Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Destek Bekliyor

Özel Haber - Tülay Şubatlı / Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü “Hürriyet’ten devraldığımız Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nı arayan yüzlerce kadına, Aile Bakanlığı Emniyet ve Jandarma ile birlikte kurduğumuz WhatsApp grubu üzerinden hızlıca hizmet veriyoruz. Şiddete uğrayan kadınlara Acil Yardım Hattı’ndan 7/12 saat hizmet verebilmek için sponsorlara ihtiyacımız var” dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Mart 2016 Perşembe 18:21
Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Destek Bekliyor
Hürriyet’in 8 yıl boyunca yürüttüğü Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı (0212. 656 96 96 ) geçen yıl Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na devredildi. Sekiz yılda 44 bin 757 kadının arayıp destek aldığı Acil Yardım Hattı’nda aralarında psikolog ve avukatın da bulunduğu 9 kişilik ekip hizmet veriyordu. Tamamen gönüllülerin katkısıyla çalışmalarını yürüten Kadın Dernekleri Federasyonu, bütçe yetersizliği nedeniyle 9 kişilik ekiple Aralık 2015’te yollarını ayırmak zorunda kaldı.
Hattın işleyişinde ise şimdiye kadar görülmemiş, çok etkili ve hızlı bir uygulama gerçekleştirilmeye başlandı.  Acil Yardım Hattı’na gelen çağrılar, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Türkiye çapındaki 186 şubesine bağlı olan ve tamamen gönüllü çalışan tüm avukat ve psikologlara yönlendiriliyor.  Acil Yardım Hattı’na gelen ACİL VAKALAR ise anında TKDF Başkanı Canan Güllü’ye ulaştırılıyor. O da bu çağrıyı Aile Bakanlığı, Emniyet ve Jandarma’dan en üst düzey yetkililerin dahil olduğu WhatsApp grubunda paylaşıyor ve vakaya ilişkin yapılması gerekenler dakikalar içinde çözüme kavuşturuluyor.
Ancak hattın daha kurumsal bir şekilde hizmet verebilmesi için özel sektörün desteğine ihtiyaç duyduklarını söyleyen Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, gelinen noktada yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar’a anlattı.


Acil Yardım Hattı’nı Hürriyet’ten devraldıktan sonra neler yaşandı?
Geçen yıl 1 Şubat itibarıyla hattı Hürriyet’ten devraldık ve çalıştırmaya başladık. Daha sonra yaklaşık 8 ay boyunca Hürriyet maddi destek sağladı. Çünkü Hattın kadrosunda var olan 6 psikolog ve 1 hukukçu, 1 idari personel ve 1 koordinatör toplam 9 kişiyle 7-24 hizmet vermeyi sürdürdük.

NUR GER 2 AYLIK BÜTÇEYİ KARŞILADI
Siz gönüllü çalışan bir örgütsünüz, kaynak bulabildiniz mi?

Bu süreç içinde de 9 kişilik kadronun çalışmasını sürdürebilmesi için kaynak aradık ve özel sektörden 41 firma ile görüştüm. Yaptığım her görüşmede Hürriyet neden bıraktı sorusuna muhatap olduk. Ben de Hürriyet'in hala bizimle olduğunu ve desteğinin sürdüğünü söyledim ama insanlar neden Hürriyet elini çekti düşüncesiyle uzak durdular. Bu bizim için handikaptı ama yine de kaynak arayışını sürdürdük. Bu süreç içinde Acil Yardım Hattı’nın 2 aylık bütçesini SUTEKS Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger karşıladı.

BÜTÇE OLMAYINCA EKİP AYRILDI
Sonra neler oldu?
Başka yerlerden ufak tefek kaynaklarla 31 Aralık'a kadar getirdik ancak yüksek maliyet nedeniyle 9 kişilik ekiple yollarımızı ayırmak zorunda kaldık ve yeni bir düzenleme gerçekleştirdik. Acil Yardım Hattı’nı bizim Kadın Dernekleri Federasyonu’nun telefonuna yönlendirdik. Bir arkadaşımızın gelen çağrıları yanıtlamasına karar verdik. Biz Türkiye çapında 186 şubesi olan bir örgütüz ve gönüllü çalışan pek çok avukatımız ve psikologlarımız var. Gelen çağrıları ilgili şehirdeki avukatlarımıza ve psikologlarımıza yönlendirilmesini sağladık. Acil vakalarda ise gelen çağrı direk bana yönlendiriliyor.

