORUZ. Biz ihracatçılar bu düşünce ve inançla bundan böyle işimize, birbirimize ve milletimizin ali menfaatlerine, hedeflerimize daha da çok kilitleneceğiz. Bu kırılma noktasını gelecek tasarımımız için bir dönüm ve motivasyon vesilesi olarak görecek; bir ‘Demokrasi Bayramı’ olarak kutlanması gerektiğine inandığımız 15 Temmuz ruhu ile geleceğe daha büyük bir umutla bakacağız.

15 Temmuz milli irade bayramıdır
MÜSİAD:Milli İrade karşıtı birçok girişime maruz kalmış ve direnmiş bir sivil toplum kuruluşu olan MÜSİAD olarak, bugün de cesur milletimizin ve milli iradeyi arkasına alan seçilmiş meşru hükümetin yanındadır. 15 Temmuz gecesi, karanlık güçlerin el uzattığı iradesine sahip çıkmak için meydanları dolduran, tankların üzerine çıkan kahraman milletimiz yalnızca darbe girişimini püskürtmekle kalmamış, aynı zamanda “Türkiye’de darbe” deyimine de en büyük darbeyi vurmuş, darbeye cüret edenlere nasıl darbe yapılacağını bütün dünyaya en güzel şekilde göstermiştir. Bu bakımdan 15 Temmuz, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın tarihine geçecek, Milli İrade Bayramı’dır. Bu süreçte, öncelikle Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız ile hükümetimizin kararlığı halkımıza cesaret vermiştir.

Hain kalkışma dayanışmayla bertaraf edildi
Borsa İstanbul A.Ş.: 15 Temmuz Cuma gecesi demokrasi ve hukukun üstünlüğüne karşı gerçekleştirilen hain kalkışma, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, TBMM ve güvenlik güçlerimiz ile Milletimizin üstün dayanışması ve demokrasiye olan desteği ile bertaraf edilmiştir. Hain kalkışma esnasında Borsa İstanbul da işgal edilmeye çalışılmış, bu alçakça saldırı kahraman polisimiz ve güvenlik personelimizin canlarını hiçe sayarak karşı koyması neticesinde başarıyla önlenmiştir.

Demokrasinin yanındayız
Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek: Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak devletimizin, milletimizin, demokrasimizin yanındayız. Demokrasiye yapılan her türlü müdahaleyi kabul edilemez olarak değerlendiriyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı yapılan bu girişimin karşısındayız.
 
 
Yönetim şekli demokrasidir
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Yağız Eyüboğlu: Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel ilkesi olan demokrasiye bağlılığımız en üst düzeydedir. Türk ulusuna yakışan yönetim şekli demokrasidir. TİSK camiası olarak demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısındayız.
 
TBMM'nin bombalanması kabul edilemez
TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı: Kaybedeceklerimiz çok fazla. İnsanlarımızı ve demokratik değerlerimizi korumalıyız. TBMM gibi halkın iradesinin sembolünün bombalanması kabul edilemez.

 
Türkiye Bankalar Birliğ(TBB): “Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesine olan tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz. Devletimize ve milletimize geçmiş olsun
 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Milli iradenin yine ve ancak millet tarafından değiştirilmesi dışında bir müdahaleyi asla kabul etmiyor, milletin iradesi dışında bir irade tanımıyorum. Gün milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkma günüdür. Hiçbir darbe, hiçbir kalkışma asla meşru değildir ve hiçbir şekilde savunulamaz.
 
-Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED’den yapılan açıklamada da demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin karşısında oldukları belirtilerek, “Seçmenlerin hür iradesiyle seçilmiş meşru hükümete ve anayasal kurumlara karşı girişilen bu hareketin bir an önce sona ermesini ümit ediyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
Seçilmiş hükümetin yanındayız 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: Millet iradesi ve devlet kurumlarının takdire şayan dayanışması sonucu millet demokrasimize sahip çıkmanın eşsiz bir örneğini sergiledi. Milli irade bugün ve geleceğimiz için hayati öneme sahip bu süreçten haklı ve galip çıkmıştır. Türk sanayicileri, hür teşebbüs ve iş dünyası olarak demokrasimizin, seçilmiş hükümetimizin yanındayız, milli iradenin kazanacağına yürekten inandık, inanmaya da devam edeceğiz.
 
