İpek Cem Taha kimdir?

İpek Cem Taha

İş kadını, gazeteci ve sivil toplum yöneticisi

Melak Yönetici Ortağı

İpek Cem Taha, Işık İlkokulu ve Robert Kolej mezunudur. Üniversite lisans eğitimini A.B.D.'de Amherst College'da Siyasal Bilimler dalında şeref derecesi ile tamamlamıştır. New York Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden M.B.A. yüksek lisansı ve aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi Fakültesi'nden M.I.A. yüksek lisansı sahibidir.

2007-2011 yılları arasında Melak Yatırım bünyesinde, Türkiye ve bölgeye yatırım yapan çokuluslu fonlara danışmanlık yapmıştır. 1996-2007 yılları arasında kurumsal müşterilere yönelik danışmanlık ve iletişim hizmetleri sunan Netwise'da kurucu ortak olarak görev yapmıştır. 1993-95 yıllarında New York'da Bankers Trust Company'de (Deutsche Bank), Uluslararası Sermaye Piyasaları Grubu'nda özel ve kamu kurumlarına sermaye sağlama alanında yönetici olarak çalışmıştır.

1995-2002 yıllarında sırasıyla Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet gazetelerinde ekonomi, teknoloji, siyaset ve dış politika konularında haftalık köşe yazıları yazmıştır. 2005-2010 yılları arasında NTV televizyonunda "Dünyayı Yönetenler" programını hazırlayıp sunmuştur. Program, uluslararası lider ve fikir önderlerini konuk etmiştir. Konuklar arasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, A.B.D Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Virgin Şirketler Grubu Başkanı Richard Branson, Starbucks Başkanı Howard Schultz, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve efsanevi futbolcu Pele gibi isimler yer almıştır.

2011 yılından bu yana New York'ta bulunan Columbia Üniversitesi'nin İstanbul'daki Global Merkezi'nin Kurucu Direktörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Merkezin amacı Columbia Üniversitesi ve Türkiye arasındaki işbirliği ve araştırma programlarının arttırılması ve İstanbul ile Üniversite'nin diğer yedi merkezi arasında ortak projelerin hayata geçirilmesidir. Merkezin çalışma alanları arasında siyaset bilimi, eğitim, gazetecilik, sürdürülebilirlik, kalkınma, cinsiyet eşitliği, halk sağlığı, şehir ve mimari gibi konular yer almaktadır. Kendisi ayrıca Columbia Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği yaptı. 

KAGİDER – Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Kurucu üyelik ve Yönetim Kurulu üyeliği, GYİAD- Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır. URAK- Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı'dır. SAHA Çağdaş Sanatı Destekleme Derneği kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu üyesidir. 2012 yılından bu yana İstanbul Robert Lisesi Mütevelli Heyeti üyeliğinin yanı sıra Işık Üniversitesi'nde de Mütevelli Üyeliği bulunuyor.

İpek Cem 2003 yılında merkezi Philadelphia'da bulunan Eisenhower Fellowships'den "Fellow" ünvanı almıştır. Yunanistan İyonya Üniversitesi kendisine Mart 2012'de, medya ve halkla ilişkiler alanında Onursal Profesörlük ünvanı vermiştir. Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankası'nın girişimiyle kurulan Akdeniz Entegrasyon Vakfı'nda (Marseille Center for Mediterranean Integration) Stratejik Konsey üyeliği yapmıştır. 2015 yılından bu yana Allianz Türkiye'nin Danışma Kurulu üyesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.