Kale Grubu'nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Dr.Hacı İbrahim Bodur hayatını kaybetti

Türk Sanayi’nin devlerinden Kale Grubu’nun Kurucusu Dr.Hacı İbrahim Bodur, yaşamını yitirdi. İbrahim Bodur, Çarşamba günü doğduğu topraklarda son yolculuğuna uğurlanacak.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Mayıs 2016 Pazartesi 23:47
Kale Grubu'nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Dr.Hacı İbrahim Bodur hayatını kaybetti
 
DOĞDUĞU TOPRAKLARDA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK
Türk iş dünyası bir sanayi duayenini kaybetmenin acısını yaşıyor. Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, 88 yaşında hayatını kaybetti. Dr.Hacı İbrahim Bodur'un cenazesi yarın (Salı günü) Fatih Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Çanakkale’ye götürülecek.Bodur’un naaşı Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları Camii’nde 25 Mayıs Çarşamba günü kılınacak öğle namazının ardından Nevruz Köyü'ndeki aile kabristanına defnedilecek.

BİR SÜREDER SAĞLIK SORUNLARI VARDI
Kale Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada İbrahim Bodur’un vefatıyla ilgili şu sözlere yer verildi; “Türkiye’de özel sektör eliyle sanayinin Anadolu’ya yayılmasının öncülerinden biri olan Kale Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur aramızdan ayrıldı. Bir süredir sağlık problemleriyle mücadele eden İbrahim Bodur, 1957 yılında üretime geçen Çanakkale Seramik’le başladığı sanayi hayatında; Çanakkale’den Erzurum’a, Mardin’den İzmir’e, İstanbul’dan İtalya’ya uzanan onlarca fabrikanın, 17 şirketin, onbinlerce öğrenci okutan ve binlerce işsize meslek edindiren bir vakfın, TÜSİAD’dan İSO’ya kadar bugün ülkenin en önemli STK’ları arasında yer alan çok sayıda kurumun kuruculuğu ve başkanlığı gibi birkaç ömre sığabilecek başarılara imza attı. Çekoslovakya ve İtalya’dan  devlet nişanı sahibi olan İbrahim Bodur, 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyasına ve 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştü. Kale Grubu’ndaki Başkanlık görevini 2007 yılında kızı Zeynep Bodur Okyay’a bırakan İbrahim Bodur, ömrünün son döneminde grubun onursal başkanı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.” 

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
İbrahim Bodur için 24 Mayıs 2016 Salı günü saat 10:00’da Kale Grubu'nun Levent’teki Merkezinde Anma Töreni düzenlenecek. Törenin ardından İbrahim Bodur’un naaşı, Fatih Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazının ardından kaldırılacak. Cenaze korteji Bodur Ailesi Eyüp Sultan Camii’ni ziyaret ettikten sonra Çanakkale’nin Çan ilçesine hareket edecek. Bodur Ailesi’nden yapılan açıklamada arzu eden misafirlerin konvoy ile Çan’a devam edebilirlecekleri, konuklar için konaklamanın organize edildiği belirtildi. Bodur Ailesi’nin açıklaması şöyle; “24 Mayıs’taki İstanbul programına Ankara’dan teşrif etmek isteyen dostlarımız için Esenboğa Havalimanı’ndan Atatürk Havalimanı’na saat: 09.00’da THY uçağı ile; Sabiha Gökçen’e ise saat 08.30’da Borajet uçağı ile ulaşım sağlanacaktır. Misafirlerimizin Esenboğa’ya, uçuş saatlerinden en az 1 saat önce gelmeleri beklenmektedir. 25 Mayıs 2016 tarihinde Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları’nda saat: 10:00’da Anma Töreni düzenlenecektir. Ardından cenazemiz Çanakkale’nin Yenice ilçesi Nevruz Köyü Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Nevruz Köyü Aile Kabristanı’na defnedilecektir. 25 Mayıs’taki anma ve defin törenlerine katılmak için İstanbul’dan Çan’a gelmek isteyen misafirlerimiz için saat 07.00’da Yenikapı-Bandırma İDO feribotu ile ulaşım sağlanacaktır. Misafirlerimizin Çan’dan İstanbul’a transferleri de aynı yolla sağlanacaktır.”

HACI İBRAHİM BODUR KİMDİR?
ÇANAKKALE’DE TÜRK SANAYİNE ADANAN BİR HAYAT
1928 yılında, Çanakkale ilinin, 1934 yılında adı Atatürk tarafından konulan Yenice ilçesi Nevruz köyünde doğan İbrahim Bodur, "Ticaret bireyleri, sanayi toplumları zenginleştirir" sözleriyle vecizeleşen, Türkiye'nin sanayileşmesine adanmış abide bir hayat... İbrahim Bodur; İlkokulu Yenice İlkokulu'nda, ortaokulu Balıkesir Lisesi'nde iftihar talebesi olarak okuduktan sonra İstanbul Amerikan Robert Kolej'e girdi. Robert Kolej ekonomi bölümünden üstün başarıyla mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde gerekli programları alarak İş İdaresi ihtisasını tamamlayıp, 1951'de yurda döndü.


