Kadınların yaşamak isteyeceği 5 ülke

Kadınların kendini özgür ve erkeklerle eşit hissettiği ülkeler sıralaması belli oldu. Davos'ta açıklanan araştırmaya göre kadınlar için en iyi ülkeler sıralamasında Danimarka zirvede yer aldı. Türkiye ise 60 ülke arasında 39'uncu olabildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
22 Ocak 2016 Cuma 18:17

 Davos'ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu'nda U.S News&World Report'un, Wharton School ve BAV Consulting'in yaptığı araştırmada 

36 ülkeden 16 bin 248 kişinin, ülkeleri 65 farklı kategoride değerlendirmeleri istendi. Araştırma sonucuna göre "Kadınlar İçin En İyi Ülkeler" kategorisinde Danimarka ilk sırada yer aldı. Onu sırasıyla İşveç, Kanada ve Hollanda izledi. Türkiye ise 60 ülke arasında 39’uncu sırada yer aldı. Pakistan ise kadınlar için en kötü ülke seçildi. Kadınlar için dünyanın en iyi ülkesi kategorisi için araştırmaya katılan 7 bin'den fazla kadın,  cinsiyet eşitliği, insan hakları, güvenlik ve eşit ücret konularında ülkelerin nasıl olduklarına yönelik puanlama yaptı. 

DANİMARKA 

Araştırmaya göre kadınlar için en iyi ülke sıralamasında Danimarka zirvede yer aldı. Avrupa’daki en eski devletlerden ve dünyadaki en eski krallıklardan biri olan Danimarka 406 adası ve 7314 kilometrelik kıyı şeridi ile büyüklük açısından dünya ülkeleri arasında 133. sırada yer alıyor. Dünyanın en büyük rüzgar türbini ihracatçılarından biri olan Danimarka'da dünyanın en yaşanılası ülkesi, dünyanın en mutlu ülkesi listelerinde hep 1.sırada yer alıyor.  5,5 milyon kişinin yaşadığı ülkede Danimarkalılar yılda ortalama 44 bin 343 Dolar kazanıyor. Kadınlar yılda ortalama 35 bin 986 Dolar, erkeklerse 40 bin Dolar kazanıyor. Ülkedeki işsizlik oranı ise yüzde 6.3...  Kadınlar oy kullanma hakkını 1915 yılında elde etti. Doğum yapan kadınlar 126 gün, baba olan erkeklerse 14 gün izin kullanabiliyor. İş gücüne katılım oranı kadınlarda yüzde 75.50, erkeklerde ise yüzde 80.50. Okur yazarlık oranı her iki cinsiyet için de aynı; yüzde 99. Danimarka'da kadınlar ortalama  71 yıl, erkeklerse 69 yıl yaşıyor. 

İSVEÇ

İsveç, krallıkla yönetilen bu Avrupa ülkesinde 9 bin 689 kişi yaşıyor. Kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 45 bin 986 dolar. Kadınlar erkeklerle neredeyse aynı ücreti alıyor. Kadılar yıllık ortalama 39 bin 996 Dolar, erkeklerse 40 bin Dolar kazanıyor. İsveç’de 2014 yılında enflasyon % -0,2, işsizlik ise % 7,9 oranında gerçekleşti. Kadınlar oy kullanma hakkını 1921 yılında kazandı. Dünya ülkeleri arasında, toplumsal cinsiyet eşitliğinin en yüksek düzeyde olduğu bir ülkedir. Bu, gücün ve etkilemenin eşitçe paylaşıldığı kadın ve erkeklerden oluşan bir toplumun, daha adil ve demokratik olduğu düşüncesine dayanıyor. Kadınların istihdama katılım oranı yüzde 78.60, erkeklerin katılımı yüzde 83.20.  İsveç’te ebeveynler çocuk sahibi olduklarında veya evlat edindiklerine 480 günlük ebeveyn izini almaya hak kazanıyor. Kadınların ortalama yaşam süresi 73, erkeklerin 70 yıl. 
KANADA
Ülke nüfusu 35,5 milyon olan Kanada, yüz ölçümü açısından Rusya'dan sonra dünyadaki en geniş topraklara sahip olan 2.ülke. Cinsiyet eşitliği, kadına şiddet ve istismarı engelleme politikaları ve sağlık hizmetleri açısından en iyi olan ülkelerin başında geliyor. Kanadalıların kişi başı yıllık gelirleri ortalama 44 bin 843 Dolar. Kadınlar yıllık ortalama 35 bin 013 Dolar, erkekler ise ortalama 40 bin Dolar kazanıyor.  Kanada'da Quebec bölgesi hariç, kadınlar 1917'de seçme ve 1920'de seçilme hakkı elde ederken, Quebec'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı 1940 yılında verildi. Doğum yapan kadınlar 105 doğum izni kullanma hakkına sahip. İstihdama katılım oranlarına bakıldığında çalışan kadın sayısı erkeklere neredeyse yakalamak üzere. Kadınların istihdama katılım orana yüzde 74.50, erkeklerinki ise yüzde 81.60. Okur yazarlık oranında kadınlar erkeklerle eşit, yüzde 99. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 73, erkeklerde 71 yıl. Bütün bu olumlu verilere rağmen
Birleşmiş Milletler İzleme Raporu 2015'e göre Kanada'da kadına şiddet ve cinsiyet ayrımında artış olduğu, aynı işte çalışan kadınların erkeklerden daha az ücret aldıkları, yine aynı işte çalışan kadınlar arasında da yerli kadınların ücret adaletsizliğine maruz kaldıkları kaydedildi. Ülkede aile şiddet ve kadınların maruz kaldığı vakalara ilişkin verilerin sağlıksız olduğu savunulan BM İzleme Raporu'nda, şiddet mağduru kurbanların yasal ve fiziki korunmalarında da yetersiz kalındığı belirtildi.

