SPL, lisanslama sınavlarında dijital dönüşümü tamamladı

Sermaye piyasası lisanslama sınavlarına ilişkin olarak; Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL) tarafından bu sene Nisan ayında ilk aşaması başlatılan dijital sınav dönüşümü, son aşamanın Kasım ayında devreye alınmasıyla tamamlandı. Elektronik Lisanslama Sınavları (e-LS) ile birlikte; adayların kendilerine en uygun zamanda ve sınav konusu bazında sınava girmelerine olanak tanınıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
28 Aralık 2017 Perşembe 14:55
SPL, lisanslama sınavlarında dijital dönüşümü tamamladı

Finansal piyasalardaki küresel gelişmeler sonucunda ihtiyaç duyulan donanımlı ve yetişmiş insan kaynağının daha verimli ve nitelikli şekilde finans sektörüne kazandırılması için çalışan SPL; teknoloji odaklı, hızlı, esnek ve sektörün gelişen ihtiyaçlarını karşılayan faaliyetlere öncelik veriyor. 2017 yılına kadar sadece kâğıt ortamında yürütülmekte olan lisanslama sınavlarının, elektronik ortamda da gerçekleştirilmesini sağlayan şirket, Elektronik Lisanslama Sınavları (e-LS) projesinin ilk aşamasını Nisan 2017de hayata geçirdi. 7 ay içinde dijital dönüşümü aşamalar halinde tamamlayan SPL, geçtiğimiz Kasım ayı itibarıyla sermaye piyasası lisanslama sınav konularının tamamını elektronik ortama taşıdı.

Elektronik Lisanslama Sınavları (e-LS)

Artık, aşağıda belirtilen sermaye piyasası lisanslama sınav konularının tamamı için, e-LS başvuruları SPL Başvuru Sistemi (SBS) üzerinden alınıyor ve SPL Sınav Merkezinde bulunan bilgisayarlı sınav salonunda haftada 5 gün e-LS yapılıyor.

1001 - Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları,

1002 - Geniş Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları,

1003 - Sermaye Piyasası Araçları 1,

1004 - Sermaye Piyasası Araçları 2,

1005 - Yatırım Kuruluşları,

1006 - Finansal Piyasalar,

1007 - Finansal Yönetim ve Mali Analiz,

1008 - Genel Ekonomi,

1009 - Temel Finans Matematiği ve Değerleme Yöntemleri,

1010 - Ticaret Hukuku,

1011 - Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi,

1012 - Takas Saklama ve Operasyon İşlemleri,

1013 - Kurumlarda ve Sermaye Piyasasında Vergilendirme,

1014 - Gayrimenkul Değerleme Esasları,

1015 - İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi,

1016 - Muhasebe ve Finansal Raporlama,

1017 - Kredi Derecelendirmesi,

1018 - Kurumsal Yönetim,

1019 - Gayrimenkul Mevzuatı.

Kâğıt ortamında yürütülmekte olan sınavlarda olduğu gibi e-LSde de her bir sınav konusunda; cevaplandırılması gereken soru sayısı 25, sınav süresi ise 45 dakika ile sınırlı tutuluyor. Adaylar, sınav tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle birlikte SPL Başvuru Sistemine giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebiliyor.

SPL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Tuba ERTUGAY YILDIZ’ın verdiği bilgiye göre kâğıt ortamında gerçekleştirilen lisanslama sınavlarının, yılın ilk ve ikinci yarısı olmak üzere yılda 2 kere düzenlenmesine de devam ediliyor.

e-LS sistemi ile birlikte gelen yenilikler

“Daha esnek ve sonuçların hızla alınabildiği bir sistem olarak kurgulanmış olan e-LS, sermaye piyasası kurumlarının ve halka açık ortaklıkların lisanslı personel ihtiyacını karşılamada önemli bir adım olarak görülüyor.” şeklinde konuşan Yıldız, e-LS ile birlikte; gelen yenilikleri şöyle özetliyor: Sınavlara girebilmek için 6 ay beklenilmesine gerek kalmıyor. Adaylar tüm mobil cihazlar ve bilgisayarlar üzerinden diledikleri zaman sınav başvurunda bulunabiliyor ve başvuru ekranında bulunan takvim üzerinden seçtikleri gün ve saatte SPL Sınav Merkezinde sınava iştirak edebiliyor. Bir lisansa ait sınav konularına aynı gün girmek yerine 45’er dakikalık her bir sınav konusuna istenilen günlerde ayrı ayrı girilebiliyor. Sınav katılımcılarının, ilgili sınav konularına kendi belirledikleri tarihlerde parça parça girebilmeleri nedeniyle sınavlara da daha iyi hazırlanabildiklerini ve dolayısıyla sınav başarı ortalamalarının da arttığını gözlemliyoruz. Ayrıca; yeni yapı ile birlikte sınav sonuçları, kâğıt ortamındaki sınavlar ile karşılaştırıldığında çok daha kısa süre içerisinde öğreniliyor.”