WHATSAPP'TA GRUP KURDU, ÜYELER BAKANLIK,EMNİYET VE JANDARMA 
Siz ne yapıyorsunuz?
İki aydır hatta gelen çok acil vaka çağrısını görevli arkadaşım beni arayıp haber veriyor. Şimdiye kadar Türkiye’de hiç yapılmamış bir uygulamayı hayata geçirdik ve WhatsApp'ta bir grup kurduk. Bu WhatsApp grubunda Aile Bakanlığı, Jandarma ve Emniyetin en üst tepe noktalarındaki kişiler bulunuyor. Hatta gelen çağrı bana gelir gelmez WhatsApp grubundaki kişi de o vakadan haberdar oluyor. WhatsApp grubuna gelen her mesajı Emniyet sorumlusu kişi olay hangi şehirdeyse ilgili yetkilinin whatsup’na geçiyor. Ekipler en geç 5 dakika içinde olay yerinde oluyorlar.


Bu şekilde müdahale ettiğiniz olaylar oldu mu?
Evet, pek çok olayda iletişim halindeyiz. Örnek vermek gerekirse yine bir okulda taciz vaka yaşanmıştı. Konuyla ilgili gelen çağrıda bir kızın bu nedenle intiharın eşiğine geldiği söylendi. Olayı anında whatsup’ta paylaşıp, hızla hareket ettik. Tacide bulunan adam yakalandı, gerekli işlemler yapıldı.


Acil Yardım Hattı günde kaç saat hizmet veriyor, 2 ay içinde kaç kişi başvurdu?
Hat şu anda 7-12 saat çalışıyor. O sürenin dışında arayan olursa arayanın numarası anında mailime geliyor. Eğer arayan kişi hattın telesekreterine mesaj bırakmışsa gece de olsa mutlaka o telefon numarasını arayıp görüşüyoruz. Sistemi daha çabuklaştırdık, günde 2 kişi ararken şimdi 10 vakadan fazla arayan oluyor. Hattı  2 ayda arayan 473 kişinin yaptığı başvuruya yanıt verdik. Bunların içinde yer alan 3 acil vakaya müdahale ettik, 10 kadının sığınma evine yerleştirilemesini sağlarken, 12 vaka için de Emniyet’ten destek aldık.

ÜÇ ŞİRKET 5'ER BİN TL VERSE SORUN KALMAYACAK
Şimdi neye ihtiyacınız var?
Hürriyet geliştirmişti, çok profesyoneldi. Biz yine aynı sistemi kuralım istiyoruz. Hattın 7/12 hizmet vermesi için gerekli olan 2 personel, bir avukat, bir psikolog ve koordinatörden oluşan ekibin çalışabilmesi için ayda 15 bin TL gerekiyor. Tüm özel sektörü destek olmaya çağırıyorum. Gönüllerinden ne koparsa vermeleri bu hayati sosyal sorumluluk projesine büyük katkı sağlayacak. Üç şirket olsa ve ayda 5’er bin lira verebilseler Acil Yardım Destek Hattı çok daha kurumsal bir şekilde hizmet verecek. Boğulmak üzere olan bir kadına adeta can simidi olan hattın daha iyi çalışması için herkesin elini taşın altına koymasını bekliyoruz.


Hürriyet, size destek olmaya devam ediyor mu?
Hürriyet, tamamen bırakmadı zaten, birlikte çalışıyoruz. Telefon, baskı, matbaa, kırtasiye giderlerini, yapılan infografiklerin masrafını, kadro çalıştığı dönemde de yemek ve ulaşım giderlerini karşıladı. Şu anda bir kadro oluşturulursa bu türden masrafları yine Hürriyet karşılayacak.  


Son Güncelleme: 16.05.2016 00:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.