Gün milli iradeye sahip çıkma günüdür
İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: Seçilmiş yönetime karşı yapılan darbe girişimi millete ve demokrasiye karşı yapılmış ve asla kabul edilemez. Türkiye, demokratik bir hukuk devletidir. Ülkeye büyük acılar veren, her anlamda telafi edilemez kayıplara yol açan darbeler, tarih sayfalarında yerini almıştır. 95 yılda elde ettiğimiz kazanımları bir kez daha akamete uğratmaya tahammülümüz yoktur. Demokrasinin, Türkiye'nin seçilmiş hükümetinin ve milli iradenin yanındayız. Bu akıl tutulmasının bir an evvel bitmesini ve sorumluların adaletin önüne çıkartılmasını diliyoruz. Gün, milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkma günüdür.

Darbelere karşıyız
Demokrasinin ilkelerine her zaman sahip çıkan KAGİDER gerek sivil gerekse askeri darbe ve otoriter rejimlere karşı olmuştur. En kısa zamanda bu kaotik ortamdan çıkıp ulusumuzun refah içinde yaşayacağı demokratik sistemin gerekliliğine inanıyoruz.

Milli iradenin yok sayılması kabul edilemez
TİKAD, Türkiye İş Kadınları Derneği: Bir grup askerin Milletin sandıkta tecelli eden iradesini hiçe sayarak giriştiği Darbe kalkışmasını ülkemizin barış ve huzuruna dönük bir saldırı girişimi olarak görüyoruz. Türkiye’nin demokratik kurumlarını işlemez hale getirme çabası, milli iradenin yok sayılması anlamını taşır ve asla kabul edilemez. Türkiye demokratikleşme yolunda uzun ve zorlu adımlarla ilerlemiştir; kimsenin bunu kendi boş hayalleriyle zedelemeye hakkı yoktur.
 Nitekim, milletimiz kendi iradesine sahip çıkmış ve demokrasimize dönük bu çirkin saldırıyı geri püskürtmüştür. Ülkemizi karıştırma, iç barışımızı tehdit etme dışında hiçbir şeye hizmet etmeyen bu kalkışma milletimizin, polisimizin ve demokratik kurumlarımızın sağ duyusu sayesinde çok daha acı tablolara yol açmadan önlenmiştir. Milli iradeyi hazmedemeyenlerin, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olamayacağını ve her türlü muhalefetin meşru yollarla ortaya konması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz.
 

Darbe girişimini tanımıyoruz
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Bu girişimi tanımıyoruz. Bu ülkemizin ve milletimizin birliğine yapılmış bir darbedir. Bugün birlik olma günüdür. Milletimizin kalbine saplanmak istenen bu hançeri asla Türk esnaf ve sanatkârı olarak kabul etmiyoruz. Bu halkın iradesine yapılmış bir saygısızlıktır. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız. Her zaman demokrasiden yanayız, hükümetimizin ve milletimizin yanındayız.
 
Demokrasiyi gönülden destekliyoruz
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle: Türk halkı kendisini gelmiş olduğu noktadan geriye götürecek hiçbir hareketi tasvip etmeyecektir. Demokrasiye karşı yapılmaya çalışılan darbe girişimine karşı bu gece ortaya koyduğu tepkiyle bunu açıkça göstermiştir. Demokrasiye gönülden inanıyor ve destekliyoruz. İş dünyası olarak hükümetimizi destekliyoruz. Demokrasiye zarar verecek hiçbir hareketin sahiplenilmesi ve desteklenmesi ise mümkün değildir. Bu ülkeyi, demokrasiyi ve Cumhuriyeti seviyoruz ve ilelebet de sevip sahip çıkacağız. Gün Türkiye’yi ileriye götürme günüdür.
 

Son Güncelleme: 18.07.2016 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.