DR. ELİF GÜNÇE KİMDİR?

Kanada’da Western Ontario Üniversitesi Schulich Diş Hekimliği Fakültesi ve McMaster Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi Elif Günçe kimdir?

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
26 Ocak 2016 Salı 11:32
DR. ELİF GÜNÇE KİMDİR?
 ELİF GÜNÇE KİMDİR
Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. 2007’de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde doktoramı tamamladım. Tezimi, 2003 yılında İstanbul’da meydana gelen 4 intihar saldırısı sonrasında Adli Tıp Kurumunda gerçekleştirilen kimliklendirme çalışmaları üzerine hazırladım. Türkiye’de Kaza Kurbanlarının Kimliklendirilmesi çalışmalarının organizasyonu ve bu operasyonlarda diş hekiminin rolü ilk kez benim tezim ile bu denli kapsamlı ele alındı.
 
2002 yılında dönemin Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Oğuz Polat’ın daveti üzerine Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde adli diş hekimi olarak göreve başladım. 2003 Ocak ayında Diyarbakır’da düşen THY uçağında, yine 2003 yılı Kasım ayında meydana gelen İstanbul patlamalarında, 2007 yılında Isparta’da düşen Atlasjet Havayollarına ait uçakta hayatını kaybedenlerin kimliklendirmeleri dahil olmak üzere pek çok operasyonda yer aldım.
Adli Tıp Kurumunu UNICEF ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olmak üzere pek çok platformda uzun yıllar temsil ettim. UNICEF’in Önce Çocuklar programı kapsamında Çocuk Adalet Sistemi çalışanlarına yönelik eğitim materyallerinin ve eğitim programının hazırlanmasına katkıda bulundum. Resmi görev süremin dolması üzerine, UNICEF ve Türkiye Barolar Birliğinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu İlk Adım projesinde gönüllü olarak yer alarak, Türkiye’de üniversite kliniklerinde Çocuk Koruma Merkezlerinin kurulmasına öncülük ettim. Pek çok değerli uzmanla birlikte Çocuk Koruma Merkezleri El Kitabını hazırladım.
Adli Tıp Kurumu bünyesinde Avrupa Birliği Projeleri birimini kurarak, çeşitli çalışma ziyareti projeleri hazırladım. Ayrıca, 3 Milyon Euro bütçeli İstanbul Protokolü projesini hazırlayarak, Büksel’de kabul edilmesini sağladım. 2004-2006 yılları arasında Türkiye’de Yargının Modernizasyonu ve Ceza Reformu Programının Adli Bilimler ayağının uzun dönem uzmanı Prof. Kimmo Himberg ile çalıştım. Bu dönemde Adli Tıp Kurumunun ISO 17025 standardına uygun olarak akreditasyonu üzerinde çalıştım.
2010 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde özellikle diş hekimlerine yönelik Türkiye’nin uluslararası katılımlı ilk Çocuk İstismarı ve İhmali Sempozyumunu düzenledim. Yine 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı ve Diş Hekimliği Fakültesi ile birlikte Adli Diş Hekimliği Eğitimini düzenledim.
Isırık izi analizi, çocuk istismarı ve ihmali, oral trauma ve diş hekimliğinde uygulama hataları üzerine çalışmalar yaptım, bu alanda Adli Tıp Kurumuna gönderilen olguları değerlendirererk, uzman raporları hazırladım.
2003 – 2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. Sınıf öğrencilerine Adli Diş Hekimliği dersleri verdim. Emniyet Genel Müdürlüğünün daveti üzerine Olay Yeri İncelem Uzmanlarına, Sağlık Bakanlığının daveti üzerine diş hekimlerine dersler verdim.
2006-2007 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü ile Almanya Bundeskriminalamt’ın ortaklaşa yürüttüğü  projede, Türkiye’de Ulusal Kimliklendirme Biriminin kurulmasına dair ihtiyaç analizi ve stratejik planlama çalışmalarına katıldım. Yine aynı proje kapsamında eğiticilerin  eğitimlerinde yer aldım. 2010 yılında Yeditepe Üniversitesinin düzenlediği Afet Sempozyumunda Kitlesel Ölümlerde Kimliklendirme “KÖK” konseptini tanıttım.
2009 yılında Glasgow’da European Academy of Forensic Science kongresine İstanbul Patlamalarına dair bir sunum yapmak üzere davet edildim. 
 
2011 yılından beri Kanada’da Restoratif Hukuk alanında çalışmalar yapıyorum. Geleneksel cezalandırıcı hukuk sisteminin aksine, onarıcı adalet sistemi tahrip olan ilişkileri düzeltmek suretiyle, toplumsal adalet duygusunu güçlendiriyor. Bu konsept günümüzde gelişmiş ülkelerde uygulandığı şekliyle şu anda yaşadığım bölgeden kaynağını alıyor. Ayrıca yüzyıllardır Kanada yerlileri “First Nations” tarafından uygulanan, merkezinde iyileşmenin yer aldığı bir sistem.
Burada çalışmalarımı sürdürürken, 2012 yılında Waterloo Üniversitesi Antropoloji Bölümü tarafından konuşmacı olarak davet edildim. Yine Waterloo Üniversitesinden Sosyal Medya ve Profesyonel Performans sertifikası aldım. 
2013 yılında Adli Tıp Bülteni’nin Uluslararası Danışma Kuruluna davet edildim.
Halen  Kanada’da Western Ontario Üniversitesi Schulich Diş Hekimliği Fakültesi ve McMaster Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisiyim. http://fhs.mcmaster.ca/globalhealthprogram/elif_gunce.html
 
20 yılı aşkın bir süredir Almanca ve İngilizce dillerinde çeviriler yapıyorum. Morpa Yayınlarından 3 felsefe kitabı (Francis Bacon  - Denemeler; Aristo – Doğa Bilimleri Üzerine; Peter Kroportkin – Anarşizm) ve Kültür Yayınlarından Çocuklar Soruyor, Nobelliler Cevaplıyor adlı kitap çevirim yayınlandı. Kitap çevirilerine devam ediyorum. Yayınlanmak üzere Kültür yayınlarında iki kitabım daha bulunuyor. Kitap çevirileri, mesleğimin yoğun stresi ile başetmemi sağlıyor.
 
İki oğlum var. Büyük oğlum, Diş Hekimliğinin 5. Sınıfına başlarken dünyaya geldi. Son sınıfı onunla birlikte okuduk, sınıf arkadaşlarımın kucağında büyüdü. İkinci oğlum doktora yaparken dünyaya geldi, onu da muayenehanemde hastalarımla birlikte büyüttük. Şu anda biri Toronto Üniversitesinde Matematik doktorası yapıyor. Diğeri ise Guelph Üniversitesinde Ceza Hukuku ve Kamu Politikası okuyor. 

Son Güncelleme: 29.01.2016 20:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.