Kadın Şefler Akademisi ile kadınlar iş hayatına atılıyor

Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması için Sofra / Compass Group Türkiye, Kağıthane Halk Eğitim Merkezi ve ilgili bölge İŞKUR Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği “Kadın Şefler Akademisi” projesinde ikinci dönem başlıyor.

Kadın Şefler Akademisi ile kadınlar iş hayatına atılıyor

Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması için Sofra / Compass Group Türkiye, Kağıthane Halk Eğitim Merkezi ve ilgili bölge İŞKUR Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği “Kadın Şefler Akademisi” projesinde ikinci dönem başlıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Ocak 2017 Pazartesi 14:31
Kadın Şefler Akademisi ile kadınlar iş hayatına atılıyor

Meslek sahibi olmak isteyen kadınları desteklemek için Sofra/Compass Group Türkiye geçen yıl "Kadın Şefler Akademisi" projesini hayata geçirdi. Proje ile  ile yiyecek içecek hizmetleri sektöründe faaliyet göstermek üzere, piyasada tercih edilecek vasıflara sahip, özgün ve profesyonel çalışma prensiplerine göre eğitim almış kadın aşçılar yetiştirilmesi, kadın istihdamının ve kadınların işgücüne katılımının artırılması hedefleniyor. Kağıthane Halk Eğitim Merkezi ve ilgili bölge İŞKUR Müdürlüğü ile yürütülen projenin ilki Mayıs 2016’da tamamlandı.

Kadın Şefler Akademesi'nde Aralık 2016 itibarıyla ikinci grup eğitimlerin başladığı proje, 6 aylık bir eğitim dönemini kapsıyor. Kadın Şefler Akademisi, mutfakta çalışmayı arzulayan yeni mezun öğrencilerden ev hanımlarına kadar geniş yelpazede bir kadın kitlesini hedefliyor. Mutfakta çalışmak isteyen, mutfaktaki becerilerini artırmayı amaçlayan ve kişisel becerilerini biraz daha profesyonel bir seviyeye çıkartmak isteyen kadınlar bu projenin hedef kitlesini oluşturuyor. Proje ortalama 6 ayda, hem teorik hem de pratik olarak verilen eğitimler sonrasında kursiyerlerin uygun seviyeye gelmesi ve istihdamı ile sonuçlanıyor. 6 ay boyunca kurslara devam eden ve eğitimini başarıyla tamamlayan kadınlara grup bünyesinde farklı projelerde iş imkanı sunuluyor.

Kadınları iş hayatına atılmaları için cesaretlendiriyoruz

Sofra/Compass Group Türkiye İK Genel Müdür Yardımcısı Banu Cengiz, “Kadın Şefler Akademisi” ile iş hayatında daha çok kadına ulaşmak ve bu alandaki istihdamın artmasına katkı sağlamak hedefiyle yola çıktıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Günümüzde kadının ve kadının işgücüne katılmasının desteklenmesi önemli bir alan. Üstelik bizim faaliyet alanımızdaki üretim merkezimiz mutfaklar, kadınların olmayı sevdiği bir yer. Toplumsal açıdan üzerinde durulması gereken bir konu ile şirketimizin faaliyet alanı anlamlı bir şekilde kesişti. Biz projeyi başlatırken kadın ve mutfak kavramlarından yola çıktık. Ön çalışmamız çerçevesinde projedeki doğru iş ortakları üzerinde durduk ve projeyi şekillendirdik. Gördüğümüz ilgi ihtiyacı doğru tespit ettiğimizi de ortaya koydu. “Kadın Şefler Akademisi” projemizle kadınların daha çok iş hayatında yer almalarını ve iş hayatına atılmak isteyen kadınlarımızı cesaretlendirmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz daha fazla kadını iş hayatına dahil etmek ve bu anlamda sürdürülebilir bir projeye imza atmak” dedi.

Sofra/Compass Group Türkiye İK Genel Müdür Yardımcısı Banu Cengiz, proje ile ilgili sorularımızı yanıtladı

 - İlk etapta kursa kaç kadın katıldı, günde kaç saat eğitim aldılar? Eğitimlerin ana başlıkları neler oldu?

İlk programa 40 kadın katıldı ve günde 8 saat, haftada 5 gün süren eğitimler ile birlikte 6 aylık süren kursta toplam 1000 saatten eğitim aldılar. Eğitim başlıklarında Aşçı Yardımcılığı eğitiminin yanında; diksiyon, hijyen, servis kalitesi, iş güvenliği gibi başlıklar da yer alıyor.

-Kursu tamamlayan kaç kadın nerelerde işe başladı?

İlk programda işe başlayan kadınların %30’u çeşitli projelerde işe başladılar.

-Bu kursun sonunda kadınlar kendilerini nasıl hissettiler? Neler söylediler?

Katılımcılarımızdan biri; Aşçılığın yıllardır hayali olduğunu ve yapılan bu işbirlik sayesinde hayallerini gerçekleştirerek bundan sonra profesyonel anlamda mutfakta bulunmak istediğini belirtti. Diğer katılımcı; Aşçılık hayallerinden biriydi, birçok kursa gitti ancak sonrasında çalışma fırsatı olmadığı için bir şey yapamadı. Bu kurs sayesinde birçok şeyi öğrenme ve gözlemleme fırsatı oluyor. Bir başkası ; Bu bölümü duyduğunda hemen katılmak istedi, burası kurs haricinde günlük hayatta yapılacak birçok şey için de katkı sağlıyor. Bir kursiyerimiz ise ; Kendisi bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Bu kurs ile birlikte iş hayatına atılma fırsatı yakaladığını belirtti.

- Kurs sonrası işe başlayan 2 kadın hikayesini paylaşır mısınız?

Kursa başarıyla bitiren ve  işe başlayan çalışanlardan ikisi  işlerinden gayet memnun olduğunu belirtti. Bu program öncesinde çalışmıyorlardı , aileleri sayesinde kurstan haberleri oldu ve onların sayesinde programa katıldılar. Kadın Şefler Akademisi kendi adlarına çok güzel geçti, çok keyif aldıklarını belirttiler ve birçok şey öğrendiklerini söylediler.

- 2.Etapta kaç kadın yer alıyor?

İkinci etapta 32 kadın yer alıyor.

Son Güncelleme: 16.01.2017 14:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Saçak 2018-06-29 00:03:49