HOLLANDA
Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ükelerinde biri olan Hollanda'da  16 milyon 854 bin kişi yaşıyor. Bu küçük Avrupa ülkesinde yıllık ücretler ortalama 47 bin 355 Dolar.  Toplumsal cinsiyet konusunda önde gelen ülkelerden biri olan Hollanda'da kadınlar ortalama 30 bin 844 Dolar kazanırken, erkeklerin ortalama ücretleri 40 bin dolar civarında. Kadınlar seçme-seçilme hakkını 1919 yılında elde etti. Kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 74.30, erkeklerin katılım oranı ise yüzde 84.20. Kadınların okur yazarlık oranı çok yüksek ve erkeklerle eşit düzeyde yani yüzde 99. Kadınların yaşam süresi erkeklere göre daha uzun. Hollandalı bir kadın 72, erkek ise 70 yaşına kadar yaşıyor. Bebek yapan kadınlar 112 gün doğum izni alırken, baba olan erkekler 2 gün izin kullanabiliyor.
AVUSTRALYA
23 milyon 490 bin kişinin yaşadığı bu okyanus ülkesi de kadınlar için en iyi ülkeler arasında yer alıyor. İstihdama katılım oranlarına bakıldığında kadınlar yüzde 70.50, erkekler ise yüzde 82.60 oranında çalışma hayatında yer alıyor. Ancak buna rağmen kadınlar hala erkeklerle eşit ücreti alamıyor. Kadınlar yıllık ortalama 33 bin747 Dolar, erkeklerse 40 bin Dolar kazanıyor. Kadınlar ortalama 74, erkeklerse 71 yaşına kadar yaşıyor. Kadınlar seçme ve seçilme hakkındı 1902 yılında elde etti. 
TÜRKİYE  60 ülke arasında 39’uncu sırada yer alıyor. 
Toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında 130.sırada yer alan Türkiye'de kadınların istihdama katılım oranı yüzde 32.20. Çalışma hayatında yer alan erkeklerin oranı ise yüzde 75.60.  Üstelik kadınlarla erkelerin ücretleri arasında büyük bir uçurum var. Kadınlar yıllık ortalama 10 bin 967 Dolar kazanırken, erkeklerin aldığı ücret ortalama 27 bin 836 Dolar'ı buluyor. Kadınlar seçme ve seçilme hakkındı 1930 yılında elde etti. Doğum yapan kadınlar 112 gün izin kullanma hakkına sahip. Okur yazarlık oranı kadınlarda yüzde 91.83, erkeklerde yüzde 98.39. Ortalama ömür kadınlarda 67, erkeklerde 63 yıl. 

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

Çocuklar hayal dünyası ile ilk kez masallarla tanışır. Masallarla hayal dünyaları zenginleşir ve yaşam boyu karşılaştığı olayları daha hızlı kavrar. Yaşamın zorluklarıyla mücadele gücü yükselir.Çocuklara yaratıcı düşünce becerisini kazandırmanın ilk adımı masallardır. Bilimsel araştırmalara göre, masallar, çocuğun sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sağlar. Kelime hazinesini geliştirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Dil gelişimine, zihinsel gelişimine, sosyal becerilerine katkıda bulunur. Olağanüstü olaylarla ilk kez masallar aracılığı ile karşılaşan çocuklar için, imkansız kavramı zayıflar. Her şeyin gerçekleşebilme olasılığı güçlenir ve onun başarma azmini teşvik eder. Gelin, en değerli varlığınız, çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmek, umut dolu yarınlar inşa etmesine katkıda bulunmak için her gün bir masal dinletin. Devam edecek masal serilerini kaçırmamak için kanala abone olup bildirim zilini açabilirsiniz, sevgilyle... #evvelzamanmasalları#herhaftabirmasal​ Bize yazın: evvelzamanmasallari@gmail.com

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın.

