Özgür Demirtaş açıkladı; Dolar neden artıyor?

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Özgür Demirtaş, doların neden arttığını herkesin anlayabileceği şekilde anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
12 Ocak 2017 Perşembe 09:28

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Özgür Demirtaş, ateşi bir türlü düşmeyen Amerikan Doları'ndaki artışın nedenlerini Twitter hesabından anlattı. Doların önünün kesilebilmesi için Merkez Bankası'nın acilen müdahalede bulunması gerektiğini belirten Prof.Demirtaş ;" Tek çare piyasaya faizi sert arttırabilirim tehdidi yapmak ve bunda inandırıcı olmak. Gerekiyorsa da yapmak. Merkez Bankası, 24 Ocak toplantısına kadar beklememeli. Durum çok acil. Beklediği her dakika çok daha büyük faiz artışı olarak geri döner. Merkez bankasının faiz silahını kullanmasına karşı demeç veren kişiler Türkiye'ye büyük zarar veriyor. Bu zarardan dönülmeyen her gün, çok daha büyük bir faiz artışı olarak bize geri dönecektir. Merkez Bankası harekete geçmeli. Beklediği her gün piyasa test eder. Çok önceden yapılması gereken yapılmalı. Yoksa birçok şirket zora girer. Duruma müdahale edilmemesi durumunda Dolar'da çok daha kötü seviyeler gerçek olur. Aklın yolundan gitmemiz lazım. Ekonomideki çok seslilik bitmeli. Merkez Bankası ve faiz ile ilgiliyorum yapılmamalı.Acilen sert faiz silahı kullanılmalı.Bunca uyarıya rağmen: İnatla ideolojik faiz yorumları yapılması bugünlere getirdi bizleri.Ağır çekim trafik kazası yaşıyoruz. Merkez Bankası sessiz kaldığı her günün bedelini daha ağır öder. Merkez Bankası sessiz kaldıkça, piyasalar üstüne gelecektir. Merkez Bankası:durumu izlemeye devam ederse, durumu izlemeye zorlanırsa, Dolar'da çok daha feci şeyler olur. Aklımızı başımıza almak ŞART."dedi.

Prof.Özgür Demirtaş, doların neden arttığını ise şöyle açıkladı. 

Maalesef Dolar büyük bir zıplama gerçekleştirdi, rekor üstüne rekor kırdı. Çoğu kişi zor durumda kaldı. Önce durum tespiti yapmak gerek. Çünkü sorunumuz durumun yanlış tespitiyle başlıyor. Problemin ne olduğunu objektif değerlendirmeliyiz.

ŞİRKETLERİN BORCU 210 MİLYAR DOLAR

 Türkiye'de Finans dışı şirketlerin 210 Milyar $ açığı var.

KREDİLER DOLARLA ALINIYOR

Ek olarak Bankalarımız verdikleri kredileri Dolar ve Euro ile dışarıdan alıyor.

HAM MADDEYİ DIŞARIDAN ALIYORUZ

Ek olarak bizim Türk-Malı dediğimiz ürünleri bile üretirken ham maddeyi dışarıdan alıyoruz.Yani ihraç ederken bile ithal etmek zorundayız

ÜLKEMİZİN DOLARA İHTİYACI VAR

 O yüzden NET ve AÇIK şekilde ( ve maalesef) ülkemizin Dolara ihtiyacı var. Dolar bizi ilgilendirmez demek tam anlamı ile hayalperestlik. Türkiye'nin cari açık veren daha bir çok başka ülke gibi Dolara ihtiyacı var. Buna ters cümle söyleyen ekonomi bilimini bilmiyordur.

FAİZ İNDİRİMİ NEDENE DEĞİL SONUÇTUR

Bir başka konu Faiz. Faiz neden değil Sonuçtur. Bir ülkenin yüzde kaç faizden borç bulabildiği ile bir kişi veya şirketin yüzde kaç faizden borç bulabildiği aynı şeye bağlıdır. O kişi veya o şirketin RİSKİNE. Faizi indirmenin yegane yolu ülke Riskini indirmektir.

 Yoksa faiz elbette emirle inmez. Tam aksine fırlar. Daha basit düşünün eğer faiz emirle inse tüm şirketler ve ülkeler kendilerine borç verenlere bir emir verirlerdi ve olay çözülürdü.Yoksa Brezilya,Yunanistan naifmi de emir vermiyor gibi basit bir soru bile faiz nedendir argümanını yerle bir eder.