FABRİKANIN TEMELLERİNİ ADNAN MENDERES ATTI
Babasının ve kayınpederinin ortaklığı ile 1951 yılı sonunda, Bodur-Eğinlioğlu Edirnekapı Pamuk İpliği Fabrikası'nı kurdu. Türkiye'nin sanayileşerek kalkınacağına ve kalkınmanın Anadolu'dan başlaması gerektiğine inanan Bodur, 1957 yılında Türkiye'nin ilk seramik karo fabrikalarının temelini attı. 1957 - Türkiye'nin ilk seramik fabrikasının temelleri dönemin başbakanı Adnan Menderes tarafından atıldı.

 İlk kurulan limited şirketi, o gün 750 ortaklı, bugün 1200 ortaklı Çanakkale Seramik Fabrikaları Anonim Şirketi'ne dönüştüren Bodur, böylece aile fertlerinin, çalışanların, bayilerin bölge halkının iştirakleri ile Türkiye'nin ilk halka açık şirketini kurmuş oldu.

İbrahim Bodur, seramik, yapı ürünleri, yapı kimyasalları, savunma ve havacılık, makine ve kalıp, enerji, madencilik, nakliye ve bilişim gibi bir çok sektörde faaliyet gösteren Kale Grubu'nu oluşturdu. Ayrıca gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında önemli ortaklıklar gerçekleştirdi.

Siemens, Roca, General Electric ve Pratt&Whitney gibi birçok prestijli kuruluşla yabancı ortaklıklar tesis etti.
 
İSTANBUL SANAYİ ODASININ NEFERİ
1952 yılında Türkiye'nin ilk müstakil sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası'nın kuruluş faaliyetlerine katıldı. 1962 yılında İstanbul Sanayi Odası Meclis üyeliğine seçilen sanayici Bodur, 1968 yılında İstanbul Sanayi Odası'nı temsilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurul üyeliğine, 1969 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu'na seçildi.

1969'dan 1975 yılına kadar 6 yıl süre ile TOBB Başkanlık Divanı'nda Başkan ve Başkan Vekilliği görevini ifa eden Bodur, iki dönem Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurul Başkanlığını yaptı.  İbrahim Bodur, 1976 yılında İSO Meclis Başkanlığı'na seçildi. 1976 yılından 1992 yılına kadar aralıksız 16 yıl, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı olarak, en uzun süreli görev yapan isim oldu.
 
 
BİR ÇOK VAKFIN KURUCUSU OLDU
65 yılı aşan meslek hayatı boyunca, sosyal ve kültürel alanlarda da faaliyet göstererek İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Türk Kalp Vakfı ve TEMA gibi önemli vakıfların kurulmasına hizmet etmiş, kendi kurduğu Kale Seramik vakfı ile de eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda önemli yardımlar ve yatırımlar yaptı. Bodur, ilköğretim okulları, Anadolu liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, çıraklık eğitim merkezi, öğrenci yurtları yaptırarak pek çok eğitim kurumunu ülkemize kazandırmış, onbinlerce öğrenciye burslar vermiş ve binlerce işsize meslek edindirdi.
 
SANAYİ İHRACATINA 1962'DE BAŞLADI
Teşebbüs ve sermayenin belli büyük şehirler dışında milli kaynaklara ve iş gücüne yakın bölgelerde kurulmasına 1950'li yıllardan itibaren öncülük eden İbrahim Bodur, 1962 yılında sanayi ürünleri ihracatına başlayarak, Türk sanayiinin ve ürünlerinin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tanıtılmasını sağladı.
 
Bodur, 1985 yılında Çekoslovakya Devlet Nişanı, yine 1985'te "Cavaliere del Lavoro" İtalyan Devlet Nişanı, 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyasına ve 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü.
 
2007 yılında İtalya Seramik Derneği tarafından seramik sektörüne katkılarından dolayı Uluslararası Aldo Villa ödülüne layık görüldü.
 Ülkemize, inançlı ve mütevazı kişiliği, milli ve manevi değerlere bağlılığı ile her alanda önemli hizmetleri ve katkıları olan İbrahim Bodur'a, 1994'te Karadeniz Teknik Üniversitesi, 1997'de Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanları verildi.
 
Musiki ve Edebiyata meraklı olan İbrahim Bodur'un yazdığı şiirler, Türkiye'nin önde gelen bestecileri tarafından bestelenerek Yıllarca ve Miras adlı CD albümlerde yayınlandı.  


Son Güncelleme: 25.05.2016 20:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SEVDA ÖREN 2016-06-03 01:19:12

ALLAH rahmet ve merhamet etsin İNŞALLAH