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın.

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

İşte Kadınlar Notu;

ZEYNEP OSMANLI SİTEDE NASIL SATIŞ YAPILABİLECEĞİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODA ANLATIYOR.

VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEYİN TEK TEK ANLATIYOR

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

..

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN ve İŞ KADINLARININ BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARINI ONLARDAN DİNLEYİN KADINLARI İLGİLENDİREN HABERLERİ İZLEYİN...

ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

İŞ HAYATINDA KADINLAR

İŞ KADINLARI

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADIN SORUNLARII

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunlarını konuştuk. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

banner274

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın.


Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 28.10.2021 11:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sebnem 2016-09-26 15:56:31

türkiye bu sıralamaya girmesin utansın

Avatar
Nuran 2017-12-18 19:17:34

Enteresan bir rapor bu
Danimarka ve İsveş AB ülkeleri içinde kadına şiddet ve cinsel saldırıda ilk sırada olmalarına rağmen demek ki ekonomik özgürlük dayak ve tecavüzü unutturuyor. Üstelik raporlara göre AB üyesi üllelerdeki şiddet ve cinsel saldırıların çoğu adli makamlara bildirilmemesine rağmen Danimarka ve İsveç'te %44-46.
Not: Türkiye'de kadına şiddet ve cinsel saldırı rakamı %33.

Demekki neymiş; para para para

Avatar
Nurcan 2017-12-18 19:17:50

Enteresan bir rapor bu
Danimarka ve İsveş AB ülkeleri içinde kadına şiddet ve cinsel saldırıda ilk sırada olmalarına rağmen demek ki ekonomik özgürlük dayak ve tecavüzü unutturuyor. Üstelik raporlara göre AB üyesi üllelerdeki şiddet ve cinsel saldırıların çoğu adli makamlara bildirilmemesine rağmen Danimarka ve İsveç'te %44-46.
Not: Türkiye'de kadına şiddet ve cinsel saldırı rakamı %33.

Demekki neymiş; para para para

Avatar
eda 2017-08-28 17:18:13

türkiyemi yalan yanlış bilgiler vermeyin ya bende ciddi ciddi okuyorum bu yazıları hergün bir kadın şiddete veya tecavüze tacize uğruyo fırsat bulsak kadınlar olarak boşaltırız ülkeyi

Avatar
eda 2017-08-28 17:18:58

türkiyemi ciddenmi komiksiniz ya bende ciddi ciddi okuyorum

Avatar
Nurcan 2017-12-18 19:18:05

Enteresan bir rapor bu
Danimarka ve İsveş AB ülkeleri içinde kadına şiddet ve cinsel saldırıda ilk sırada olmalarına rağmen demek ki ekonomik özgürlük dayak ve tecavüzü unutturuyor. Üstelik raporlara göre AB üyesi üllelerdeki şiddet ve cinsel saldırıların çoğu adli makamlara bildirilmemesine rağmen Danimarka ve İsveç'te %44-46.
Not: Türkiye'de kadına şiddet ve cinsel saldırı rakamı %33.

Demekki neymiş; para para para

Avatar
Nurcan 2017-12-18 19:18:23

Enteresan bir rapor bu
Danimarka ve İsveş AB ülkeleri içinde kadına şiddet ve cinsel saldırıda ilk sırada olmalarına rağmen demek ki ekonomik özgürlük dayak ve tecavüzü unutturuyor. Üstelik raporlara göre AB üyesi üllelerdeki şiddet ve cinsel saldırıların çoğu adli makamlara bildirilmemesine rağmen Danimarka ve İsveç'te %44-46.
Not: Türkiye'de kadına şiddet ve cinsel saldırı rakamı %33.

Demekki neymiş; para para para

Avatar
Nurcan 2017-12-18 19:18:48

Enteresan bir rapor bu
Danimarka ve İsveş AB ülkeleri içinde kadına şiddet ve cinsel saldırıda ilk sırada olmalarına rağmen demek ki ekonomik özgürlük dayak ve tecavüzü unutturuyor. Üstelik raporlara göre AB üyesi üllelerdeki şiddet ve cinsel saldırıların çoğu adli makamlara bildirilmemesine rağmen Danimarka ve İsveç'te %44-46.
Not: Türkiye'de kadına şiddet ve cinsel saldırı rakamı %33.

Demekki neymiş; para para para