​Fatma Şahin;"​Türkiye ekonomi​s​inde 5’inciyiz. Ankara’yı geçtik. Melih Başkan duysun"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, CnnTürk'teki canlı yayında Gaziantep'in Türkiye ekonomisinde 5'inci büyük şehir olduğunu ve Ankara'yı geçtiklerini söyleyerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek için "Ankara'yı geçtik, Melih Başkan duysun"dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Aralık 2016 Cumartesi 12:57
​Fatma Şahin;"​Türkiye ekonomi​s​inde 5’inciyiz. Ankara’yı geçtik. Melih Başkan duysun"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, CNNTürk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Yaklaşık 500 bin Suriyeli mültecinin yaşadığı Gaziantep'te artan nüfusla birlikte ortaya çıkan su, konuk ve işsizlik sorununu çözmek için büyük projeler gerçekleştirdiklerini belirten Fatma Şahin, bu sayede Gaziantep'in Dünya Bankası tarafından Dünyanın 7'inci büyük rekabet gücü olan şehir olarak belirlendiğine dikkat çekti. 

İşte Fatma Şahin'in yaptığı açıklamalardan önemli bazı başlıklar; 

DÜNYANIN 7'NCİSİ GAZİANTEP

Mart’ta 3 yıl olacak. Bakanlıktan dönüp şehrimin hizmetkarı olma noktasında büyük projeler yaptık. Baktık ki en çok gelen soru Suriyeli mülteciler ne olacak.Bir Cuma sabahı kendi vatandaşına kendi silahıyla bombalar atan bir anlayışa karşı halkın, komşunun insanlığın yanında yer almak zorunda kaldık. İnsanlar canını kurtarmak için geldiğinde 2 seçenek vardı. Kapatacaktınız sınırları. Güvenli bölgeye izin vermiyorlar. Sıkışacaklardı. İnsani olarak sınırlamızı açmak durumundaydık.Empati yaptığımızda ne yapabilirlerdi.350 bin şehrin içinde 50 bin de kamplarda yaşayan Suriyeli var. Bir de kayıt dışı olanlar var. Yani bir 500 bine doğru giden Suriyeliden bahsediyoruz.Avrupalılar bunu anlamakta zorlanıyor.Dünya Bankası geldi bir araştırma yaptı. O araştırmaya göre dünyanın 7. En büyük rekabet gücü olan şehri olarak Gaziantep’I ilan etti. Bu rakam çok önemli. Bizim insanımızın nasıl üretten ollduğunu gösteriyor. Antep’I Gazi yapan, 15 Temmuz’daki duruşu gösteren, kafası, ruhu aklı memleket için çalışan insan. Biz bunda çok iyiyiz.

 120 KM'DEN SU GETİRİYORUZ

Bir anda şehir yüzde 20 büyüdü. Bir Belediye Başkanının bir damla suyu yoksa başkanlığı biter. Maraş’tan 120 km’den su getiriyoruz. Mültecilerden dolayı su tüketimi yüzde 30 arttı.Barajın yatırımı 1,5 katrilyon eski parayla.

50 BİN KONUTLUK PROJE

Talepten dolayı kiralar yükseldi.Burada kriz var kim çözecek. Biz çözeceğiz.  5.5 milyon metrekare alanda bizim göz bebeğimiz yaklaşık 200 bin kişinin çalıştığı bir üretim üssümüz var. Onun yanına 50 bin konutluk proje yapıyoruz. Yani yani bir şehir kuruyoruz. TOKİ ile yapıyoruz, alt ve üst yapıyı yapıyoruz. 50 milyonluk sırf yol açma maliyeti var düşünün.Konut meselesi en temel mesele.

METRO PROJESİ

Üçüncüsü ulaşım. 2030’da yakalamamız gereken bütün nüfus projeksiyonlarını alt üst etti. Şu an 2030 verilerine ulaşıldı. Yoğunluk da 6 milyon metrekarenin içinde yüzde 85 merkezde, metrekareye düşen insan sayısında Moskova ile yaşıyoruz. Bu ne demek, trafik, çok ciddi ulaşım alt yapısı deek. Çok hızlı bir şekilde metro yapmamız gerekiyor.

700 SURİYELİ ŞİRKET KURDU

AB’de kıta değişince bakışın nasıl değiştiğini görüyoruz. Hangi bakışa göre bakarsak bak Türkiye’yi merkeze almak durumunnda kalıyorlar. Dolayısıyla ben 2017’den çok umutluyum. Liderler zirvesiyle AB sürecini devam ettirdiğimizde hızlı yol alacağımızı görüyürum. Suriyeli mültecilerin çok yan etkileri var ama şunu da görmek gerekiyor; gelen yetiştişmiş ingilizce va Arapçça bilen şu anda üretimin içinnde olanlar var, 700 şirket kuran Suriyeli var. Suriyelilerin yüzde 30dur. Taş ustası, kadın ayakkabısı konusunda kadın erkek birlikte üretmeye başladılar. Ayakkabı sektöründe ciddi ortaklıklar gelişti. Hizmet, uluslarrarası ticarette Orta Doğu pazarında yeni alanlar açıldı.

