Şimşek;”OHAL’in tek hedefi ihanet şebekesi, piyasaya sınırlama gelmeyecek”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesi ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye kararlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. OHAL’in tek hedefinin ihanet şebekesi olduğunu ifade eden Şimşek, bu durumdan ihanet çetesiyle ilişkili olanlar hariç piyasalara yönelik hiçbir sınırlama gelmeyeceğini söyledi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Temmuz 2016 Perşembe 10:35
Şimşek;”OHAL’in tek hedefi ihanet şebekesi, piyasaya sınırlama gelmeyecek”
banner236

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, NTV televizyonundaki özel yayında yaptığı çarpıcı açıklamalar şöyle;
“Başarılı olsaydılar iç savaş sözkonusuydu”
Ülkemizde olağanüstü birkaç gün yaşandı. Cumhurbaşkanımız, milletimiz, medya,  top yekün bu ülke milli iradenin sekteye uğratılmasına karşı durdu ve başarılı olamadılar. Başarılı olsaydılar kaos, iç savaş söz konusuydu.

800’DEN FAZLA YATIRIMCI VE GRUPLA GÖRÜŞTÜK

Piyasaların bundan en az etkilenmesi için Cumaırtesi akşamından itibaren işimin başındaydıyım.  Pazar günü bir gün içinde 800’den fazla telekonferanslar yaptık ve olup bitenleri,
bundan sonraki yol haritasını anlattık. Tüm bu çabalar sonucunda pazartesi piyasalar açılabildi.
Bu anormal bir şey. Brükselde Atatürk havalimanındakinin daha büyük terör saldırısı oldu havalimanı aylarca normale dönemedi. Türkiye’deyse havalimanı açık ve bayramda rekor düzeydeydi.
 
TEK AMAÇ PARALEL İHANET ŞEBEKESİNİN TEMİZLENMESİ

Çok açık ve net ifade etmek istiyorum;  OHAL’in tek amacı var o da Paralel ihanet şebekesininin devletin tüm kurumlarından köklü bir şekilde temizlenmesi. Yani uzun vadeli risklerin minimize edilmesiyle ilgili bir süreçtir.
Şimşek, neden OHAL’e ihtiyaç var sorusunu şöyle yanıtladı; “Bir tek sebep var, OHAL size kanun hükümünde kararnamemeyle
bu temizliği etkin ve hızlı şekilde yapma imkanı tanıyor.
Hedef açık ve net, normal vatandaşlarımızı müsterih olsunlar.
Siz medya mensubu olarak işe geldiniz, bir farklı bir olağanüstü durum söz konusu mu? Aynen böyle devam edecek.
Normal vatandaşlar, iş alemi, ticaret, yatırım, tüketim, finansal piyasaların işlemesi açısından farklı bir planlama yok.
OHAL evet çok farklı unsurları içeriyor ama şu an karşı karşıya olduğumuz tek olağanüstü hal var bu yapı 40-50 yıldır devletin birçok birimine musallat olmuş.  Bunun için bir yasal alt yapısı gerekiyor. Biz orantılı ölçülü bir çerçevede OHAL’in verdiği yetkileri kullanacağız. Bu kullanımda tek hedef bu ihanet şebekesidir.

GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLENLERE ADİL DAVRANILACAK

Şimşek, kanun hükmünde kararanamelerden biri bunların yargı yoluyla geri dönüşünü engelleye yönelik olabilir mi sorusuna ise “Alanım değil ama onları da içerebilir. Hukuk devletiyiz görevinden el çektirilen memurlara da adil davranılacaktır, hukuki süreçler işleyecektir. Darbecilerden biri ifadesinde
şu tarihte askeri liseye önceden sınav soruları verilerek girdim dedi. Daha neler neler, yıllardır bu ülkenin hakkı hukukuna bu örgüt hakikaten tecavüz etmiş, soruları vermiş, okullar, kurslar, evler vasıtasıyla. Bu ciddi bir husus. Cumhurbaşakanımız yıllardır bu tehditten bahsetti. Pek çoğumuz çok mu abartılıyor diye düşünmedik değil. Gelinen noktada haklı olduğu görüldü. Bu kadar büyük bir tehditi uzun bir süre ortaya koydu, siyasi hesaplarla veya başka hesaplarla bu çağrılar zaman zaman dikkate alınmadı. Bugün gelinen noktada resim çok açık net, OHAL  süreli olacak, biz adaletten vaz geçmeyeceğz. Bu paralel inahet şebekisirir devletin içinde kalmaya devam etmesi demokrasinin en büyük riskidir.”

NORMAL VATANDAŞLARA SINIRLAMA GETİRMEYECEĞİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘3 Aylık süreçte ekonomik faaliyette kısıtlama olacak mı?’ sorusunu ise şöyle yanıtladı;
“Paralel ihanet çetesiyle ilişkili olanlar hariç olmak üzere normal vatandaşlarımıza hiçbir sınırlama getirmeyeceğiz, yasa yetki veriyor o yetki kullanılmayacak. Tekrar ediyorum ihanet çetesinin içinde olanlar hariç.
Bunu da ekenomik özgürlüklerin yaşanabilmesi için yapmak durumundayız.  
Dün vatandaşlarımız iş alemimiz işini nasıl yapıyorsa bugün devam edecekler. Ekonomik özgürlükler anlamında, piyasaların işleyişi yatırımlar anlamında maksimum hassasiyeti göstereceğiz.

