Ünlü gece kulübü Reina'ya silahlı saldırı düzenlendi 39 kişi hayatını kaybetti

Ortaköy'deki ünlü gece kulubü Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıda 39 kişinin hayatını kaybettiği, 65 kişinin yaralandığı bildirildi. Polis teröristin izini sürüyor. Ortaköy Reina saldırısını yapan teröristin bu kez resmi değil videosu ortaya çıktı. Saldırganın kimliği de tespit edildi. Ayrıntılar haberimizde... SON DAKİKA: Ortaköy Reina katliamını yapan terörist İstanbul'da yakalandı

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Ocak 2017 Pazar 03:17
Ünlü gece kulübü Reina'ya silahlı saldırı düzenlendi 39 kişi hayatını kaybetti

NOEL BABA KIYAFETLİ 3 KİŞİ REINA'YA SALDIRDI

İstanbul Ortaköy'de bulunan iş dünyasından spor camiasına kadar pek çok ünlünün müdavi olduğu Reina gece saat 01.30 sıralarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Görgü tanıklarının ifadesine göre Noel Baba kostümü giymiş 1 kişi Reina'nın kapısını önünde güvenliği sağlayan polislere ateş açtı.

banner274

POLİS BURAK YILDIZ ŞEHİT OLDU

Teröristlerin saldırısına uğrayan Burak Yıldız isimli polis şehit düştü. Şehit olan polis memuru Burak Yıldız, 1995 doğumluydu. Henüz 1 yıllık polis olan Burak Yıldız'ın cenazesi Adli Tıp morguna kaldırılırken  21 yaşındaki şehit polis Burak Yıldız'ın memleketi Mersin'deki ailesine görevliler acı haberi bildirdi. .

REINA SALDIRIYI YAPAN NERDE?

Reina terör saldırısını yapan terörist, doğrudan içeri girerek yılbaşı kutlaması yapanların üzerine ateş açtı. Önüne geleni tarayan saldırganın olay yerinde üzerindeki montu çıkarıp kalabalıkla birlikte dışarı kaçtığı belirtiliyor.

Teröristin Noel Baba kıyafeti giydiği ve Arapça konuştuğu ileri sürüldü. 

Reina saldırısını yapan kim?

Reina saldırısını DAEŞ üstlendi. Polis, Reina katliamını yapan teröristin kimliğini tespit etti. Gözaltılar ve operasyonlarla ele geçirilmeye çalışılan teröristin Kırgızistan veya Özbek vatandaşı olduğu düşünülüyor. Saldırganın fotoğraflarını basınla paylaşan emniyet, son olarak teröristin Taksim'de çektiği selfie videosuna ulaştı. 

Ayrıntıları ve teröristin video görüntüsünü  izlemek için buraya tıklayabilirsiniz 

ABD İSTİHBARATI REINA'YI UYARDI İDDİASI

Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ın kendilerine yönelik bir saldırı ihbarının daha önce yapıldığını söylediği iddia edildi. Koçarslan'ın “İçeri giren şerefsizler Kalaşnikoflarla taramışlar. Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. 1 hafta 10 gün süreyle buralarda deniz dahil güvenlik önlemleri alındı. Sonra ne oldu? Göz göre göre bu saldırı meydana geldi.”dediği öne sürülüyor. 

VALİ VASİP ŞAHİN REINA SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA; EN AZ 35 KİŞİ HAYYATINI KAYBETTİ 40 YARALIMIZ VAR

İstanbul Valisi Vassip Şahin, Reina saldırısıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı "1 teröristin uzun namlulu silahla önce bir polisimizi sonra bir vatandaşımı şehit ederek içeri girerek içerideki vatandaşlarımıza vahşice saldırmış. En az 35 can kaybımız , 40 yaralımız var.

REINA GARSONU ANLATTI: 2 KİŞİLERDİ MEKANDA 600 KİŞİ VARDI 

Reina'daki saldırının ardından yaralılar çevredeki hastanelere taşınırken Reina'da çalışan bir garson saldırı anında yaşananları şöyle anlattı;  "Birden panik, aşağı indik saklandık. Arkadaşımı getirdim. Panikledik atladım yere. İki kişilermiş birini gördüm. İçeride çok yaralı var. Mekanda 500-600 kişi kadar vardı" 

REINA'DAN AÇIKLAMA;

Bu arada saldırının meydana geldiği Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan da olayla ilgili bir açıklama yaptı

Reina saldırısını yapan teröristin resmi, fotoğrafı ve selfie videosu ortaya çıkarıldı

Ortaköy Reina saldırısını yapan teröristin bu kez resmi değil videosu ortaya çıktı

Reina saldırısını yapan teröristin Taksim'de çektiğ selfie videosu görüntülerini izlemek için BURAYA tıklayın 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN REINA SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İstanbul Ortaköy'deki Reina'ya düzenlenen terör saldırısı sonrası bir yazılı açıklama yapan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ortaköy'de meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadı ve sözlerini şöyle sürdürdü; "Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza rahmet niyaz ediyor, elim olayda yitirdiğimiz yabancı misafirlerimizi tazimle anıyorum. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."  

"Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar."diyen Cumhurbaşkanı şunları söyledi;" Ancak bizler milletçe soğukkanlılığımızı muhafaza etmek, birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyeceğiz. Terörle mücadelesini sürdürmekte olan Türkiye, vatandaşlarının güvenliğini ve huzurunu sağlamak için bölgede de ne gerekiyorsa yapmak konusunda son derece kararlıdır. Farklı terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldıkları bu saldırıların, bölgemizde yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığının farkındayız."