İNMEYEN ENFLASYON

Bir başka konu enflasyon. Türkiye'nin en büyük problemi katılaşmış ve inmeyen enflasyondur.  Artan Dolar Enflasyonu da zıplatacaktır. Bu konulara bir bakalım sonra düşünürüz demek,Çıkan yangın kendi kendine söner diye beklemektir. Yüksek faiz elbette Reel sektör için kötüdür. Kim ister yüksek faizi? Elbette kimse istemez. Ama faiz bir sonuçtur. Örneğin kimse hasta olmayı istemez. Ama yanlış beslenirseniz hasta olursunuz. Yanlış besin Neden, Hasta olmak sonuçtur. Hasta olduğunuz için yanlış beslenmezsiniz. Yanlış beslendiğiniz için hasta olursunuz. Yine örneğin: Tembel öğrenci olduğunuz için düşük not alırsınız. Düşük not aldığınız için tembel değilsinizdir. Faiz de not gibidir. Yüksek faiz elbette bir yüktür, Yüksek Dolar elbette bir yüktür ama bunları düşürmenin yolu Türkiye'nin riskini indirmektir. Dolar değerleniyorsa Türkiye'deki miktarı az demektir. Bunu çoğaltmak için Dolar çekmek gerekir. Dolar ise kara kaşa kara göze gelmez. Diyelim ki siz bir Tayvanlı yatırımcısınız. Elinizde $ var. Sıfıra yakın reel faiz veren Türkiyeye neden giresiniz? Maalesef Girmezsiniz

PEKİ NE YAPMALI?

Peki ne yapmak gerekiyor? Uzun ve kısa vadeli olarak ikiye ayrılabilir çözüm. Bana uzun vadeli çözüm önerdiğim zaman kızıyorlar. Bu tipik bir Türk halkı sabırsızlığı. Bir günde başarılı, bir günde zengin, bir günde güçlü olmak istiyoruz. Söyleyeyim:Yok öyle bir şey,Türkiye Acilen eğitim reformuna girişmeli (çok geç kalıyoruz) Kurumların bağımsızlığı olmazsa olmaz. Yoksa elektrikleri kapatıp çıkın! Bunların asıl sonuçları uzun vade de gelse bile kısa vade de bunlara girişmeniz bile bize döviz getirenlere güven olacaktır.Döviz deki feci fırlamanın kısa vade de durdurulmasının yolu ise Merkez Bankasının TAM (mış gibi değil TAM) bağımsız olmasıdır. Merkez Bankası piyasa oyuncularını faiz artırabilirim hem de istediğim kadar diye tehdit edemediği sürece hiç bir etkisi olmayacaktır. Eğer Merkez bankası tam bağımsız hareket edip kredibilitesini sağlarsa o zaman bir faiz artışı ile dolar-TL nin göçebileceğini düşünen yatırımcı Dolara elini süremeyecektir. Ama konuya komplo teorileri ile yaklaşıldığı sürece, faiz nedendir denip suni olarak düşük tutulduğu yani piyasaya Merkez Bankası faiz arttıramaz mesajı verildiği sürece TL çok zor durumda kalacaktır. Kısa vade de Merkez Bankasından gelecek Sert, Ani ve beklenti üstü faiz kararı Doları durdurur. Ama o zamanda büyümemiz durur diyenler olacaktır. Unutmayın faiz sonuçtur. Öğrencinin morali bozulmasın diye düşük not almamış gibi yapmak, sınavın kazanılmadığı gerçeğini ) değiştirmeyecektir. Evet faiz artacaktır ama sonra devreye girecek REFORM hareketi ile Türkiye faizleri tekrar (bu sefer daha kalıcı bir şekilde indirebilir. O yüzden toparlayacak olursam:

 Kısa vadede Merkez Bankası bağımsızlığı, Sert ve Beklenti üstü faiz kararı, azalan toplumsal kutuplaşma, artan kucaklaşma,Uzun vade de ise Eğitim Reformları (en Radikalinden) Kurumlarımızın bağımsızlaşması, artan Arge bütçeleri, özgürleşen bireyler..Türkiye'yi ve içinde yaşayan bizleri rahat ettirecektir.  

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

banner274

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Son Güncelleme: 27.10.2021 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.