TÜRKİYE DIŞ BORCUNU ÇEVİRMEDE SIKINTI YAŞAMAYACAK

Peki bu süreç dış borç çevirmesi konusunda risk yarattı mı? Merak edilen bu soruyu Mehmet Şimşek şöyle yanıtladı; “Türkiye yakın tarihte çok büyük sıkıntılara rağmen dış borcunu rahat çevirmiş bir ülkedir. Küresel finans krizi, Arap baharı, terör tehditiyle yaşayan bir ülkeyiz. Tüm bu sıkıntılara rağmen çevirmiştir. Türkiye 170 milyar dolarlık bir dış borç söz konusu. Bunun önemli bir kısmı bize mal satıyor, borçla alıyorsunuz. İkincisi bankaların çok uzun süreli ilişkilerinin olduğu finans kurumları var bunlar birden bire vaz mı geçecekler?
Derecelendirme kuruluşları kararları nedeniyle maliyetler bir miktar artabilir, bizim firmalar eskisi kadar roolover etmeyebilirler.
Hane halkının çok ciddi döviz fazlası var. Yurtdışından alınan bazı kredilerin firmaların yurtdışı vaarlıklarıyla ilişkisi vardır. Ben Türkiye’nin dış borç çevirmesinde bu sıkıntılı dönemde de sıkıntı yaşamayacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye’nin temelleri sağlam, çünkü politika değiştirmeyeceğiz.
 
MOODY’S İLE GÖRÜŞTÜK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Moody’s ile ilgili olarak ise neler yaşandığını şöyle anlattı; “Cumartesi akşamı Bana  dediler ki Moodys kredi komitesini toplayacak. Hemen Moody’s ile temasa geçelim, kendilerinin sorularını cevaplandıralım dedim. Pazar günü havalimanından geri döndüm. Dedim ki demokrasi güçlenecek, reform yapma imkanı, toplumsal uzlaşı söz konusu. Toplum CHP, MHP, HDP hep birlikt demokrasiyi savunduk. Bu Türkiye’ye güç kazandırdı. Siyasi gerilim yok.
 
S&P KARARI ACELECİ VE YANLIŞTIR

Moody’s ne yaptı? Önce bilgi verdi komiteyi topluyorum dedi biz anlatmak istiyoruz dedik ve hayhay dediler gözden geçireceğiz dediler.
S&P ise bizim haberimiz olmadan, insan bir arar sizinle istişare etmek isteriz siz görüşmek ister misiniz diye. Gece yarısı da olsa hiç tereddüt yok. Onlarla bizden önce toplanmış kararlarını vermişler. Bu aceleci karardır değerlendirmeleriniz yanlıştır toplumsal gerilim artmayacak tam aksini düşünüyoruz. Bu karar gözden geçirilebilecekse oturup konuşalım dedik, yok dediler.
Bu karar diğer kuruluşlar üzerinde bir baskı aracı.
 
BÜTÇEDE SORUN YOK, SPEKÜLASYONLARA İNANMAYIN, BİZİ ARAYIN 
Tedirginliği anladığını belirten Şimşek ekonominin durumuyla ilgili şöyle konuştu:"Büyüme var, cari açık azalıyor, bütçede sorun yok. Bir çok gleişmekte olan ülkeye oranla ekonominisinni geleceği daha parlaktır.
Darbe teşebbüsüsü önemli bir riski, analizleriği tedirginliği anlıyorum. Doğru kararları vermek üzere diyalog. En güçlü tarafımız diyaloğa açık olmaktır. Biz piyasa kurallarının dışına çıkmayacağız. Spekülasyonlara inanmasınlar. Kaygı varsa bizi arasınlar biz görüşürüz. Pisaya dünyanın en iyi uygulamalarını baz alarak işlemeye devam edecek." 


MUHALEFETTEN DESTEK BEKLİYORUZ 
 
Muhalefetten destek isteyen Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü;" Yatırım iklimini daha da iyileştireceğiz, reformları hızlandıracağız, muhalefetten destek istiyorum. Patent kanunun siyasi boyutu yok, daha çok yatırım gelsin, gelin bu konuda yardımcı olun. Gelir vergisi reformu kayıtdışıyla mücadelede elimizi güçlendirecek. Bize konuda yardımcı olun. Zor dönemden geçiyoruz nasıl ki darbeye karşı dik durulduysa ekonomiye karşı darbeye de dayanışma sergilenmeli. Çünkü reformalr hazır, bunları birlikte yapmak istiyoruz. Mecliste önümüzü açsalar inanıyorumki vatandaşımız muhalefetin bu tavrını çok takdir edecektir.
Varsa katkılarını onları da almaya hazırız, varsa yeniden birlikte çalışmaya hazırız."
 
Son Güncelleme: 21.07.2016 10:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.