Teknolojiye yatırım devam edecek

Tüm kurum ve kuruluşlarda dijital dönüşümün konuşulduğu bu dönemde SPL olarak teknoloji odaklı yatırımlara ve çalışmalara ağırlık vermeye devam edeceklerini belirten SPL Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Tuba ERTUGAY YILDIZ, ilerleyen dönemlerde de finansal piyasalara ve bu piyasadaki insan kaynağına değer katacak çözüm ve uygulamaların geliştirilmesi amaçlı çalışmaların yürütüleceğini belirtiyor.

Lisanslama sınavlarının amacı

Lisanslama sınavları ile amaç; sermaye piyasalarında çalışan insan kaynağının niteliğinin artırılması, dolayısıyla yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi ve kaliteli hizmet verilmesinin sağlanması şeklinde görüş bildiren Yıldız sözlerine şöyle devam ediyor:

“Sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek amacıyla lisanslama sınavları yapılmakta ve söz konusu sınavlarda başarılı olan adaylara, almaya hak kazandıkları lisans belgeleri verilmektedir. Ayrıca; lisans belgesini almaya hak kazanan kişilerin, 3 yılda bir ilgili lisansların yenileme eğitimlerini web ortamında alması sağlanarak bilgi ve yeterliliklerinin tazelenerek sürdürülmesi sağlanmış olmaktadır.

Sermaye Piyasası Kurulunun Lisanslama Tebliği çerçevesinde; halka açık ortaklıklarda, bankalarda, aracı kurumlarda, portföy yönetim şirketlerinde, yatırım ortaklıklarında, değerleme ve derecelendirme şirketlerinde ve diğer sermaye piyasası kurumlarında çalışanlardan belirli unvan veya niteliklere sahip olanlar, Tebliğ’de düzenlenen 8 adet lisanstan (Düzey 1 Lisansı, Düzey 2 Lisansı, Düzey 3 Lisansı, Türev Araçlar Lisansı, Gayrimenkul Değerleme Lisansı, Kredi Derecelendirme Lisansı, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı) bir veya birkaçına sahip olmak zorundadır. Tebliğ’de belirtilen unvan veya görevlerde çalışanların veya çalışacakların söz konusu unvan ve görevlerin gerektirdiği lisansların sınavlarına katılmaları, sınavlardan başarılı olmaları, lisans alma şartlarını sağlamaları ve 3 yılda bir ilgili lisans yenileme eğitimlerini almaları gerekmektedir.”

TUBA ERTUGAY YILDIZ KİMDİR?

Tuba Ertugay Yıldız, SPL Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü'dür.

2002 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nda Uzman Yardımcısı olarak görevine başlayan Yıldız, 2005 yılında Uzman, 2011 yılında Başuzman unvanını almıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nda sırasıyla Denetleme Dairesi ve Ortaklıklar Finansmanı Dairesi’nde 12 yılı aşkın süre çalıştıktan sonra 2015 yılında Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başlamış olup halen Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlerine devam etmektedir.

2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünü bitiren Yıldız, yüksek lisansını 2009 yılında Koç Üniversitesi Executive MBA bölümünde tamamlamıştır.

SPL Hakkında

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda çalışan veya çalışacakların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini tespit etmek amacıyla lisanslama sınavları yapmak, mesleki yeterliliklerini gösterir lisans vermek, lisans sahibi kişilerin sicilini tutmak ve lisanslarla ilgili eğitim programları düzenlemekle yetkilendirilmiş olup 2011 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Lisanslama, sınav ve sicil faaliyetleri yanında SPL; lisans sahibi kişiler için zorunlu olan ve web tabanlı sunulan yenileme eğitimleri, sermaye piyasalarında aktif görevde bulunan veya bu alanlara ilgi duyan kişilere yönelik olarak sınıf tabanlı sunulan mesleki gelişim eğitimleri, Borsaya kote şirketler açısından alınması zorunlu olan ve yine web tabanlı olarak Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ile ortak sunulan Elektronik Genel Kurul Sistemi Eğitimleri ile yine sınıf tabanlı sunulan Gayrimenkul / Konut Değerleme Lisansı sahiplerine yönelik Değerleme Uzmanlığı Mesleki Uygulamalı Eğitim Programları düzenlemektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.