Bahar Ünal İletişim WEPs imzacısı oldu

Bahar Ünal İletişim Danışmanlığı, kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmesini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women's Empowerment Principles - WEPs) platformuna kabul edildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
11 Ekim 2017 Çarşamba 14:20
Bahar Ünal İletişim WEPs imzacısı oldu

banner274

Bahar Ünal İletişim Danışmanlık kurulduğu günden buyana bir yandan halkla ilişkiler sektörü için yüksek katma değer yaratmaya çalışırken, bir yandan da sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteriyor. Bu kapsamda Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women's Empowerment Principles - WEPs) platformuna başvuran firma, Weps imzacısı ilk iletişim ajanslarından biri oldu.

Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri’ne (UN Women Empowerment Principles – UN WEPs) imza atan kuruluşlar arasında yer alan Bahar Ünal İletişim Danışmanlık, aralarında akademisyenler, uluslararası sivil toplum kuruluşları, emek örgütleri ve iş dünyası temsilcilerinin yer aldığı platforma kabul edilerek Türkiye’nin seçkin şirketlerinden biri olma konumunu perçinledi.

Bahar Ünal İletişim Danışmanlık, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan WEPs’e imza atan ilk Halkla İlişkiler şirketi oldu.

Bahar Ünal İletişim Danışmanlık Ajans Başkanı Gürsu Bahar Önel, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada WEPs platformunun önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Gelişmekte olan ülkelerde kadınların iş gücüne katılım oranlarının oldukça düşük olduğunu ve kadının ekonomiye katkı potansiyelinden yeterince faydalanılamadığını görüyoruz. Bahar Ünal İletişim olarak toplumda cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlendirilmesi yönünde yaptığımız çalışmalarımızı platforma kabul edilerek taçlandırmış olduk. Uzun zamandır Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) platformunun dünyada ve Türkiye’de yarattığı etki ve farkındalığın her geçen gün artırmasını büyük bir heyecanla izliyoruz. Diğer ajanslar için de örnek olmasını dilediğimiz WEPs üyeliğimiz ile emeğe karşı duyduğumuz saygıyı da belgelemiş olduk.”

WEPs Nedir?

Kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) platformudur. 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunmaktadır. Şirket politikalarında ve faaliyetlerinde şeffaflığın ve kapsayıcılığın arttırılması için sonuç getirecek teknikleri, araçları ve uygulamaları öngören Kadının Güçlenmesi Prensipleri, uzun soluklu ve çok paydaşlı uluslararası istişare sürecinin sonucunda, işletmelerin mevcut uygulamalarını, performans göstergelerini ve raporlama pratiklerini inceleyip analiz etmelerini sağlayacak bir cinsiyet merceği geliştirilmiştir.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istemektedir.

CEO Destek Beyanını imzalayan liderler, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni, yönetim kurulu odasından işyerlerine ve tedarik zinciri üzerinden topluma varana kadar her noktaya dahil etme ve uygulama konusundaki niyetlerini ortaya koymaktadırlar. Kadının Güçlenmesi Prensipleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istemektedir. Bunlar;

  1. Cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması,
  2. Tüm kadın ve erkeklere işte adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi, bu ilkelerin desteklenmesi,
  3. Tüm kadın ve erkeklere sağlık, güvenlik ve refah sağlanması,
  4. Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim imkânlarıyla desteklenmesi,
  5. Kadınları güçlendiren girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması,
  6. Toplumsal inisiyatifler ve destekler aracılığıyla eşitliğin teşvik edilmesi,
  7. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gelişimin ölçülmesi ve halka açık raporlanması.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.