İbrahim Tataroğlu, "AVM'lere asla gitmeyin"

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı İbrahim Tataroğlu, "Pandemi sürecinde AVM'lerin açılmasının erken olduğunu düşünüyoruz. Çünkü enerji geri kazanımı için büyük oranda içerideki havayı sirküle ediyor sistemler. AVM'lere asla gitmeyin" dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Mayıs 2020 Perşembe 12:21
İbrahim Tataroğlu, "AVM'lere asla gitmeyin"

 

Covid-19 salgınında hasta sayılarının giderek düşmesiyle yeni normale geçiş sürecinde bazı AVM'ler 11 Mayıs’ta yeniden açıldı.

AVM’lerin havalandırılması ve alınması gereken tedbirlerle ilgili uyarıda bulunan Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Başkanı İbrahim

Tataroğlu, binalarda virüs yüklü ve havada asılı kalabilen parçacıklarının hava akımlarıyla taşınabildiğini söyledi. Tataroğlu, "Enerji geri kazanımı için

büyük oranda içerideki havayı sirküle ediyor sistemler.Pandemi sırasında iç havanın herhangi bir şekilde kullanılmaması gerekir. Bu yüzen gerekli

tadilatlar yapılıp sistemlerin % 100 taze hava ile çalıştırılır hale getirilmesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz önlemlerin alınıp alınmadığı bilinmiyor, alınsa bile

toplu alanlarda bir arada bulunmanın her şartta sorun oluşturacağı konusunda bilim insanlarının uyarıları var." diye konuştu. 

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şube Başkanı İbrahim M. Tataroğlu, 11 Mayıs itibariyle alışveriş merkezlerinin (AVM) açılacak olması ve hayatın normalleşmesi ile ofis binalarının tekrar kullanılmasıyla ilgili “insanların toplu olarak bir arada bulunduğu bu tip binaların ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarında da COVID-19'a karşı yeni önlemler almamızı zaruri hale getirdiğini” söyledi.

“EKSTRA ÖNEMLER ALINMALIDIR”

Corona virüsü riskinin, enfekte kişilerin de bulunma ihtimali olan toplu yaşam alanları için hâlâ geçerliliğini koruduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Tataroğlu, iklimlendirme sistemlerinde ekstra önemler alınması gerektiğini vurguladı.

banner274

“Bu tip binalarda virüs yüklü ve havada asılı kalabilen parçacıkların hava akımlarıyla taşınması da söz konusudur. Bu nedenle bu binaların iklimlendirme sistemlerinde ekstra önemler alınmalıdır” diyen Tataroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Covid-19'un hapşırma, öksürme veya konuşma sırasında yayılan damlacık veya parçacıkların solunması veya yüzey teması ile bulaştığı varsayımı üzerinde sıklıkla durulmaktadır. Virüs bulaşmış kişiden salınan ve yaklaşık 1-2 metre mesafelere düşen 10 mikrondan daha büyük parçacıklar ile direkt temas yaygın bulaşma yollarından biri olarak görülmektedir.”

İbrahim M. Tataroğlu ”5 mikron büyüklüğün altındaki parçacıklar ise saatlerce havada asılı kalabilmektedir ki bu parçacıkların taşıdığı virüs iklimlendirme sistemi hava akımları ile mekan içerisinde dağılarak bulaşmaya neden olabilmektedir” ifadelerini kullanan Tataroğlu, “Farklı yollarla geçiş için alınan önlemlerin etkisinin araştırıldığı bir çalışmada, belirli kabullerle geçiş ihtimalinin yüzde 15 temasla, yüzde 21 damlacıklarla ve yüzde 64 oranında havada asılı parçacıklarla olduğu sonucuna varılmıştır ki bu da bina iklimlendirme sistemlerinde alınacak tedbirlerin ne kadar önemli olduğunun açık bir göstergesi olmuştur”dedi.

“EN ÖNEMLİ TEDBİR HAVALANDIRMADIR”

“AVM tipi binalarda en önemli önlem havalandırma miktarlarının artırılmasıdır” diyen İbrahim M. Tataroğlu, dikkat çeken şu açıklamayı yaptı: “İç ortamda virüs yayılımının kontrolü için iklimlendirme sistemlerinde uygulanabilecek temel iki önlem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en yaygın uygulama havalandırma olup, bu yöntemde ortama temiz hava verilip, içerideki kirli havayı dışarı atarak ortamdaki virüs miktarı azaltılabilir veya seyreltilebilir. İkinci ve daha az kullanılan yöntemse, ortamdaki havayı bir filtreden/temizleme cihazından geçirerek virüsleri tutma yoludur.”

“AVM'LER GECE DAHİ HAVALANDIRILMALIDIR”

AVM türü binalarda, pandemi döneminde havalandırma miktarı, enerji verimliliği gözetilmeksizin artırılması gerektiğini belirten İbrahim Tataroğlu, “Bu binalarda havalandırma gece bina kullanımda değilken dahi sürdürülmeli, daha az hava miktarı ile de olsa gece boyu havalandırma sistemi çalışmaya devam ettirilmelidir. Klima santrallerinin yüzde 100 dış havayla çalıştırılması dediğimiz tamamen taze havalı çalıştırılması, yani mahale verilecek havanın tamamen dışarıdan alınarak kullanılması, enerji tüketimini artırsa bile sağlık açısından uygun olacaktır” dedi.

Tataroğlu sözlerini şöyle noktaladı: Ayrıca kirli havanın atışının yapıldığı yerlere dikkat edilmeli, bu noktalardan insan geçişinin olmamasına özen gösterilmelidir. Taze havanın alındığı kanalda, toprak veya beton zemine çok yakın olmamalı, yerden yeterince yüksek bir noktadan havanın temin edilmesine özen gösterilmelidir.

Klima santrallerinde yapılacak bu fiziksel önlemler gerek içeriden çekilen kirli hava ile dışarıya virüsün atılması gerekse içeriye alınan taze havada virüs bulunma olasılığını azaltması sebebiyle önemlidir. Bütün bunların yanı sıra bu süreçte, klima santrallarında da normal temizlik periyotları kısaltılabilir ve bu santral içerisindeki yoğuşma tavaları ve serpantin yüzeylerinin dezenfeksiyonunda etkin kimyasallar kullanılabilir.

 

Son Güncelleme: 14.05.2020 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.