70 Anne 70 Saatte Mezun Oldu

“Kelebeğin Dünyası” projesinin ikinci aşaması olarak, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte hayata geçirilen “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” programı kapsamında eğitim alan TEGV’li 70 anneye, yaklaşık 70 saatlik eğitimin ardından sertifikalarını alıp mezun oldular.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Haziran 2016 Pazartesi 22:27
70 Anne 70 Saatte Mezun Oldu
Türkiye’de tek çatı altında en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketlerden biri olan Yeşim Tekstil’in Kadın ve Çocuk Kulübü ile Uludağ Soroptimist Kulübü, Yeşimli kadın çalışanların ve TEGV Bursa Öğrenim Birimi’ne çocuğunu götüren annelerin belirli konularda farkındalığını arttırmak amacıyla, 2013’ten bu yana “Kelebeğin Dünyası” projesini sürdürüyor.Proje, Yeşim Tekstil bünyesinde çalışan tüm kadın personel ve TEGV’li anneler için sağlık, hukuk ve aile/kişisel gelişim konularında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Kasım 2015’te ikinci yılını tamamlayan projeye TEGV de dahil olmuş ve bir yandan Yeşimli kadınlar için yapılan eğitimler ve danışmanlıklar devam ederken, diğer yandan da TEGV’li annelere yönelik “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” adıyla 6 aylık yeni bir sertifika programı yürütülmeye başlanmıştı.
 
Sertifika programı kapsamında Uludağ Soroptimist Kulübü üyesi meslek sahibi kadınlar ve Yeşimli yöneticiler, çocuğu TEGV Bursa Öğrenim Birimi’nde eğitim gören annelere sağlık, hukuk, aile ve kişisel gelişim başlıkları altında çeşitli konularda eğitim veriyor. Bu eğitimler, bire bir gönüllü danışmanlıklarla da destekleniyor. TEGV’in Hürriyet’teki biriminde verilen eğitimler, anneler çocuklarını etkinliklere bıraktıktan sonra gerçekleşiyor. Böylelikle anneler çocuklarını bekledikleri zamanı eğitimlerle değerlendirerek kişisel gelişimleri için önemli bir fırsat da yakalamış oluyorlar. 6 aylık program kapsamında 70 anneye toplam 69 saat ücretsiz eğitim verildi. Eğitimlerin ardından tüm katılımcılara sertifikalarının takdim edildiği bir tören düzenlendi. TEGV Bursa Öğrenim Birimi’ndeki törene TEGV’li annelerin yanı sıra, TEGV Bursa Öğrenim Birimi Yöneticisi Selma Göksel Şahin, Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, Uludağ Soroptimist Kulübü Başkan Yardımcısı Feyza Açıkgöz ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyeleri katıldı. “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” programı kapsamında gerçekleşen eğitimlerin afişlerinden oluşan sergiyle başlayan program, proje paydaşlarının konuşmaları ile devam etti. Program, TEGV’li annelerin hazırladığı yiyeceklerin ikram edildiği kokteyl ile son buldu.
 
19 farklı konuşmacıdan 69 Saat eğitim verildi
Törende bir konuşma yapan Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, konu ile ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Kelebeğin Dünyası projemizin ikinci aşaması olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı da yanımıza alarak hayata geçirdiğimiz “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” programı kapsamında 6 ay süresince 19 farklı konuşmacı toplam 69 saat eğitim verdi. 70 TEGV’li anne bu eğitimlere ücretsiz katıldı. Bugün, eğitim alan annelerimize sertifikalarını takdim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Adını bile bir kadın isminden alan Yeşim Tekstil olarak, kadınların kadınlar için çalıştığı bu projenin paydaşlarından biri olduğumuz için gurur duyuyoruz.”
 
Annelerimiz motivasyon kaynağı oldu
Cesur’un ardından söz alan Uludağ Soroptimist Kulübü Başkan Yardımcısı Feyza Açıkgöz ise; “Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” programı biz kulüp üyeleri için önemli bir motivasyon kaynağı oldu. TEGV’deki annelerimizin minnet dolu geri dönüşleri bizi her zaman daha iyisini yapmak konusunda teşvik etti. Hem kulübümüz adına başarılı bir iş çıkardığımız, hem de bireysel anlamda büyük mutluluk yaşadığımız projemiz için işbirliğimizin devamını diliyorum.” dedi.
 
Anneler 'Dedikodu yapmayı bıraktık' dedi
TEGV Bursa Öğrenim Birimi Yöneticisi Selma Göksel Şahin yaptığı konuşmada konuya ilişkin görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:
“Projenin sloganı ’Kadın Değişirse Toplum Değişir’ ve TEGV’in sloganı ‘Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir’ birbiri ile mükemmel örtüşüyor. Bu iki slogan bile işbirliğimizin anlamını ifade etmekte. Çocuğumla birlikte geleceğe ilerliyorum” programından herkes çok memnun kaldı. Anneler bana ‘Dedikodu yapmayı bıraktık, daha bilinçli kadınlar olmaya başladık’ dediler. ‘Sohbet konularımız genişledi’ diyenler oldu. En güzeli de bu bilinçlendirme çalışmaları devam ettikçe toplumumuz, çocuklarımız ve geleceğimiz için her şey çok daha güzel olacak. Bu örnek işbirliğinden dolayı Yeşim Tekstil ve Uludağ Soroptimist Kulübü’ne TEGV adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye’nin 72 noktasında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olarak, işbirliğimizin artarak ve Türkiye genelinde yaygınlaşarak devamını gönülden diliyoruz.”
 
Kelebeğin Dünyası projesi kapsamında; “Kadın ve Sağlık”, “Kadın ve Hukuk”, “Kadın ve Aile/Kişisel gelişim” üç ana başlığı altında gerçekleştirilen etkinliklerle, kadınların farkındalıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Proje kapsamında kadınların hukuksal haklarından, gıdaların doğru kullanımına kadar farklı konularda eğitimler düzenleniyor. Eğitimler, gerçekleşen çeşitli etkinliklerle ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyelerinin kadınlara verdikleri danışmanlıklarla da destekleniyor. Kelebeğin Dünyası projesi için “Kadın değişirse, toplum değişir” sloganıyla yola çıkan Yeşim Tekstil’in çalışanlarının yaklaşık yüzde 52’sini kadınlar oluşturuyor. Dünya çapında yaygın gönüllü bir kadın kuruluşu olan Soroptimistler ise; ulusal ve uluslararası çalışmalar yaparak tüm insanların, özellikle kadın ve çocukların temel haklarının eşitlik esasına göre korunması ve kadının statüsünün yükseltilmesi amacı ile gerek ekonomik ve sosyal kalkınmasına, gerekse sağlık ve eğitimine yönelik projelerle barışçıl, sevgi dolu bir dünya yaratmayı hedefleyen bir sivil toplum örgütü.
 
 
  

Son Güncelleme: 17.06.2016 09:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.