Laiklik Teklifine Tepki Yağıyor

Yeni Anayasa’dan laiklik ilkesinin kaldırılması önerisine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başbakan Davutoğlu'na kadar toplumun tüm kesimlerinden tepki yağıyor. İş dünyasında da hem TÜSİAD hem de KAGİDER’den Kahraman'ın sözlerine tepki geldi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
27 Nisan 2016 Çarşamba 15:11
Laiklik Teklifine Tepki Yağıyor

KENDİ ŞAHSİ DÜŞÜNCESİ
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni Anayasa’da laiklik tarifinin olmaması gerektiği yönündeki sözleri hem siyaset hem de iş dünyasında tepkiye neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan  "Meclis Başkanımız kendi düşüncelerini ortaya koydu. Şahsımın düşüncesi baştan beri belli. Kurucusu olduğum partide de bu açıkça belli. Devlet bütün inanç gruplarına eşit mesafededir, laiklik budur. Kara Avrupası ve Anglo-Sakson laikli modellerini inceleyip, partimizin laiklik anlayışında uyguladık. Türkiye'deki bu müzakere ülkemizin gündemini başka yerlere çekmeyi amaçlıyor." dedi.


LAİKLİK YENİ ANAYASADA YER ALACAK
"AK Parti gerek parti tüzüğünde gerek parti programında gerekse de bugüne kadar hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu anayasa taslaklarında, diğer niteliklerin yanı sıra laiklik ilkesine de yer vermiştir” hatırlatmasında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu şunları söyledi;”Bu çerçevede hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz"


KAYGI VERİCİ, KABUL EDİLEMEZ
TÜSİAD Yönetim Kurulu da  TBMM Başkanı’nın laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılması önerisi ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel değerlerinden laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılmasına yönelik TBMM Başkanı’nın açıklamasından büyük bir üzüntü ve rahatsızlık duyduk. Laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılması önerisini kaygı verici ve kabul edilemez buluyoruz. Laiklik başta olmak üzere akıl, bilim, hukuk ve özgürlük üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz."


LAİKLİK TARTIŞMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ
KAGİDER’den yapılan yazılı açıklama da Kahraman’ın laiklik ilkesinin kaldırılmasıyla ilgili sözlerine şöyle tepki gösterildi; Son günlerde gündeme oturan laiklik tartışması son derece üzüntü verici ve yersizdir. Açılmak istendiği anlaşılan dindar anayasa tartışması ile insanların dindar olup olmama özgürlüğü sorgulanır hale getirilmemelidir.”
LAİKLİK DİNİ ÖZGÜRLÜKLERİN TEMİNATI
“Laiklik din ve devlet islerinin birbirinden ayrı tutulmasıdır. Laiklik çok farklı dini ve etnik renkleri içinde barındıran toplumumuzu bir arada tutan vazgeçilmez Cumhuriyet değeridir. Bu şekli ile hazırlanacak yeni anayasanın da değişmez ilkelerinden biri olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dini özgürlüklerinin teminatı olmaya devam etmelidir.”


LAİKLİK ANAYASAMIZIN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR
“Yeni anayasanın, katılımcı ve kapsayıcı bir yaklaşımı esas alarak Cumhuriyet’in temel değerleri üzerine inşa edilmesi gerekmektedir. Laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin yapıtaşlarından biri olarak anayasamızın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu savunuyoruz.” 

Son Güncelleme: 27.04.2016 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.