Nur Ger;”Çocuk Kararı Bireylerin Özgür Kararıdır”

TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger kadının iş dünyasındaki yerine ilişkin açıklamada bulundu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Haziran 2016 Çarşamba 15:20
Nur Ger;”Çocuk Kararı Bireylerin Özgür Kararıdır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın örgütlerinin tepkisini çeken “Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır” şeklindeki sözleriyle ilgili bir açıklama da TÜSİAD’dan geldi.
Tek Kanatla Uçamayız
TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger kadının iş dünyasındaki yerine ilişkin yaptığı yazılı açıklama önce dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların iş hayatına ve ekonomiye katılımlarının toplumsal refaha katkısı bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını hatırlatarak şöyle konuştu; “McKinsey’in bir raporuna göre, kadınların ve erkeklerin çalışma hayatına "eşit" katılımı sağlandığı takdirde bu durumun 2025 yılında dünyanın gayri safi milli hasılasına %26 oranında, yani 28 trilyon dolar katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir. Bu yüzden dünya genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama konusunda farkındalık ve aksiyonlar giderek artıyor. Yoksulluğun azalması, nesillerin daha sağlıklı yetişmesi, milli gelir artışı ve büyüme için biz de "Tek kanatla uçamayız" diyoruz.”
11 Milyon Kadın Çocuk Bakımı Nedeniyle İşgücüne Katılamıyor
Türkiye’de kadının iş gücüne katılımıyla ilgili verileri de paylaşan Nur Ger “Ülkemizde kadınların işgücüne katılım oranı çok düşük, sadece yüzde 35. 11 milyon kadın ev işleri ve çocuk bakımı nedeniyle işgücü piyasasına katılamıyor. Çalışan kadınların ise yüzde 14'ü çocuk sahibi olduktan sonra çalışma yaşamından kopuyor. Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu'na göre dünyada 145 ülke içerisinde 130. sıradayız.”diye konuştu.
 
Aileler “Çocuk Mu, Kariyer Mi” İkileminde Bırakılmamalı

Ailelerin çocuk mu kariyer mi ikileminde bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Ger sözlerini şöyle sürdürdü;”Toplumsal cinsiyet eşitliğini temel değeri olarak benimseyen ülkelerde sorunun çözümü için iki anahtar var: "Kurumsal çocuk bakım ve okul öncesi eğitim hizmetleri" ve "güvenceli esnek çalışma imkânları". Çocuk kararı, doğal olarak bireylerin özgür kararıdır.  Bu noktada yapılması gereken, kadınlarımız ve erkeklerimiz için iş ve aile dengesini koruyarak çocuk sahibi olma kararını gönül rahatlığıyla almalarını sağlamaktır.Ülkemiz insanının ihtiyacı bu politikaların teşvik edilerek, kadın dostu çalışma ikliminin oluşturulması ve ailelerin "çocuk mu, kariyer mi" ikileminde bırakılmamasıdır.” 

EŞİTLİK SADECE KADINLARIN DEĞİL TOPLUMUN MESELESİ

Erkekler neden sizin derneğinize katılmalı, onlara bir çağrıda bulunur musunuz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği meselesi sadece kadınların meselesi değil. Toplumun her kesiminden insanı ilgilendiren bir konu. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin yasa koyucuların ağırlıklı erkekler olmasından dolayı değişimin erkeklerden başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Tam eşitliğe inanan, hayatın her alanında erkeklere tanınan fırsatların tamamının kadınlara da tanınmasını isteyen erkekleri derneğimize bekliyoruz.

YANINDAYIZ Derneği, İlçelerin Cinsiyet Eşitsizliğinin Röntgenini Çekti

YANINDAYIZ Derneği'nin Kanada Büyükelçiliği ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile hazırladığı 'Türkiye’nin ilk İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeks’i çarpıcı sonuçlar içeriyor. “Politik katılım ve karar alma”, “Eğitim”, “Ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim” ile”Sağlık ve spor” olmak üzere dört ana kategoride, 27 alt göstergeye göre hazırlanan endeksin zirvesinde İzmir’in Karşıyaka ilçesi yer aldı. Endekste en düşük puan ise Şanlıurfa Akçakale’de kaydedildi.

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

NUR GER İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Türkiye’de bir ilk: Erkekler toplumsal cinsiyet eşitliği için 'Yanındayız' derneğini kurdu

Başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger’in yaptığı YANINDAYIZ Derneği’nin kurucu üyeleri arasında pek çok ünlü erkek iş insanı, sanatçı, gazeteci, hukukçu ve ekonomist bulunuyor. YANINDAYIZ Derneği, evrensel insan hakları anlayışıyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratmayı hedefliyor.

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

banner274

YANINDAYIZ Derneği; KadınErkekEşittirNokta!

Türkiye'de sanat ve iş dünyasından 40 erkeğin, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek için kurduğu ‘YANINDAYIZ Derneği'nin, 24 Ekim 2019 tarihinde düzenleyeceği “KadınErkekEşittirNokta” konferansında, cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekilecek. HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Son Güncelleme: 03.03.2021 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.