300 SURİYELİ DOKTORDAN 30'U KALDI

Bardağın boş tarafına bakıp sorunları çözemezsiniz. Bir toplumda her çeşit insan var ve bunu kalkınmanın parçası olarak görmek gerekiyor. Oradaki rektör buradaki üniversitede çalışmaya başladı.100’e yakın akademisyen geldi, öğrenci geldi.Ben ilk başkan olduğumda 300 Suriyeli mülteci doktor vardı Biz 2 yılda 5 seçim yaşayıp, her seçimde  de Suriyeliler üzerinde bir negative algı üzerinden olmayan anlatma üzerine bir kampanya dönemi geçiridğimiz için hızlı hareket edemedik. Bir Gaziantep modeli geliştirdik. Eğitimde, sağlıkta, ekonomi ve iş hayatı ve güvenlikte ne yapmamız gerekiyor diye.Ekonomide iyi yetişmiş doctor, mühendis, hukukçu. Sureyeli çocukları Suriyeli öğretmenler yetiştirsin, Suriyeli doctor muayene etsin . 300 doktor vardı şimdi 30 nerede bu doktorlar. Geç kaldık ama bunun nedeni bizde değil. O kadar hızlı bir şey yaşadık. 2 yılda 4 seçim geçilince. Ama hükümetimiz bizim modelimizi talimatlandırdılar.

İŞE ALIMDA ÖNCELİK KENDİ VATANDAŞIMIZ

Kota sistemi önerdik. Birlikte çalışma. Bizim kendi esnafım işsiz sorun yaşıyorsa Suriyeli mültecilere çözüm üretemem. Bir iş yerinde açık iş olacak yüzde 10 Suriyeli kota koyuyoruz. Bir yerde açık iş var gelen talepte önce kendi işçini alacaksın, boşluk varsa yüzde 10 Suriyeli mülteci alacaksın. Bu aynı zamanda aslında ırkçılığı ve terörizmi de önleyen model, Almanya modeli. Birlikte yaşama, birlikte çalışma.Birlikte okutma. Bu aslında sosyal uyumun formulasyonu.Ne zaman biteceği belli olmayan bir şeyde orta ve uzun vadede bunları yönetmek zorundasınız.Biz bir anket yaptık. Suriyeli mültecilerin yaşadığı mahallelerde taramalar yaptık. Sorduk onlara nedir düşünceniz diye. Eğer kendimi toprağımda güvende hissettiğim anda dönerim diyorlar.

banner274

KÜLTÜR VE TURİZMDE DE İDDİALIYIZ

Kültür ve turizm alanında iddialıyız. Şu anda Zeugma müzesi Tunus’tan sonra dünyanın en büyük mozaik müzesiydi. Tunus’ta yaşananlardan sonra dünyanın en iyisiyiz.Bizim büyükşehir belediyesi şu anda 15 müzesi var.Gaziantep’e gelme zamanı diye bir kampanya başlattık.İnsanlar gelmediğinde görmediğinde gelmesen de görmesen de diye bir şiir varya sadece mozaik değil 5 antik kentimiz var. Gençlik, Roma, Osmanlı. Hanları restore ettirdik. O estetik, güzellikle insanların gözü doyuyor, sonra bütün yemekleri tatma fırsatı oluyo.Hayvanat bahçemize gelen turist sayısı Avrupa’nın 3.sü. Doğurganlık oranında bizim kaplanlar dördüz doğruyor.Bir safari parkı açtık, kafesleri kaldırdık.Ziyaretçi sayısı 3 milyon. Birimlerimizin içinde kendi kendine zararsız döndüren birimimiz.Türkler daha yeterince keşfedemediler.

MELİH BAŞKANIN RAKAMLARINI DEĞİŞTİRDİK

Şu an canımızı yakan meseleler, ülke ömründe 3-5 yılın çok büyük önemi yok. Çok iddialı söylüyorum biz bugün yapmamız gerekenleri yapalım bu tsunamiden çıktığımızda korkunç bir büyüme, Doğu Akdeniz’in finans merkezi olacağız.Biz 3 şeyde iddialıyız. Arkeolojide çok iddialıyız. Bütün medeniyetlerin en güçlü dönemi bizde var. Gastronomi. Dünya onayladı. Şimdi 2017 planlaması gurme turizmi üzerinden festivallerimizi yapacağız. Yerel mutfağının sağlıklı mutfak olduğunu.Bisiklet yolları yaptık bütün göbekleri kaldırıyoruz.Ve üretim-ekonomi.Halı makinasında Türkiye’nin yüzde 70’ini biz üretiyoruz. Gıdada aynı şekilde, çünkü toprak çok bereketli. Sanayici o kadar müteşebbiski, alın teri ile yapıldı. Bu kadar sıkıntı içinde daha çok çalışıyoruz. Çatışma sona erdiğinde Türkiye’nin ilk 3 şehirini geçeriz.Türkiye ekonomisinde 5’inciyiz. Ankara’yı geçtik. Melih Başkan duysun.Şimdi ilk üçe gireceğiz.  Melih Başkanın rakamalarını değiştirdik.Çatışma bölgesi bitsin biz Türkiye’nin ilk 3’ü olacağız. 170 ülkeye hatta Çin’e ihracat yapıyoruz.Fırat Rumkale’yi kullanıyoruz, ayrıca Mersin için hükümetimiz 4 tünel yapacak 124 km kısalacak.Bizim 2 gün önce sanayi bakanlığımızın çıkardığı pAatent yasası var. Bizim argeyi inovasyonu patenti yüksek teknolojiye çıkacak yatırımları artırıp yüksek teknoloji üreten bir sanayiye geçemezsek orta gelir tuzağını aşamıyoruz. 

FATMA ŞAHİN'İN MELİH GÖKÇEK İLE İLGİLİ SÖZLERİNİN YER ALDIĞI VİDEO TIKLAYIN

Son Güncelleme: 24.12.2016 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.