Cumharbaşkanı terör saldırılarıyla sonuna kadar mücadele edeceklerine vurgu yaparak""Bu süreçte kaybettiğimiz her bir can, yüreğimizi dağlamakla birlikte, mücadele azmimizi kamçılamakta, kararlılığımızı perçinlemektedir. Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz. İstanbul'daki vahşi saldırı, terörün ayrım yapmadan kan dökmeyi, can almayı, can acıtmayı hedeflediğini açıkça ortaya koymuştur. Bu elim saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum."dedi.

SÜLEYMAN SOYLU'DAN REINA SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

REINA SALDIRISINI KİM YAPTI, HANGİ TERÖR ÖRGÜTÜ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul için yoğun önlemler alındığını hatırlatarak şu açıklamada bulundu;

"Milletimizin şunu bilmeye hakkı var. Gerek DEAŞ, gerek PKK, gerekse DHKP-C içinde bulunduğumuz durumda gerek yabancı servisler, gerekse de kendi istihbarat örgütlerimiz. Bu tip ihbarlar gelmektedir. Kimisi isme dayalı, kimisi de daha ziyade şurada bir olay olacak yönünde. Özellikle yılbaşı ile ilgili arkadaşlarımız her tarafta önlemler aldı. En yoğun önlemler de İstanbul'da alındı. Buna yönelik ihbarlar hep söz konusu olmuştur. Bir kısmı istihbarat, bir kısmı emniyet güçlerimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır. İstanbul Emniyet Müdürümüz de olay saatinden çok kısa bir süre önce bölgedeydi Ortaköy'deki o Beşiktaş Belediyesince düzenlenen etkinlik alanının denetlenmesi için. Özellikle yılbaşından önce birçok operasyon da gerçekleşti. Bu tip istihbaratlar sürekli geliyor, buna yönelik tedbirler arkadaşlarımız tarafından alınıyor"  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Reina terör saldırısıyla ilgili açıklaması şöyle;

"İstanbul Ortaköy’deki bir eğlence mekanına yönelik terör saldırısını lanetliyorum. İlk açıklamalara göre, yeni yıla umutla giren biri polis, 39 vatandaşımızı ve yabancı konuklarımızı kaybettik.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ LAİK AKLIN EŞSİZ BİRİKİMİYLE BERTARAF EDECEĞİZ

Doğrudan gündelik hayatımıza ve yaşam alışkanlıklarımıza saldıran, ülkemize duyduğumuz sonsuz güven ve sevgiyi sarsmayı hedef alan terör örgütleri amaçlarına ulaşamayacaklardır. Terör örgütlerini, toplumsal dayanışmamız, köklü demokrasimiz ve laik aklın eşsiz birikimiyle bertaraf edeceğiz.

Ülkemiz, uzun süredir terör örgütlerinin açık hedefi haline gelmiş durumdadır. Hükümet hangi adımları atıyor olursa olsun, terör saldırıları engellenememektedir. Her terör saldırısı sonrası yapılan açıklamalar ve alındığı, alınacağı söylenen önlemler adeta terör örgütlerine bir sonraki saldırıları için cesaret vermektedir.

BU DURUMUN NEDENİ..

Bu durumun nedeni hükümetin akılcı, bilimsel, sürdürülebilir ve milli bir terörle mücadele politikasının bulunmamasıdır. Öte yandan terör saldırıları sonrasında ahlaki ve vicdani bir yükümlülük gereği yetki sahiplerinin hesap vermiyor, görevlerinden çekilmiyor oluşları da mücadelede zaaf yaratmaktadır.

Bu düşüncelerle, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

İstanbul Ortaköy'deki Reina'ya düzenlenen saldırısı sonrası Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve İngiltere kendi ülke vatandaşlarına yöneik uyarı yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri, İstanbul Ortaköy'deki Reina'ya düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını kaybetti terör saldırısının ardından bir açıklama yaparak Türkiye'deki kendi vatandaşlarını uyardı. ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasıda "İstanbul Ortaköy’deki gece kulübünde ateş açıldığı yönünde haberler alınmaktadır. Çok sayıda kişinin öldüğü duyumu alınmıştır.Aşırıcı grupların Amerikan vatandaşları ya da yabancıların yaşadığı ya da sıkça uğradığı yerlerde şiddetli saldırılarını sürdürüyor"denildi.

Açıklamada ayrıca özellikle Batılılar’ın, turistlerin ve yabancıların ziyaret ettiği kalabalık yer ve mekanlardan uzak durmaları gerektiği belirtilerek bu mekanların yalnızca restoranlarla sınırlı olmadığı, ticaret merkezleri, ibadet yerleri ve ulaştırma noktaları da olduğu kaydedildi.

İngiltere'nin resmi internet sayfasında da "İstanbul Ortaköy'deki Reina gece kulübünde meydana gelen ciddi olayın ardından, yerel yetkililerin talimatlarına uymalı ve dikkatli olmalısınız. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için yerel yetkililerle irtibat halindeyiz" ifadesiyle uyarı yapıldı. 

 Avustralya ise Reina saldırısı sonrası Türkiye'de olan veya Türkiye'ye gitmeyi planlayan Avustralyalılara yönelik uyarıda bulundu.

Reina saldırısını yapan teröristin resmi, fotoğrafı ve selfie videosu ortaya çıkarıldı

Ortaköy Reina saldırısını yapan teröristin bu kez resmi değil videosu ortaya çıktı

Reina saldırısını yapan teröristin Taksim'de çektiğ selfie videosu görüntülerini izlemek için BURAYA tıklayın 

SON DAKİKA: Ortaköy Reina katliamını yapan terörist İstanbul'da yakalandı

HABERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Son Güncelleme: 17.01.2017 02:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.